Studimi: Dashuria zgjat 6 muaj, pjesa tjetër nuk është ashtu si duket

Koha leximit:2 Minute, 1 Second

Besoni në këngë dhe filma, nuk ka asgjë më të rëndësishme apo më të kënaqshme se të jesh i dashuruar. Megjithatë, sipas studiuesve, fazat në të cilat dashuria na merr mendjen mund të zgjasin shumë më pak nga sa prisnim. Për të qenë të saktë, hulumtimet tregojnë se pas një periudhe mjaft të shkurtër kohore, marrëdhëniet ose përshtaten me të dhënat e reja ose përfundojnë. Lexoni më poshtë se për sa kohë “shkojnë jashtë” dashuria dhe emocionet.

Edhe ndërsa ne na pëlqen të mendojmë se dashuria është çështje e zemrës, në fund të fundit është truri ai që luan rolin më të madh. Emocionet që ndjejmë kur biem në dashuri janë derivate të shumë kombinimeve. Nuk janë procese të thjeshta dhe spontane, pasi luhen nga hormonet, sistemi ynë nervor, të dhënat tona gjenetike, por edhe përvojat tona të mëparshme.

Sipas studiueses së Harvardit, Katherine Wu, hormonet dhe truri ynë ndryshojnë gjatë fazave të hershme të një marrëdhënieje. Ajo njeh tre faza, të cilat ndikohen shumë nga gjendja e hormoneve tona. “Fazat e para në një marrëdhënie janë pasioni, tërheqja dhe lidhja, të cilat mund të ndërthuren apo edhe të zëvendësojnë njëra-tjetrën. Megjithatë, secili përcaktohet nga kompleksi i vet i hormoneve. Testosteroni dhe estrogjeni nxisin pasionin, dopamina, serotonina dhe norepinefrina nxisin tërheqjen dhe oksitocina dhe vazopresina lidhen”, tha ajo.

Një studim nga Universiteti Australian i Shkencave Sociale i botuar në vitin 2021 në revistën Frontiers in Psychology zbuloi se çiftet pas gjashtë muajsh, priren të evoluojnë dhe të “largohen” nga lidhja e tyre origjinale entuziaste.

“Fazat e hershme të një lidhjeje romantike dallohen nga stresi intensiv që i pushton dhe dallohen nga ato të radhës që karakterizohen nga një ndjenjë qetësie dhe sigurie. Etapa e parë, në fakt, që zgjat rreth gjashtë muaj, cilësohet si “faza e dashurisë” dhe përfshin të gjithë elementët e dashurisë romantike, siç është pasioni intensiv.

Faza e dytë (që vjen pas gjashtë muajve të parë) zgjat deri në katër vjet dhe përfshin dashuri pasionante. Gjatë saj lidhja ruhet falë përkushtimit dhe pasionit . “Kjo fazë i hap rrugën dashurisë së shoqërimit (një zëvendësues i pasionit) ku përkushtimi dhe butësia arrijnë kulmin e tyre”, thuhet në studim.

Ekspertët këshillojnë njerëzit që duan të kenë një marrëdhënie më të thellë dhe më të qëndrueshme, të pranojnë faktin se, si çdo gjë në jetë, marrëdhëniet evoluojnë me kalimin e kohës. Në fund të fundit, gjashtë muaj plot pasion dhe entuziazëm mjaftojnë, nuk jeni dakord?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %