Categories
Këshilla

Si të kujdeseni për fëmijët me ekzemë: 6 këshilla të rëndësishme

Hidratoni lëkurën e thatë – Lëkura e thatë është një nxitje kryesore e ekzemës. Hidratoni lëkurën e fëmijës tuaj shpesh. Vazelina mund të bllokojë lagështirën më mirë sesa locionet/kremërat. Banjat mund ta thajnë lëkurën, kështu që përdorni ujë të ngrohtë, jo të nxehtë. Pastaj vendosni një hidratues të mirë ndërsa lëkura e fëmijës tuaj është ende e lagur.

Sa mund të zgjasë? – Fëmija juaj mund të mos ketë ekzemë përgjithmonë. Për shumë fëmijë, kruarjet e lëkurës fillojnë të largohen në moshë të vogël. Të tjerët mund të kenë ekzemë në adoleshencën e tyre dhe si të rritur, sidoqoftë ndonjëherë, ekzema zhduket vetëm për t’u rishfaqur gjatë pubertetit. Ndryshimet në hormone mund të ndikojnë.

Ndaloni kruarjen – Gërvishtjet mund ta bëjnë ekzemën edhe më agresive duke shkaktuar që copa të lëkurës të trashen. Shmangni pëlhurat si leshi, mbajini thonjtë e fëmijës të shkurtuar dhe nëse fëmija ka tendencë të gërvishtet në gjumë vishini dorashka të lehta dhe të rehatshme në shtrat. Një leckë e lagur dhe e ftohtë në njolla të irrituara mund të lehtësojë kërkesën për të gërvishtur.

Vishini fëmijët me veshje pambuku – Djersitja gjithashtu mund të shkaktojë kruajtje të lëkurës dhe aktivizim të ekzemës. Vishini fëmijët me pëlhura të lehta si pambuku në mënyrë që fëmija të jetë komod kur të ndryshojnë temperaturat.

Sulmi ndaj alergjisë – Alergjitë dhe ekzema shpesh shkojnë krah për krah. Pyesni mjekun tuaj nëse fëmija juaj duhet të testohet për alergji në ushqim ose alergji të tjera. Shmangni kafshët shtëpiake, veçanërisht në dhomën e gjumit të fëmijës tuaj. Përdorni mbulesa pluhuri në dyshekë dhe jastëk. Mos shtroni tapete dhe pëlhura, nëse është e mundur. Ata bllokojnë alergenët dhe shkaktojnë alergji.

Mbajini fëmijët larg stresit – Stresi mund të shkaktojë kruajtje dhe skuqje për fëmijët me ekzemë. Ndihmoni fëmijën tuaj të identifikojë situatat stresuese, si një provë e madhe në shkollë ose performanca publike. Pastaj flisni për mënyrat sesi mund ta menaxhojë atë stres. Disa ide: Merrni frymë thellë, meditoni, mendoni për diçka tjetër si shpërqendrim ose bëni një pushim.

Categories
Shëndeti

Uthulla e mollës ka dobi për fëmijët tuaj, mësoni se si

Besoj se ju e dini se mund të pasuroni regjimin tuaj ushqimor me uthull molle për të përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien tuaj. Por a i dini përfitimet e saj edhe për fëmijët? Së pari, nuk ka kalori. Ashtu si të rriturit edhe fëmijët luftojnë me peshën e tepërt.

Prandaj është e rëndësishme të gjeni mënyra të reja për të kursyer kalori aty-këtu pa e bërë fëmijën tuaj të ndihet i privuar nga ushqimi. Uthulla e mollës është një zgjedhje e mirë për fëmijët sepse i shton shije ushqimit dhe nuk përmban asnjë kalori.

E pasur me antioksidantë. Uthulla e mollës është e pasur me polifenole, të cilat janë një lloj antioksidantësh. Antioksidantët në ushqim ofrojnë mbrojtjeje kundër dëmtimit të qelizave nga radikalet e lira.

Njerëzit që kanë një regjim ushqimor të pasur me antioksidantë kanë shkallë më të ulët rrezikshmërie të sëmundjeve kronike si kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

Duke shtuar uthull molle në regjimin ushqimor të fëmijës tuaj, ju mund ta mbroni atë nga sëmundje të ndryshme. Disa shqetësime shëndetësore të mundshme! Ka një lidhje midis përdorimit të uthullës së mollës të papasterizuar dhe helmimit nga ushqimi.

Helmimi me ushqim tek fëmijët është veçanërisht i rrezikshëm pasi sistemi i tyre imunitar është në zhvillim. Për të kufizuar rrezikun, blini vetëm uthull molle të pasterizuar.

Një artikull i vitit 2012 i botuar në Revistën Hollandeze të Stomatologjisë u raportua për një rast të dëmtimit të dhëmbëve pas përdorimit kronik të uthullës së mollës si suplement.

Është e rëndësishme të mbroni dhëmbët e fëmijës suaj për të parandaluar prishjen e dhëmbëve dhe problemet dentare ndërsa ata rriten. Përdorimi i uthullës në ushqim mund të ndihmojë në parandalimin e disa prej efekteve në dhëmbët e fëmijës tuaj.

Këshilla për përdorim – Uthulla e mollës është një bazë e mirë për çdo sallatë të bërë në shtëpi. Ju gjithashtu mund të bëni një sallatë frutash të ëmbël dhe të thartë me uthull, duke i hedhur luleshtrydhe të prera në feta, shalqi dhe çfarëdo fruti tjetër që mund të keni në shtëpi. Uthulla gjithashtu shërben për të marinuar mishrat si mishi i pulës dhe viçit

Categories
Lajme

Del raporti global i ushqyerjes, në cilin vend renditet Shqipëria për ushqyerjen e fëmijëve?

Bota është jashtë rrugës për të përmbushur objektivat globale së të ushqyerit. Një numër i konsiderueshëm fëmijësh mbeten të kequshqyer dhe asnjë vend nuk po ndalon rritjen e obezitetit së të rriturve, ndërkohë që efektet e pandemisë Covid-19 po shtojnë kostot në drejtim të përmbushjes së objektivave të ushqyerjes së shëndetshme.

Kështu nënvizon raporti më i fundit global i ushqyerjes, i cili për Shqipërinë tregon se ka bërë pak progres në drejtim të përmirësimit të cilësisë së ushqyerjes si dhe uljes së obezitetit. Sipas raportit, Shqipëria renditet në vendet e fundit, mes shteteve si Kazakistani, Turkmenistani, sa i përket treguesve të ulët të përmirësimit në: mbipesha tek të rriturit, pesha e ulët në lindje te fëmijët dhe kequshqyerja te fëmijët.

Raporti i këtij viti tregon se progresi aktual në të ushqyerit është mjerisht i pamjaftueshëm. Ekziston një nevojë urgjente për të rritur luftën kundër dietave të varfra dhe kequshqyerjes për të trajtuar nivelet në rritje të sëmundjeve të parandalueshme, vdekjeve dhe dëmtimit të planetit.

Pa veprime të forta ushqimore nga kombet, thekson raporti, pandemia Covid-19 pritet të ketë një ndikim afatgjatë sa i përket nën-ushqyerjen e nënës dhe fëmijës (moszhvillimi i trurit, anemia). Covid-19 vlerësohet se ka shtyrë 155 milionë njerëz në varfëri ekstreme globalisht, dhe parashikohet që rreth 118 milionë më shumë njerëz po përballeshin me urinë në vitin 2020 sesa në 2019, për shkak të Covid-19, në kombinim me konfliktet e vazhdueshme dhe ndryshimet klimatike.

Duke pasur parasysh përshpejtimin e pandemisë në shumë vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme në vitin 2021, nëse nuk ndërmerren veprime të reja, raporti vlerëson se ndikimi real mund të jetë më afër skenarit më pesimist, sa i përket vdekshmërisë foshnjore, përhapjes së anemisë et.

Raporti Global i Ushqyerjes është raporti kryesor në botë për gjendjen e të ushqyerit global. Është udhëhequr nga të dhënat dhe prodhohet në mënyrë të pavarur çdo vit për të hedhur dritë se ku është arritur përparimi dhe për të identifikuar se ku mbeten sfidat. Raporti synon të frymëzojë qeveritë, shoqërinë civile dhe palët e interesuara private që të veprojnë për t’i dhënë fund kequshqyerjes në të gjitha format e saj. Ai gjithashtu luan rol të rëndësishëm për të ndihmuar palët e interesuara të japin llogari ndaj angazhimeve që ata kanë bërë në drejtim të trajtimit të kequshqyerjes.

Categories
Lajme

Mjalti me mollë është kura natyrale që ju mbron nga kolla

Kolla nuk duhet nënvlerësuar apo anashkaluar. Ajo shkakton vështirësi në sistemin imunitar dhe e drobit organizmin. Pasi dobëson mekanizmat mbrojtës të imunitetit, kolla e ka rrugën e lirë që të zgjasë edhe gjatë natës duke shkaktuar trazira të tjera në organizëm.

Kolla mund të kurohet mjaft mirë me kura natyrale të cilat janë po aq efikase sa medikamentet që merren në farmaci. Vlerat e shegës kundër kollës – Gjethet, lulja, lëkurat dhe kokrrat e shegës kanë vlera kuruese për të gjithë organizmin. Lëngu i shegës ka një efekt shumë mirëbërës për fytin dhe rrugët e frymëmarrjes.

Ky lëng është shumë i pasur me vitaminë A dhe C të cilat fuqizojnë imunitetin. Përveç pastrimit të rrugëve të frymëmarrjes, shega është mirëbërëse edhe kundër kollës. Shurupi i kollës me shegë dhe mjaltë-Ekspertët e mjekësisë alternative rekomandojnë përzierjen e lëngut të shegës, xhenxhefilit dhe mjaltit për përgatitjen e një shurupi krejt natyral kundër kollës.

Për përgatitjen e kësaj kure ju nevojiten: 1 lugë gjelle me lëng të freskët dhe natyral shege i shtrydhur. 1 lugë gjelle me lëng të freskët xhenxhefili i shtrydhur. 1 lugë gjelle me mjaltë.

Të gjithë përbërësit përziejini mirë deri sa të formoni një shurup të njëjtrajtshëm. Këtë shurup duhet ta pini 3-4 herë në ditë nga një lugë çaji. Mund ta përsërisni për disa ditë.

Shega, xhenxhefili dhe mjalti janë përbërës natyralë dhe të shëndetshëm. Bashkimi i tyre në këtë shurup shkurton kohëzgjatjen e kollës dhe zbut sekrecionet dhe ashpërsinë e saj. Kjo kurë natyrale është e dobishme edhe për të rritur imunitetin, kuruar aneminë dhe bronshitin. Shega rekomandohet edhe për kollën që prek fëmijët.

Për fëmijët mbi 2 vjeç, rekomandohet të përzieni sasi të barabarta të lëngut të xhenxhefilit, mjaltit dhe lëngut të shegës. Ky shurup u duhet dhënë fëmijëve tre herë në ditë nga një lugë çaji. Mjalti nuk rekomandohet për fëmijët nën 2 vjeç.

Categories
Këshilla

Fëmijët në Holandë janë më të lumtur se kudo, nënat holandeze tregojnë 5 sekretet

Mënyra holandeze e prindërimit nuk përfshin ndonjë praktikë të jashtëzakonshme për t’u marrë me fëmijët, por duket se funksionon mjaft mirë. Edhe studiuesit kanë vërtetuar se fëmijët holandezë janë shumë përpara bashkëmoshatarëve të tyre ndërkombëtarë për sa i përket mirëqenies dhe lumturisë. Pra, nëse doni të dini saktësisht se çfarë bëjnë nënat holandeze ndryshe nga nënat e tjera në botë, thjesht vazhdoni të lexoni këtë artikull. Ja 5 këshilla nga nënat holandeze që mund t’i ndiqni nëse dëshironi të rrisni një fëmijë të lumtur:

Lërini të flenë më shumë – Prindërit holandezë zakonisht zgjedhin aktivitete me intensitet më të ulët në shtëpi, për fëmijët e tyre. Kjo i ndihmon ata të ndihen më të qetë dhe të kenë një program më të rregullt të gjumit. Disa studime tregojnë madje, se foshnjat 6 muajshe marrin një shtesë prej 2 orësh gjumë në ditë, nëse krahasohen me foshnjat amerikane. Dhe për shkak se foshnjat e tyre flenë më mirë, nënat holandeze gjithashtu flenë më mirë dhe ndihen më të qeta.

Jepuni çokollatë në mëngjes – Të ngrënit çokollatë për mëngjes duket si një ide e keqe, por jo për nënat holandeze. Ato besojnë se nëse i lënë fëmijët e tyre të hanë çokollatë në mëngjes, kjo i bën ata të kenë më shumë kontroll për veten.

Tregojuni atyre se paratë nuk kanë rëndësi – Nënat holandeze fokusohen në një jetë të thjeshtë, tek puna dhe i bëjnë fëmijët të kuptojnë se nëse duan diçka duhet të luftojnë për ta arritur. Edhe fëmijët holandezë festojnë ditëlindjen, por nuk marrin dhurata të shtrenjta. Ka një pakt të heshtur mes prindërve që dhuratat e fëmijëve të mos kushtojnë më shumë se 10 dollarë.

Krijoni rutinat familjare – Një nga parimet më të mira të prindërve holandezë është rutina e tyre. Kur keni një axhendë strikte, fëmijët e dinë kur duhet të flenë, të hanë dhe kur duhet të luajnë me miqtë. Në këtë mënyrë, nuk ka shumë rrëmujë për prindërit, të gjithë i dinë oraret dhe nuk ka pritshmëri të tjera.

Mos u ushtroni presion – Në vende të tjera, prindërit u ushtrojnë presion fëmijëve, për mësimet, sjelljen dhe për çdo gjë tjetër që ata të bëhen më të mirët. Prindërit holandezë, mund të jenë pak dembelë në këtë aspekt, sepse ata i lënë fëmijët të jenë fëmijë, pa presione.

Categories
Lajme

Veshja trashë e fëmijëve në dimër është një pengesë e madhe për zhvillimin

Veshja trashë, thonë shkencëtarët, pengon fëmijën të jetë aktiv. Ata e kanë studiuar këtë dukuri në disa drejtime. Veshja e trashë si pengesë mekanike, mungesa e autostimulimit, efektet që provokon uria dhe izolimi me jasht që krijojnë veshjet, duke ulur intensitetin e stimulimit kutan

Studimi ka treguar se të katër faktorët e përmëndur influencojnë në të qenët aktiv ose jo të fëmijës, por faktori më i fuqishmi, është izolimi që provokon veshja e trashë kundrejt stimujve që vijnë nga jashtë. Prindër përpiquni të ulni shkallën e frikës që keni nga e ftohta dhe sëmundjet.

Mos kujtoni se i mbroni fëmijët duke i veshur trashë, përkundrazi i pengoni të jenë aktiv në trupin e tyre. Vishini fëmijët sa më shëndetshëm, qoftë si cilësi cope, po ashtu edhe si trashësi. Fëmijët shpesh janë të veshur me dy palë çorape, katër apo pesë bluza, dy palë pantallona, përveç xhupit.

Shkruar nga Lira Gjika

Categories
Lajme

A duhen larë fëmijët çdo ditë? Përgjigjen ekspertët

Banja ose dushi i përditshëm mund të jetë rutinë për shumë prej jush. Por a është vërtet e nevojshme kjo edhe për fëmijët tuaj? Përgjigja është jo. Natyrisht, ka ditë kur dushi është i nevoshëm, si për shembull nëse fëmija juaj është i mbuluar me djersë ose papastërti të tjera të dukshme. Ndonjëherë mjeku mund të rekomandojë edhe larjen e përditshme, por kjo për shkak të problemeve të caktuara të lëkurës.

Por se cila është arsyeja se përse nuk është e nevojshme që të lani çdo ditë fëmijët dhe cilat janë këshillat e specialistëve, AgroWeb.org ju fton t’i zbuloni më poshtë! Shpesh dushi mund të jetë i pashmangshëm për fëmijët e vegjël dhe foshnjat, por kur mundeni është mirë t’i shmangni banjot ose dushet e shpeshta.

Duke qenë se lëkura përmban natyrshëm vajra natyralë mbrojtës dhe baktere të mira, që ndihmojnë për t’i mbajtur ata të shëndetshëm, larja e shpeshtë mund të shkaktojnë tharje dhe irritim të lëkurës. Për këtë arsye mjekët rekomandojnë të shmangni përdormin e sapunëve të ashpër antimikrobikë dhe në vend të tyre të përdorni sapunët e butë.

Hidratimi është gjithashtu thelbësor, veçanërisht nëse fëmija juaj ka lëkurë të thatë ose jetoni në një klimë të thatë. Koha më e mirë për t’u hidratuar është menjëherë pas larjes, për të bllokuar të gjithë lagështinë. Ekspertët rekomandojnë që fëmijët të lahen dy ose tre herë në javë. Ndërsa adoleshentët mund të kenë nevojë për më shumë larje gjatë javës, në varësi të nivelit të aktivitetit fizik dhe përdorimit të deodorantit. Mos përdorni ujë të nxehtë, por në vend të tij përdorni ujë të ngrohtë.

Përdoreni ujin e ngrohtë për një kohë të shkurtër, të mjaftueshme për të përfunduar larjen. Shmangni sapunët e fortë antibakterialë dhe në vend të tyre përdorni sapun ose shampo të butë. Nëse fëmija juaj ka lëkurë të thatë, përdorimi i një hidratuesi të butë dhe pa aromë pas banjës.

Nëse fëmija juaj ka ekzemë ose ndonjë sëmundje tjetër të lëkurës, konsultohuni me mjekun tuaj për të marrë këshillat e përshtatshme.

Categories
Lajme

Dalin shifrat zyrtare nga INSTAT: Cili është qyteti me më pak lindje në Shqipëri?

Pa marrë në konsideratë emigracionin popullsia e vendit po shkon drejt tkurrjes së natyrshme prej rënies sistematikë të lindjeve dhe rritjes së vdekshmërisë së fundi edhe prej pandemisë Covid-19. Sipas të dhënave të INSTAT numri i lindjeve për tremujorin e tretë 2021 është 7.404, duke shënuar një rënie me 7,5 %, krahasuar me tremujorin e tretë 2020.

Numri i vdekjeve për tremujorin e tretë 2021 rezulton 6.037, duke shënuar një rënie prej 8,9 %, krahasuar me tremujorin e tretë 2020. Shtesa natyrore e popullsisë (diferenca midis lindjeve dhe vdekjeve) në tremujorin e tretë 2021, është pozitive me 1.367.

Tirana me shtesën më të lartë natyrore, Vlora më të ultën

Në tremujorin e tretë 2021 gjashtë qarqe të vendit shënuan shtesë natyrore pozitive të popullsisë, ndërsa në gjashtë qarqet e tjera, shtesa natyrore e popullsisë është negative. Në tremujorin e tretë 2021 vlera më e lartë e shtesës natyrore regjistrohet në qarkun e Tiranës, ku numri i lindjeve tejkalon me 1.085 numrin e vdekjeve, ndërsa ai më i vogël regjistrohet në qarkun e Vlorës, ku vdekjet tejkalojnë me 152 numrin e lindjeve.

Gjirokastra, me lindshmërinë më të ulët

Në tremujorin e tretë 2021 vetëm një qark i vendit ka shënuar rritje të numrit të lindjeve, ndërsa në njëmbëdhjetë të tjerat numri i lindjeve është ulur, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2020. Në tremujorin e tretë 2021 numri më i madh i lindjeve regjistrohet në qarkun e Tiranës, me 2.521 lindje, ndërsa ai më i vogël në qarkun e Gjirokastrës, me 114 lindje.

Në tremujorin e tretë 2021 nëntë qarqe të vendit kanë shënuar ulje, ndërsa tre qarqet e tjera kanë shënuar rritje të numrit të vdekjeve, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2020. Në tremujorin e tretë 2021 numri më i vogël i vdekjeve regjistrohet në qarkun e Kukësit, me 108 vdekje, ndërsa ai më i madh në qarkun e Tiranës, me 1.436 vdekje.

Uljen më të madhe në përqindje të vdekjeve, gjatë tremujorit të tretë 2021, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, e zë qarku i Dibrës me – 30,6 %. Rritjen më të madhe në përqindje të vdekjeve, gjatë tremujorit të tretë 2021, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, e zë qarku i Vlorës me 15,5 %./ Monitor

Categories
Shëndeti

Skolioza do trajtim! Prindërit po injorojnë deformimin e shtyllës kurrizore të fëmijëve

Skolioza është një nga sëmundjet që po përhapet gjithnjë e më shumë dhe kjo për shkak të modernizimit të shoqërisë. Duke qenë se deformimi i shtyllës kurrizore nis që në moshën 10 vjeç, fëmijët janë më të rrezikuarit dhe më të prekurit. Shto këtu dhe faktin se janë gjithmonë në rritje trupore, lojërat elektronike, telefonët, iPad, çantat e rënda në shkollë por edhe mungesa e aktiviteteve fizike. Fizioterapisti Dr. Fatjon Hajdari jep këshillat e tij.

Çfarë është skolioza? – Skolioza është një anomali strukturale e trupit të njeriut ose ndryshe deformimi i shtyllës kurrizore në formë S. Është një deformim që po vihet në dukje gjithmonë edhe më shumë tek fëmijët. Sipas një udhëzimi të OBSH, 1 në 3 fëmijë është i prekur nga ky deformim, ndaj duhen edhe kontrolle sa më të shpeshta për ankesat e fëmijëve. Ky deformim fillon që në moshat 10-vjeçare edhe vazhdon me rritje trupore të fëmijëve. Ky deformim vjen si pasojë e modernizimit të shoqërisë, nga lojërat elektronike, telefonët, iPad, si edhe nga çantat e rënda të shkollave edhe më e rëndësishme mungesa e aktiviteteve fizike të fëmijëve. Më të prekur janë fëmijë të moshës 10 -18 vjeç ku edhe është më e dukshme pjesa e deformimit.

Cilat janë simptomat? – Simptomat që fëmijët referojnë janë dhimbje koke, dhimbje mesi e vazhduar, mungesë e elasticitetit të trupit, përhapja e dhimbjes si edhe kohëzgjatja e saj. Faktor tjetër edhe pjesa e gjumit, sa të qetë e bën.

Si ta identifikojmë? – Identifikimi i këtij deformimi është i thjeshtë që mund të bëhet edhe nga prindërit në shtëpi duke i kërkuar fëmijës të ulë të dyja duart përpara edhe të kap gishtat e këmbëve, ku shihet edhe shtylla kurrizore nëse është e pozicionuar mirë. Nëse nuk e kryen dot atëherë duhet të vazhdoj me ekzaminimet e tjera. Ku kemi lokalizimin e dhimbjes më të shprehur si edhe përhapjen e saj. Mënyrën e të ecurit është shumë e rëndësishme. Pjesa tjetër e ekazminimeve i takon mjekëve specialistë, kur një radiografi është gjëja e parë që do të kryhet për pacientin.

Si trajtohet? – Pjesa më e rëndësishme është trajtimi i të gjithë fëmijëve me deformim të shtyllës kurrizore pas diagnostikimit. Fizioterapia është hapi i parë që çdo prind duhet të bëjë pas diagnostikimit, ku mund të lirojmë pjesën e muskulatures së kontraktuar dhe qetësimin e dhimbjes.

Pjesë shumë e rëndësishme është edhe trajtimi me terapi ushtrimore kur duhet të jemi shumë të rregullt dhe rigoroz në kryerjen e ushtrimeve që ndikojnë direkt mbi këto probleme. Ndaj edhe terapia ushtrimore duhet të zgjasë me muaj të tërë për të arritur në rezultatin e dëshiruar.

Çfarë këshillash keni? – Disa këshilla për prindërit për të gjithë fëmijët: këshilloheni sa më shumë fëmijën tuaj të qëndrojë në një pozicion të caktuar edhe të drejtë. Mos lejoni femijen tuaj të qëndrojë shtrirë duke lujatur me lojëra elektronike apo duke parë televizor. Futeni fëmijën tuaj në kurse sportive pas shkolle. Mos e lejoni që çanta e fëmijës të jetë e varur vetëm në njërin krah. Edhe mos i shoqëroni fëmijët me makina në shkollë por me ecje, sa herë të mundeni.

Categories
Lajme

Cilat janë grupet e njerëzve që e kanë të ndaluar konsumimin e hudhrës

Gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë fëmijën me gji: Hudhra është e sigurt për t’u përdorur gjatë shtatzënisë kur merret në sasitë që normalisht gjenden në ushqim. Hudhra është e paqëndrueshme kur përdoret në sasi medicinale gjatë shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes së foshnjës me gji. Nuk ka mjaftueshëm informacione të besueshme për sigurinë e aplikimit të hudhrës në lëkurë nëse jeni shtatzënë ose gjatë ushqyerjes me gji. Prandaj, për të qenë më të sigurta, mos e përdorni.

Fëmijët: Hudhra është disi e sigurt kur merret me anë të gojës dhe në mënyrë të përshtatshme për një afat të shkurtër tek fëmijët. Sidoqoftë, hudhra mund të jetë e dëmshme kur merret me gojë në doza të larta. Disa të dhëna sugjerojnë se doza të larta të hudhrave mund të jenë të rrezikshme apo edhe fatale për fëmijët. Arsyeja për këtë paralajmërim nuk dihet. Të paktën deri tani nuk është raportuar ndonjë rast fatal tek fëmijët nga konsumimi i hudhrës. Kur aplikohet në lëkurë, hudhra mund të shkaktojë plagë të ngjashme me djegien.

Çrregullime të gjakderdhjes: Hudhra, veçanërisht ajo e freskët, mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes.

Probleme të stomakut ose tretjes: Hudhra mund të irritojë traktin gastrointestinal (GI). Përdoreni me kujdes nëse keni probleme me stomakun ose tretjen.

Tensioni i ulët i gjakut: Hudhra mund të ulë tensionin e gjakut. Në teori, konsumimi i hudhrave mund të bëjë që tensioni i gjakut të bëhet shumë i ulët tek njerëzit me tension të ulët të gjakut.

Kirurgjia: Hudhra mund të zgjasë gjakderdhjen dhe të ndërhyjë në presionin e gjakut. Ndaloni marrjen e hudhrave të paktën dy javë para një operacioni të planifikuar.