Categories
Këshilla

Një muaj para se të pësoni atak kardiak, trupi jep këto shenja

Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të zemrës në vendin tonë. Në Shqipëri, 9000 njerëz humbin netën çdo vit për shkak të sëmundjeve të zemrës.

Shëndeti i zemrës përmirësohet nëse ushqeheni mirë, konsumoni suplementë si Omega 3 ose hekuri si dhe kryeni aktiviete fizike. Megjithatë, ju duhet t’i vini veshin trupit tuaj që është në gjëndje të japë paralajmërimet e një ataku në zemër.

Një atak në zemër ndodh kur gjaku i pasur me oksigjen që rrjedh në vena krejt papritur has një pengesë dhe nuk mund të arrijë në muskulin e zemrës. Si pasojë, kjo pjesë e zemrës nis e vd es për shkak të mungesës së oksigjenit.

E gjithë zemra mund të shuhet nëse nuk ushqehet me gjak. Nëse kundërveprimi është i ngadaltë, atëherë zemra resht së rrahuri dhe njeriu vd es.

Lodhja – Lodhja e tepërt është një prej shenjave të para të një ataku në zemër. Është mëse normale të ndiheni të lodhur pas një dite stresuese, por nëse lodhja është kronike atëherë duhet të shqetësoheni dhe të kryeni analizat.

Nuk është natyrale të ndiheni të lodhur pasi keni fjetur mirë, ngrënë mirë dhe nuk keni bërë asgjë gjithë ditën. Çrregullimet e gjumit janë një tjetër tregues paralajmërues i atakut në zemër.

Në këtë mënyrë, subkoshienca po ju tregon se ka diçka që nuk shkon. Çrregullimet e gjumit mund të jenë pasojat e nevojës për të urinuar më shpesh, etjes së madhe dhe nevojës për ujë. Konsultohuni me një mjek dhe sigurohuni që gjithçka është në rregull.

Një tjetër shenjë paralajmëruese është mungesa e frymëmarrjes. Nëse zemra nuk furnizohet mjaftueshëm me oksigjen, atëherë do ju duket sikur ju mungon ajri.

Tretja e keqe është një tjetër shenjë paralajmëruese e atakut në zemër. Nëse stomaku është gjithnjë i trazuar, atëherë diçka nuk shkon. Kini parasysh që tretja problematike mund të shkaktohet edhe nga ushqimet pikante.

Nëse ndjeni dobësi në pjesën e krahëve, dhe ankth në rritje, atëherë edhe kjo mund të jetë tregues i një ataku në zemër për shkak të mungesës së oksigjenit. Kur kjo ndodh zemra i dërgon një sinjal shpinës.

Të gjithë nervat shpërndahen në krahë dhe shkaktojnë ndjesinë e dhimbjes. Nëse ndieni mpirje tek duart, atëherë një atak në zemër mund të ndodhë nga momenti në moment. Nëse kuptoni që keni këto simptoma, vizitohuni tek një mjek menjëherë.

Categories
Shëndeti

Ataku kardiak dhe konsumimi i ujit, çfarë duhet të dini!

Sa herë keni degjuar njerez te thonë se nuk duan që të konsumojnë lengje para se të shkojnë në shtrat, sepse konsumimi i tyre do t’u shkaktoje probleme gjatë natës?

A e dini pse shume njerez zgjohen per te urinuar gjate nates? Forca e gravitetit lejon qe uji te depozitohet në pjesën e poshtme të trupit tuaj, kur ju qendroni ne kembe, ato bymehen, ndersa kur jeni shtrire, kete nivel e ruajne veshkat, pasi ato ato jane organi i cili ben te mundur shkarkimin e lengjeve.

Pirja e ujit në një kohë të caktuar maksimizon efektivitetin e saj në trup. 2 gota ujë pas zgjimit ndihmojne per të aktivizuar organet e brendshme si dhe per nje detoksikim te organizmit . 1 gotë ujë 30 minuta perpara një vakti ndihmon tretjen. 1 gotë ujë para dushi ndihmon në presionin e ulët të gjakut

1 gotë ujë para se të shkosh në shtrat – shmang goditjen apo atakun në zemër. 1 gote uje ne krevat do të ju ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve dhe ngerceve te këmbëve. Kur ju keni ngerce muskujt tuaj te këmbëve kanë nevoje per hidratim.

Shumica e sulmeve të zemrës ndodhin gjatë ditës, në përgjithësi në mes 6 paradite dhe në mesditë. Duke pasur një të tillë gjatë natës, kur zemra duhet të jetë më i qetë, do të thotë se diçka e pazakontë ka ndodhur. Per kete ne fakt per dekada te tera eshte fajesuar apnea.
Nëse ju merrni një aspirinë apo ½ aspirinë një herë në ditë, ju keshilloj ta konsumoni atë gjatë natës.

Aresyeja: Aspirina vepron vetem brenda 24-orëshit; prandaj, në qoftë se shumica e sulmeve në zemër ndodh në orët e para të mëngjesit, veprimi me i fuqishem i aspirines eshte ne gjysmen e dyte te jetes se saj si rrjedhoje veprimi i saj ne mengjes eshte me i fuqishem.
Nes ju keni kohe te gjate qe konsumoni aspirine , ne trupin tuaj ajo do te kete efektin e uthulles pas ca kohesh..

Shoqerite farmaceutike jan eduke prodhuar aspirinen kristal për ta shpërndarë menjëherë në gjuhë duke patur nje funksion me te shpejte se aspirinat e zakonshme
Pse duhet te mbani Aspirine prane vetes tuaj ? Kjo lidhet me ataket në zemër.

Ekzistojnë simptome të tjera të një ataku kardiak, përveç dhimbjes në krahun e majtë si: dhimbje të forta në mjekër, si dhe të përziera dhe shumë djersitje; Megjithatë, këto simptoma mund të ndodhin edhe më rrallë.

Shumica e njerëzve (rreth 60%), pesuan një atak në zemër gjatë gjumit të tyre nuk u zgjuan me. Por dhimbja e gjoksit eshte aq e madhe saqe edhe mund te ju zgjoje nga gjumi i thelle.

Nëse kjo ndodh, menjëherë duhet te konsumoni dy aspirina në gojën tuaj dhe t’i gëlltitsni ata dhe me pak ujë, por menjehere njerezve qe keni afer duhet te jua beni te ditur qe keni konsumuar 2 aspirina ne menyre qe te njoftohet mjeku kardiolog. Jeta eshte nje dhurate qe te jepet vec nje here.