Pioli studion një Milan të ri: zgjedhjet në merkato ndryshojnë! Sinjali “Napoli”

Koha leximit:2 Minute, 19 Second

Milani ka arritur një pikë kthese. Si për sezonin aktual ashtu edhe për të ardhmen. Tuttosport e shkruan sot duke shpjeguar se si po ndryshojnë planet e kuqezinjve. Fitorja dhe performanca ne Napoli zbuloi një fytyrë tjetër të Milanit.

Stefano Pioli e rreshtoi skuadrën me një tjetër qëndrim dhe formë taktike: 4-1-4-1, mesfushë më agresive dhe cilësore në korsitë anësore, për të bërë presion në të gjithë frontin e kundërshtarëve.

Nuk mund të përjashtohet që Pioli, duke pasur parasysh rezultatet e shkëlqyera të kësaj skeme, mund ta konfirmojë dhe të fillojë të mendojë për një Milan ndryshe për të ardhmen e afërt. Një zgjedhje që, nëse është e vlefshme, mund të ndryshojë edhe vendimet e kuqezinjve në merkato.

Deri më tani, Milani pothuajse gjithmonë kishte luajtur me një 4-2-3-1 të ndërtuar mbi dominimin dhe cilësinë e driblimit. Mbrojtja në linjë me mbrojtësit e krahut të gatshëm për të shtyrë, dy mesfushorë në mes, dy lojtarë të jashtëm të balancuar dhe një fantazist për të vepruar pas një pyke.

Por diçka mund të kishte ndryshuar nga Napoli. Pioli, siç u përmend tashmë, e fitoi duke luajtur në agresivitetin dhe kohën e futjes së mesfushorëve qendrorë, veçanërisht të Kessie dhe Bennacer të vendosur si ndërmjetës. Mbrojti mirë me digen Tonali perpara prapavijes dhe u bë i pakontrollueshem me manovrat e mbivendosjes ne krahe.

Nëse do të konfirmohej mirësia e 4-1-4-1, do të ndryshonin prioritetet në merkaton e verës 2022. Milani me siguri do të shkonte te një qendërmbrojtës (Botman i pari në listë dhe gati i kryer) për të zëvendësuar lamtumirën e mundshme të Romagnolit. Por në mesfushë gjërat do të ndryshonin.

Jo më në gjueti për mesfushorë sulmues apo fantaziste, por për mesfushor të aftë për të hyrë pa top dhe për të sulmuar bartësit e parë të topit të kundërshtarit. Emri i Renato Sanches mbetet i nxehtë, duke qenë se portugezi di të bëjë gjithçka, por Pioli do të ishte më rehat me lojtarë si Tommaso Pobega, një mesfushor që di të bëhet shume i forte edhe në zonën e fundit.

Megjithatë, investimi i vërtetë do të bëhej në korsitë anësore sulmuese. Me këtë skemë të re, Pioli do të preferojë të huajt që dinë të luajnë me këmbë për të shpalosur cilësinë e tyre. Jo më Saelemaekers apo Florenzi në rolin e krahut të djathtë, por duhet një lojtar si Domenico Berardi, prototipi i anësorit me kembe te majtë që nis nga e djathta për t’u bërë i pakapshem në zonën e gjuajtjes.

Pioli mund të krijojë kështu Milanin e tij të ri. Por padyshim që ai pret që Maldini dhe Massara të veprojnë me mençuri në merkato, në mënyrë që të kenë përforcime të përshtatshme për modulin e parë tashmë në Napoli.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %