Categories
Lajme

Limonë nga Argjentina? Fruta dhe perime nga jashtë, po fermerët tanë?

Më ka bërë përshtypje gjithë këto ditë kur kam bërë pazarin e fruta perimeve prejardhja e produkteve që reklamoheshin. Mundohem t’i zgjedh gjithmonë gjërat bio në tregun e fruta perimeve dhe nga kultivuesit shqiptarë, por ka raste që më qëllon të marr nga pak dhe në supermarkete.

Më ka bërë përshtypje së fundmi që kur e pyes për prejardhjen e frutave apo perimeve më thonë me krenari shitëset vende të ndryshme të Europës, apo dhe amerikës latine. Limoni është nga Argjentina, domatja nga Greqia, arra nga Brazili, etj. etj.

Hap sytë dhe nuk arrij ta kuptoj se pse ndodh diçka e tillë. Dikush mund të thotë me të drejtë se prodhimi ynë nuk përmbush nevojat e popullsisë, por nuk jam aspak dakord. Nuk kam si të jem dakord, pasi nëse është diçka e tillë pse nuk ndërtohen strategji të ndryshme për rritjen e prodhimit.

Fermerët shqiptarë derdhin prodhimet e tyre thuajse çdo vit ndërsa ne importojmë nga jashtë vendit. Pse nuk ndihmohen këto bujqër? Pse nuk i jepet hov bujqësisë së vendit tonë? A mendoni se një limon nga Argjentina është më i mirë se një limon shqiptarë? Dyshoj fort, gjithsesi mos harroni gjithmonë mundohuni të konsumoni produkte bio.

Categories
Këshilla

Shumë studime për kafenë, i fundit ka një lajm pozitiv për adhuruesit e saj

Pirja e deri në tre filxhanë kafe në ditë lidhet me një rrez ik të reduktuar të sëmu ndjeve kardiovaskulare, sipas një studimi të ri shkencor. Kafeja është një nga pijet më të njohura por deri më tani pak dihet për ndikimin e saj afatgjatë në shëndetin kardiovaskular.

Studimi analizoi të dhënat për pothuajse 468,700 njerëzve me një moshë mesatare 56 vjeç.”Gjetjet tona tregojnë se konsumi i rregullt i kafesë është i sigurt, madje edhe konsumi i lartë ditor nuk ishte i lidhur me një rezultat negativ kardiovaskular ose vde kshm ëri për 10 deri në 15 vitet e ardhshme.

Në të kundërt, konsumimi i deri në tre kafeve në ditë ishte i lidhur me rreziqe më të ulëta për “goditje, vde kje nga sëmundjet kardiovaskulare ose shkaqe të tjera,” tha Judith Simon nga Universiteti Semmelweis në Budapest.

Categories
Këshilla

Dieta një javore me rezultate të larta, Anila Kalleshi e publikon për ju

Nëse kërkoni të humbisni peshë dhe po kërkoni një regjim të caktuar ushqimor me të cilin e keni të sigurtë rënien nga pesha Anila Kalleshi ju sugjeron këtë menu. Është e këshillueshme që ky regjim , të shoqërohet dhe me trajtime të veçanta për trupin, të cilët do t’ju mundësojnë të humbni kile, por të krijoni një trup të tonifikuar dhe pa lëkurë të lëshuar.

Dietë 1500 kcal/ditë. Karbohidrate 50 për qind, proteina 20 për qind, yndyrna 30 për qind, kolesterol 150 mg/ditë. Vaktet është mirë të konsumohen në këto orare: Mëngjesi: 8:00-9:00, Paradreke: 11:00, Dreka: 13:00, Pasdite: 17:00, Darka: 20:00.

E hënë: Mëngjesi: 1 fetë bukë e zezë (30 gr) me 1 vezë të zier pak, 30 gr djathë të bardhë pa yndyrë. Paradreke: 1 portokall të shtrydhur. Dreka: 1 kupë oriz me kërpudha ose perime, ose 60 gr peshk ton ose një gjoks pule, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me barishte të ziera ose jeshile.

Pasdite: 1 dardhë dhe 1 grusht qershi. Darka: Sallatë greke (domate, kastraveca, speca) 125 ml kos pa yndyrë, 1 fetë bukë e zezë (30 gr), 60 gr djathë pa yndyrë (rikota).

E martë: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 3 lugë tërshërë. Paradreke: 10 kokrra bajame. Dreka: 1 racion bishtaja, sallatë me domate dhe kastraveca, 60 gr mish pa dhjam, 1 fetë bukë e zezë. Pasdite: 1 banane e vogël Darka: sallatë me brokoli, 1 fetë bukë e zezë, 60 gr mish pule, 40 gr djathë.

E mërkurë: Mëngjesi: 1 fixhan kos me ½ filxhan drithëra me fibra
Paradreke: 1 kokërr mollë. Dreka: 150 gr mish pule, sallatë jeshile, 1 kupë oriz kaf me salcë zarzavatesh. Pasdite: 1 banane e vogël. Darka: Sallatë me brokoli, 1 fetë bukë e zezë, 60 gr mish pule, 40 gr djathë.

E enjte: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 2 lugë musli. Paradreke: 1 kokërr pjeshkë. Dreka: 1 racion bishtajore (fasule) sallatë me spinaq të freskët me vaj ulliri dhe limon, 1 fetë bukë e zezë. Pasdite: 1 kajsi. Darka: Supë pule me perime, kos pa yndyrë, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me perime të ziera.

E premte: Mëngjesi: 1 kokërr vezë e zier. Paradreke: 1 grusht qershi
Dreka: 2 patate të pjekura, 150 gr peshk, sallatë me lulelakër dhe panxhar. Pasdite: 1 fetë biskotate me domate dhe gjizë pa kripë. Darka: 60 gr peshk ton, sallatë jeshile, 1 fetë bukë e zezë, kos pa yndyrë.

E shtunë; Mëngjesi: 1 fetë bukë e zezë me gjizë dhe domate. Paradreke: 1 kokërr dardhë. Dreka: 1 racion thjerrëza, 1 fetë bukë e zezë, sallatë me spinaq të zier. Pasdite: 1 grusht me fruta të thatë jo të kripura, jo të pjekura. Darka: 1 fetë bukë e zezë, 1 racion burani, 1 vezë e zier, 125 ml kos pa yndyrë.

E diel: Mëngjesi: 1 filxhan qumësht me 2 lugë musli. Paradreke: 1 frut
Dreka: 200 gr merluc, sallatë me rukola. Pasdite: 1 kajsi. Darka: Supë peshku, sallatë me brokoli dhe lulelakër.

Kujdes: Gjatë gjithë dietës ditore nuk duhet të konsumohen më shumë se 2 lugë gjelle vaj ulliri. Jo më shumë se 2 kafe në ditë dhe të konsumohet me sheqer dietik. Jo më shumë se 1 filxhan çaj në ditë me sheqer dietik.

Në ditën që është për t’u konsumuar peshk ton të zgjidhet në konservë uji dhe jo konservë vaji. Djathi duhet të jetë pa yndyrë, rikota ose gjizë pa kripë. 2 herë në javë duhet të konsumohet peshk i freskët.

Categories
Këshilla

Shega është “mbretëresha e vjeshtës”, vlerat e jashtëzakonshme të saj

Janë të shumta vlerat e shegës. Ajo përmban taninë, sheqer, proteina, vitaminë C etj. Shega përmban pothuajse dy herë më shumë vitamin C se molla. Sipas Mjekësisë Kineze ngrënia e shegës në vjeshtë na ndihmon të ruajmë lëkurën nga i ftohti i dimrit.

Shega është një frut që është përdorur që nga koha e Hipokratit. Mjekësia tradicionale përdor lëkurën, gjethet dhe farat e saj për të luftuar diarrenë, dizenterinë kronike dhe plagët. Farat e pabëra përdoren për temperaturën, ndërsa të pjekurat për kollën.

Në Romën Antike, ajo ishte e njohur për cilësitë kozmetike të saj. Kleopatra përdorte lëngun e saj në fytyrë, në flokë dhe në thonj.
Shumë studime kanë vërtetuar se shega është një nga frutat më shëruese në botë për shkak të ndikimit të dobishëm në sistemin kardiovaskular, nervor dhe eshtëror.

Shkencëtarët konsiderojnë që ajo mund të reduktojë rrezikun nga sëmundjet e zemrës tek obezët me 17 për qind. Përveç dobive për zemrën dhe enët e gjakut, përbërësit e shegës pengojnë rritjen e kancerit të gjirit, prostatës, zorrës së trashë, leukemisë dhe parandalojnë ndryshimet të cilat nxisin rritjen e tumorit.

Shega është po ashtu e mbushur me vitaminë C dhe konsiderohet mjekim i shkëlqyeshëm kundër proceseve inflamatore. Shega i kthen elasticitetin lëkurës, duke luft uar njëkohësisht kundër ekzemave, psoriazës dhe lëkurës të djegur nga dielli.

Acidet yndyrore që përmban reduktojnë ënjtjet dhe dhimbjet e muskujve. Shega është e pasur me fitoestrogjene, të cilat lehtësojnë simptomat e menopauzës dhe paramenopauzës si djersitja gjatë natës.

Recete anti-plakje me shegë. Përbërësit: kokrrat e ½ shege. 1 lugë çaji me mjaltë. 4 lugë çaji me miell tërshëre. 2 lugë çaji vaj ulliri. Përgatitja:
Vendosini të gjithë përbërësit në blender dhe lërini të bëhet një masë kompakte. Këtë përbërje më pas vendoseni në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 25 minuta. Në fund shpërlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Categories
Këshilla

Hipotiroidizmi, dieta e detajuar se çfarë duhet të hani dhe çfarë jo

Ushqimet që duhen shmangur për të trajtuar hipotiroidizmin: Perimet jeshile të pa gatuara ose gjysmë të gatuara ose të tjera si lakra, brokoli, lulelakër, spinaqi, kale etj. Ushqimet që përmbajnë gluten. Ushqimet me sasi të lartë sheqeri pasi insulina e pakontrolluar godet gjendjen e hipotiroidizmit.

Ushqimet e përpunuara dhe të skuqura, si ushqimet shumë të skuqura, vafer, patatet e skuqura french etj. Këto ushqime kanë shumë kripë dhe aspak jod apo vlera ushqyese. Ato vetëm sa rrisin nivelet e kolesterolit.

Çaji jeshil- Janë shume studime që kanë konfirmuar që çaji jeshil zotëron veti anti-tiroidale dhe konsumimi i tepërt i çajit jeshil mund të çojë në hipotiroidizëm.

Gjendra e tiroides mund të ndikojë gjithashtu në trupin tuaj në anën e kundërt si p.sh., duke mbi-prodhuar hormonin e tiroides. Kjo gjendje njihet si hipertiroidizëm. Ja çfarë duhet të hani nëse vuani nga hipertiroidizmi.

Ushqimet që duhet të hani për të trajtuar hipertiroidizmin: Hipertiroidizmi çon në humbje peshe, rritje të rrahjeve të zemrës, ankth, irritim, perioda të parregullta, sy të fryrë, pagjumësi, vështirësi në përqendrim, rritje të oreksit dhe lëkurë të lagësht. Përpos mjekimeve që jep mjeku , ushqimet në dietën tuaj gjithashtu mund t’ju ndihmojnë.

Ja ku është lista: Perime dhe fruta të pa gatuara. Perimet e pa gatuara ose ato jeshile janë goitrogjenë pasi parandalojnë prodhimin e hormoneve të tiroides. Kjo është ajo që ju duhet kur tiroidja po mbiprodhon hormone tiroidale.

Konsumoni brokoli, spinaq, kale, lakër, sallatë, lakër kineze, karota, lulelakër, spinaq, lakra të vogla Brukseli, spec, domate, mollë, manaferra, kivi, portokall, limon, grejpfrut etj.

Orizi kaf – Orizi kaf kanë një aktivitet të lartë goitregjenik. Ato janë burime shumë të mira të fibrave dietike, vitaminave dhe mineraleve. Mund të konsumoni 1/2-1 kupë oriz kaf në ditë për të parandaluar mbiprodhimin e hormonit të tiroides.

Proteina të buta – Për të ndërtuar masën muskulore konsumoni gjoks pule, peshk, kërpudha, sojë dhe agrume. Hipertiroidizmi çon në rritje të oreksit dhe humbje të shpejtë peshe. Meqë proteinat kërkojnë shumë kohë për t’u tretur, ato do t’ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

Barnat herbale – Borziloku, rigoni, rozmarina janë antiinflamatore nga natyra dhe mund të ndihmojnë në lehtësimin e problemit të hipertiroidizmit. Kështu që këto janë 5 grupet kryesore që sillen si ndihmë dietike për të trajtuar hipertiroidizmin.

Ja ku është grafiku i dietës suaj. Vaktet -7:00 – 7:30 – 2 kupa ujë në temperaturën e dhomës. – 8:15 – 8:45 = Smothie me domate, mollë dhe grejpfrut dhe 2 vezë të ziera. 10:30 = 1 kupë mesatare me karota të vogla me pak lëng limoni lime dhe kripë deti

12:30 – 1:00 = Ton/ pulë/ sallatë me kërpudha dhe spinaq/ asparag/ kale/ domate dhe tofu. 16:00 – 1 kupë me çaj jeshil+1 grusht fistik. 19:00 – 19:30 – Fasule në formë veshke ose peshk në zgarë me perime.

Këshilla të zakonshme: Hani çdo dy orë. Konsumoni perime të pasura me fibra. Shmangni pirjen e menjëhershme të ujit pas mëngjesit, drekë dhe darka.

Konsumoni suplemente vitaminash dhe mineralesh. Mund të konsumoni dhe suplemente proteinash. Sidoqoftë konsultohuni me doktorin fillimisht. Merrni dozën ditore të yndyrnave të shëndetshme duke konsumuar fara liri, vaj ulliri, vajin e farave të lirit.

Categories
Këshilla

Pazar me Anilen, ja çfarë dhe si duhet ta merrni në supermarket

Një diete e balancuar dhe e pasur ne vlera ushqyese dhe me pak aditivë dhe konservantë është çelesi i një shendeti te mire. Tregu ynë, supermarketet jane vende qe te marrosin me super paketimesh plot ngjyra, me aq shume lloje ushqimesh, etiketash dhe markash.

Sapo shkoni në supermarket, se pari shko tek stendat e perimeve dhe frutave. Keto jane stendat qe shperthejne me energji nga frutat dhe perimet e gjalla dhe te pastra, ashtu siç i ka krijuar natyra.

Zgjidh ate qe do. Cilat ushtrime te therasin? Shpesh ndodh qe nese trupi ka nevoje per diçka, ti fillon te mendosh per ushqimin qe e ploteson ate nevoje.

Kerko ato fruta dhe perime qe duken me te shendetshmet, ne gjendje me te mire. Mos bli ose mos ha fruta apo perime te vjetra, te vyshkura apo te rrudhura. Ato nuk kane as force jetesore, as permbajtje ushqyese. Eshte gjithnje ide e mire te zgjedhesh ushqime te prodhuara ne menyre organike pasi ato kane me pak kimikate dhe aditive!

LEXO ETIKETAT – Eshte me rendesi qe t’i kushtosh vemendje etiketave te ushqimeve dhe mesohu te dallosh perberesit e fshehur. Aditivet ne ushqimin tone lidhen me nje sere problemesh shendetsore, perfshire dhimbjet e kokes, astmen, alergjite, hiperaktivitet tek femijet dhe madje kan cerin.

Keto aditive, ne formen e ngjyrosesve, konservateve, aromatizuesve, emulgatoreve dhe dendesuesve e bejne me pak efilas sistemin detoksifikues te trupit tend dhe rrisin sasine e toksinave ne te.

Sot jemi me fat qe prodhuesve te ushqimeve iu kerkohet te rendisin perberesit e prodhimeve te tyre. Pavaresisht kesaj, studimet tregojne se etiketat e ushqimeve ende mund te te ngaterrojne dhe te te mashtojne!

Categories
Shëndeti

Ja çfarë ndodh nëse hani mish pule të pagatuar, mos e bëni kurrë këtë gabim!

Biftek “al sangue”? Po, faleminderit! Karkaleca crudo? Patjetër! Mish pule të pagatuar? Jo dhe jo për 1000 vjet, faleminderit. Nëse kurioziteti ju ka shtyrë ndonjëherë të shijoni mish pule apo të çdo shpendi tjetër të pagatuar, gjasat janë që nuk keni pasur një ekperiencë të mirë.

Mishi i pulës i pagatuar dhe lëngjet e tij janë shpesh të kontaminuar me bakterin campylobacter, salmonelë dhe bakterin clostridium perfringens. Ndaj konsumimi i këtij mishi mund të shkaktojë të vjella të kombinuara me diarre, temperaturë dhe kontraksione të forta të stomakut.

Në varësi të baktereve që merren, simptomat mund të fillojnë brenda 6 orëve ose edhe 2 deri në 5 ditë pas konsumimit të mishit. Dhe më e keqja është se pas konsumimit ndoshta aksidental, nuk ka asgjë që mund të bësh që të shpëtosh prej këtyre simptomave. As shpëlarja e gojës dhe as të stimulimi i së vjellës nuk ndihmon.

Në raste të tilla, kur simptomat janë përkeqësuar, është e nevojshme paraqitja në spital ku mjekët me siguri do të dijnë ç’të bëjnë. Por a ndodh e njëjta gjë edhe nëse mishi i pulës është pakëz i pagatuar mirë. Fatkeqësisht po!

Përgjithësisht, mishi i pulës i gatuar mirë duhet të ketë ngjyrë të bardhë deri në qendër të tij, ku temepratura e lartë depërton me më shumë vështirësi. Nëse mishi ka ngjyrë rozë në pjesën e brendshme, do të thotë se nuk është gatuar mjaftueshëm dhe nuk është aspak i sigurt për konsum.

Categories
Receta

Receta: “Supa e dimrit”, përfekte për drekën tuaj

Do mundesh te zbulosh nje recete sekrete te nje supe te mire dimerore por gjithashtu edhe te ushqyeshme? Supë velvet me karrotë e koriandër, një nga recetat e mia të preferuara. E thjeshtë dhe me pak kosto, si dhe me një shije magjike.

Përbërësit: 1 lugë gjelle vaj ulliri, 1 tufë me koriandër duke përfshirë dhe rrënjët të prera hollë, 1 qepë mesatare e copëtuar, 5 karrota të prera, 3 thelpinj hudhra të shtypur, 3 ½ e kupës me lëng perimesh ose pule.

Sipër i hidhet: 4 lugë gjelle krem të athët. Ekstra: gjethe koriandër
=Udhëzime: Përgatisni përbërësit. Prisni karrotat, qepët, shtypni hudhrat dhe prisni rrënjët dhe gjethet e tufës së koriandrës. Ngrohni vajin e ulliri në nxehtësi mbi-mesatare në një tigan të madh.

Gatuani qepët, hudhrën dhe gjethet e koriandrës në një tigan të madh. Shtoni karrota dhe lëreni të gatuhen për disa minuta. Lërini derisa karrotat të marrin një ngjyrë kafe. Spërkatini me pak kripë dhe piper. Hidhni në tigan pak lëng perimesh/pule.

Shtoni mjaftueshëm lëng (rreth 3 kupa) për të mbuluar përbërësit në një tigan dhe gatuajini derisa karrotat të jenë zbutur-për rreth 15 minuta. Në momentin që karrotat janë të buta, hidhini në blender që të marrin trajtën e puresë. Shtoni më shumë lëng nëse duhet për të marrë trajtën e duhur.

Hidhini një sy dhe për sasinë e kripës dhe piperit. Ekstra, në momentin që e hidhni në tasa, sipër vendosini pak krem të athët ose koriandër të freskët. Shënime recete: Mund ta zvëndësoni lëngun e perimeve me lëng pule-është po aq e mirë, por jo një metodë vegjetariane.

Categories
Këshilla

Anila Kalleshi ju tregon se si të bëni gjumin e qetë

Qumështi dhe disa nga nënproduktet e tij janë një burim i mirë i një gjumi të rehatshëm. Këto elemente ushqimorë shërbejnë për të qetësuar nervat para gjumit, pasi përmbajtja e kalciumit në to vepron si një efekt reduktues i fibrave nervore.

Gjumi është një gjëndje e natyrshme pushimi i rregullt trupor. Fenomen universal i vëzhguar tek të gjithë gjitarët, zogjtë dhe peshqit. Gjumi është e kundërta e zgjimit.

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër, një gjendje prehjeje trupore e mendore, që karakterizohet nga një zvogëlim i vullnetshëm i lëvizjeve trupore, rënie e reaksioneve ndaj ngacmimeve të jashtme, një nivel i lartë i anabolizmit (ripërtëritjes së qelizave), dhe një nivel i ulët i katabolizmit (shkatë rrimit të qelizave). Gjumi është vetëm një gjendje e tjetërsuar e vetëdijes, e kundërt me të qenurit i pavetdijshëm.

Gjumi ndikohet nga ritmi ditor, dhe ndodh çdo 24-orë, (megjithëse ora e brendshme (ora biologjike) e njeriut zakonisht shkon ne cikle 24,5–25,5 orë) dhe nga shkaqe hormonale dhe rrethanore. Ky ritëm apo cikël rregullohet çdo ditë (d.m.th, çdo 24 orë).

Ky cikël ndikohet nga shume ngacmime, në të shumtën nga shkaqe të njohura që kanë të bëjnë me dritën diellore, pra ciklin ditë – natë. Nga ky cikël varet niveli i melatoninës, i cili rritet gjithmonë, kur ne biem të flemë. Gjumi është funksion ripërtëritës i trupit dhe trurit siç vërehet nga shume simptoma (shenja) te keqfunksionimit qe haset kur kafshët nuk mund të flenë.

Categories
Këshilla

Anila Kalleshi ju tregon arsyet se pse jeni obezë

Një ndër shkaqet kryesore të mbipeshës mbetet mënyra e jetesës. Zakonisht mbipesha shkaktohet nga marrja e më shumë kalorive sesa trupi harxhon.

Genet mund të krijojnë terrenin për mbipeshë ose dhjamosje, por në fund të fundit pesha varet nga ushqimi dhe nga lëvizjet që kryen gjatë gjithë kohës individi, kur për një kohë të gjatë merren kalori te tepërta, bëhet një jetë sedentare ose kombinohen të dyja bashkë.

Kush jane moshat qe frekuentojne me shume, qendren Anila Kalleshi Center? Kryesisht moshat e reja, grupmosha 18-30 vjeç. Nje interviste shume e mire dhe e dobishme per te gjithe.