Shevchenko, një ditë pas derbi, falënderon. Pastaj gati në lot: “Për mua futbolli merr fund…”

Koha leximit:2 Minute, 36 Second

Derbi i Kupës së Italisë që u zhvillua mbrëmjen e së martës mori një shije edhe më të veçantë falë ndërhyrjes së Andriy Shevchenkos, e cila u transmetua në ekranin e madh në San Siro.

Një moment që bashkoi të gjithë tifozët e pranishëm në stadium dhe lojtarët e Milanit dhe Interit, të cilët për pak minuta lanë mënjanë rivalitetin sportiv.

Ukrainasi, legjende kuqezi, kërkoi mbështetje dhe ndihmë per popullaten e tij, e cila aktualisht po përjeton momente të tmerrshme.

Sulmet ushtarake të Rusisë po vazhdojnë të terrorizojnë Ukrainën dhe mbarë botën. Edhe një herë, me shumë humanizëm, Andriy

Shevhcenko bëri një thirrje emocionuese për popullatën italiane, e cila ka qenë gjithmonë e afërt emocionalisht me ish-futbollistin.

Apeli i të madhit Sheva nuk u ndal vetëm në San Siro. Andriy foli sonte me një video-telefonatë gjithashtu në TG1. Këtë herë ukrainasi ishte i prirur të falënderonte të gjithë italianët me fjalë prekëse për afërsinë e treguar me vendin e tij dhe bashkatdhetarët e tij.

“Dua të falënderoj Italinë sepse është gjithmonë shumë afër vendit tim, Ukrainës time. Për mua është shumë e bukur dhe emocionuese të shoh një popull që mbron të drejtat tona.

Ne duam vetëm të jemi të lirë dhe të kemi tokën tonë pa luftëra. Kjo është arsyeja pse jam krenar të shoh se si bashkatdhetarët e mi po mbrohen në Ukrainë”.

Andriy Shevhcenko po lufton personalisht për t’u përballur me luftën e kotë dhe të padrejtë të nisur nga Rusia e Putinit.

Të dielën ai doli në rrugë me familjen e tij në Londër për të protestuar kundër sulmeve në vendin e tij!

“Nëna dhe motra ime janë gjithashtu në Kiev tani dhe gjëra të tmerrshme kanë ndodhur atje. Njerëz dhe fëmijë vdesin, raketa në shtëpitë tona.

Unë flas me prindërit e mi, flas me nënën time dhe them se do të dua të kthehem. Por tani jemi këtu, duke folur për atë që po ndodh, për tragjedinë e vërtetë me të cilën po përballet populli ukrainas tani.

Unë jam përpjekur shumë herë të bind familjen time të largohet, por ata gjithmonë më kanë thënë jo. dua të qëndroj atje, ky është shpirti ukrainas”.

Edhe bota e futbollit u përpoq të reagonte, duke përjashtuar Rusinë dhe skuadrat ruse nga kompeticionet e ndryshme: “Është një reagim i madh nga institucionet si UEFA dhe FIFA, ata morën vendimin e duhur.

Nuk mendoj se ishte një vendim i vështirë. Kur ju sulmoni një vend, kur filloni të dërgoni bomba dhe ushtarë, nuk është një konflikt, është një luftë e vërtetë.

Derisa të përfundojë lufta, mendoj se është vendimi i duhur që të mos lejohet asnjë sportist rus të marrë pjesë në sporte të ndryshme. ngjarjet. rasti, futbolli për mua nuk ekziston më.

Nuk e mendoj. Nuk është koha për ta bërë. Nuk shikoj asgjë, as sport, asgjë. Me gjithë përqendrimin tim, kur zgjohem, Mendoj se si mund ta ndihmoj vendin tim, çfarë mund të bëj.

Fillova të telefonoj prindërit e mi, miqtë e mi, marr përditësime për atë që po ndodh në Ukrainë. Tani për tani jam i fokusuar vetëm në këtë.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %