Për Piolin nuk ka dyshime, Interi favoriti i titullit! “Renditje virtuale kjo, por kam një kërkesë!” Pastaj tregon prapaskenën e telefonit me Giroud

Koha leximit:2 Minute, 15 Second

Stefano Pioli fiton për herë të parë kundër Luciano Spalletti-t ne karrieren e tij si trajner dhe e bën në tentativën e dymbëdhjetë, pasi ka humbur 8 herë dhe ka barazuar 3!

Thyen akullin në ndeshjen më të rëndësishme: “Shpresoj që të vijë herët a vonë… më mirë heret…”, deklaroi ai në një konferencë për media para ndeshjes. E thene, e bere!

Milani i shikon të gjithë përsëri nga lart poshtë, i vetëm (edhe pse Interi duhet të rikuperojë një ndeshje) dhe duke demonstruar forcen ne sfidat direkte.

Pas dy barazimeve zhgënjyese kundër Salernitana dhe Udinese, misioni u krye. Olivier Giroud kundër Napolit jep 3 pikë dhe gjithashtu primatin e ri në renditjen e Serisë A.

Stefano Pioli foli për DAZN në fund të sfidës: “Tre pikë të rëndësishme për klasifikimin tonë. Ne mundëm një ekip të fortë.

Djemtë punuan shumë, me dëshirën për të qëndruar në lojë dhe ne u shpërblyem. Ishte një përballje e drejtpërdrejtë, jemi të lumtur. Kemi një pikë më shumë se vitin e kaluar dhe kemi ende shumë për të bërë”.

Trajneri vijon analizën e tij pas ndeshjes si më poshtë: “Në krahun e majtë kemi forca dhe karakteristika të mëdha cilësore, duhet t’i shfrytëzojmë edhe nëse rrezikojmë diçka në mbrojtje.

Përparësitë janë më shumë se disavantazhet. Kalulu dhe Tomori? Shumë mirë sot. Piere me personalitet të madh përballë Osimhenit”.

Trajneri Emilian shpjegon strategjinë e miratuar sot në përballjen me Napolin: “Ne u përpoqëm të ishim agresivë ndaj mesfushorëve të tyre, e dinim se mund të gjenim hapësira mes linjave dhe të përshtateshim.

Ne kemi qenë në lojë nga fillimi në fund kundër kundërshtarëve cilësorë. Tani kemi dy ndeshje delikate për të përballuar”.

Pioli komenton edhe faktin se Milani del më mirë në ndeshjet e mëdha sesa me ato të mesme: “Liga jonë do të përfshijë kryesisht ndeshje kundër skuadrave që janë poshtë nesh.

Nuk do ta përmendja Spezian mes humbjeve, nuk duhej të përfundonte kështu. Nuk jemi perfekt, kemi disa vështirësi. Duhet të tregojmë se e kemi nxjerrë mësimin, qëndrimi dhe cilësia do të jenë të rëndësishme”.

Trajneri i kuqezinjve lartëson Olivier Giroud: “Ideja jonë ishte të përfshinim lojtarë të fortë që kishin fituar tashmë diçka dhe dinin të punonin për të fituar. Ka shumë nevojë për njerëz të fortë. Më mjaftoi një telefonatë për të parë se kush ishte Olivier. Sa më shumë lojtarë seriozë, karizmatikë, seriozë dhe profesionistë të kemi aq më mirë eshte natyrisht”.

Pioli nuk ka dyshime për skuadrën favorite për Scudetto: “Interi është një ekip shumë i fortë dhe renditja është ende virtuale. Do të ishte më e saktë nëse të gjithë do të kishim luajtur të njëjtat ndeshje. Duhet të mendojmë për të shënuar shumë pikë”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %