I shkul veshin Leaos, pastaj Sacchi këshillon kuqezinjtë: Mos e përsërisni këtë gabim në Napoli! Jam i bindur se…

Koha leximit:3 Minute, 0 Second

Arrigo Sacchi, ish-trajneri i kuqezinjve, komentoi ekskluzivisht për ‘La Gazzetta dello Sport’, Milan-Inter, derbin e parë të gjysmëfinaleve të Kupës së Italisë 2021-2022, ndeshje e mbyllur 0-0.

“Ishte e parashikueshme që do të përfundonte kështu, por objektivisht njerëzit do të kishin merituar disa emocione më shumë. Gjithashtu sepse është një periudhë e errët për botën, me luftën në Ukrainë, dhe ne duhet të argëtohemi pak. Epo, Milani dhe Interi nuk na ndihmuan: në San Siro pamë shumë pak gjëra të mira”.

Për gjendjen e formës së dy skuadrave: “Si Milani dhe Interi janë dy skuadra me disa probleme. Fusha dukej gjithmonë shumë e gjatë ose shumë e gjerë, lojtarët nuk ishin në gjendje ta mbulonin mirë. Kjo do të thotë se ndoshta ka një rënie atletike. Më shumë nga Interi sesa nga Milani, të them të vërtetën”.

Kuqezinjtë më te mirë se kundërshtarët e tyre: “Po, më i guximshëm dhe më reagues. Por gjithashtu konfuz, shumë konfuz. Por me pikë do t’i kisha dhënë Milanit disa vota më shumë”

Për motivet pse Milanin e përcakton si konfuz: “Mundësitë e humbura… I referohem veçanërisht atyre të Alexis Saelemaekers dhe Theo Hernández. Duhet të jesh më i ftohtë dhe më i saktë në rrethana të caktuara. Këto janë gabime që ia atribuoj rinisë.

Të rinjtë kanë gjithmonë nxitim dhe nxitimi nuk është kurrë një këshilltar i mirë. Në ato momente duhet të përdorësh teknikën, por përkundrazi janë shfaqur kufijtë e cilësisë së grupit të Milanit.

Saelemaekers, për shembull, është shumë bujar, por ai është shumë i furishëm. Ndoshta pas disa vitesh, në situata të caktuara, do të jetë më vendimtar. Tani ai është ende pak i papjekur”.

Për Interin, i cili krijoi pak: “Më duket se Interi ishte i lodhur. Lojtarë të lodhur. Nuk pashë asnjë rast, sulmuesit ishin gjithmonë vetëm. Kishte një hendek midis repartit të sulmit dhe pjeses tjetër te skuadrës. Edin Džeko dhe Lautaro Martínez nuk janë shërbyer dhe mbështetur kurrë. Dhe pastaj zero presing”

Për atë që Interi duhet të bëjë për t’u rikuperuar: “Simone Inzaghi do të duhet të punojë për të rikuperuar disa lojtarë. Skuadra është e madhe, ka zëvendësues. Kjo është periudha në të cilën ata që kanë luajtur më pak duhet t’i japin dorë të gjithë grupit. Në vend të kësaj Vura re që ndryshimet nuk sollën përfitime. Arturo Vidal, Alexis Sánchez dhe Joaquín Correa më dukeshin të çorientuar, jo të futur në kontekst: luajnë vetë, nuk lëvizin sipas shokëve të tyre”.

Për Milanin në rikuperim nga pikëpamja fizike: “Për të vrapuar, ata vrapojnë. Të gjithë punuan shumë, luftuan. Në mesfushë Franck Kessié dhe Ismael Bennacer punuan shumë.

Ne thamë për Saelemaekers. Mbrojtësit, edhe nëse u shtypën shumë pak, u kujdesën. Në sulm bëri pak Olivier Giroud dhe nga Rafael Leão të them të drejtën pres më shumë.

Nëse e ka hequr Stefano Pioli është sepse edhe ai pret vazhdimësi dhe pjesëmarrje më të madhe në lojë. Nuk jam plotësisht i kënaqur.

Leão ka potencial të jashtëzakonshëm, por ai duhet ta vendosë veten në një pozicion për ta shfrytëzuar ate”

Për ndryshimet që te Milani nuk bënë diferencën: “Në fakt, zëvendësimet nuk ndryshuan fytyrën e skuadrës.

Milani mbajti topin, u përpoq të lëvizte mbrojtjen kundërshtare, por ishte gjithmonë e pasaktë në momentin e pasimit të fundit. Shumë nxitim, shumë gabime për shkak të furisë, ndoshta edhe shumë dëshirë për të bërë “.

Të dielen mbrëma Napoli-Milan në ‘Maradona’. “Rosonerët janë të rinj, kanë mundësi të rikuperojnë më shpejt energjinë e tyre. Pres një paraqitje bindëse dhe mbi të gjitha shpresoj të shoh më rregull dhe më pak konfuzion si ekip”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %