Putin mbyll rubinetin, s’ka më gaz! Situatë e vështirë

Koha leximit:44 Second

Rusia paralajmëroi të hënën se mund të mbyllë tubacionin e saj kryesor të gazit në Gjermani, nëse Perëndimi vazhdon dhe ndalon naftën ruse.

Zëvendëskryeministri, Alexander Novak, u shpreh se një veprim i tillë do të çonte në “pasoja të rënda” për furnizimin global dhe do të çonte në dyfishimin e çmimit të naftës në 300 dollarë për fuçi.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar një ndalim të mundshëm me aleatët. Një zgjidhje në mbështetje të Ukrainës.

Kjo si një mënyrë për të ulur Rusinë për kalimin e saj në Ukrainë. Por Gjermania dhe Holanda e hodhën poshtë planin të hënën.

BE-ja merr rreth 40% të gazit dhe 30% të naftës nga Rusia dhe nuk ka zëvendësues të lehtë nëse furnizimet ndërpriten.

SHBA nga krahu tjetër po kërkon zgjidhje alternative, pasi do të bisedojë me Venezuelen dhe me Arabinë Saudite që të mos varet nga Rusia.l

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %