Categories
Këshilla

Maska me tërshërë: Aplikoje dhe zhdukjen e shpejtë të akneve mund ta bësh vetë

Në një moment të caktuar të jetës, edhe pse e ke kaluar periudhën e adoleshencës, mund të gjendesh para pasqyrës me një puçërr në fytyrë që të prish qetësinë. Është krejtësisht normale që ende të përjetojmë çrregullime të tilla të lëkurës herë pas here. Të bezdisshme janë, të gjithë e dimë, por jo e pamundur për t’i eliminuar.

Kjo maskë fytyre që prezantohet më poshtë nuk është vetëm zgjidhja e shpejtë e zhdukjes së puçrrave, por shërben edhe për një pastrim dhe hidratim të mirë të lëkurës, madje të përgatit për të gjithë javën.

Maskë me tërshërë – Tërshëra nuk është vetëm një ushqim i mirë për mëngjes, por edhe për lëkurën e fytyrës gjithashtu. Ashtu siç mban të ngopur stomakun, tërshëra ushqen dhe pastron edhe lëkurën. Për më tepër, është edhe qetësuese, kështu që do të të ndihmojë në eliminimin e skuqjeve të lëkurës. Shtimi i mjaltit në këtë recetë është mjaft efikas, sepse mjalti vret bakteret që formojnë shpërthimin e lëkurës në puçrra.

Shënim: Kjo maskë përdoret shpesh sipas nevojës. Është shumë e butë për lëkurën, ushqyese, kështu që mund ta përdorësh edhe çdo ditë.

Çfarë të nevojitet: 1/2 filxhan me ujë të ngrohtë (jo i nxehtë), 1/3 filxhan tërshërë, 2 lugë gjelle kos i thjeshtë, 2 lugë gjelle mjaltë, 1 e bardhë veze

Përdorimi: Përziej ujin dhe tërshërën dhe lëri bashkë për dy deri në tri minuta. Shto kosin, mjaltin dhe të bardhën e vezës në përzierje. Aplikoje lehtësisht të gjithë masën në fytyrë dhe mbaje rreth 10 deri në 15 minuta. Pastroje maskën me ujë të ngrohtë. Për këtë hap, është jashtëzakonisht e rëndësishme të vendosësh një filtër në lavaman, në mënyrë që të mos e bllokosh.

Categories
Lajme

Si të kuptoni që niveli i toksinave në trup është shumë i lartë

Meqënëse mëlçia e në pastrimin e trupit nga toksinat, ky është poashtu organi i parë që tregon shenja të infeksioneve. Mëlçia është përgjegjëse për eliminimin e toksinave nga organizmi, ndaj mund ta imagjinoni mjaft mirë rëndësinë e saj për mirëqenien tonë. Mirëmbajtja e këtij organi është e domosdoshme nëse dëshironi të keni një jetë të shëndetshme e të gjatë. Nëse mëlçia ngarkohet shumë nga toksinat në trup, ajo do të nxisë akumulimin e depozitave dhjamore në zonën abdominale.

Mëlçia zakonisht rrezikohet nga dy probleme madhore: dhjamosja si pasojë e alkoolit dhe si pasojë e niveleve të larta të kolesterolit. Në momentin kur mëlçia është tepër e ngarkuar atëherë do të vëreni simptomat e mëposhtme:

Alergji – Nëse mëlçia është e sëmurë, ajo do të reshtë së prodhuari histaminë e cila në rrethana normale është e dobishme për imunitetin. Megjithatë, kjo substancë është transmetues i disa alergjive. Për pasojë, dhimbjet e kokës, kruarjet e simptoma të tjera të alergjive do të jenë më të shpeshta.

Lodhja kronike – Toksinat janë përgjegjëse për lodhjen kronike dhe drobitjen e muskujve. Nëse këto vazhdojnë mund të nxisin depresionin dhe luhatjet e shpeshta të humorit.

Shtim në peshë – Nëse mëlçia nuk arrin të nxjerrë nga trupi toksinat e pafiltuara, ato do të akumulohen si depozita të mëdha dhjamore dhe do të përballeni me një shtim të beftë në peshë.

Djersitja – Kur mëlçia ngadalëson funksionet e saj, temperatura e brendshme e trupit do të jetë më e lartë. Kështu që do të djersini më shumë.

Era e keqe e gojës – Era e keqe e gojës, pavarësisht higjienës së ndjekur sinjalizon problemet me mëlçinë, ndaj mos e injoroni.

Aknet – Reagimet që prodhohen në trup pas problemeve me mëlçinë kanë një efekt domino. Problemet me mëlçinë shkaktojnë luhatje të vazhdueshme humori dhe rrjedhimisht nxisin praninë e akneve në fytyrë.

Categories
Këshilla

Këto shenja në fytyrë tregojnë se keni mungesë vitaminash, shihni me kujdes

Mungesa e ndonjë vitamine mund të ketë një efekt negativ në trupin tuaj. Disa shenja në fytyrën tuaj mund të tregojnë se keni mungesë të vitaminës D, apo ndonjë vitamine tjetër të rëndësishme. Për të mësuar më shumë për disa nga shenjat paralajmëruese lexoni më poshtë:

AKNE DHE LËKURË TË THATË – Aknet dhe lëkura e thatë mund të jenë rezultat i disa ndryshimeve hormonale dhe mund të tregojnë gjithashtu akumulimin e papastërtive dhe mikrobeve në lëkurë. Por lëkura e thatë dhe shpërthimi i akneve mund të tregojnë se keni mungesë të vitaminave A dhe E.

Nëse keni mungesë të vitaminës B12, lëkura juaj mund të jetë shumë e zbehtë. Përveç këtyre simptomave, kushtojini vëmendje disa të tjera për të ditur se ju mungojnë disa vitamina, si lodhja ekstreme, ndryshimet e papritura të humorit dhe të ngjashme.

SYTË E FRYRË – Një alergji mund të shkaktojë ënjtje të syve, por nëse ndodh shpesh, veçanërisht në mëngjes, mund të tregojë se ju mungon jodi. Një numër studimesh kanë treguar se ekziston një lidhje midis mungesës së jodit dhe problemeve të tiroides, dhe kjo mund të rezultojë në simptoma të tilla si lodhje, shtim në peshë dhe sy të fryrë.

GJAKDERDHJE E MISHRAVE TË DHËMBËVE – Mungesa e vitaminës C mund të shkaktojë një sërë problemesh në trup dhe një nga shenjat që sugjeron se keni mungesë të kësaj vitamine është gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve. Simptoma të tjera përfshijnë mavijosje dhe dhimbje në muskuj dhe nyje. Rekomandohet konsumimi i frutave të agrumeve si portokall, agrume dhe limon.

BUZËT E ZBEHTA – Buzët e zbehta mund të tregojnë një sërë sëmundjesh, por më së shpeshti janë simptomë e anemisë. Është një gjendje që shfaqet kur një person ka nivele të ulëta të qelizave të kuqe të gjakut në trup. Nivelet e ulëta të hekurit gjithashtu shkaktojnë mungesë të qelizave të kuqe të gjakut, duke e bërë të vështirë transportimin e oksigjenit nëpër trup. Kjo shkakton ndryshim në ngjyrën e buzëve, përkatësisht buzët mund të zbehen shumë nëse keni anemi. Për më tepër, mungesa e hekurit në trup mund të dobësojë edhe sistemin imunitar.

Categories
Lajme

A e dini se çfarë hanë vajzat me lëkurë të pastër? Lexoni listën

A ju shfaqet fytyra puçrra pak para menstruacioneve? Atëherë duhet të dini se fati juaj nuk është vetëm në duart e Nënës Natyrë, pasi ajo që zgjidhni të hani gjithashtu mund të ndihmojë (ose përkeqësojë) simptomat tuaja. Për shkak se aknet hormonale janë jashtëzakonisht të ngjashme me ato tipike, mund të jetë e vështirë të përcaktohet saktësisht se cilat shpërthime aknesh janë hormonale dhe cilat jo. Për fat të mirë, ka disa ushqime që gjithsesi janë të mira për lëkurën dhe që mund t’i përfshini në dietën tuaj, për të lehtësuar puçrrat e forta.

Yndyrna të shëndetshme – Yndyrnat e shëndetshme janë të shkëlqyera për lëkurën, zemrën, trurin dhe hormonet. Për shembull, shtoni pak vaj kokosi pa sheqer ose kaurdisni pak brokoli me vaj ulliri. Ju gjithashtu mund të merrni një dozë të mirë të yndyrës së shëndetshme të salmonit, lopës së ushqyer me bar dhe gjalpë avokadoje.

Perime “kryqëzuese” – Kjo familje bimore mund të ndihmojë në luftimin e estrogjenit të tepërt. Ato gjithashtu kanë vlera të shkëlqyera ushqyese, të cilat janë thelbësore për dietën tuaj në çdo moment të ciklit tuaj. Këtu përfshihen lakra, brokoli, lulelakra, lakra, lakrat e Brukselit dhe rukola.

Probiotikët – Probiotikët ndihmojnë trupin të eliminojë toksinat (hormonet e tepërta) dhe mbetjet. Lëkura juaj është organi juaj më i madh dhe eliminuesi më i madh i toksinave. Duke mbështetur tretjen me probiotikë, toksinat kanë më shumë gjasa të shpërbëhen në mëlçi përpara se të grumbullohen dhe të vërshojnë lëkurën. Ka shumë mënyra për të përfshirë probiotikët në dietën tuaj. Një prej tyre është të hani perime të fermentuara, si lakër turshi vetëm kujdes të mos e teproni.

Omega 3 – Omega-3 është jetike për funksionimin e duhur të qelizave, veçanërisht për funksionin e hormoneve, pasi këto janë blloqet ndërtuese për prodhimin e tyre. Burimet e pasura me omega-3 natyrale janë peshku, farat e lirit, farat chia, arrat dhe produktet shtazore me bazë bimore. Por shmangni vajrat me përmbajtje të lartë omega-6, si vaji i sherebelës, vaji i lulediellit, vaji i misrit, vaji i gatimit, vaji kanola dhe vaji i sojës.

Vitamina B – Ushqimet e pasura me vitaminë B që ndihmojnë në balancimin e hormoneve janë patatet e ëmbla, mishi i ëmbël dhe perimet me gjethe të errëta. Periudha juaj e ovulacionit është një kohë e shkëlqyer për të konsumuar vitaminë B dhe zink në mishin pa hormone. Rekomandohen gjithashtu drithërat dhe bishtajoret pa gluten.

Categories
Lajme

Nga shtimi në peshë te rritja e tensionit, stresi kronik po ju sëmur çdo ditë nga pak

Stresi është një ndër armiqtë që po rrezikon gjithmonë e më shumë jo vetëm shëndetin mendor, por edhe atë fizik të shumë njerëzve në të gjithë botën, duke shkaktuar ndryshime negative në sistemin imunitar dhe funksione të tjera biologjike.

Po për çfarë lloj ndryshimesh bëhet fjalë? Stresi kronik pengon sistemin imunitar të mbrojë trupin nga sëmundjet dhe patogjenet. Ai ndikon gjithashtu negativisht tek funksioni i qelizave dhe zhvillimin e inflamacionit. Si pasojë, ju bën më të prekshëm ndaj problemeve të mëposhtme:

1.Shtim në peshë: Stresi kronik mund të shkaktojë një rritje të vogël të niveleve të hormoneve të urisë, të quajtura glukokortocoide. Nëse niveli i këtyre hormoneve është i lartë, rritet edhe dëshira juaj për të ngrënë. Rezultati është shtimi në peshë, deri në obezitet.

2.Rritje të nivelit të lartë të tensionit: Siç mund ta keni dëgjuar, stresi lidhet ngushtë me instinktet e trupit lufto ose duro, që zhvillohen për të ndihmuar njerëzit për të shmangur ndodhitë e këqija. Për t’i mbijetuar një situate jetë a vdekje, stresi ndez sistemin nervor simpatetik, që nga ana tjetër rrit tensionin e gjakut, kështu gjymtyrët dhe muskujt janë gati për aksion. Asnjë nga këto nuk është një gjendje e përkohshme. Me kalimin e kohës, nivelet e larta të tensionit të gjakut mund të ndërhyjnë në zemër dhe të çojnë në dëmtim dhe bllokim të arterieve.

3.Akne: Pak rëndësi ka nëse stresi është akut ose kronik, ai mund të shkaktojë probleme edhe në lëkurë. Kjo ndodh sepse hormonet stresit ,sidomos kortizoli, mudn të rrisin prodhimin e yndyrës në lëkurë dhe qarkullimin qelizave. E gjitha kjo përkthehet në shfaqjen e puçrrave në fytyrë, si dhe probleme të tjera me lëkurën.

Categories
Shëndeti

Këto janë 3 faktorët më të rëndësishëm të cilat shkaktojnë aknet

Zakonet e këqija të ngrënies, stresi dhe pastrimi agresiv i lëkurës janë disa nga shkaqet më të rëndësishme të akneve, sipas hulumtimit të ri të botuar në British Journal of Dermatology dhe të paraqitur në Konferencën e 28 -të Vjetore të Akademisë Europiane të Dermatologjisë dhe Venereologjisë në Madrid. Ky është studimi i parë për të analizuar faktorët e brendshëm dhe të jashtëm që ndikojnë në aknet.

Aknet prekin një në dhjetë njerëz në mbarë botën, duke e bërë atë gjendjen e tetë më të zakonshme në botë. Kohët e fundit është zbuluar se puçrrat prekin 40% të grave të rritura. Meqenëse aknet janë një problem i dukshëm dermatologjik, ai shpesh ka efekte serioze psikologjike tek të sëmurët, ndërsa ndikon edhe në vetëvlerësimin e tyre. Njerëzit me puçrra kanë rritur nivelet e stresit në krahasim me popullatën e përgjithshme, ndihen të izoluar shoqërisht dhe kanë më pak gjasa të punësohen.

Në studimin e tanishëm, studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Brigitte Dreno, u përqëndrua në një mostër prej 6,700 njerëz nga gjashtë vende në Amerikën Veriore dhe Jugore dhe Europë. Përpunimi i të dhënave tregoi se pjesëmarrësit me puçrra konsumuan produkte të qumështit çdo ditë (48.2%) në krahasim me ata që nuk kishin akne (38.8%). Gjithashtu më së shumti pije të gazuara ose shurup (35.6%), pasta ose çokollatë (37%) dhe ëmbëlsirat (29.7%) në krahasim me ata që nuk konsumuan asnjë prej tyre (respektivisht 31%, 27.8%, 19.1%).

Përveç kësaj, 11% e njerëzve me puçrra konsumuan proteinë, ndërsa vetëm 7% e atyre pa puçrra morën këtë lloj proteine. 11.9% e njerëzve me puçrra konsumuan steroid anabolik ndërsa përqindja ishte 3.2% në njerëzit pa akne.

Së fundi, ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit, nivelet e larta të stresit dhe praktikat e papërshtatshme të pastrimit të lëkurës në vend që të kujdeseshin për të ishin më të zakonshme tek ata që kishin akne sesa tek ata që nuk kishin. Pirja e duhanit nuk duket të ketë ndonjë efekt në aknet.

Dr. Dreno aspiron se kërkimet e ardhshme do të ndihmojnë për të kuptuar, identifikuar dhe zvogëluar efektin e faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm të njohur deri më tani të lidhur me aknet, pasi ato ndikojnë në rrjedhën dhe ashpërsinë e sëmundjes, por edhe efektivitetin e trajtimit. Kjo do të mundësojë menaxhimin më efektiv të gjendjes së lëkurës.

Categories
Këshilla

Gjashtë këshilla për të trajtuar aknet dhe për të qetësuar problemet e fytyrës

Para së gjithash, njerëzit me puçrra të vazhdueshme dhe të dukshme duhet të vizitojnë një dermatolog, i cili do t’u japë atyre disa analiza gjaku dhe hormonale për të diagnostikuar shkaqet dhe llojin e puçrrave që kanë, në mënyrë që të rekomandojnë trajtimin e duhur, i cili më shpesh përfshin ilaçe oral dhe disa kremra dhe pastrues.

Ajo që mund të bëni për të zvogëluar simptomat e puçrrave dhe për të parandaluar përsëritjen e tyre është: Lani fytyrën butësisht, në mëngjes dhe natë me ujë të vakët dhe një pastrues të butë me -veprim antimikrobik duke hequr vajin e tepërt, ndotësit e ajrit dhe përbërjen.

-Asnjëherë mos flini me make up aq të lodhur sa jeni. Mos i irritoni puçrrat sepse ekziston rreziku i infektimit të lëkurës dhe zonës përreth, duke -arritur rezultate të kundërta, duke krijuar më shumë puçrra dhe duke lënë shenja.

-Mos përdorni kremra të yndyrshëm sepse bllokojnë poret dhe krijojnë më shumë vajosje. Nëse puçrrat kanë lënë shenja në lëkurën tuaj, ju mund të shtresoheni tek dermatologu juaj me acide frutash të cilat zbutin dhe rigjenerojnë shtresën e jashtme të lëkurës duke e bërë lëkurën të duket më e shkëlqyeshme, e lëmuar dhe e barabartë.

Nëse shenjat që keni trashëguar nga aknet janë më të thella mund të vizitoni një kirurg plastik i cili do të rekomandojë teknika të ndryshme në të cilin shtresat sipërfaqësore të lëkurës shkatërrohen nga anestezia lokale. Në fillim lëkura bëhet e kuqe e ndezur dhe duhet të qëndroni në shtëpi duke shmangur diellin por kur trajtohet bëhet më homogjene dhe e lëmuar dhe shenjat eliminohen.

Categories
Këshilla

Kujdes: Ky është gabimi që bëni kur pastroni poret e hapura!

Një prej problemeve më të mëdha të fytyrës, dhe më të gjata, janë pikat e zeza – ato që mbledhin papastërtitë, vajin dhe të gjitha bakteret nga jashtë nëpërmjet poreve të hapura

Në shumë prej raporteve të dermatologëve, këshillat janë nga më të ndryshmet, trajtimet po ashtu. Shumë prej nesh, për t’i eliminuar, përdorim lloje të ndryshme sapunësh, maskash, scrub-esh apo edhe trajtime të tjera në kushte shtëpie.

Një prej produkteve që, me siguri e ke përdorur pa e ditur që nuk është i këshilluar, këtë herë vërtetohet edhe nga specialistët. Cili është produkti? Ai, pas të cilit, me siguri, shumica prej nesh janë të varur.

Pastrimi i poreve me strisha – Të tilla produkte të bukurisë, që zënë një vend të caktuar në market apo edhe në farmaci, janë një zgjidhje e shpejtë e shumicës së vajzave që duan të shpëtojnë nga poret e zeza.

Pas këtij përdorimi, të gjithë janë entuziastë sepse, më në fund, ka diçka që mund t’i shpëtojë nga pikat e zeza. Këto strisha janë të mbushura me ujë në pjesën më të madhe të tyre, ndaj mund të vazhdojnë t’i lënë poret e hapura. Por ana e errët e këtyre strishave është që përdorimi i shpeshtë i tyre mund ta dëmtojë seriozisht fytyrën dhe të lërë shenja.

Nëse përdor strishat për pastrimin e pikave të zeza, mund të dëmtosh lëkurën e shëndetshme. Je me fat nëse përfundon me fytyrë të skuqur apo të irrituar, apo nëse ke probleme me lëkurën të tipit ekzemë. Përdorimi i strishave mund të jetë dyfish i gabuar në këtë rast.

Dhe një anë tjetër e errët është që shumë njerëz nuk janë sistematikë në pastrimin e poreve – mund të ecin me idenë se po i pastrojnë poret, por në të vërtetë thjesht kanë hequr pak lëkurë nga hunda apo mollëzat dhe nuk kanë pastruar poret në brendësi me një trajtim të specializuar.

Zgjidhja më e mirë – Një zgjidhje e mirë për të pastruar pikat e zeza dhe një prej atyre që i pastron poret në thellësi janë maskat prej balte, një prej të cilave ajo e qymyrit apo me bazë argjile. Këta përbërës jo vetëm nuk do ta irritojnë lëkurën, po e pastrojnë nga vajrat, grimi dhe poret e hapura.

Categories
Këshilla

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk laheni me ditë të tëra

Nëse ndonjëherë keni menduar të mos bëni dush për ditë të tëra, lexoni këtë! As nuk dyshojmë që mund të keni në plan të rrini disa ditë pa bërë dush, por sidoqoftë mirë është të dini ca gjëra më shumë.

1. Djersa dhe bakteret do të bëhen bashkë! – Ndonëse vetë djersa nuk ka një aromë, kur bashkohet me bakteret natyrale të trupit shkakton atë erën e padurueshme, prandaj zgjedhja e vetme është dushi! – shkruan Bustle.

2. Mund t’ju shfaqen akne – Sigurisht që aknet shfaqen për arsye nga më të ndryshme, por nëse e keni neglizhuar dushin për pak kohë, gjendja do të përkeqësohet. Kjo ndodh zakonisht nëse flini pa e larë fytyrën dhe pa pastruar grimin të cilin e keni mbajtur përgjatë gjithë ditës.

3. Shtohen shtresat e lëkurës së vde.kur – Qelizat e vde.kura në lëkurë shumohen çdo orë. Nëse nuk pastroheni vazhdimisht, ato mund të bëhen edhe më të dukshme në sipërfaqen e lëkurës. Rezultati? Lëkurë e acaruar!

4. Ka shanse t’ju shfaqet myk – Nëse lëkura juaj nuk e përballon dhe lufton bakteret dhe mykun, mund të përfundoni me një infeksion lëkurë, sigurisht kjo nëse keni disa ditë me radhë që nuk laheni.

Kur bëni dush pasi keni prekur sipërfaqe apo takuar njerëz të ndryshme, ndihmoni veten për të qenë më të shëndetshëm dhe mbi të gjitha qëndroni larg infeksioneve.

Categories
Shëndeti

Nëse zgjoheni me këto ndryshime në fytyrën tuaj, mos i ngacmoni

Zgjohesh në mëngjes dhe shikon se brenda natës ju ka mbirë një myk i tmerrshëm, i cili jo vetëm që duket i tmerrshëm, por edhe dhemb. Ajo që menjëherë ju bie në mend është të heqësh qafe këtë mizori në një procedurë të shkurtër – ta shtrydhësh atë pa u hamendur.

Ka sukses me puçrra të pjekura që pëlcasin dhe pastaj nxjerrin gja të freskët – një shenjë që përmbajtja e qelbit del jashtë, por ka edhe të tilla që nganjëherë infektohen edhe më shumë, nëse nuk keni kohë t’i dezinfektoni dhe t’i lyeni me vaj antibiotik, por vetëm i mbuloni me grim dhe ikni me shpejtësi nga shtëpia.

Gjithashtu, ju e dini shumë mirë që ka disa procese inflamatore që duken si puçrra, por nuk kanë një majë me qelb, dhe kur i shtrydhni ato, del vetëm lëngu limfatik dhe indet e irrituara bëhen akoma më të fryra dhe më të tmerrshme, por megjithatë, shpesh nuk përmbaheni, duke shpresuar që me ndrydhje të vazhdueshme do t’i eliminoni aknet.

Duke shtrydhur puçrrën, ju grisni lëkurën dhe hapni rrugën e infeksionit – ju bëni një plagë të hapur dhe pa marrë parasysh sa e vogël është, ajo lehtë mund të infektohet, përpunohet në fytyrën tuaj për ditë dhe javë dhe përfundimisht lë një mbresë.

Bëni kujdes me vlerësimin se cilën puçërr mund ta shtrydhni pa ndonjë pasojë. Dhe këtu janë disa që kurrë nuk duhet t’i prekni vetë. Puçrrat e forta të bardha – Ato duken si qelb i akumuluar, i cili lehtë do të shpërthejë dhe do të kullojë sapo të shtypni. Por, pa marrë parasysh sa shtypni, përmbajtja e fortë mbetet brenda.

Këto njolla të bardha duken si bollgur dhe shpesh quhen të tilla, dhe ato janë ciste të vogla të quajtura milia dhe rezultati është një gjëndër dhjamore e bllokuar.

Ato zhvillohen kur keratina – një proteinë që gjendet në shtresën e sipërme te lëkurës – dhe komponentët e tjerë të qelizave të vdekura të lëkurës kapen dhe presohen nën sipërfaqen e lëkurës.

Prandaj nuk është qelb dhe jo papastërti, por një përmbajtje e ngurtë yndyrore e bllokuar nën lëkurë. Estetët përdorin instrumente të sterilizuara për t’i shpuar dhe hequr ato pa dëmtuar lëkurën.