SUPER LEAGUE | Agnelli frikëson UEFA-n: “Kush ju tha se kemi dështuar? 120 faqe kontratë u firmosën dhe po ju them se…”

Koha leximit:1 Minute, 13 Second

Këto ditë po rikthehemi të flasim për Super League me një farë insistimi. Projekti që më pak se një vit më parë dukej se mund të revolucionarizonte futbollin ndërkombëtar.

Megjithatë, ideja për të nisur një turne evropian të futbollit, jashtë kufizimeve të UEFA-s, me klubet më të njohura të kontinentit ka dështuar.

Vetëm Juventusi, Real Madridi dhe Barcelona duken të ankoruara në këtë hipotezë, e cila mund të kthehet në modë së shpejti.

Në këtë kuptim duhet theksuar prania e Andrea Agnellit në Forumin e Financial Times në Londër. Presidenti i Juventusit u nxit pikërisht për projektin e Superligës:

“Pse dështoi? Jo, nuk ka dështuar fare. Super League është një kolektiv i nënshkruar nga 12 klube, me 120 faqe kontratash të nënshkruara të detyrueshme për 11 prej këtyre skuadrave”.

Skuadrat jane Real, Barcelona, Juventus, Milan, Atletico Madrid, Chelsea, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Tottenham dhe Manchester United…

Më pas Agnelli mori guximin të bënte shaka: “Rinisja e Superligës? Unë nuk them asgjë. Mund t’ju them vetëm se skuadrat që do të jenë pjesë e saj janë të shkruara në këtë fletë që kam këtu!”. Presidenti i Juventusit më pas qeshi me të pranishmit, duke konfirmuar me ironi…

Për shpërbërjen e UEFA-s: “Unë jam për një organ me menaxhim transparent. Unë do të mbështes qeverisjen që ka këtë vlerë para së gjithash. Tani presim që Këshilli Evropian i Drejtësisë të na thotë nëse organi aktual është realisht i përshtatshëm për qëllimin për të cilin punon”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %