Categories
Lajme

Anila Kalleshi: Këto dy ushqime ju ndihmojnë për forcimin e imunitetit

Pandemia i ka bërë të gjithë të vetëdijshëm për rëndësinë e forcimit të imunitetit dhe të ushqyerit e shëndetshëm. Kjo vlen për të gjithë pas dy muajsh në karantinë ose me kufizime lirish.

Për të pasur imunitet më të forcuar duhet një dietë që ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak. Hiqni ndjeshmërinë ndaj ushqimit dhe shtoni ushqime që ndihmojnë në shëndetin e zorrëve, sepse 70 deri në 80 për qind e sistemit imunitar është në zorrë.

Anila Kalleshi ju sugjeron që të shtoni ushqime të pasura me antioksidantë, të keni rutinë të shëndetshme në mëngjes dhe të filloni mëngjesin tuaj me një gotë ujë të vakët.

Për mëngjes, sugjerohet një kombinim i karbohidrateve komplekse dhe proteinave me yndyrna, sepse funksionon më së miri për stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Uroj që të lexoni edhe postimet e tjera që kam shkruar këto ditë për këtë temë. Nëse po, do të isha shumë e lumtur. Pres sugjerime dhe reagime të tjera prej jush gjithashtu.

Nëse keni ndonjë pyetje, shkruani një koment ose mesazh në dy faqet e mia zyrtare në rrjetet sociale.

Categories
Lajme

Dieta për fëmijën: Këto janë 3 lëndët ushqyese që s’duhet të mungojnë

Miratimi i një diete të duhur është çelësi për arritjen e zhvillimit optimal në fëmijëri. Në fund të fundit, një fëmijë që mëson që në moshë të re të hajë siç duhet, do të jetë në gjendje të ketë zakone të mira ushqimore në jetën e mëvonshme.

Tri lëndët ushqyese që nuk duhet të mungojnë në dietën e fëmijës janë vitamina D, vitamina C dhe vitamina A. Le t’i trajtojmë bashkë të trija për të bërë një shtjellim të secilës.

Vitamina D është një nga lëndët ushqyese që është në gjendje të rregullojë kushtet inflamatore në trup. Prandaj, mbajtja e këtij elementi në nivelin e duhur redukton ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike.

Për të siguruar furnizim të vazhdueshëm me lëndë ushqyese, nuk ka asgjë më të mirë se ekspozimi ndaj rrezeve të diellit çdo ditë. Por duhet të sigurohet konsumimi i rregullt i peshkut yndyror, vezëve dhe produkteve të qumështit, të cilat janë të pasura me vitaminë D.

Vitamina C – Për të forcuar sistemin imunitar të fëmijës, është e rëndësishme marrja e vitaminës C pasi redukton ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve infektive. Gjithashtu redukton ashpërsinë e simptomave dhe kohëzgjatjen e infeksioneve. Kivi, brokoli, luleshtrydhet, portokallet dhe lakrat e Brukselit janë disa burime të mira të vitaminës C.

Vitamina A – Kjo vitaminë është e rëndësishme për të siguruar zhvillimin muskulor të fëmijëve. Nga ana tjetër, kjo lëndë ushqyese është një faktor kyç në shërimin e plagëve. Karotat, spinaqi, kajsitë, specat e kuq, patatet e ëmbla janë burime të mira të vitaminës A.

Categories
Lajme

Anila Kalleshi: Nëse keni probleme me veshkat, kjo është dieta e duhur

Sëmundja kronike e veshkave (SKK) prek >10% të popullsisë së rritur. Çdo vit, afërsisht 120,000 amerikanë zhvillojnë sëmundje të veshkave në fazën përfundimtare dhe fillojnë dializën, e cila është e kushtueshme dhe e shoqëruar me dëmtime funksionale, cilësi më të keqe të jetës në lidhje me shëndetin dhe shkallë të lartë të vdekshmërisë së hershme, që tejkalon 20% në vitin e parë.

Mjekët nefrologe synojnë të zbatojnë strategji që zvogëlojnë barrën e dëmtimit të mëtejshëm të veshkave duke ngadalësuar përparimin e SKK dhe duke kontrolluar azoteminë pa dializë. Ndërhyrjet dietike pragmatike mund të kenë një rol në përmirësimin e rezultateve të SKK dhe parandalimin ose vonimin e fillimit të dializës.

Dëshmitë sugjerojnë se një dietë e përqendruar te pacientët me proteina të ulëta (PLADO) prej 0,6-0,8 g/kg/ditë e përbërë nga >50% burime me bazë bimore, e administruar nga dietologë të trajnuar për kujdesin ndaj SKK jo-ne dializë, është premtuese dhe në përputhje me ushqimin e saktë.

Premisa shkencore e PLADO buron nga vëzhgimet se dietat me proteina të larta me konsum të lartë të mishit jo vetëm që rezultojnë në rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare, por edhe në incidencë më të lartë të SKK dhe progresion më të shpejtë të CKD për shkak të rritjes së presionit intraglomerular dhe hiperfiltrimit glomerular. Marrja e mishit rrit prodhimin e produkteve përfundimtare azotike, përkeqëson ureminë dhe mund të rrisë rrezikun e kapsllëkut me hiperkaleminë që rezulton nga marrja tipike e ulët e fibrave.

Një dietë mbizotëruese me bimë, e pasur me fibra dhe me pak proteina mund të çojë në ndryshime të favorshme në mikrobiomën e zorrëve, të cilat mund të modulojnë prodhimin e toksinave uremike dhe të ngadalësojnë përparimin e SKK-së, së bashku me reduktimin e rrezikut kardiovaskular.

PLADO është një dietë e shëndetshme, e sigurt, fleksibël dhe e realizueshme për zemrën, e cila mund të jetë pika qendrore e një strategjie konservatore dhe ruajtëse të menaxhimit të CKD që sfidon paradigmën mbizotëruese të përqendruar te dializa.

Categories
Shëndeti

Jeni anemik? Kjo është kura ime natyrale për të rritur Hemoglobinën

Hemoglobina është një proteinë që gjendet tek rruazat e kuqe të gjakut. Ajo janë përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në mbarë organizmin. Përpos kësaj, hemoglobina nxjerr dioksidin e karbonit jashtë qelizave dhe në mushkëri.

Më pas dioksidi i karbonit nxirret gjatë frymëmarrjes. Sipas të dhënave sasia e ulët e hemoglobinës vështirëson kryerjen e këtyre funksioneve në organizëm. Në këtë artikull do të mësoni më shumë për mënyrat e rritjes së nivelit të hemoglobinës në organizëm.

Duke ngrënë më shumë ushqime të pasura me hekur, nivelet e hemoglobinës do të rriten ndjeshëm. Hekuri përmirëson prodhimin e hemoglobinës dhe formimin e rruazave të kuqe të gjakut.

Ushqimet e Pasura Me Hekur: mishi dhe peshku, vezët, frutat e thata, brokoli, barishtet, bizelet, arrorët dhe farat, gjalpi i kikirikut

Folati është pjesë e kompleksit të vitaminave B, që luan një rol thelbësor në prodhimin e hemoglobinës. Nëse nuk merrni mjaftueshëm folat, trupi do të preket nga anemia e nxitur nga mungesa e tij dhe nivele të ulëta të hemoglobinës.

Ushqimet me folat: mishi i viçit, spinaqi, orizi, kikirikët, fasulet, avokado, sallata jeshile. Konsumi i ushqimeve të pasura me hekur është shumë i rëndësishëm, por nëse organizmi nuk e përthith atë, atëherë gjithçka ka shkuar dëm. Ushqimet e pasura me vitaminë C siç janë agrumet, luleshtrydhet dhe barishtet përmirësojnë përthithjen e hekurit. Përveç vitaminës C, ju mund të merrni edhe vitaminë A dhe beta karoten që maksimizojnë përthithjen e hekurit.

Ushqimet me vitaminë A: peshku, mëlçia e viçit, kungulli, patatja e ëmbël, barishtet, ushqimet e pasura me beta karoten, karotat, patatet e ëmbla, kungulli, pjepri, mango.

Suplementët e hekurit – Mund të jepen vetëm me rekomandimin e mjekut. Kjo është e nevojshme sepse sasitë e larta të hekurit mund të jenë të rrezikshme. Nëse e teproni me hekurin do të prekeni nga sëmundjet e mëlçisë, konstipacioni, të përzierat dhe të vjellat. Suplementët mund të rrisin nivelet e hekurit në organizëm në mënyrë graduale dhe duhen marrë vetëm me rekomandimin e mjekut.

Categories
Këshilla

Qumësht dhe sheqer të bardhë, kurrë! Ju tregoj dietën për lëkurën e yndyrshme

Jeni lodhur duke pasur një fytyrë të yndyrshme? Jo vetëm produktet që përdorni kundra lëkurës së yndyrshme ju ndihmojnë, edhe ushqimet kanë një rol të rëndësishëm gjithashtu. Duke konsumuar më shumë ushqime specifike e duke ndenjur larg disa të tjerave, yndyra nuk do të jetë më problem në lëkurën tuaj.

Hani sa më shumë perime dhe fruta të pasura me fibra – Reduktimi i toksinave në trup mund t’ju ndihmojë të përmirësoni gjendjen e lëkurës, e cila është një organ i eliminimit të mbeturinave dhe mbingarkesa i shkakton një gjendje të tillë. Për t’i nxjerrë jashtë ato papastërti, përfshini më shumë fruta të freskëta dhe perime në dietën tuaj, pasi janë burime të shkëlqyera të fibrave. Gjithashtu, ju ndihmojnë dhe në pastrimin e lëkurës.

Mos hani gjëra me sheqer – Të gjithë e dimë që sheqeri i bardhë i rafinuar është shumë i dëmshëm për shëndetin. E dinit që stimulon dhe yndyrën në fytyrë? Kjo për shkak se sheqernat e rafinuara shkaktojnë inflamacion dhe disbalancë hormonale, të dyja këto përgjegjëse për ta bërë lëkurën të duket e yndyrshme. Qëndroni larg ëmbëlsirave për të evituar puçrat dhe shkëlqimin në fytyrë.

Hani ushqime me yndyra të shëndetshme – Për të luftuar inflamacionin i cili lidhet me prodhimin e tepërt të yndyrës, konsumoni ushqime që përmbajnë yndyra të shëndetshme, sidomos acide yndyrore omega-3 të njohura për vetitë anti-inflamatore. Disa burime të shkëlqyera acidesh yndyrore omega-3 janë salmoni, trofta, sardelet, toni.

Mos hani karbohidrate të përpunuara – Kur bëni pazara qëndroni larg produkteve që përmbajnë drithëra të rafinuara sepse mund ta bëjnë lëkurën tuaj të duekt më me shkëlqim se kurrë. Gitashtu këto ushqime janë përgjegjëse për yndyrën reth barkut ose belit dhe ekspertët e lidhin konsumimin e tyre me diabetin ose sëmundjet e zemrës.

Hani drithëra të plota – Hani drithëra të plota të cilat janë të pasura në antioksidantë dhe fibra. Orizi i zi, tërshëra, quinoa dhe pastat integrale, janë aleate të mira të shëndetit dhe lëkurës suaj.

Mos hani bulmet – Qumështi dhe nënproduktet e tij janë jo fort pozitive për lëkurën, sidomos nëse e keni të yndyrshme dhe të predispozuar ndaj akneve. Kjo për shkak se bulmeti mund të rrisë nivelet e inflamacionit. Të shqetësuar se ku do ta merrni kalciumin? Ka shumë perime me gjethe jeshile tek të cilat gjendet me bollëk.

Preferoni si vakte të ndërmjetme farat dhe frutat e thata – Përveç peshqve që përmendëm më sipër, edhe farat e frutat thata janë burime të mira të acideve omega 3 kështu që përdorini në sallata ose hajini siç janë si vakte të ndërmjetme.

Mos hani fast-food dhe ushqime të paketuara – Janë plot yndyra dhe kjo është arsyeja pse e bëjnë lëkurën tuaj të duket gjithë shkëlqim. Përveç lëkurës, janë të dëmshme edhe për zemrën e shëndetin në përgjithësi. Bëni zgjedhje të zgjuara dietologjike për të larguar yndyrën e tepërt nga lëkura dhe për të shpëtuar edhe nga shumë probleme të tjera shëndetësore.

Hani ushqime të pasura me vitaminë C – Të gjithë e dimë që vitamina C ndihmon për të forcuar sistemin imunitar. E dini që gjithashtu është e dobishme për probleme të ndryshme të lëkruës, përfshirë edhe yndyrën? Ushqimet e pasura me vitamiën C ju bëjnë të dukeni më të rinj, pasi kjo vitaminë ndihmon në sintezën e kolagjenit, një proteinë që e bën lëkurën të jetë elastike dhe e butë.

Mos hani mish të kuq – Mishi i kuq përmban hormone, kështu që konsumi i tij mund të shkaktojë disbalancë të hormoneve tuaja gjithashtu probleme që fillojnë nga ato kozmetike si yndyra në lëkurë e me radhë.

Categories
Këshilla

Anila Kalleshi këshillon 4 metoda efikase për të hequr dhjamin e barkut

Shumica e njerëzve shtojnë peshë në mënyra të ndryshme. Disa kanë një fizik më të fortë, disa pjesën e poshtme më të theksuar, por shumica kanë probleme me dhjamin rreth barkut. Lajmi i mirë është se nuk është aspak e vështirë ta eliminosh atë.

Kushdo që e ka provuar këtë të paktën një herë në jetë, e di se nuk është e lehtë të humbësh peshë. Nuk ka një formulë të vetme që funksionon për të gjithë njerëzit në mënyrë të barabartë, sepse çdo trup ka një metabolizëm të ndryshëm dhe konsum të kalorive të marra me ushqim dhe secili prej nesh ka probleme të ndryshme.

Disa mund të humbin një tepricë të vogël relativisht lehtë, të tjerët ‘akumulojnë’ yndyrë në pjesën e sipërme ose të poshtme të trupit dhe nuk mund ta heqin kurrë atë, ndërsa disa e kanë më të vështirë ta eliminojnë yndyrën rreth barkut. Ky është në fakt problemi më i zakonshëm dhe është interesant fakti se dhjami rreth barkut është më lehtë për t’u hequr qafe. Bërja e ndryshimeve të vogla, por domethënëse, do t’ju ndihmojë t’ia dilni. Në vijim janë katër këshilla që janë shumë efektive:

Agjërimi i përkohshëm – Agjërimi i përkohshëm i referohet ngrënies vetëm brenda një periudhe të caktuar kohore. Nëse bëhet siç duhet, mund të ndihmojë në uljen e peshës, sepse trupi reagon duke përmirësuar funksionin e hormoneve, për të lehtësuar humbjen e peshës dhe djegien e yndyrës për energji.

Karbohidratet – Janë përgjegjëse për yndyrën ‘kokëfortë’ që ngjitet në bark dhe ne nuk mund ta heqim qafe sado të përpiqemi. Konsumimi i karbohidrateve të përpunuara, si buka e bardhë, pasta, makarona, patate të fërguara dhe ushqime të ngjashme, është shumë e dëmshme.

Për të humbur peshë, veçanërisht në stomak, është e rëndësishme të kufizoni konsumin e karbohidrateve dhe të zëvendësoni karbohidratet e përpunuara me burime energjie me çlirim të ngadaltë, si kuinoa ose orizi i murrmë.

Ushtrime me intervale me intensitet të lartë – Stërvitja me intervale me intensitet të lartë përfshin stërvitjen, në të cilën periudhat e ushtrimeve kardio alternojnë me periudha të shkurtra ushtrimesh intensive anaerobe dhe periudha më pak intensive rikuperimi. Ushtrimet jo vetëm që ndihmojnë në humbjen e peshës, por edhe parandalojnë shtimin e peshës, duke ndihmuar kështu një person të qëndrojë në formë.

Më pak sheqer në ushqim – Shumë nga ushqimet dhe pijet e përpunuara që konsumojmë janë plot me sheqer dhe kalori. Kjo shpesh vlen për ushqimet dhe pijet që etiketohen si produkte dietike – ato shpesh janë plot me sheqer të shtuar dhe mund të kontribuojnë shumë në shtimin e peshës.

Është e rëndësishme të reduktoni marrjen e ushqimeve të tilla dhe t’i zëvendësoni me opsione më të mira, më të shëndetshme, të cilat përmbajnë më pak sheqer dhe më pak kalori.

Categories
Dieta

Nëse ndryshoni dietën, do të lehtësoheni nga dhimbjet e artritit

Grupi i shkaqeve që shkaktojnë inflamacion, ënjtje dhe dhimbje të nyjeve quhet artrit. Ekzistojnë diku tek 100 lloje të ndryshme, por më e zakonshmja është osteoartriti.

Në këtë rast, shtresa e kërcit që drejton kockat degjeneron, duke shkaktuar ënjtje, ngurtësi dhe dhimbje. Pa përjashtuar trajtimet mjekësore, ilaçet shtëpiake shoqëruar me ndryshimin e mënyrës së jetesës mund të ndihmojnë në uljen e simptomave dhe përparimin e sëmundjes.

Fillojeni duke ndryshuar dietën tuaj – Dieta perëndimore që është e pasur me yndyrna, sheqer dhe miell të rafinuar shkakton përshkueshmëri të zorrëve. Kjo do të thotë se mukoza e zorrëve lejon që bakteret e dëmshme të kalojnë në gjak. Trupi gjeneron një përgjigje imune për tu mbrojtur duke sulmuar padashje indet e veta. Kjo është një nga shkaqet kryesore të artritit.

Për të lehtësuar dhimbjet e nyjeve, këshillohet që të ndryshoni plotësisht mënyrën e të ngrënit. Dëmtimi i zorrëve përmbyset kur dieta juaj ushqimore është e pasur me perime, fruta, bishtajore dhe drithëra.

Shmangni sa më shumë të jetë e mundur, bulmetin, mishin e përpunuar dhe ushqimet me gluten. Një dietë e shëndetshme dhe natyrale siguron enzima që veprojnë kundër inflamacionit dhe zvogëlojnë dhimbjet e nyjeve tuaja!

Mos harroni se edhe mbajtja e një peshe të përshtatshme lehtëson presionin në nyje, ngurtësinë dhe dhimbjet nga artriti.

Categories
Shëndeti

Kush prej jush i njeh farat e vogla Chia? Ju tregoj pse unë i përmend kaq shpesh

Fara Chia janë fara të vogla të zeza nga bima Salvia Hispanica. Kjo bimë është në të njëjtën familje botanike me bimën e sherebelës që rritet gjerësisht në Shqipëri. Që në kohë mjaft të vjetra, fara chia (lexohet çia) janë konsideruar si një burim i fortë energjie. Edhe pse shumë të vogla, farat chia përmbajnë disa lëndë ushqyese tejet të rëndësishme. Farat Kia janë të shumë të pasura me fibra, që ndihmon me ngopjen dhe ndjenjën e plotësisë.

Vetëm 25g fara chia përmbajnë rreth 9g fibra. Raportohet se sasia e përditshme e rekomanduar e fibrave është 30g/ditë. Kështu që duke përfshirë 25g fara chia çdo ditë mund të jetë një kontribut i dobishëm për shëndetin. Fibra është e rëndësishme për një sistem të shëndetshëm të tretjes dhe shumë prej nesh nuk e arrijnë objektivin e rekomanduar.

Farat Chia përmbajnë gjithashtu omega-3 bimore, alfa acid linolenik (ALA). Farat Chia ofrojnë shumë proteina ndaj janë një burim i dobishëm i proteinave bimore. Kombinimi i yndyrës, proteinave dhe fibrave nënkupton se farat treten relativisht ngadalë, duke siguruar një lëshim të gjatë dhe të ngadaltë të energjisë për të mbajtur nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshëm. Farat janë të pasura me minerale të tilla si kalciumi dhe magneziumi madje edhe mangani që ndihmon në krijimin e enzimeve.

A mund të zvogëlojnë rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës? – Farat Chia përmbajnë fibra, proteina dhe yndyrna të pangopura. Tregohet se të gjitha këto janë të njohura për të garantuar një zemër të shëndetshme dhe nivele të qëndrueshme të sheqerit në gjak. Disa kërkime studimore tregojnë se farat chia janë të dobishme për pacientët mbipeshë dhe të prekur nga diabeti i tipit 2.

Sa fara chia duhet të konsumoni në ditë? – Këshillohen dy doza ditore, secila e përbërë nga 20 gram (një lugë gjelle plot) fara Chia. Shkencëtarët theksojnë se aktiviteti antioksidues i farave chia është më i lartë se çdo ushqim tjetër, madje edhe boronica.

A bën një ndryshim në qoftë se i hani ato të papërpunuara, të zhytura në ujë, të gatuara apo të bluara?
Farat Chia ka një shije neutrale në krahasim me farat e kungullit. Një mënyrë e mirë për t’i ngrënë ato është t’i zhysni ato në ujë ose qumësht dhe t’i vendosni në frigorifer për të paktën 2 orë (ose gjatë gjithë natës).

Farat thithin lëngjet për të formuar një xhel që siguron një përthithje shumë të mirë të vlerave në shëndet. Në këtë formë mund t’i përdorni edhe në çajra ose me mjaltë. Farat chia mund të blihen të bluara ose këtë mund ta bëni vetë në një mulli kafeje.

Këto fara përdoren edhe si zëvendësim për miellin në pjekjen e bukës ose ëmbëlsirave. Pjekja e farave Chia i shton atyre shijen. Farat e pjekura shtohen në sallata ose në majë të drithërave të mëngjesit. Sigurohuni që furra ose vatra e gatimit të jetë në një temperaturë të ulët.

Hidhini farat në tigan ose tepsi, duke u siguruar që të mos digjen, pasi kjo degradon vajrat esencialë dhe ndryshon aromën. Në përgjithësi, fara chia mund të hahen njëlloj të papërpunuara ose të përpunuara. Farat Chia i gjeni në markete ose në dyqanet e produkteve organike.

Categories
Këshilla

Sugjerimet për gratë shtatzëna: Si të hiqni kilogramët pas lindjes së bebit

Të rikthesh linjat trupore të mëparshme pas lindjes është mjaft e vështirë, por jo e paarritshme. Barku është zona më problematike që mundon shumicën e femrave. Nëse nuk jeni të angazhuara shpejt me një punë, atëherë është vërtet e vështirë.

Dy javë pas lindjes mund të përballeni me bark të fryrë, të patonifikuar dhe të varur, por e rëndësishme është të gjeni vullnet dhe kohë për t’u kthyer në formën e duhur trupore.

Mund të filloni duke mbajtur regjimin e duhur ushqimor. Konsumoni ushqime të pasura me proteina, pa shumë kripë dhe të thjeshta për t’u tretur. Kështu nis procesi për të mundësuar synimin tuaj pas lindjes së bebit.

Konsumoni perimet jeshile si spinaqi, sallatë jeshile, peshk dhe mishin e bardhë të pulës. Dietat nuk janë të rekomandueshme nga doktorët. Gjatë ditës mund të hani fruta dhe arra.

Gjumi është gjithashtu element i rëndësishëm, pasi trupi është dyfish më i lodhur pas lindjes dhe ka nevojë për rikuperim. Gjatë kohës së lirë mund të bëni aktivitete fizike (vrap, palestër).

Ushtrimet për muskujt e barkut është e këshillueshme t’i zhvilloni pas muajit të tretë të lindjes. Nuk është nevoja të konsultoheni me një mjeshtër palestrash. Sot ka video pafund në Youtube, që japin sugjerime për stërvitjen. Duhet të jeni më të pavarura.

Categories
Lajme

Doni të dobësoheni? Këto janë 6 mënyrat për të shpejtuar metabolizmin

Me siguri e dini që metabolizmi fillon të ngadalësohet me kalimin e moshës. Por, a e dinit që nga mosha 25 vjeç çdo njeri fillon të shtojë nga 1/2 kg, që do të thotë se nga mosha 60 vjeç, mund të jeni 15 kg më të shëndoshë se në moshën 25 vjeç.

Për të mos shtuar në peshë, ju duhet të kontrolloni metabolizmin. Duke u ushqyer shëndetshëm dhe duke u ushtruar, ju mund të përshpejtoni metabolizmin edhe në moshë të vjetër. Ja çfarë duhet të keni parasysh për të pasur një metabolizëm të shpejtë.

Hani rregullisht – Për të rënë në peshë, duhet të digjni më shumë kalori se sa hani. Në parim duket e thjeshtë, por shumë njerëz e keqkuptojnë atë. Ata fillojnë të ulin në mënyrë të ndjeshme nivelin e kalorive, me shpresën se do të bien në peshë.

Por, kur ulni numrin e kalorive që konsumoni, metabolizmi fillon të ngadalësohet duke qenë se nuk ka shumë kalori për të djegur. Më pas ai fillon të djegë kaloritë që duhen për formimin e muskujve. Për të përshpejtuar metabolizmin dhe humbur peshë, rekomandohet që ta hani mjaftueshëm , kështu nuk do të jeni të uritur.

Konsumoni sa më shumë ushqime jeshile – Zëvendësoni kafen e mëngjesit me një filxhan çaj jeshil. Ky çaj është i pasur me antioksidues, të cilët ngadalësojnë procesin e plakjes dhe luftojnë të gjitha llojet e sëmundjeve. Përveç kësaj, çaji jeshil mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin në trup, sidomos tek pjesa e barkut, përmirëson funksionin e trurit dhe ul rrezikun e prekjes nga lloje të ndryshme kanceri. Një tjetër përfitim shëndetësor i çajit jeshil është se mund të përshpejtojë metabolizmin, duke ju ndihmuar që të bini më shpejtë në peshë.

Mos neglizhoni stërvitjen – Duke shkruar rregullisht në palestër dhe duke u stërvitur, ju mund të krijoni muskuj, që ju ndihmojnë të rrisni metabolizmin dhe të digjni kalori më shpejtë.

Hani sa më shumë proteina – Një nga mënyrat më të lehta për të rritur metabolizmin dhe forcuar muskujt është të konsumoni sa më shumë ushqime të pasura me proteina, si frutat e thata, soja, mishi, peshku etj. Proteinat jo vetëm ë ju ndihmojnë të rrisni metabolizmin, por mbajnë nën kontroll gjithashtu nivelet e sheqerit në gjak dhe ju ndihmojnë të digjni sa më shumë kalori midis vakteve.

Qëndroni të hidratuar – Të gjitha proceset e trupit, përfshirë këtu edhe metabolizmin, kanë nevojë për ujë që të funksionojnë. Nëse jeni të dehidratuar, metabolizmi mund të ngadalësohet, dhe mund të digjni më pak se 2% kalori. Pini 8-12 gota më ujë në ditë për ta mbajtur trupin të hidratuar dhe për t’u siguruar që metabolizmi po funksionon siç duhet.

Konsumoni ushqime të pasura me hekur – Hekuri është shumë i rëndësishëm në shumë funksione metabolike të trupit, sidomos për prodhimin e hemoglobinës, proteina që çon oksigjenin në indet e organizmit dhe merr prej andej gazin karbonik. Nëse nuk merrni mjaftueshëm hekur, nuk do të keni energji dhe metabolizmi do të fillojë të ngadalësohet. Hekurin mund të merrni nga ushqime të ndryshme, si mishi i kuq, spinaq, bishtajore, drithëra etj.