Spalletti i tërbuar, del nga vetja pas humbjes: “Penallti neto na mohuan, por vetëm Milani ankohet kurse ne jo”

Koha leximit:2 Minute, 35 Second

Goli i Giroud ngriu Diego Armando Maradona dhe heshti entuziazmin dhe atmosferen e krijuar… Pengesë e forte në garën e Scudetto-s për Napolin në përballjen direkte në shtëpi kundër Milanit. Luciano Spalletti padyshim nuk mund të jetë i kënaqur me rezultatin, por nuk ka ndërmend të dorëzohet!

Trajneri toskan beson ende në punën e tij dhe në potencialin e skuadrës së tij, e cila pas humbjeve ndaj Barcelonës dhe kuqezinjve, ka treguar se ndoshta nuk e përballon dot tensionin.

Zhgënjimi është i dukshëm për Spallettin, i cili megjithatë është mësuar me sfida të vështira, prandaj është gati të shtojë përpjekjet për ta bërë Napolin më të ndërgjegjshëm për mundësitë e tij. Disa keqardhje edhe për vendimet e arbitrit Orsato, të cilat i lanë një shije të keqe në gojë.

Sigurisht që Luciano nuk fshehu, pavarësisht buzëqeshjeve, një aluzion zhgënjimi sepse priste pashmangshmërisht diçka më shumë nga Napoli.

Në përgjithësi, loja e Napolit ishte e mirë, edhe pse gabimi kryesor ishte se ata nuk ishin shumë cinik në fazën e sulmit dhe më pas u zhdukën pak në fazën e fundit të pjesës së parë dhe në fazën fillestare të pjesës së dytë…

Nga ana tjetër, Spalletti nënvizoi sesi Napoli i tij duhet ta kompensonte mungesën e fizikës, me cilësinë më të lartë. Në fund, megjithatë, ishte “talenti” ai që dështoi, edhe për shkak të kushteve jooptimale të lojtarëve të kthyer nga dëmtimet e gjata si Lozano, apo Fabian Ruiz që luan pavarësisht dhimbjeve të ijeve…

A mund të ketë ndikuar një mbingarkesë tensioni apo pritshmërish? Spalletti sigurisht që është mësuar me sfida intriguese dhe nuk tërhiqet asnjë centimetër:

“Nëse luan për majën e tabelës, niveli i tensionit rritet dhe është pjesë e të qenit kampion, të qenit lojtarë që e kanë krijuar këtë mundësi me kaq shumë përpjekje.

Nëse nuk mund ta përballosh këtë bëhet e pamundur të fitosh. Niveli i futbollit që duhet të luash në një qytet si Napoli është ky, por nëse nuk i duron presionet, lëviz dhe duhet të shkosh më tej.

Eshte ceshtja ku ke lindur, kush je ti, cfare ke pasur ne xhep kur ke lindur qe te gjesh nje klient te parehatshem si une, sepse te gjitha situatat i kam kaluar, ndaj e shoh te veshtire te ndryshoj sjellje… Nëse mendoni se nuk do dal me një stërvitje i përgatitur, nuk më njihni”

Në konferencën për shtyp, trajneri i Napolit më pas preku një tjetër teme,, duke thënë edhe mendimin e tij për drejtimin e ndeshjes së arbitrit Orsato.

Gjyqtari ekspert në fillimin e ndeshjes tregoi të njëjtin matës si në kontaktin Koulibaly-Bennacer ashtu edhe në atë Tomori-Osimhen.

Megjithatë, sipas trajnerit toskan, vërshëllima ishte e gabuar, pasi episodet nuk janë të krahasueshme, duke qenë se ai i ndodhur në zonën e kuqezinjve duhet të ishte dënuar me penallti.

Dhe Spalletti nuk humbi rastin për të mos vënë në pah qëndrimin e ndryshëm të dy skuadrave: “I Milanit nuk është penallti. I Napolit është shumë i qartë, neto! Por ne nuk ankohemi dhe bejme rremuje, kurse ata po! (përsa i përket protestave të kuqezinjve pas Milan-Udinese)”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %