Categories
Lajme

A e rrisin kolesterolin ushqimet e detit? Kjo pyetje e ka një përgjigje

Është fakt se ushqimet e detit kanë një reputacion të keq për rritjen e kolesterolit, që do të thotë se ato rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Ato janë gjithashtu një burim i pasur i lëndëve ushqyese.

Edhe pse të njohur për përbërësit e tyre për rritjen e kolesterolit, ushqimet e detit kanë më pak se disa produkte shtazore si viçi dhe gjalpi. Gjithashtu, jo të gjitha prodhimet e detit bëjnë të njëjtin dëm, për shembull karkalecat janë shumë më të rrezikshme se fistonët.

Karakteristika e tyre shumë e rëndësishme është se ato kanë një përmbajtje të ulët të yndyrave të ngopura, të cilat rrisin shumë kolesterolin në gjak dhe një përmbajtje të lartë të yndyrave poli të pangopura, të cilat janë të vlefshme për shëndetin.

Përveç kësaj, disa ushqime deti janë të pasura me sterole ushqyese, të cilat mund të zvogëlojnë thithjen e kolesterolit. Së fundi, është e rëndësishme të mbani mend se ushqimet e detit kanë proteina me vlerë të lartë ushqyese, hekur, zink, bakër dhe vitaminë B12 .
Këto lëndë ushqyese nuk mund të merren tërësisht nga ushqimet bimore, kjo është arsyeja pse vegjetarianët shpesh detyrohen të marrin suplemente për grupet e tyre përkatëse.

Çfarë i bën ushqimet e detit të dëmshme atëherë? Por sigurisht mënyra e gatimit. Shumicën e kohës i hamë të skuqura, gjë që definitivisht nuk është e mirë. Prandaj, është mirë të konsumoni ushqim deti të zier ose të pjekur në skarë, dhe natyrisht, në pjesë të rregullta!

Categories
Këshilla

Uji i detit ndihmon kundër plakjes, kam një këshillë për kujdesin e lëkurës

Deti është një burim i çmuar, por ju tashmë e dini këtë. Një vend misterioz, i cili ende nuk ka zbuluar të gjitha sekretet e tij. Dhe, mbi të gjitha, prej të cilave mijëra specie nuk janë zbuluar ende: thuhet, në fakt, se njihen vetëm 1% e organizmave që jetojnë në det.

Ujërat e oqeaneve, janë të pasura me mikroorganizma për t’u studiuar dhe mësuar. Në një det pasigurish një gjë është e sigurt: kozmetika e pasuruar me ujë deti mund të japë vërtet përfitime të mëdha për lëkurën. Bëhuni gati të befasoheni nga kozmetika me ujë deti, një burim biologjik për lëkurën, por edhe një burim i çmuar i përbërësve aktivë anti-plakje.

Gjëja e parë që duhet të dini është se ekstrakte detare kursejnë ujë dhe pesticide. Në fakt, qofshin algat apo vetë uji, gjithçka që vjen nga deti nuk ka për elementë shtesë. Metoda e marrjes së përbërësve të nevojshëm nuk është e dëmshme për mjedisin. Uji i detit, pra, është një nga pak përbërësit kozmetikë që mund të përdoret i pastër, madje edhe drejtpërdrejt nga natyra.

Në fakt, zhytja në det mund të ndihmojë në luftimin e akneve dhe dermatitit, por gjithashtu të shërojë plagët. Falë kripës, për më tepër, deti është një aleat i shkëlqyeshëm për të zbutur lëkurën, duke e pastruar dhe detoksifikuar atë pa ndryshuar ekuilibrin e saj hidrolipidik.

Të gjitha përfitimet e kozmetikës me ujë deti:

Dihen vetitë terapeutike të detit për lëkurën e fytyrës dhe trupit: veprimi i ujit të detit është ringjallës, pastrues dhe antibakterial. Sekreti qëndron midis përbërjes kimike të ujit të detit dhe lëkurës. Deti jep shkëlqim dhe elasticitet: për qelizat, në fakt, një serum me ujë deti përfaqëson një kthim në një mjedis ideal jetese. Në këtë mënyrë, optimizohet asimilimi i përbërësve aktivë të dobishëm.

Ngjashmëria midis lëkurës dhe mjedisit detar manifestohet gjithashtu në alga. Një pjesë e lëkurës dhe një pjesë e mikroalgave, janë strukturalisht shumë të ngjashme. Dallimi i vetëm është se lëkura, për të mbrojtur veten, prodhon polisaharide, ndërsa algat mbrohen përmes sheqernave.