Pse nuk duhet t’i ruani frutat dhe perimet në qese plastike

Koha leximit:1 Minute, 0 Second

Ju ka ndodhur që të blini fruta dhe perime të freskëta dhe pavarësisht se i mbani në frigorifer, prishen pas disa ditësh? Kjo ndodh pasi nuk i ruani ato siç duhet.

Shumë fruta, për shembull, prodhojnë etilen, i cili vepron si një hormon pjekjeje dhe përshpejton përkeqësimin e tyre. Perimet me gjethe jeshile nga ana tjetër duhet të “marrin frymë” në mënyrë që të mos prishen.

Një qese plastike pa hyrje ajri është mënyra më e keqe për të ruajtur perimet tuaja. Një këshillë tjetër është të mos i pastroni ushqimet derisa t’i përdorni.

Cila është mënyra e duhur për t’i ruajtur? Lëreni hudhrën në temperaturën e dhomës në një enë të hapur për të lejuar rrjedhën e ajrit. Mos e qëroni para përdorimit. Mund ta mbani hudhrën me qepën, por qepët i mbani larg patateve dhe jashtë frigoriferit: lagështia dhe temperaturat e ulëta i zbusin ato.

Mbani patatet në një vend të freskët dhe të errët, por jashtë frigoriferit. I ftohti e kthen niseshten në sheqer, i cili ndikon si në shijen ashtu edhe në strukturën.

Vendosini patatet në një qese letre, por mbajini larg qepëve dhe frutave si mollët, të cilat çlirojnë etilen dhe nxisin mbirjen e tyre.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %