Categories
Shëndeti

Celuliti ka zgjidhje, nëse dëgjoni 6 këshillat e Anila Kalleshit

Statistikat tregojnë se gratë shpenzojnë mbi 6 miliardë dollarë në vit për produktet dhe procedurat kundër celulitit. Megjithatë, asnjë nga studimet nuk mund të konfirmojë efektivitetin e produkteve të tilla. Nëse vuani nga celuliti dhe nuk dini se si ta hiqni atë, ne jemi të lumtur t’ju tregojmë një listë të mënyrave për të fituar betejën kundër celulitit. Ja disa prej tyre:

Ushtrohuni rregullisht – Ju ndoshta e dini që ushtrimi nuk ndihmon në shërimin e celulitit, por ndihmon në humbjen e yndyrës dhe zvogëlon celulitin. Nëse nuk keni kohë për palestër, mund të bëni stërvitje të thjeshta por efektive në shtëpi. Ushtrimi 2-3 herë në javë do t’ju ndihmojë të arrini rezultatet e dëshiruara.

Pini shumë ujë – Hidratimi luan rol kyç në shëndetin e përgjithshëm dhe gjithashtu mund të ndihmojë me zvogëlimin e celulitit. Ne ju rekomandojmë të pini 8 gota ujë për të qëndruar të hidratuar.

Metodat kontraceptive – Pra, në rast se vuani nga probleme të ngjashme shëndetësore, duhet të konsultoheni me një mjek dhe të ndryshoni metodën tuaj kontraceptive.

Hidroterapi – Hidroterapia është përdorimi terapeutik i ujit të nxehtë dhe të ftohtë për të përmirësuar shëndetin. Është gjithashtu një mënyrë e mirë për të zvogëluar akumulimin dhe shfaqjen e celulitit. Funksionon duke rritur qarkullimin, duke i shtrënguar ose dilatuar enët e gjakut. Filloni me një dush të nxehtë dy minutësh dhe kaloni në 30 sekonda ujë relativisht të ftohtë.

Masazh – Është vërtetuar se masazhi limfatik ndihmon në uljen e shfaqjes së celulitit. Ai punon duke lëvizur të gjithë sistemin imunitar të qelizave të bardha të gjakut rreth trupit dhe ndihmon yndyrën e hollë nën lëkurë rreth kofshës nëpërmjet qarkullimit në rritje dhe kullimit limfatik.

Lini duhanin – Fakt është se pirja e duhanit është e lidhur fort me një predispozitë të magazinimit të celulitit. Pra, nëse pini duhan dhe keni celulit, duhet të hiqni dorë nga ky zakon i keq për të hequr qafe celulitin.

Humbni ato kilet e tepërta – Rritja e peshës çon në formimin e celulitit, këto dy gjëra janë të ndërlidhura dhe jo të shmangshme. Megjithatë, sa më shumë të humbni në peshë, aq më shpejt dhe kollaj reduktohet celuliti.

Ndryshoni ushqimin tuaj – Ushqimi është çelësi i humbjes së peshës. Në rast se keni peshë të tepërt, ju duhet të përmirësoni kontrollin e sheqerit në gjak për humbjen e yndyrës dhe uljen e celulitit. Mundohuni t’i shmangni karbohidratet dhe sheqernat e përpunuara.

Categories
Lajme

Zbuloni arsyet e vërteta pse ju shfaqet celuliti

Celuliti është një fjalë që tmerron çdo grua edhe kur duke dëgjuar. Kur e sheh mbi të, emocioni i parë është zhgënjimi dhe paniku se si do ta kapërcejë.

Kur shfaqet celuliti nuk do të thotë se ka ndodhur vetëm sepse mund të ketë pasur shtim në peshë, pasi ka shumë shkaqe që janë për shkak të krijimit të tij. Në të njëjtën kohë, lexoni për uthullën e mushtit dhe efektet e tmerrshme që ajo ka në celulit.

Kapsllëk – Gjendjet patologjike, të tilla si mosfunksionimi i mëlçisë dhe çrregullimet endokrine.
Stresi intensiv dhe luhatjet e mëdha mendore kontribuojnë në sekretimin e adrenalinës, gjë që vështirëson funksionimin e duhur të sistemit të qarkullimit të gjakut. Kjo mund të ndikojë edhe në zonat me tendencë për të zhvilluar celulit.

8-10 gota ujë në ditë. Konsumimi i shpeshtë i ujit mund të ndihmojë në uljen e celulitit. Jo vetëm që na mban të hidratuar, por uji ndihmon në qarkullimin më të mirë të gjakut, por edhe në rrjedhën limfatike.

Konsumimi i ushqimeve të pasura me antioksidantë si: agrumet, luleshtrydhet, kivi, brokoli, perimet me gjethe jeshile, specat e kuq, qershitë, rrushi, molla, lulelakra, qepa, çaji, kamomili, vera e kuqe dhe kakao, karota, karota, karota, karrota, karrota fruta deti, arra, drithëra, fara luledielli, bajame.

Reduktoni kripën në dietën tonë – Ushqimet e pasura me natrium janë të kripura, të konservuara, patatinat, djathrat e shijshëm dhe sigurisht kripa që i shtojmë ushqimit. Konsumimi i shpeshtë i acideve yndyrore omega-3 dhe omega-6, si vaji i ullirit, arrat, farat dhe peshku yndyror, ndërkohë që redukton yndyrnat e ngopura që gjenden kryesisht në produktet shtazore.

Konsumimi i ulët i pijeve alkoolike, pasi alkooli në trup intensifikon lipogjenezën. Konsumimi i ulët i ëmbëlsirave që përmbajnë shumë yndyrë dhe pijeve joalkoolike që përmbajnë sheqer. Rritni konsumin e bishtajoreve dhe drithërave të plota që përmbajnë shumë fibra.

Categories
Lajme

Dieta anti-celulit e Anila Kalleshit, ja si mund të shpëtoni

Shkeputur nga libri “ Si te dobesohemi” MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike/ Nutricioniste

Frutat e pasura me kalium, si ananasi, por edhe kërcelli me frutin, ndihmojnë në eliminimin e ujit të tepërt në organizëm. Ananasi dhe kercelli jo vetëm që janë të varfëra me kalori, por përmbajnë edhe substanca që përshpejtojnë humbjen e lëngjeve të tepërta tipike të celulitit.

Në veçanti tek ananasi gjendet bromelina që lehtëson tretjen, ndërsa kërcelli ka një funksion diuretik dhe detoksikues. Mos harrroni që celuliti nuk është shkaktuar vetëm nga teprica e yndyrnave, por nga një mahisje e indeve. Pra nuk është një problem që i intereson vetëm atij që ka ndonjë kile më tepër.

Shpesh vuajnë edhe ato gra me formë dhe peshë të përkryer. Dhe ja pse për ta luftuar nuk është e nevojshme të ndiqni një dietë të rreptë dhe me pak kalori. E rëndësishme është të zgjidhni ushqimet e duhura. Më të nevojshëm janë ato të pasura me kalium, që luftojnë mbajtjen hidrike: përveç ananasit dhe kërcellit me frutin vlejnë edhe bananet, patatet, dhe shume perime.

Pa harruar prodhimet e qumështit të freskët, peshkun dhe mishërat e dobëta të pjekura në mënyrë të thjeshtë. Të gjitha ushqimet që do të gjeni në dietën e kësaj jave për të cilat nuk ju këshillojmë kaloritë e zakonshme, sepse qëllimi juaj nuk është ai i humbjes në peshë , por eliminimi i celulitit.

Instituti kombëtar i ushqimit rekomandon që çdo ditë, një grua, të marrë 3.100 mg kalium dhe 60 mg vitamina C. Në 100 g ananas janë: 40 kalori; 250mg kalium;17 mg vitamina C. Në 100 g kërcell dhe frut janë: 26 kalori; 230 mg kalium; 40 mg vitamine C.

Mëngjesi: alternoni propozimet e mëposhtme :një gotë lëng ananas i freskët: një fetë bukë të zezë me 10 g mjaltë ; një kërcell me frut të shtrydhur të freskët; dy feta biskota me 10 gram marmalatë.

Të hënën – Dreka: 100 gr bresaola me copa djathi parmixhan, limon dhe një lugë vaj ulliri; 150 gr sallatë mikse ; 50 gr bukë të zezë ; 200 gr ananas . Darka: pure perimesh me një fetë buke; 100 gr mish, 30 gr bukë e zezë; 200 gr sallatë frutash të freskëta me feta ananasi .

Të martën – Dreka: 200 gr peshk zgarë me 50 gr oriz të bardhë si garniturë; 100 gr marule e përgatitur me një lugë vaj ulliri; 200 gr ananas . Darka: dy vezë surbull; 200 gr sallate miks; 40 gr bukë e zezë; një kërcell me ananas me feta me një lugë sheqer.

Të mërkurën – Dreka: 50 gr oriz me kunguj; 150 gr sallate mikse ; 30 gr bukë të zezë; një fetë ananas. Darka: 150 gr gjoks pule; 200 gr perime me një lugë vaj ulliri; 30 gr bukë të zezë; një fetë ananas.

Të enjten- Dreka: 50 gr makarona me domate; 100 gr sallatë e përgatitur me një luge vaj ulliri dhe limon; 30 gr bukë e zezë, sallatë frutash të freskëta. Darka: 100 gr gjizë, spinaq të zier dhe të përgatitur me një lugë vaj ulliri dhe djathë; 30 g bukë e zezë dhe nje banane.

Të premten – Dreka: sallatë prej 100 g patatesh të ziera, 50 g misër, 150 g domate dhe një lugë vaj ulliri, 30 gr bukë e zezë dhe 200 g ananas i freskët. Darka: 150 g peshk zgare, 200 g lakër të përgatitur me një lugë vaj ulliri, 30 g bukë e zezë dhe një sallatë frutash me portokall ,kërcell dhe ananas.

Të shtunën – Dreka: 100 gr biftek viçi ; 200 gr karrota me copa të vogla djathi,një lugë vaj ulliri dhe limon; 30 gr bukë e zezë dhe një banana. Darka: 100 gr mocarelë ; një racion sallatë mikes e pëergatitur me një lugë vaj ulliri dhe limon,50 gr bukë e zezë,200 gr ananas. Të dielën Përsërisni një nga ditët e javës.

Categories
Lajme

Për kofshë pa celulit, besojini vajit të rozmarinës! Ja se si përdoret

Shumë e dashur dhe aromatike, rozmarina nuk është perfekte vetëm në mishrat e pjekur ose koktaile, pasi vaji esencial ka shumë benefite për lëkurën dhe flokët. Le t’i zbulojmë së bashku!

Vaji i rozmarinës, vetitë

Vaji esencial i rozmarinës ka shumë përfitime: stimulon sistemin nervor (nëse merret në formë avulli nxit përqendrimin dhe përmirëson kujtesën); është një kardiotonik (i rekomanduar për tensionin e ulët të gjakut, dobësi dhe lodhje); ka një funksion pastrues (është i shkëlqyer për detoksifikimin e trupit tonë); lufton celulitin (është i pranishëm në shumë kremra dhe balta të ndryshme sepse stimulon qarkullimin dhe ka një efekt drenazhues); anti-inflamator (kur përdoret për masazh i holluar në vaj bajameje të ëmbël, lehtëson dhimbjet e kyçeve dhe muskujve) dhe bonifikues.

Përveç kësaj, vaji i rozmarinës është i njohur për efektet e tij në flokë: i forcon ato, i mbron nga këputja, lufton rënien e flokëve. Pse? Sepse efektet e tij anti-inflamatore mund të ndihmojnë në parandalimin e zbokthit. Pa harruar se si të gjithë vajrat e tjerë, ai i rozmarinës përmirëson strukturën dhe u jep shkëlqim flokëve.

Ju mund ta përdorni vajin e rozmarinës në mënyra të ndryshme dhe gjithçka varet ngatyrish, nga rezultatet që po kërkoni:

Difuzion për ambientin: Hidhni disa pika në një aparat për djegien e vajrave esencial ose në ujin e aparatit të lagështisë së radiatorit për të freskuar ajrin dhe për të përmirësuar përqëndrimin. I përkryer gjatë pasditeve që kaloni duke lexuar libra.

Vaj anticelulit: Hidhni 5-10 pika vaj esencial rozmarine në 100 ml vaj bajamesh të ëmbël, pastaj masazhoni kofshët dhe vithet. Do të bëjë një super stimulim të qarkullimit të gjakut.

Banjë tonifikuese: 10-15 pika vaj esencial në një banjë të ngrohtë janë ilaçi më i mirë për çlirimin e tensionit dhe eliminimin e stresit.

Shampo kundër rënies së flokëve: hidhni disa pika vaj esencial në një shampo flokësh me ph neutral, më pas vazhdoni me larjen e tyre si zakonisht. I shkëlqyer në rast se keni flokë të dobët, të brishtë, të yndyrshëm dhe me zbokth. Hidhni disa pika edhe në flokë të lagur. Masazhojini butësisht në skalpin e kokës.

Vaji i rozmarinës, efektet anësore: Ashtu si me të gjitha vajrat, nuk duhet të teprohet: gjithmonë kujtohuni ta holloni dhe të mos e përdorni në gjendje të pastër, si dhe të mos e përdorni për periudha të gjata kohe pasi mund të bëhet toksik. Eliminojeni në shtatzëni, sepse molekulat e tij hyjnë lehtësisht në qarkullimin e gjakut.

Categories
Lajme

Anila Kaleshi: Receta ime magjike për celulitin

Ushqimi është shumë i rëndësishëm, sidomos në stinën e verës, kur të gjithë duan të kenë trup perfekt. Në emisionin më të ri në Dritare Tv, “Vera me Athinanë”, ishte e ftuar dietologia e mirënjohur Anila Kalleshi.

Ajo foli për atë të cilën vajzat dhe gratë pyesin më shumë, celulitin. Sipas saj, celuliti është pasojë e kequshqyerjes, teksa tha se duhet një ushqim korrekt.

“Celuliti është pasojë e kequshqyerjes. Por unë kam takuar edhe persona që kanë qenë 100 kilogramë dhe nuk kanë patur aspak celulit, ashtu siç kam njohur persona 40 kilogramë që kanë patur shumë celulit.

“Nuk është e thënë që një person i dobët të jetë i mirëushqyer. Nga ana tjetër ka persona të shëndoshë që kanë marrë tepricë kalorish ose kanë probleme shëndetësore që i ka shkaktuar”.

Si ta eliminojmë celulitin? “Nuk ka formula magjike por ka zgjidhje. Duke nisur nga ushqimi korrekt, një jetë e shëndetshme. Aktivitet fizik, ecje, gjumë i rehatshëm, qëndrimi i hidratuar gjithë kohës. Janë një sërë faktorësh që ndikojnë.Natyrisht ndikon edhe geni.

Për ta sqaruar edhe çfarë është celuliti. Celuliti është ndërthurje ndërmjet indit lidhor, qarkullimit të keq të gjakut, yndyrnave të tepërta. Të gjitha së bashku krijojnë lëkurën e portokallit, që diku është më e zhvilluar diku më pak.

Ky është efekt anestetik, nuk është i këndshëm për syrin, por natyrisht tregon një dehidratim, mosaktivitet fizik, stil jetese jo të shëndetshëm, duke shtuar edhe faktorin gjenetik. Ushyqyerja korrekte është faktor dominant.

Ushqimet që ndikojnë janë sallamrat, ushqimet e paketuara, pijet me gaz, pijet energjike, ushqimet e konservuara, produktet e bulmetit që nuk janë të duhurat, intoleranca ushqimore. Një ushqyerje korrekte është faktor dominant për një jetëgjatësi më të madhe. Ka studime që e tregojnë qartë këtë gjë”./M.M-dritare.net

Categories
Lajme

Këshilla kundra celulitit: cilat janë ushqimet më të mira për ta luftuar atë?

Celuliti është një armik me të cilin shumë gra e kanë të vështirë të përballen. Nëse keni provuar qindra kremra dhe produkte dhe nuk keni arritur rezultatet e dëshiruara, ndoshta duhet të kuptoni se sekreti i parë për të mposhtur celulitin qëndron tek dieta juaj.

Nëse hani shumë ushqime kalorike, ato ‘ngjiten’ në lëkurën tuaj duke krijuar një efekt të bezdisshëm të quajtur ‘lëkura e portokallit’. Më poshtë do të lexoni për ushqimet më të mira për të parandaluar celulitin.

Para së gjithash, për të mposhtur efektin e lëkurës së portokallit në lëkurën tuaj, duhet të shmangni yndyrat e ngopura, ushqimet e skuqura, sheqernat, konsumin e tepruar të karbohidrateve dhe gjalpin. Gjithashtu duhet të limitoni përdorimin e kripës, një nga substancat kryesore përgjegjëse për mbajtjen e ujit. Përpiquni ta zëvendësoni atë me erëza. Për të luftuar celulitin, është mirë gjithashtu të shmangen sheqernat, pijet me sheqer dhe kafeja e cila pengon përthithjen e hekurit, sidomos nëse konsumohet menjëherë pas një vakti.

Po çfarë duhet ngrënë? Perimet janë definitivisht një zgjidhje e shkëlqyer nëse i hani ato të gjalla, të gatuara në avull ose të pjekura. Ato janë shumë të rëndësishme pasi duke qenë të pasura në ujë dhe kripëra minerale, luftojnë mbajtjen e lëngjeve dhe mposhtin celulitin.

Perimet janë gjithashtu të pasura në kalium, i cili luan një rol shumë të rëndësishëm në luftën kundra celulitit pasi stimulon drenazhimin limfatik. Këtë substancë mund ta gjeni gjithashtu tek frutat e thata dhe perimet me gjethe jeshile.

Gjithashtu, duhet të siguroheni që në dietën tuaj të integroni fruta deti, fruta të freskëta, drithëra e bishtaja, vaj ulliri ekstra të virgjër (në vend të gjalpit) dhe çajra bimore. Për sa i përket metodave të gatimit, është mirë që t’i piqni ushqimet në skarë ose t’i gatuani në avull. Në këtë mënyrë, ushqimet do të ruajnë nutrientët dhe shijen e tyre natyrale.

Nëse ju pëlqejnë pastat dhe nuk hiqni dot dorë nga buka, atëherë zgjidhni drithëra të plota integrale. Drithërat e plota, të papërpunuara janë perfekte sepse absorbojnë toksina dhe sigurojnë ndjesinë e ngopjes. Mos hani sasi të mëdha pastash, buke ose orizi pasi këto ushqime janë të pasura në karbohidrate dhe sheqerna.

Më poshtë do të lexoni për 5 ushqimet që duhet t’i integroni seriozisht në dietën tuaj. Janë super të shijshme dhe luftojnë celulitin:

Frutat e pyllit: Ato kanë fuqi antioksidante dhe ndihmojnë qarkullimin e gjakut. Merrini me vete në punë ose shtojuani drithërave me kos të mëngjesit.

Shalqiri: mbron qarkullimin dhe stimulon efekte diuretike, për këtë arsye ju ndihmon shumë nëse keni probleme me mbajtjen e lëngjeve. Përveç se mund ta hani siç është, provojeni në një sallatë me qepë të kuqe, selino, ullinj, pak limon dhe një lugë çaji vaj ulliri.

Drithërat e papërpunuara: ato kanë aftësi t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë. Mund t’i hani për mëngjes ose t’i shtoni në supa e sallata të freskëta.

Peshku: Jo të gjitha yndyrat janë të këqija. Në fakt, acidet yndyrore që gjenden tek peshqit janë të dobishme dhe kanë fuqi anti-inflamatore. Ky lloj ushqimi na kujton se të jesh në dietë nuk do të thotë me doemos të sakrifikosh. Mendoni për salmonin: ai rekomandohet në shumë dieta, provojeni të pjekur dhe të shoqëruar me perime.

Brokoli: përmban shumë vitamina dhe kripëra minerale. Rekomandohet shumë sepse nivelet e tij të acidit ‘alpha lipolic’ ndihmojnë në mirëmbajtjen e elasticitetit të kolagjenit. Shijojeni sa më shpesh t’ju jepet mundësia, si sallatë shoqëruese apo si vakt kryesor. (neps)

Categories
Lajme

Këto janë lëngjet më të këqija që po ta shtojnë celulitin pa e kuptuar

Modelet e njohura për format e kolme, në postimet e tyre në Instagram, e thonë shpesh që nuk duhet të na vijë turp nga celuliti, sepse nuk ka asgjë të keqe të kesh celulit. Kohët e fundit, shumë modele postojnë vazhdimisht foto me bikini pa u shqetësuar për celulitin dhe pamjen që i shakton ai. Por nëse do të dish cilat janë lëngjet që e shtojnë edhe më shumë sasinë e celulitit në trup, ja ku është lista.

Pijet me gaz – Celuliti, shpesh është pasojë e një lëkure që i mungon kolagjeni dhe sheqeri e stimulon edhe më shumë këtë proces. Sipas ekspertëve të shëndetit, ‘Eat This, Not That!’, sheqerin duhet ta shmangësh sa më shumë të jetë e mundur. Dhe pijet me gaz, gjithashtu.

Lëngjet e frutave – Sipas Harvard Health, koncentratet e lëngjeve të frutave kanë nivele të larta fruktoze – dhe pa fibra, të cilat sigurohen vetëm kur i ha frutat natyralisht. Ky është një kombinim i tmerrshëm për celulitin.

Pijet energjike – Për fat të keq, pijet energjike ofrojnë një sasi të lartë sheqeri, duke shtuar kështu edhe një element të keq më shumë për celulitin.

Categories
Lajme

Trajtoni celulitin në kushte shtëpie – ka disa metoda mjaft efikase!

1. Ushqehuni shëndetshëm

Përdorimi i një diete të shëndetshme dhe rritja e aktivitetit fizik ndihmon në reduktimin e celulitit. Të humbësh peshë dhe të mbash përqindjen e duhur të yndyrnave të trup, redukton celulitin. Disa nga ushqimet kryesore që parandalojnë apo reduktojnë celulitin, janë:

Farat e linit. Lini është një ushqim i mrekullueshëm për lëkurën dhe rënien në peshë. Ai rregullon nivelin e estrogjenit dhe mund të rrisë prodhimin e kolagjenit nga trupi. Mund ta konsumoni në sallatë, smoothie ose thjesht kokërr.

Ushqime hidratuese. Për shkak të dehidratimit, lëkura mund të thahet, prandaj këshillohet të konsumoni më shumë ushqime hidratuese, si perimet dhe frutat e freskëta, veçanërisht pjepri, kastraveci, selinoja, agrumet dhe barishtet e freskëta.

Ushqime të pasura me fibra. Këtu përfshihen perimet, frutat e thata dhe farat. Fibrat ndihmojnë për pastrimin e zorrës së trashë, frenojnë urinë, ndihmojnë metabolizmin dhe balancojnë hormonet. Ushqimet e pasura me fibra që përmbajnë sasi të larta antioksidantësh janë perimet jeshile dhe kokrrat, të cilat janë dhe mjaft të dobishme pasi zvogëlojnë radikalet e lira që janë përgjegjëse për plakjen e lëkurës.

Burime proteinike të pastra. Ushqimet proteinike cilësore si mishi i viçit i ushqyer me bar natyral, pulat e rritura në natyrë, vezët e pasterizuara, peshku i egër dhe proteinat organike rrisin metabolizmimn dhe ndihmojnë në reduktimin e celulitit.

Yndyrnat e dobishme (EFAs and MCFAs). Kokosi dhe peshku i egër përmbajnë acide yndyrore për inde të shëndetshme. Konsumoni një lugë gjelle në ditë vaj kokosi ekstra virgin dhe një racion peshk të egër (ose 1000 mg vaj peshku në ditë) për rezultate më të mira.

Kelpi është një algë mjaft e dobishme. Ai përmban një përbërës i quajtur fukoksantinë, e cila gjendet në bimët me përmbajtje të lartë klorofili. Fukoksantina ndihmon trupin të djegë yndyrnat, duke reduktuar shfaqjen e celulitit. Shtojeni kelpin në dietën tuaj!

Uji. Mendoni se të pish shumë ujë është e rëndësishme për të reduktuar celulitin? Po! Uji e mban lëkurën të hidratuar dhe ndihmon nxjerrjen e toksinave nga trupi. Globulat e yndyrës nën lëkurë strehojnë toksinat duke e bërë celulitin më të dukshëm. Pastroni celulitin duke pirë 8-10 gota ujë të freskët në ditë. Një lëkurë e hidratuar duket më e lëmuar, pa gropëza, dhe më e rinuar.

Përpiquni të shmangni apo reduktoni këto ushqime që mund të krijojnë ose përkeqësojnë celulitin:

Sheqer dhe kripë. Nëse ju mendoni që dieta juaj nuk ka efekt mbi celulitin, mendoheni dhe njëherë! Ja përse: sheqeri shkakton humbjen e lëngjeve, inflamacion dhe ruajtjen e yndyrnave – të gjitha këto rrisin shfaqjen e celulitit. Lexoni etiketat e ushqimeve dhe përpiquni të reduktoni apo eleminoni nga dieta juaj ato që kanë sheqer të shtuar. Po ashtu, limitoni marrjen e kripës, pasi është një nga shkaqet kryesore për humbjen e lëngjeve, dhe shkakton përkeqësim të celulitit dhe tharje lëkure.

Ushqimet alergjene. Si gluteni, butakët (molusqet) dhe kikirikët të cilët mund të shkaktojnë alergji ose inflamacion. Këto kanë efekte negative në lëkurë duke pakësuar qarkullimin dhe penguar në përthithjen normale të lëndëve ushqyese. Yndyrnat e hidrogjenizuara. Yndyrnat jo të shëndetshme shkaktojnë inflamacion dhe ndikojnë në rritjen e peshës.

2. Konsumoni më tepër kolagjen

Indet lidhëse – përfshirë shtresat e lëkurës përmbajnë kolagjen. Kur lëkura është e fortë, shfaqja e celulitit reduktohet. Kolagjeni është proteina me sasinë më të madhe në trupin e njeriut dhe shërben për elasticitetin e lëkurës, inde të rinuara dhe të forta. Një nga mundësitë më të mira për të marrë kolagjen është supë më lëng mishi (kocka), e cila përmban aminoacidet e quajtur proline dhe glicinë që krijojnë kolagjenin. Kolagjeni ndihmon në forcimin e indeve të lëkurës dhe ndihmon në reduktimin e shkaqeve të celulitit.

Një studim i publikuar në Journal of Medicinal Food në vitin 2005, rezultoi që në pacientët që morën 2.5 gram Peptide Bioaktive Kolagjeni (BCP), patën “pakësim domethënës të shkallës së celulitit dhe reduktim të valëzimit të lëkurës… BCP e marrë për 6 muaj çoi në një përmirësim të dukshëm të pamjes së lëkurës në femrat që vuajnë nga një celulit mesatar.“ Dhe siç pritej, rezultatet ishin më domethënëse në gratë mbipeshë.

Categories
Lajme

26 ushqimet kundër celulitit, mësoni të ushqeheni dhe nuk do të keni probleme!

Celuliti është akumulimi i tepërt dhe i parregullt i yndyrës nën lëkurë. Ai formohet në këmbë dhe merr dukjen si lëvozhgë portokalli. Celuliti është një problem që i intereson pjesës më të madhe të grave, që më shumë se sa nga shëndoshja e trupit, varet shumë nga stili i jetës dhe nga ushqimet që konsumojmë. Lajmi i mirë është që ne mund të bëjmë diçka për ta ndryshuar dhe përmirësuar situatën.

Por cili është ai veprim i thjeshtë dhe i dobishëm për të luftuar problemin? Kufizoni konsumimin e kripës, shmangni pijet me sheqer, të gazuara ose me kafeinë. Fjalët magjike, të çdo dite, janë sporti dhe uji. Nëse preferoni të konsumoni kafe do të këshillohej që ta zëvendësonit me sa më shumë çaj.

 

Përpiquni të përdorni çaj pasi ndihmon në parandalimin e celulitit. Shmangni alkoolin. Kufizoni ngrënien e ushqimit të pasur me yndyra të ndryshme si dhe të proteinave me prejardhje shtazore. Rrisni sasinë e perimeve dhe frutave.

Ndërsa karbohidratet e thjeshta zëvendësojini me ato më komplekse. Rrisni sasinë e ushqimit të pasur me vitaminë C (fruta dhe perime, lëngje natyrale), kalium (banane, pjeshka, portokall, apo fasule) dhe squfur (proteinat e ushqimit), mbase sepse këto ushqime i largojnë substancat e dëmshme nga organizmi duke luftuar celulitin e brendshëm. Shmangni ushqimet me kripë dhe erëza. Kripa ka karakter fiksues dhe kjo ndikon në formimin e celulitit.

Për të eleminuar celulitin duhet të forconi dhe hidratoni qelizat e trupit dhe muskujt. Celuliti duhet luftuar njëherësh si nga brenda edhe nga jashtë. Disa ushqime janë të dobishme për reduktimin e celulitit. Të paktën 3 nga këto ushqime duhet të konsumohen çdo ditë:

SALMON I EGËR – Acidet Omega-3 ndihmojnë për të riparuar dhe forcuar indin e lëkurës për një pamje më të mirë.
LAKRA; Duhet të gjendet shpeshë në tryezën tuaj pasi që ka rol në largimin e toksineve dhe edemës nga trupi.

QEPA DHE HUDHRA: Këto dy ushqime lehtësojnë qarkullimin e gjakut. Lejoni që këto ushqime të jenë pjesë e gjellërave dhe sallatave tuaja.
FRUTAT E PYLLIT – Frutat e pyllit, si boronIcat apo mjedrat përmbajnë antioksidantë që ndihmojnë shpërbërjen e yndyrës. Mund t’i shtosh edhe në sallatë.

UTHULL MOLLE – Ky lëng i artë ofron kalium dhe magnez, që ndihmojnë në nxjerrjen e toksinave. Shtoje kudo.
SPECAT DJEGËS OSE TË KUQ- Këto lloj specash janë të pasura me vitamina B6 që forcojnë indin lidhor, gjithashtu ofrojnë kapsaicin, një substancë që rrit metabolizmin tri orë pasi e ke konsumuar.

