Categories
Lajme

Çmenduri: Projekti miliona dollarësh, ushqime nga hëna

Projekti i cili do të financohet nga qeveria, do të synojë të plotësojë kërkesën për furnizime ushqimore në misionet afatgjata dhe të ndjekura mirë në Hënë. Japonia do të bëjë kërkime për prodhimin e burimeve të qëndrueshme të ushqimit në Hënë.

Sipas agjencisë Kyodo, qeveria dhe Agjencia Japoneze e Hulumtimit të Hapësirës (JAXA) do të kryejnë projekte për të zhvilluar burime ushqimore të qëndrueshme në Hënë.

Projekti i cili do të financohet nga qeveria, do të synojë të plotësojë kërkesën për furnizime ushqimore në misionet afatgjata dhe të ndjekura mirë në Hënë.

Në projektin në fjalë do të marrin pjesë grupi i kërkimit të ushqimit hapësinor Space Foodsphere, prodhuesi i erëzave Ajinomoto, integruesi i sistemit NTT Data gjithashtu do të inkurajohen edhe kompanitë e sektorit privat.

Projekti i cili do të fillojë në objektet e brendshme me bashkëpunim publik dhe privat, në fazat e ardhshme do të zhvendoset në kushte të ngjashme me natyrën e Hënës siç është Antarktida.

Projekti, i cili do të shqyrtojë rendimentin e prodhimit të brendshëm, ka për qëllim zhvillimin e teknologjisë për funksionimin e një objekti kultivimi me qark të mbyllur në Hënë.

Sipas raportit të institucionit financiar ndërkombëtar Morgan Stanley, industria globale e hapësirës aktualisht me vlerë 350 miliardë dollarë në vitin 2040 do të sjellë 1 trilion dollarë.

Categories
Këshilla

Çmenduri: Humbi fëmijën e saj, nëna tentoi të rrëmbejë tjetër foshnje në maternitet

Në gjendje të dëshpëruar, një 23-vjeçare u vesh si infermiere për të vjedhur një foshnjë në një spital pasi kishte pësuar abort, pak ditë më parë.

Talita Meireles, nga Curtiba, Brazil, i tha tregoi burrit të saj që planifikonte të merrte një fëmijë tjetër dhe ta rriste atë si të sajën. Ajo humbi në mënyrë tragjike foshnjën e saj në 27 qershor dhe vuan nga depresioni i pupelit.

E veshur si infermiere, 23-vjeçarja pranoi të merrte një fëmijë nga një nënë tjetër në repart dhe më pas u përpoq të largohej nga spitali me fëmijën në krahë.

Pasi u kap, ajo i tha policisë se ishte keq dhe nuk donte ti tregonte familjes së saj që kishte humbur foshnjën, përcjell abcnews.al.

Në video, e reja i thotë oficerit të policisë me lot: “Kam humbur fëmijën tim. Unë thjesht nuk doja t’i tregoja familjes time. Nuk doja t’i tregoja askujt. Me të vërtetë nuk e di se çfarë më ka ndodhur. Isha e dëshpëruar”.

Epyetur se ku ishte burri i saj, ajo tha se po udhëtonte dhe më pas shtoi: “Unë jam vetëm. Nuk kam askënd me vete. Nuk e di se çfarë më kaloi në kokë.”

Talita tha se kishte humbur fëmijën e saj dy javë më parë. “Shkova të shikoj fëmijët. Fillova t’i shikoj. Doja të merrja një në krahët e mi. Dhe pastaj gjithçka ndodhi. Unë nuk doja të bëj ndonjë gjë të keqe,” ka thënë ajo. Stafi e mori foshnjën nga Talita dhe ia ktheu nënës para se të telefononte policinë, e cila mbërriti në vendngjarje.