Categories
Lajme

Blogerja angleze thyen rrjetin, foto me mustaqe. A jeni dakord me këtë mënyrë feminizmi?

Joanna Kenny është një influencuese angleze që sfidon tabutë, stereotipet dhe paragjykimet çdo ditë. Në rrjetet sociale ajo tregon veten ashtu siç është, pa fshehur papërsosmëritë dhe defektet, qofshin ato strija, puçrra në fytyrë apo qime. Në të vërtetë, për të normalizuar mustaqet ajo filloi t’i ngjyroste me bojë për vetullat!

Po nëse në vend që të turpërohemi për ato, ne mburremi me të ashtuquajturat papërsosmëri, duke nënvizuar se sa unike na bëjnë?Kjo është ajo që bën estetistja angleze Joanna Kenny ditë pas dite, për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e pranimit të vetvetes dhe për të normalizuar ato defekte që ndonjëherë bëhen pengesa të pakapërcyeshme, në garën e përditshme për përsosmërinë.

Strijat, flokët, të ashtuquajturat doreza dashurie (shëndeti në pjesën anash të zonës së barkut), puçrra, shenja, celulit: ajo i thekson të gjitha këto në një mënyrë provokuese dhe videot e saj po bëhen virale në mediat sociale.

Të gjithë kemi një palë xhinse që kanë qenë në dollap për vite me radhë, duke pritur të dobësoheshim për t’I veshur dhe nuk e bëmë kurrë. Dallimi midis nesh dhe Joanës është se në vend që të presë për të rënë nga pesha ajo i vesh gjithsesi.

Qëllimi? Tregojuni grave që nuk është madhësia e xhinseve ose numri i vogël në peshore që përcakton vlerën e tyre. “Unë i kam mbajtur këto xhinse për pesë vjet. Dhe për pesë vjet hapa dollapin çdo ditë për t’u përballur me to. Një kujtesë që kam shtuar peshë dhe nuk kam qenë në gjendje të zbres në peshën e dikurshme.

Mesazhi që kam marrë është se trupat e vegjël lavdërohen dhe trupat e mëdhenj shahen. Kështu që kur provoj xhinse dhe madhësia nuk më përshtatej, nuk i bleja “, shkroi ai. Por kohët e fundit ajo ka një filozofi të re të jetës, duke kapërcyer pasiguritë që vijnë nga dëshira me çdo kusht për të kënaqur stereotipet shoqërore të përsosmërisë. “Kapërcimi i pasigurive të mia fizike në vitet e fundit më ka lejuar të filloj ta shoh trupin tim ndryshe. Dhe së fundmi kam kuptuar se bukuria nuk ka madhesi”, – tha ajo.