QULL TËRSHËRË – Në grupin e ushqimeve që reduktojnë celulitin, ky është i pari sepse ofron fibra të tretshme që ndihmojnë për të nxjerrë jashtë toksinat që kontribuojnë në formimin e celulitit. Nise ditën me një pjatë me qull tërshëre.

HUMMUS – Ky ushqim e rrit shumë pak insulinën, që mund të parandalojë krijimin e qelizave dhjamore që bëhen celulit.
UJI- Një organizëm i pahidratuar nuk mund të nxjerrë jashtë toksinat. Rrit sasinë ditore të ujit dhe kombinoje me portokall, kastravec etj.

ÇAJI JESHIL – Ai përmban një përbërës që mund të ndihmojë në zhdukjen e qelizave dhjamore. Në verë mund ta shtoni në smoothie.
VAJI I ULLIRIT- Yndyrat e ngopura që përmban ky vaj ndihmojnë funksionimin e shëndetshëm të tiroideve, duke i ruajtur energjitë e metabolizmit për djegien e shëndetshme të yndyrnave. Duhet ta shtosh në çdo lloj sallate, ose me barishte dhe erëza të thara për të krijuar salca.

ÇOKOLLATË E ZEZË- Është plot me antioksidantë që përmirësojnë funksionin e qelizave, përfshirë dhe qelizat e lëkurës. Çokollata e zezë me fruta të thata është një ushqim perfekt për lëkurë të shëndetshme.

FARAT E LULEDIELLIT -vitamina B6 në këtë fara mbështet proteinat që riparojnë indin lidhës. Farat janë gjithashtu diuretike, që ndihmojnë për të eliminuar fryrjen që e bën celulitin më të dukshëm. Është një snack i shëndetshëm që e kemi konsumuar pa e ditur për efektin.

SOJA- Soja ka veti ekstrogjenike që ndihmon në balancimin e nivele të hormoneve tek femrat, Qumështi i sojës është një zgjidhje e mirë për ta konsumuar në njërën nga zamrat gjatë ditës.
FARA E RRUSHIT: Përmban bioflavanoide dhe bllokon enzimet që dëmtojnë kologjenin.

MAJDANOZI,BROKOLI,PORTOKALLI: Vitamina C luan rol të madh në formimin e kologjenit, çdo ditë në mëngjesin tuaj mund ta shtoni majdanozin dhe specin.

UJI: Kushtoni rëndësi ti konsumoni rreth 2.5-3 L ujë në ditë. Uji rregullon qarkullimin e gjakut dhe parandalon paraqitjen e edemës në trup.
ANANASI: Zbërthen yndyrrat dhe parandalon deponimin e tyre.

BANANIA,KARROTA,SHALQINI- Meqë përmbajnë kalium ndihmojnë uljen e presionit të gjakut dhe largojnë materialet e panevojshme nga trupi.

CAJI JESHIL: Ka efekt në zbërthimin e yndyrrave, Kushtoni kujdes ta konsumoni çdo ditë një gotë çaj të gjelbërt.
LENGU I DOMATEVE: Domatja luan rol në largimin e toksineve nga trupi.

Categories
Lajme

Lamtumirë celulit, ndihma vjen nga Anila Kalleshi / Zbulojeni si ta largoni nga trupi

Indi adipose është një tip special indesh e përbërë nga qeliza adipocite të cilat formojnë disa toptha. Këto qeliza akumulojnë trigliceridet dhe lirojnë acidet yndyrore dhe glicerolin. Këto qeliza pësojnë disa ndryshime morfologjike të cilat çojnë më pas në formimin e adipocitit final.

Ngjyra e këtyre indeve është e bardhë, si e pa ngjyrë, e errët ose multikolor. Yndyra e depozituar në inde është në dy forma; e para ka lidhje me mënyrën e ushqimit të organizmit, ndërsa e dyta nuk varet shumë nga kjo sepse edhe tek njerëz të dobët nuk arrin të zhduket tërësisht.

Celuliti është një degradim inflamator i indeve adipose të lëkurës, e karakterizuar nga ndryshimi i strukturës së indeve nga mosfunksionimi i qarkullimit të gjakut dhe linfës.

Klinikisht pamja e lëkurës është si me gropa dhe me ngjyrë si lëkura e portokallit me fryrje që duken me sy të lirë. Origjina e celulitit varet nga disa shkaqe si: predispozicioni familjar, konstrukti i trupit, faktorët hormonalë, faktorët vaskularë etj.