Categories
Këshilla Lajme

Këto ushqime do të rinojnë lëkurën tuaj – janë antioksidantë të mrekullueshëm!

Një dietë e pasur me ushqime antioksidante nuk është e mirë vetëm për shëndetin tuaj, është e mrekullueshme për lëkurën tuaj.

Radikalet e lira të formuara nga dëmtimet oksiduese përshpejtojnë procesin e plakjes. Ushqime të pasura me antioksidantë mund të ndihmojnë në parandalimin e këtij dëmtimi të shkaktuar nga ndotja, stresi ose dieta e dobët.

1.Smoothie me manaferra – Manaferrat janë një nga ushqimet më antioksiduese, duke përfshirë shijen e kokrrave të kuqe në dietën tuaj është një mënyrë e mirë për të marrë dozën e përditshme të të ushqyerit të lëkurës që ju nevojitet. Mbani një kuti me manaferra organike të ngrira në frigorifer, pastaj thjesht hidhni ato në blenderin tuaj me pak qumësht ose kos dhe pak pluhur proteinash.

2.Shegë – Ne përdorim shegë në shumë prej produkteve tona të kujdesit për fytyrën për fuqinë e saj të lartë antioksiduese dhe anti-plakje. Ky frut siguron vitamina C dhe B5, polifenolë kaliumi dhe antioksidues. Lëngu i shegës është veçanërisht i pasur në antioksidantë, më shumë se vera e kuqe, çaji jeshil dhe boronica e egër.

3.Çaji jeshil – Ndërsa çaji jeshil mund të përmbajë kafeinë, përmban edhe shumë polifenolë, të cilat janë antioksidantë të fortë. Një filxhan çaji jeshil siguron 10-40 mg polifenolë dhe ka efekte antioksidante më të mëdha se brokoli, spinaqi, karrotat ose luleshtrydhet.

4.Molla e kuqe – Te gjitha mollët janë të pasura me antioksidantë, por mollët e kuqe janë më shumë sipas studimeve shkencore.Burimi kryesor i antioksidantëve në mollë janë polifenolet, të cilat janë pesë herë më të përhapura në lëkurë sesa në mish. Kjo është një arsye e mirë për të blerë mollë organike dhe për të ngrënë gjithë mollën pa hequr lëkurën.

5.Verë e kuqe – Për fat të keq alkooli është shumë dehidratues për lëkurën, për të mos përmendur efektet e tjera shëndetësore. Por vera e kuqe ka përmbajtje të lartë të një antioksidanti të fuqishëm, të quajtur resveratrol.

6.Çokollatë e zezë – Në vitin 2003, “New Scientist” raportoi se konsumimi i çokollatës së zezë mund të rrisë nivelet antioksidante. Çokollata e zezë ka përmbajtje të lartë të një lloj antioksidanti i njohur si një flavonoid.

7.Hudhër – Një hudhër përmban vitamina A, B, dhe C, selen, jod, kalium, hekur, kalcium, zink dhe magnez. Përveç rolit të saj si një ushqim i fortë antioksidant, është gjithashtu e dobishme për zvogëlimin e presionit të gjakut dhe kolesterolit, heqjen e metaleve të rënda nga trupi, dhe duke vepruar si një agjent antifungal dhe antiviral.

8.Kos – Është një ushqim i shkëlqyer mëngjesi i përzier me fara dhe fruta, shtuar në smoothien tuaj apo të hahet si një ëmbëlsirë e shëndetshme në vend të akullores. Nuk është një antioksidant në vetvete, por plotëson glutationin, antioksidant në qelizat e trupit tonë, duke i dhënë një goditje të fortë aktivitetit antioksidues të trupit.

9.Domate – Një nga përbërësit më të pasur me likopen dhe një nga antioksidantët më të fortë është domatja. Likopene ka nevojë për yndyrë për absorbim optimal, kështu që përzieja e domateve me vaj ulliri do të rrisë nivelet tuaja likopenit.

10.Brokoli – Një nga perimet më të pasura në antioksidantë. Brokoli përmban më shumë vitaminë C dhe kalcium se portokalli.

Categories
Këshilla

6 të mirat që i ndodhin fytyrës nëse bëni avull një herë në javë

Ndotja e ajrit po rritet në shumë vende, smogu depërton në lëkurë, ju keni nevojë për ta mbrojtur atë nga rrezet UV dhe ushqimet e përpunuara nuk e ushqejnë atë fare.

Kjo është arsyeja pse është më e rëndësishme sesa kurrë të kujdesesh për fytyrën tënde dhe një metodë që funksionon është avulli ndaj saj. Kjo mund ta pastrojë, qetësojë dhe të rikuperojë dëmtimet e lëkurës. A e përmendëm që edhe është falas? (avulli realizohet kollaj edhe në kushte shtëpie).

Mësoni disa përfitime që do të përjetoni në lëkurën e fytyrës, nëse i bëni avull rregullisht:

Avulli largon dhe pastron papastërtitë nga poret tuaja, fytyra do pastrohet nga bakteret dhe qelizat e vdekura që shkaktojnë aknet

Fytyra do marrë më shumë oksigjen, avulli do zbehë pamjen e rrudhave tuaja, lëkura do fillojë të hidratohet normalisht; fytyra do absorbojë më mirë produktet e përkujdesit të përditshëm.

Categories
Receta

Avokado, mjaltë dhe tërshërë: Kjo maskë do e bëjë lëkurën tuaj më të butë

Hidratimi është shumë i rëndësishëm për lëkurën tuaj, pasi një lëkurë jo e hidratuar duket pa jetë dhe ju tregon edhe më të mëdha në moshë nga sa jeni. Kremrat hidratues në treg janë të shumtë, megjithatë një maskë në kushte shtëpie me përbërës 100% natyralë do t’ju ndihmojë të keni një lëkurë të ushqyer dhe të hidratuar.

Përbërësit që ju duhen: 1/2 avokado, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 dorë tërshërë

Duket si një mëngjes i bukur për t’u fotografuar, nga ata të shohim në Instagram, por në fakt këta përbërës funksionojnë shumë mirë për lëkurën e fytyrës tuaj. Mjalti është një hidratues shumë i mirë, si dhe ndihmon në rigjenerimin e lëkurës së dëmtuar. Tërshëra është shumë e mirë për të ushqyer dhe qetësuar lëkurën e acaruar. Përzieni mjaltin dhe tërshërën me gjysmë avokadoje (vetitë e së cilës njihen gjerësisht) të bërë pure.

Lëreni për 15 minuta dhe më pas shpërlajeni me ujë të bollshëm. Lëkurën do ta ndjeni menjëherë më të butë dhe më të hidratuar.

Categories
Këshilla

Vaji fantastik që ndikon te fytyra dhe lëkura juaj, i ushqen dhe i ndryshon

Eshte nje element i rendesishem per trajtimet kunder diellit apo per lekurat e demtuara nga klima, si hidratimi. Eshte i domosdoshem dhe per lekuren e fytyres, kunder tharjes dhe per kete arsye rekomandohet pas banjove te diellit, gjithashtu mund te perdoret brenda c’do lloj shampoje per floke normale dhe per floke te thate ne sasi 8-10 gram avokado, e cila I jep flokeve volum dhe shkelqim.

Keshtu qe ky vaj ben te mundur rigjenenrimin e lekures dhe tendosjen e shtresave te lekures. Vaji avokado thithet me lehtesi edhe nga shtresat e thella te lekures dhe ne inde, por shquhet dhe per karakteristikat e tij lehtesuese. Vaji i avokados është shumë aktiv për të gjitha llojet e lëkurës.

Ai rekomandohet të përdoret pas dushit, pas rrezeve të diellit ose solarit. Mund të bëhen përzierje të vajit të avokados, jojobës, si dhe vitaminës E, që merret nga vaji i bajames.

Kjo lloj përzierjeje ushqen lëkurën e fytyrës dhe të trupit, ndihmon qarkullimin e gjakut, në mënyrë stimuluese ndikon në rritjen e indeve dhe qelizave duke rritur forcën e tyre.

Categories
Lajme

Kosi, një “produkt” kozmetik mrekullibërës – Ja se si ta përdorni

Kosi mund të bëjë mrekulli për lëkurën dhe flokët. Ka një efekt detoksifikues, zbutës, tonik dhe balancues në çdo lloj lëkure. Kosi përmban acid laktik, vitaminë A e cila ka veti rigjeneruese dhe rinovuese, por edhe lipide që forcojnë barrierën e lëkurës. Në të njëjtën kohë, probiotikët e tij të vlefshëm me veprimin e tyre antibakterial dhe antifungal luftojnë aknet.

Kundër plakjes

Bëni një maskë me kos, mjaltë dhe ujë trëndafili. Aplikoni përzierjen në fytyrë për gjysmë ore rreth 3 herë në javë.

Për shkëlqim

Një maskë e thjeshtë me kos do ta bëjë lëkurën të butë dhe rrezatuese. Në fillim pastroni lëkurën dhe më pas aplikoni kosin. Lëreni për 20-30 minuta dhe më pas shpërlajeni.

Për lehtësimin e djegieve

Dihet që kosi qetëson lëkurën e djegur nga dielli. Zinku që përmban zvogëlon sikletin që ndiejmë. Mund t’i shtoni disa pika vaj esencial kamomili dhe lëreni për 15 minuta.

Për të luftuar aknet

Kosi është një përbërës i mrekullueshëm antimikrobik që pastron poret. Aplikoni pak kos në zonat që kanë prirje për akne dhe shpëlajeni 30 minuta më vonë.

Categories
Lajme

Para apo pas dushit, kur duhen bërë trajtimet e fytyrës?

Nëse i aplikoni maskat menjëherë pasi keni dalë nga dushi, lëkura juaj do t’i thithë të gjithë vlerat dhe mineralet e saj menjëherë. Trajtimet e fytyrës janë gjithnjë të nevojshme për të pasur një lëkurë sa më të butë dhe të re. Më të mirat ndër to janë sigurisht trajtimet natyrale, të përgatitura në shtëpi me baze frutash, perimesh apo vajrash bimore. Përveçse e bëjnë fytyrën të ndihet më e rigjeneruar, maskat kanë veti purifikuese dhe pastruese të thellë për poret.

Para apo pas dushit

Që fytyra duhet të jetë e pastër para se ta trajtoni atë me produkte apo maska të ndryshme kjo është e padiskutueshme. Gjithsesi ekziston gjithnjë dilema nëse ato duhen aplikuar para apo pas dushit.

Sipas ekspertëve të lëkurës periudha më e mirë është pas dushit dhe ka disa arsye për këtë. Gjatë kohës kur ju laheni me ujë të ngrohtë, poret e lëkurës tuaj hapen dhe pastrohen tërësisht nga avulli. Nëse i aplikoni maskat menjëherë pasi keni dalë nga dushi, lëkura juaj do t’i thithë të gjithë vlerat dhe mineralet e saj menjëherë.

Si ta aplikoni për pastrim sa më të mirë – Pasi të dilni nga dushi, thajeni fytyrën tuaj me kujdes dhe përgatiteni atë për të vendosur maskën tuaj të preferuar. Sipas dëshirës mund të përdorni ndonjë pastë pastruese të thjeshtë për të larguar tërësisht papastërtitë e fytyrës.

Këtë mund ta bëni duke përzier dy lugë sheqer me një lugë vaj ulliri. Pasi të jetë formuar një pastë me kokrriza, fërkojeni lehtë me gishta në fytyrë. Këtë proces kujdesuni ta bëni ngadalë në mënyrë që të mos e dëmtoni lëkurën delikate të fytyrës.

Më pas vendosni me kujdes maskën e përzgjedhur, duke evituar pjesën poshtë syve dhe sipër buzës. Ky hap këshillohet, pasi duke qenë dy pjesë lëkure shumë delikate mund të krijojnë alergji të ndryshme. Për të mbajtur gjithnjë një lëkurë sa më të shkëlqyeshme, të shëndetshme dhe plot rini aplikoni të paktën një apo dy herë në javë maska fytyre.

Categories
Receta

Maska me oriz është efikase kundër plakjes: Si ta përgatisni në shtëpi

Orizi vlerësohet sidomos në recetat për kujdesin ndaj bukurisë së femrave japoneze. Në kombinim me mjaltin, siguron një lëkurë të ripërtërirë të fytyrës. Është i pasur me vitaminat e grupit B, të cilët stimulojnë rritjen e qelizave, parandalojnë ose ngadalësojnë plakjen e tyre si dhe përmirësojnë furnizimin me gjak në lëkurë.

Kjo maskë shëruese me oriz, qumësht dhe mjaltë, do të bëhet maska juaj e preferuar, sepse pas përdorimit të saj lëkura bëhet më e butë dhe më me shkëlqim.

Përgatitja – Merrni 2-3 lugë supe me oriz dhe e zieni në mënyrë të zakonshme, derisa në momentin kur orizi të jetë zbutur. Ujin në të cilin është zier orizi, të cilin më pas do ta përdorni, e vendosni në një tepsi apo enë të veçantë.

Orizin e zier e mbushni me ujë dhe aty shtoni edhe një lugë me qumësht të ngrohtë. Masën e përzieni derisa të bashkohet dhe e shtoni edhe një lugë të madhe me mjaltë. Maskën e vendosni në lëkurën e fytyrës dhe në qafë. Pas gjysmë ore me kujdes e largoni maskën dhe e shpëlani fytyrën me ujin e orizit.

Përveç dobive të shumta që sjell orizi, uji i orizit të zier po ashtu në mënyrë të shkëlqyeshme, hidraton lëkurën e fytyrës, përmban antioksidues dhe absorbon përbërësit e shkaktuar si pasojë e rrezeve të dëmshme ultra vjollcë të diellit.

Për më shumë, orizi parandalon formimin e melaninës dhe kështu parandalon shfaqjen e njollave. Ujin e orizit mund ta ruani në frigorifer për rreth katër ditë. Mund ta përdorni në mëngjes dhe në mbrëmje si losion për fytyrë. Mund edhe ta ngrini në akull dhe ta përdorni për pastrimin e fytyrës

Categories
Këshilla

Pyetja 1 milion dollarëshe: maska e fytyrës para apo pas dushit?

Nëse i aplikoni maskat menjëherë pasi keni dalë nga dushi, lëkura juaj do t’i thithë të gjithë vlerat dhe mineralet e saj menjëherë. Trajtimet e fytyrës janë gjithnjë të nevojshme për të pasur një lëkurë sa  më të butë dhe të re.

Më të mirat ndër to janë sigurisht trajtimet natyrale, të përgatitura në shtëpi me baze frutash, perimesh apo vajrash bimorë. Përveçse e bëjnë fytyrën të ndihet më e rigjeneruar, maskat kanë veti purifikuese dhe pastruese të thellë për poret.

Para apo pas dushit – Që fytyra duhet të jetë e pastër para se ta trajtoni atë me produkte apo maska të ndryshme kjo është e padiskutueshme. Gjithsesi ekziston gjithnjë dilema nëse ato duhen aplikuar para apo pas dushit.

Sipas ekspertëve të lëkurës periudha më e mirë është pas dushit dhe ka disa arsye për këtë. Gjatë kohës kur ju laheni me ujë të ngrohtë, poret e lëkurës tuaj hapen dhe pastrohen tërësisht nga avulli.

Nëse i aplikoni maskat menjëherë pasi keni dalë nga dushi, lëkura juaj do t’i thithë të gjithë vlerat dhe mineralet e saj menjëherë. Si ta aplikoni për pastrim sa më të mirë – Pasi të dilni nga dushi, thajeni fytyrën tuaj me kujdes dhe përgatiteni atë për të vendosur maskën tuaj të preferuar. Sipas dëshirës mund të përdorni ndonjë pastë pastruese të thjeshtë për të larguar tërësisht papastërtitë e fytyrës.

Këtë mund ta bëni duke përzier dy lugë sheqer me një lugë vaj ulliri. Pasi të jetë formuar një pastë me kokrriza, fërkojeni lehtë me gishta në fytyrë. Këtë proces kujdesuni ta bëni ngadalë në mënyrë që të mos e dëmtoni lëkurën delikate të fytyrës.

Më pas vendosni me kujdes maskën e përzgjedhur, duke evituar pjesën poshtë syve dhe sipër buzës. Ky hap këshillohet, pasi duke qenë dy pjesë lëkure shumë delikate mund të krijojnë alergji të ndryshme.

Për të mbajtur gjithnjë një lëkurë sa më të shkëlqyeshme, të shëndetshme dhe plot rini aplikoni të paktën një apo dy herë në javë maska fytyre.

Categories
Lajme

Si të përdorim kosin për pastrimin rrënjësor të fytyrës

Kosi nuk është vetëm një produkt i shijshëm dhe plot me vlera për t’u konsumuar kurdoherë. Janë pikërisht këto vlera të cilat përmirësojnë shëndetin e lëkurës nëse e përdorni si një maskë. Pa nevojë për t’i shtuar asnjë përbërës tjetër, kosi kthehet në maskën më ekonomike por me përfitime të mrekullueshme.

Mineralet dhe vitaminat që gjenden tek kosi – Ka një arsye përse kosi i jep lëkurës së fytyrës një rigjallërim dhe shkëlqim të menjëhershëm. Sipas të dhënave janë pikërisht këta katër përbërës, të cilët ndikojnë në shëndetin e lëkurës. Zinku, i njohur për vlerat e tij anti-inflamatore, nxit rigjenerimin e qelizave të lëkurës si dhe balancon gjëndrat yndyrore që shkaktojnë krijimin e akneve.

Të gjithë e dimë që kosi përmban kalcium, ky mineral është përgjegjës për hidratimin dhe parandalimin e përtharjes së lëkurës. Vitaminat B nga ana tjetër, bëjnë të mundur mbrojtjen e qelizave të lëkurës nga radikalët e lirë, si dhe nxisin prodhimin e yndyrnave të shëndetshme. Acidi laktik është një nga përbërësit kryesor të kosit, dhe gjendet në shumicën e produkteve të lëkurës. Ai funksionon si një agjent kundër rrudhave dhe plakjes së lëkurës. Por veprimi kryesor i këtij acidi është parandalimi i prodhimit të enzimës tirosinazë, e cila nxit prodhimin e melaninës. Kështu lëkura juaj do të jetë më e bardhë dhe e pastër.

Si të përdorni kosin për lëkurën – Mjafton që në një filxhan kafeje të hidhni 2-3 lugë çaji me kos dhe të përzieni derisa të formohet një masë e plotë. Më pas vendoseni në fytyrë duke treguar kujdes që të mbuloni të gjitha zonat problematike, si dhe qafën. Këshillohet që ndërkohë që lyeni fytyrën dhe ta masazhoni atë me lëvizje rrethore, për të nxitur dhe qarkullimin e gjakut. Kosi do të fillojë të ngurtësohet pas 5 minutash, duke krijuar një maskë të mirëfilltë.

Lëreni përreth 15 minuta dhe më pas mjafton të njomni pak duart me ujë dhe përsëri ta fërkoni fytyrën derisa shtresa e kosit të thërrmohet. Kështu ju largoni qelizat e vdekura dhe papastërtitë që janë akumuluar në poret e lëkurës gjatë ditës. Kosi përmban baktere të cilat luftojnë që të gjitha papastërtitë e mbledhura në lëkurë nga kontakti i saj me faktorët e jashtëm. Por gjithashtu ju do të parandaloni krijimin e akneve si rezultat i infektimit të poreve nga papastërtitë. Më pas shpëlajeni lëkurën me ujë të bollshëm dhe fshiheni lehtë me peshqir. Nëse keni fytyrë të ndjeshme, sugjerohet që thjesht ta shpëlani fytyrën me ujë të bollshëm.

Sa shpesh duhet ta përdorni kosin për lëkurën e fytyrës

Për personat me lëkurë të yndyrshme është e këshillueshme që të përdoret çdo ditë për të patur rezultat. Ndërsa ata që kanë lëkurë të thatë, mund ta përdorin dy apo tri herë në javë.

Categories
Këshilla

Si t’i hiqni njollat kafe të fytyrës që janë krijuar nga dielli në kushte shtëpie

Limoni përmban doza të larta të vitaminës C, një substancë që mund të lehtësojë njollat ​​e errëta në lëkurë. Vendosni pak lëng limoni në pak pambuk dhe fërkojeni direkt në zonën e prekur. Lëreni të thahet, pastaj shpëlajeni me shumë ujë. Përsëriteni procesin për të paktën dy javë për të arritur rezultatin e dëshiruar. Nëse lëkura juaj është delikate ose e ndjeshme, preferohet që të holloni lëngun e limonit me ujë natyral mineral, ujë të trëndafilit ose mjaltë të mirë.

Patatet – Niseshteja e patates ka veti natyrale zbardhuese që ndihmojnë në zbehjen e njollave, plagëve dhe papërsosmërive. Filloni duke prerë një patate në feta, për tu aplikuar direkt mbi njollat ​​dhe lereni për disa minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.