Pioli i jep leksion edhe Spallettit! Lëvizja surprizë që prishi totalisht planin e Napolit. E dalluat?

Koha leximit:1 Minute, 38 Second

Dy barazimet radhazi në kampionat ndaj Salernitana-s dhe Udinese-s kishin lënë shumë hidhërim në gojë te kuqezinjtë. Në kuadër të ndeshjes në Napoli ka pasur shqetesim te tifozët, por në fund edhe një herë ekipi i Stefano Piolit ka treguar se nuk është rastësisht i pari në renditje.

Fitorja në “Maradona Stadium” ka firmën e trajnerit të Milanit, i cili e ka përgatitur mirë ndeshjen me disa taktika të reja që kanë bllokuar efektivisht pikat e forta të skuadrës së Spallettit.

TAKTIKA TË REJA – Veçanërisht, lëvizja më brilante ishte pozicioni i Franck Kessie-t, i cili nuk luante si mesfushor sulmues si ndaj Interit dhe Empolit, por në fakt ka luajtur si mesfushor dhe praktikisht ka anuluar Fabian Ruiz-in në mesin e fushës.

Dhe dy mesfushorët e tjerë të Milanit nuk ishin më pak: Ismael Bennacer dominoi Lobotkën, ndërsa Tonali u kujdes për Zielinskin që praktikisht nuk u pa. Me pak fjalë, puna e Piolit gjatë javës ishte praktikisht perfekte dhe rezultatet u panë në fushë: praktikisht Milani luajti me 4-3-3 dhe jo 4-2-3-1…

Për trajnerin e kuqezinjve, e djeshmja ishte një sfidë e veçantë për dy arsye: së pari, siç raportohet ne edicionin e sotëm nga La Gazzetta dello Sport, Pioli hyri në top 10-shen e trajnerëve më jetëgjatë në historinë e Milanit (ai iu bashkua Zaccheroni me 125 stola, në vendin e nëntë është József Bánás me 173 ndeshje në krye të Djallit).

Për më tepër, për herë të parë në karrierën e tij ai mundi Luciano Spalletti dhe e bëri këtë ndoshta në sfidën më të rëndësishme mes të dyve. Por kampionati është ende i gjatë, asgjë nuk është bërë, siç përsëriti mbrëmë trajneri i Milanit:

“Mundëm një ekip shumë të fortë, fituam një ndeshje direkte, djemtë punuan shumë edhe pa top dhe u shpërblyen me rezultat pozitiv. Megjithatë kemi vetëm një pikë më shumë se vitin e kaluar, ka ende shumë për të bërë”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %