Serbët e lanë me kokëposhtë në urë, Emine Imeri: “Lashë vëllanë pa ngrënë”

Koha leximit:1 Minute, 1 Second

Emine Imeri ishte e ftuar sot në programin “Ftesë në 5” të Bieta Sulos në TCH, nga ku tregoi dhu.nën që kishte parë me sy në kohën e luf.tës në Kosovë.

Asokohe vetëm 13 vjeç, Emineja kujtoi sesi iu shpëtoi plum.bave serbë. E pak më tej rrëfeu për herë të parë mes lotësh skenën që kishte përjetuar mbi vete.

Pasi kishte arritur të siguronte ushqim për familjarët në sasi më të madhe se shoqet e saj, Emineja ishte ndaluar nga ush.tarët serbë pikërisht teksa ishte duke kaluar mbi urën e lumit Ibër.

“Si më ka afruar te hekurat aty, veç më ka kapur prej belit edhe i ka thënë një ushtari tjetër të afrohej…ai e ka lëshuar ar.mën dhe aty e kam kuptuar që do më mbys nin…”, tha ajo dhe më pas nuk i mbajti lotët.

E në momentin që e kishin varur me kokën poshtë në urë, Emineja kujtoi sesi i kishin rënë nga xhepat çokollatat dhe disa ushqime të vogla që kishte siguruar për të vëllanë.

Një intervistë si kjo do të mbahet mend gjatë, sepse është histori mjaft delikate dhe prekëse për publikun. Urojmë që histori të tilla shqiptarët të mos provojnë kurrë.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %