Prestigjozja “Bild” | Drejtuesit kuqezi sfidojnë Jose Mourinho-n: objektivi luan në Portugali!

Koha leximit:2 Minute, 1 Second

Një nga repartet që mund të pësojë ndryshime të mëdha te Milani në të ardhmen është ai i mesfushës. Kuqezinjtë tani mburren me një mesfushe të kompletuar dhe konkurruese, por diçka me siguri do të ndryshojë…

Franck Kessie praktikisht tashmë ka vendosur të largohet në fund të sezonit, duke mos rinovuar kontratën e tij që skadon. Në pikepyetje edhe pozicionet e Rade Krunic dhe Tiemoué Bakayoko, të përdorur me pikatore nga Pioli. Të vetmit të sigurt për të qëndruar janë Sandro Tonali dhe Ismael Bennacer, të cilët së shpejti do të rinovojnë kontratat e tyre.

Të paktën një afrim i ri në mesfushë do të duhet të bëhet nga drejtuesit te cilet javët e fundit tashmë po testojne terrenin në zgjidhje të ndryshme. Merkato e verës mund të çojë në një emër me origjinë gjermane, të paktën sipas zërave të fundit që vijnë nga Gjermania.

Sot gazeta e njohur sportive gjermane Bild ka përfshirë në garë për një gjysmë gjermane Milanin, i cili u bë i njohur me fanellën e Borussia Dormtund, por që emigroi në Portugali për disa sezone.

Ky është Julian Weigl, mesfushori i lindur në 1995, në fuqi te Benfica. Një lojtar me karakteristika mjaft të veçanta: në fakt, ai krenohet me fizikun (është gati 1 metër e 90 metra i gjatë) por në të njëjtën kohë ka këmbë shumë të “edukuara” dhe kohë të shkëlqyera loje. Një regjisor atipik…

Pavarësisht se ka një kontratë aktive deri në vitin 2024 dhe konsiderohet si një lojtar shumë titullar këtë sezon, Weigl mund të largohet nga Benfica.

Në verë, mesfushori gjerman mund të dëgjojë propozime të reja nga jashtë dhe të mendojë seriozisht për një ndryshim të fanellës. 26-vjeçarja është në kërkim të sfidave të reja.

Milani, siç u përmend, është në gjurmët e tij. Por do të duhet të përballet me konkurrencën nga Roma. Në fakt, Bild shkroi për interesin e fortë të José Mourinho-s për Weigl, i konsideruar ideal për t’i dhënë fizik dhe cilësi mesfushës së verdhekuqve.

Një marrëveshje me vlerë rreth 20 milionë euro e cila megjithatë ngacmon edhe Maldinin dhe Massara.

Weigl mund të jetë zëvendësuesi i duhur për Franck Kessie, edhe nëse dy mesfushorët kanë karakteristika paksa të ndryshme.

Ivoriani është i ashtuquajturi ‘box to box’, ndërsa ish-Borussia është më shumë një regjizor në mesfushë. Megjithatë, çiftëzohet me një element të gjithanshëm si Tonali, ai mund të veprojë në maksimumin e potencialit të tij…

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %