Qen-robot për të ruajtur kufirin mes Meksikës dhe Amerikës

Koha leximit:1 Minute, 28 Second

Kufiri midis Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës është një territor i thyer dhe i thyer i karakterizuar nga temperatura ekstreme dhe kushte shumë komplekse veprimi.

Për këtë arsye, agjentët e Departamentit të Sigurisë Kombëtare (DHS), të cilët patrullojnë 3169 km të kufirit me kalë, por edhe me aeroplanë apo fuoristradë do të kenë në krah, kundër emigracionit të paligjshëm, robot special.

Roboti Ghost është 76 centimetra i gjatë, peshon 32 kg dhe bateria e tij e lejon të ecë për rreth 3 orë për të kaluar një distancë prej 10 km. Ai është i pajisur me një sistem navigimi që i lejon të ndjekë një rrugë të paracaktuar në autonomi totale, por gjithashtu mund të drejtohet nga distanca nga një operator njerëzor falë kamerave që mban në shpinë.

Roboti mund të pajiset me pajisjet elektronike nga më të ndryshmet: kamera me rezolucion të lartë të afta për të transmetuar imazhe në kohë reale në një qendër kontrolli, kamera me imazhe termike të afta të zbulojnë burimet e nxehtësisë, për shembull njerëzit e fshehur dhe sistemet e shikimit të natës.

Ai do të përdoret për të patrulluar zonat më jomikpritëse të kufirit Meksiko-SHBA, por edhe për të inspektuar pjesën e poshtme të trenave dhe kamionëve që kalojnë kufirin, duke kërkuar emigrantë të paligjshëm.

Përdorimi i robotit u njoftua pak ditë më parë nga Departamenti i Sigurisë së Brendshme nga faqet e faqes së saj institucionale dhe kritikat erdhën menjëherë nga qarqe të ndryshme. Shumë politikanë amerikanë dhe meksikanë, por edhe përfaqësues të organizatave humanitare, kanë kritikuar ashpër zgjedhjen e përdorimit të një makinerie për një detyrë kaq delikate.

Vlen të kujtohet sesi vitet e fundit kufiri mes dy vendeve ka qenë shpesh skenë e sjelljeve të dyshimta nga ana e autoriteteve kufitare.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %