Categories
Lajme

Cilat janë dy ushqyesit që shkaktojnë fryrje dhe gazra në stomak?

Vitamina D dhe fibra janë dy ushqyes të rëndësishëm, mungesa e të cilave shkakton një sërë problemesh në organizëm, përfshirë këtu fryrjen dhe gazrat në stomak. Këto të dyja ndodhin jo vetëm për shkak të një mungese të tillë por edhe ushqyerjes.

Ajo çfarë hamë transformohet dhe shpërbëhet nga enzimat dhe bakteret në sistemin tretës. Nënproduktet e ushqimeve që hamë rrisin përmbajtjen e ujit në stomak, përthithin shumë lëngje dhe na bëjnë të ndihemi të fryrë. Sindroma e Zorrës së Irrituar është shkaktarja kryesore e fryrjes dhe gazrave, që shkakton gjithashtu edhe konstipacion apo diare. Këshillat më praktike për të pakësuar fryrjen dhe gazrat është ngrënia e vakteve të vogla gjatë ditës, shmangia e pijeve të gazuara dhe ushqimeve që nxisin gazra siç janë fasulet, brokoli, lulelakra dhe produktet e bulmetit.

Vitamina D – Studimet tregojnë se mungesat e vitaminës D janë më të theksuara tek njerëzit që vuajnë nga problemet e lartpërmendura. Suplementët e vitaminës D, mund të përmirësojnë ndjeshëm simptomat e problemeve të aparatit tretës dhe rrjedhimisht cilësinë e jetës së një personi që vuan nga këto probleme. Vitamina D gjendet tek vezët, kërpudhat, salmoni dhe sardelet.

Fibra – Tek disa njerëz, sasi tepër të larta të fibrës janë përgjegjëse për gazrat dhe fryrjen. Nga ana tjetër, mungesa e fibrës ose sasi të papërshtatshme të saj, mund të shkaktojnë shqetësime në stomak. Pra, nëse ndiheni të fryrë, jo domosdoshmërisht duhet të rrisni sasinë e fibrës në organizëm.

Ama nëse ndiheni të fryrë si pasojë e konstipacionit që shkakton mungesa e fibrës, përgjigja e saktë për largimin e fryrjes është shtimi i fibrës në mënyrë graduale, duke e shoqëruar me ndonjë laksativ që pastron zorrën e trashë. Të gjitha këto lëvizje duhen bërë vetëm nëpërmjet një udhërrëfyesi të përpiluar qartë nga një mjek apo dietolog. Ushqimet më të pasura me fibër janë drithërat e plotë, arrorët, farat, frutat, perimet dhe bishtajoret.

Categories
Lajme

Të mira apo të këqija, si janë karbohidratet për organizmin tonë?

Sa karbohidrate duhet të hani në ditë? Karbohidratet janë thelbësore si pjesë e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe duhet të përbëjnë midis 45% – 60% të konsumit të përgjithshëm të energjisë (7,9).

Burimet më të përshtatshme të karbohidrateve janë perimet, frutat, perimet jeshile dhe bishtajoret për shkak të përmbajtjes së tyre të fibrave dietike 29,43. Aktualisht rekomandohet të hani midis 25 dhe 38 gramë fibra dietike në ditë për të rriturit ndërsa për fëmijët sasitë e rekomanduara ndryshojnë në varësi të grupmoshës.

Për sa i përket sheqernave, OBSH rekomandon fuqimisht mbajtjen e konsumit nën 10% të konsumit total të energjisë për të zvogëluar rrezikun e prishjes së dhëmbëve, mbipeshes dhe zhvillimit të kancereve. Pra, çfarë do të thotë kjo në kuptimin e të ngrënit të ushqimit? Një dietë optimale përmban 45% deri në 60% të energjisë nga karbohidratet në ditë për të gjithë personat mbi moshën dy vjeç.

Disa vende të BE rekomandojnë të konsumoni më së shumti 25 g sheqer në ditë (ose 5% të energjisë së përgjithshme): kjo është rreth 6 lugë sheqer. Të rriturit duhet të synojnë të konsumojnë të paktën 25 g fibra dietike në ditë. Këtu janë disa shembuj të ushqimeve të pasura me fibra:

3 lugë fasule = 3 g fibra; 75 g spageti me grurë të plotë = 9 g fibra
3 lugë lakër = 2 g fibra; 3 lugë bizele = 4 g fibra
1 mollë = 4.4 g fibra; 1 gotë thjerrëza = 15.6 g fibra; 1 fetë bukë integrale = 2 g fibra

Një gamë e gjerë ushqimesh që përmbajnë karbohidrate duhet të konsumohen në mënyrë që dieta të jetë e mjaftueshme në lëndë ushqyese thelbësore dhe fibra dietike: mendoni për arrat, thjerrëzat dhe produktet integrale, krahas frutave dhe perimeve të freskëta.

Categories
Shëndeti

4 gjëra që ndodhin në trupin tuaj kur nuk hani fare fibra

Trupi juaj gjithmonë ju informon për gjithçka që ndodh (ose nuk ndodh). Nëse ju e injoroni apo jo është një çështje tjetër. Fibrat nuk janë vetëm një përbërës në dietën tuaj. Kjo është një kategori më vete në fushën e ushqimit të shëndetshëm. “Ato janë të nevojshme për tretje të mirë dhe mbajnë të shëndetshme mikroflorën e zorrëve. “Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike dhe mban kolesterolin në nivele normale,” shpjegojnë ekspertët.

Ushqimet themelore që na japin fibrat që na duhen janë frutat dhe perimet e freskëta. Idealisht, ne duhet të marrim 25-35 gramë në ditë. Përndryshe, trupi juaj ju informon për mungesën.

Kapsllëku në rastin më të mirë (pa fibra) – Antidotët e kapsllëkut janë fibra dhe uji. Kështu që nuk mjafton të konsumoni shumë fibra, nëse dehidrimi është emri juaj i mesëm. Nëse e bëni, do të shkoni në tualet, por do të keni vështirësi dhe do t’ju dëmtojë.

Ju jeni të uritur gjatë gjithë kohës (por gjatë gjithë kohës) – Një tjetër gjë e mirë për fibrat është se krijon një ndjenjë të fortë të ngopjes. Kjo sepse ato nuk prishen nga trupi dhe ngadalë arrijnë në sistemin e tretjes. Që gjithashtu do të thotë që muret e zorrëve kanë më shumë kohë për të thithur vitaminat dhe lëndët ushqyese në vaktin tuaj.

Ku shkoi energjia? – Ndërsa pini kafenë tuaj, ju ndieni se ju shteron energjia lehtë. Trupi juaj ju informon se nuk po hani sa duhet fibra dhe kështu menjëherë merrni të gjithë energjinë nga karbohidratet. Dhe kjo shkakton ngritje dhe ngritje të papritura të niveleve të energjisë.

Kolesteroli i lartë ose presioni i gjakut – Sipas hulumtimit , fibra ul trigliceridet dhe rrit kolesterolin e mirë. Frutat dhe perimet dikush?

Categories
Shëndeti

4 gjëra që ndodhin në organizëm kur nuk hani fibra

Trupi juaj gjithmonë ju informon për gjithçka që ndodh (ose nuk ndodh). Nëse ju e injoroni apo jo është një çështje tjetër. Fibrat nuk janë vetëm një përbërës në dietën tuaj. Kjo është një kategori më vete në fushën e ushqimit të shëndetshëm. “Ato janë të nevojshme për tretje të mirë dhe mbajnë të shëndetshme mikroflorën e zorrëve. “Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike dhe mban kolesterolin në nivele normale,” shpjegojnë ekspertët.

Ushqimet themelore që na japin fibrat që na duhen janë frutat dhe perimet e freskëta. Idealisht, ne duhet të marrim 25-35 gramë në ditë. Përndryshe, trupi juaj ju informon për mungesën.

Kapsllëku në rastin më të mirë (pa fibra) – Antidotët e kapsllëkut janë fibra dhe uji. Kështu që nuk mjafton të konsumoni shumë fibra, nëse dehidrimi është emri juaj i mesëm. Nëse e bëni, do të shkoni në tualet, por do të keni vështirësi dhe do t’ju dëmtojë.

Ju jeni të uritur gjatë gjithë kohës (por gjatë gjithë kohës) – Një tjetër gjë e mirë për fibrat është se krijon një ndjenjë të fortë të ngopjes. Kjo sepse ato nuk prishen nga trupi dhe ngadalë arrijnë në sistemin e tretjes. Që gjithashtu do të thotë që muret e zorrëve kanë më shumë kohë për të thithur vitaminat dhe lëndët ushqyese në vaktin tuaj.

Ku shkoi energjia? – Ndërsa pini kafenë tuaj, ju ndieni se ju shteron energjia lehtë. Trupi juaj ju informon se nuk po hani sa duhet fibra dhe kështu menjëherë merrni të gjithë energjinë nga karbohidratet. Dhe kjo shkakton ngritje dhe ngritje të papritura të niveleve të energjisë.

Kolesteroli i lartë ose presioni i gjakut – Sipas hulumtimit , fibra ul trigliceridet dhe rrit kolesterolin e mirë. Frutat dhe perimet dikush?

Categories
Këshilla

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj kur nuk merr fibra

Trupi juaj gjithmonë ju informon për gjithçka që ndodh (ose nuk ndodh). Nëse ju e injoroni apo jo është një çështje tjetër.

Fibrat nuk janë vetëm një përbërës në dietën tuaj. Kjo është një kategori më vete në fushën e ushqimit të shëndetshëm. “Ato janë të nevojshme për tretje të mirë dhe mbajnë të shëndetshme mikroflorën e zorrëve. “Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike dhe mban kolesterolin në nivele normale,” shpjegojnë ekspertët.

Ushqimet themelore që na japin fibrat që na duhen janë frutat dhe perimet e freskëta. Idealisht, ne duhet të marrim 25-35 gramë në ditë. Përndryshe, trupi juaj ju informon për mungesën.

Kapsllëku në rastin më të mirë (pa fibra) – Antidotët e kapsllëkut janë fibra dhe uji. Kështu që nuk mjafton të konsumoni shumë fibra, nëse dehidrimi është emri juaj i mesëm. Nëse e bëni, do të shkoni në tualet, por do të keni vështirësi dhe do t’ju dëmtojë.

Ju jeni të uritur gjatë gjithë kohës (por gjatë gjithë kohës) Një tjetër gjë e mirë për fibrat është se krijon një ndjenjë të fortë të ngopjes. Kjo sepse ato nuk prishen nga trupi dhe ngadalë arrijnë në sistemin e tretjes. Që gjithashtu do të thotë që muret e zorrëve kanë më shumë kohë për të thithur vitaminat dhe lëndët ushqyese në vaktin tuaj.

Ku shkoi energjia? Ndërsa pini kafenë tuaj, ju ndieni se ju shteron energjia lehtë. Trupi juaj ju informon se nuk po hani sa duhet fibra dhe kështu menjëherë merrni të gjithë energjinë nga karbohidratet. Dhe kjo shkakton ngritje dhe ngritje të papritura të niveleve të energjisë.

Kolesteroli i lartë ose presioni i gjakut-Sipas hulumtimit , fibra ul trigliceridet dhe rrit kolesterolin e mirë. Frutat dhe perimet dikush?