Categories
Lajme

3 gabimet që të gjithë bëjmë kur gatuajmë pulën

Pula është një ndër ushqimet më të konsumuara në tryezat e secilit prej nesh. Në të gjithë botën llogaritet që të konsumohen rreth 8 bilion pula në vit. Ajo konsumohet gjerësisht për vet vlerat ushqyese që përmban, si proteina, vitamina, numri i ulët i kalorive dhe yndyrave etj. Filetot e pulës janë edhe ndër ushqimet bazë në shumë prej dietave që përdoren jo vetëm për t’u dobësuar, por edhe për efekte shëndetësore.

Mirëpo mënyra se si ne e gatuajmë pulën ndikon shumë jo vetëm në shijen e saj, por edhe në ruajtjen e vlerave ushqimore. 3 gabimet më të zakonshme që të gjithë ne bëjmë kur gatuajmë pulën janë:

Shkrirja: Shumë amvisa pasi e nxjerrin pulën nga ngrirja e lënë të shkrihet në temperaturë ambienti. Kjo lloj shkrirjeje mund të jetë shumë e rrezikshme pasi nxit shfaqjen e baktereve përfshirë E. coli dhe salmonelën. Në vend të saj, mbushni një enë me ujë të ftohtë dhe vendosni pulën në të për ta shkrirë për 30 minuta. Pasi të ketë shkrirë ziejeni ose futeni në furrë sipas dëshirës.

Marinimi me erëza, kripë dhe vaj: Marinimi i pulës duhet bërë gjithmonë në fillim të procesit të gatimit dhe jo pas tij. Erëzat, kripa dhe vaji duhen vendosur nën lëkurën e pulës. Lëkura nga ana tjetër nuk duhet hequr kurrë para pjekjes pasi e bën pulën më të thatë dhe rrezikoni që ta digjni.

Gatimi në zgarë: Një ndër mënyrat më të shpejta për të gatuar pulën është në zgarë. Në qoftë se nuk doni që pula të digjet gjatë zgarës, lyejeni më parë me vaj dhe pak uthull molle. Shija e uthullës nuk do të ndihet fare gjatë shijes dhe gjoksi i pulës apo kofshat e saj do të jenë të buta.

Categories
Lajme

RECETA: Shijon për mrekulli, lulelakër e pjekur me salcë djathi!

Përbërësit: 450 gr lulelakër, e copëtuar, 3 lugë gjalpë, 4 lugë miell, 350 ml qumësht, 1 gjethe dafine, arrëmyshk, 1 lugë mustardë, 150 gr djathë kaçkavall i grirë, kripë, piper

Si përgatitet: Ndizeni furrën në 180 gradë. Lyeni me gjalpë një tavë pjekjeje dhe lëreni mënjanë. Në një tenxhere me ujë dhe kripë, zieni lulelakrën e copëtuar për rreth 10 minuta derisa të zbutet. Kullojeni lulelakrën. Shkrijeni gjalpin në një tenxhere mbi zjarr mesatar, shtoni miellin dhe përziejini bashkë derisa të marrin ngjyrë të artë.

Shtoni gjysmën e qumështit, përziejini derisa të bëhet e njëtrajtshme salca, pastaj shtoni edhe gjysmën tjetër të qumështit, gjethen e dafinës, kripë, piper dhe arrëmyshk duke i provuar. Uleni pak nxehtësinë, vërini tenxheres kapak dhe ziejeni salcën në zjarr të avashtë për 5 minuta, duke e përzier vazhdimisht.

Hiqni gjethen e dafinës, shtoni mustardën dhe gjysmën e djathit të grirë dhe përziejini derisa të shkrihet. Në tavën e bërë me gjalpë rregulloni lulelakrën e kulluar. Hidhini sipër salcën e djathit të përgatitur dhe spërkatni sipër edhe djathin e mbetur. Piqeni në furrë për rreth 20 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë në kafe në sipërfaqe.

Categories
Receta

RECETA: Sallatë vjeshte “Santa Fe” me tortilla dhe mish pule

Përbërësit: 1/4 filxhan vaj ulliri, piper i kuq, 1/4 filxhan lëng limoni, 2 karafil hudher, 1/2 lugë çaji qimnon, kripë, piper i zi, 3 lugë çaji vaj vegjetal, 2 tortilla me misër, 2 copa gjoks pule, 4 filxhanë sallatë jeshile, 1 filxhan fasule të zeza, 1 filxhan djathë Monterey Jack i copëtuar, 1 avokado, 1/4 filxhan majdanoz i copëtuar, 2/3 filxhan misër

Përgatisni salcën / marinadë. Hidhni së bashku vajin e ullirit, piperin e kuq, lëngun e limes, hudhrën dhe qimnon derisa të emulsohet. Vendosni gjoksin e pulës në një qese të madhe plastike të mbyllur. Derdhni rreth gjysmën e lëngut të limes mbi mishin e pulës, mbulleni qesen dhe rrihni mishin e pulës.Marinojeni për 15 minuta.

Ndërkohë, ngrohni 2 lugë vaj vegjetal në një tigan të mesëm mbi nxehtësinë mesatare. Pritini tortillat në gjysmë, pastaj ndani gjysmën në shirita të hollë. Kur vaji është nxehur hidhni copat e tortillave dhe skuqini sa të bëhen krokante. Thajini me peshqir letre dhe marinojini menjëherë me kripë.

Në një tigan të veçantë, ngrohni vajin e mbetur të perimeve mbi nxehtësinë mesatare. Shto mishin e pulës dhe gatuajeni për 6-8 minuta në secilën anë, derisa është gatuar. Lëreni të pushojë për 10 minuta përpara se ta prisni. Mblidhni sallatën. Hidhni përbërësit e mbetur në një tas të madh dhe shtoni mishin e skqur të pulës me tortillat dhe salcën e përgatitur.

Categories
Receta

Recetat e gjysheve shqiptare: Si të përgatisni kaçamak për gjithë familjen

Nëse ka një gatim që të ndjell oreksin, ai është kaçamaku. Ky ushqim është përgatitur në trevat shqiptare prej shekujsh. Në fillimet e kësaj recete të përhapur gjërësisht në vendet e Ballkanit, kaçamaku servirej në kushtet e varfërisë. Por e mira e kaçamakut është që gjithnjë serviret kur familja është e mbledhur bashkë, ndaj konsiderohet si një ushqim i dashur i shtëpisë.

Përbërësit: 600 ml ujë, 1 patate, 100 g miell misri, 100 g djathë kaçkavall, 50 g gjalpë, 1 degë sherebelë, kripë sipas dëshirës.

Përgatitja: Vendosim ujin dhe pataten e prerë të ziejë derisa të zbutet plotësisht, shtojmë miellin e misrit dhe vazhdojmë e përziejmë derisa copat e patates të treten dhe mielli i misrit të ziejë, kjo me temperaturë të ulët sepse kërcejnë pika dhe digjeni. Shtojmë djathin dhe vazhdojmë e përziejmë derisa të tretet.

Në tigan skuqim gjalpin dhe gjethet e sherebelës derisa të bëhen kërce. E vendosim në tas dhe hedhim gjalpin sipër.

Categories
Lajme

Cili vaj është më i sigurt për gatim? Lexoni shpjegimin e detajuar

Nuk janë të pakta herë që kemi hyrë në dilemën se cili vaj është i përshtatshëm për tiganisje apo gatim, cili vaj ka më shumë përfitime për shëndetin tonë. Opsionet janë të shumta, vaj ulliri, vaj ulliri ekstra i virgjër, vaj soje, vaj misri, vaj luledielli dhe vaj kikiriku i cili po vjen ngadalë dhe po fiton terren në tregun grek.

Herë pas here ka studime mbi përfitimet e vajit të ullirit dhe vajit të ullirit ekstra të virgjër në krahasim me kategoritë e tjera të vajrave. Parandalimi i tyre në kancer, veprimi i tyre anti-inflamator si dhe parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare janë të njohura, të cilat janë vetëm disa nga vetitë e tyre. Por, çfarë nëse është skuqur?

Rezultatet e hulumtimit treguan se vaji i ullirit ekstra i virgjër si gjatë tiganisjes ashtu edhe gjatë gatimit dhe pjekjes humbet kapacitetin e tij antioksidues, por shumë më pak se llojet e tjera të vajrave në kontrast me vajrat e farës të cilat gjatë tiganisjes së dytë dhe të tretë nuk kishin asnjë lëndë ushqyese majtas.

Në mënyrë ideale, çdo lloj ushqimi duhet të përpunohet sa më shumë që të jetë e mundur, duke ruajtur kështu më shumë lëndë ushqyese të tij. Vaji i ullirit ekstra i virgjër ruan një sasi të madhe të përbërësve të tij pavarësisht trajtimit të nxehtësisë, dy faktorë kontribuojnë në sasinë e pasur të tokoferolit dhe fenoleve ndërsa duhet të shmangim skuqjen me të njëjtin vaj, sepse oksidimi është më i madh dhe i rrezikshëm për shëndetin tonë, sepse është lidhur me prodhimin e radikaleve të lira shkaktari kryesor i kancerit.

Categories
Receta

Sallatë me makarona: Një përzierje fantastike e shijes mesdhetare dhe italiane

Përbërësit: 225 gr makarona (çdo formë e vogël vlen), 2 gota (40 gram) rukola të freskët, 95 gr artichoke të marinuar me krem, 1/2 filxhan (55 gram) domate të thara nga dielli (të paketuara në vaj) të kulluara dhe copëtuara në mënyrë të trashë, 65 gr ullinj të zinj, 50 gr djathë feta i thërrmuar, 35 gr speca të kuq të pjekur të kulluar dhe të prerë në feta, 5 gr majdanoz të freskët.

Për salcën: 1/3 filxhan (65 gram) vaj ulliri ekstra i virgjër, 1 lugë gjelle uthull, 1 lugë gjelle ujë, 1 thelpi hudhër të grirë, 1 lugë çaji kripë, 1/2 lugë çaji rigon të thatë, 1/2 lugë çaji borzilok të thatë.

Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketës. Pastaj, kullojeni dhe shpëlajeni nën ujë të ftohtë për të ndaluar procesin e gatimit. Hidhuni makaronave 1/3 e salcës së përgatitur dhe lërini mënjanë. Përgatitja e salcës italiane: Në një enë kombinoni vajin e ullirit, uthullën, ujin, hudhrën, rigonin e tharë, borzilokun e tharë dhe kripën. Vendosini kapakun dhe tundeni për tu kombinuar.

Përgatitja e sallatës: Në një tas të madh kombinoni makaronat e përgatitura, rukolën, artichoken, domatet e thara, ullinjtë, djathin feta, specat e kuq dhe majdanozin. Derdhni salcën e mbetur dhe përzijeni butësisht derisa të gjithë përbërësit të jenë veshur në mënyrë të barabartë. Rregullojeni për kripë dhe erëza sipas dëshirës.

Mund ta shërbeni sallatën me makarona mesdhetare në temperaturë dhome ose të ftohta.

Categories
Receta

Tri mënyra të shëndetshme për ta gatuar argjinaren në shtëpi

Argjinarja mund të duket një bimë e frikshme për tu gatuar nga ju në shtëpi, por në të vërtetë përgatitja e saj është unike dhe nuk është aq e vështirë sa e mendoni. Ajo është shumë e pasur me vlera ushqyese dhe ju mund ta gatuani shumë shpejt dhe do të keni para një vakt të shëndetshëm ushqimor. Doni prova se sa shpejt mund ta gatuani atë? Në videon e mëposhtme të realizuara nga kuzhinierja Abbie Gellman do të shihni tre mënyra të shëndetshme për të gatuar argjinaren në shtëpi.

Avulli: Së pari pastroni argjinaren nga gjethet që ndodhen anash saj, më pas hiqni shtresën e tretë të saj duke përdorur një thikë të dhëmbëzuar. Vendosni një tenxhere me ujë në zjarr dhe pasi uji të ketë vluar hidhni në të argjinaren që e keni pastruar paraprakisht. Mbulojeni tenxheren dhe ulni nxehtësinë, duke e lënë argjinaren të ziejë në avull për 25-35 minuta. Nëse dëshironi mund t’i konsumoni ato siç janë, por ne ju sugjerojmë t’u hidhni sipër pak vaj ulliri dhe kripë sipas dëshirës.

Rosto: “Pjekja sjell një shije natyrore dhe gjithashtu i karamalizon ato”, thotë Gellman. Fillimisht ngroheni angjinaren tuaj në furrë duke i marinar me hudhër, vaj ulliri, kripë dhe lëng limoni. I lini në furrë në një temperaturë prej 200 gradë për një orë e gjysmë për rezultatet sa më të mira. Hidhni anash tyre salmon, ose shoqërojini me makarona gruri për një darkë të këndshme pranverore.

Gatuaj në zjarr të ngadaltë: Kjo është një teknikë që siguron ruajtjen e vlerave ushqyese të argjinares. Fillimisht skuqeni pak në vaj ulliri të ngrohur paraprakisht në një tigan me flakë të mesme. Gellman sugjeron shtimin e një thelpi hudhre të copëtuar, pak qep të kuqe dhe gatuaji derisa të marrin ngjyrë kafe. Më pas shtoni në tigan një spërkatje me verë të bardhë dhe lëng limoni së bashku me dy deri në tre argjinare dhe pak kripë. Përziejini vazhdimisht dhe më pas gradualisht zvogëloni nxehtësinë për të siguruar një gatim të ngadaltë dhe të shëndetshëm. Lëreni të ziejë në zjarr të ulët për rreth 30 minuta.

Categories
Këshilla

Gatimi me letra alumini? Duhet të heqim dorë për dy arsye të thjeshta

Disa prej letrave të aluminit të përdorura në gatim, pjekje të ushqimit, mund të paraqesin probleme shëndetësore me kalimin e kohës. Mbiekspozimi i aluminit ka rezultuar në probleme në shëndetin e njerëzve për vite me rradhë.

Për shembull, studiuesit kanë gjetur përqendrime të larta të aluminit në indet e trurit të pacientëve me sëmundjen e Alzheimerit. Marrja e lartë e aluminit mund të lidhet me një ulje të ritmit të rritjes së qelizave njerëzore dhe mund të jetë potencialisht i dëm.shëm për pacientët me sëmundje të kockave ose dëmtime të veshkave.

Kjo varet nga ushqimi dhe temperatura. Hulumtimet kanë zbuluar përgjithësisht se disa faktorë e bëjnë aluminin më shumë të ngjarë të depërtojë në ushqimin tuaj.

Një nga këto është temperatura: sa më e lartë të jetë temperatura në të cilën gatuani, aq më i favorshëm është ambienti që alumini të hyjë në ushqimin tuaj.

Aciditeti i ushqimit është një tjetër faktor kryesor. Sipas Amber Adams, themelues i Kitchens Ready, nese jeni duke gatuar ushqime acidike si domate ose marinata me bazë uthull, kjo mund të prishë fletën dhe të nxjerrë edhe më shumë alumin në ushqimin tuaj.

Categories
Receta

Pasta bolonjeze me lulelakër për një shije fantastike (Receta e ditës)

Përbërësit: gjysmë kg kërpudha, ¼ filxhan plus 2 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër, 4 lugë gjalpë pa kripë
1 qepë të madhe, 6 thelpinj hudhre, të prera hollë, 1 spec jeshil, 1 lugë rozmarinë e grirë hollë, ⅓ filxhan paste domate me përqendrim të dyfishtë, kripë, 1 pako rigatoni, 1 filxhan parmixhano të grirë hollë, 3 lugë majdanoz i grirë hollë, ½ limon

Kërpudhat i fusni në një procesor ushqimi derisa të copëtohen imët. Kalojeni në një tas të vogël. Fshini tasin e përpunuesit të ushqimit. Hidhni në procesor lulelakrën derisa të copëtohet, duke e transferuar në një tas mesatar.

Nxehni pak vaj ulliri dhe 2 lugë gjalpë në një tenxhere dhe shtoni kërpudhat dhe gatuajini, duke i trazuar herë pas here, derisa të marrin një ngjyrë të artë, 4-6 minuta. Shtoni qepët dhe 2 lugë vaj në tenxhere.

Gatuajini, duke e trazuar herë pas here, derisa qepa të bëhet shumë e butë dhe kafe e artë, 6-8 minuta. Shtoni hudhër, sheqer dhe rozmarinë dhe gatuajeni duke trazuar herë pas here, derisa hudhra të zbutet dhe përzierja të jetë shumë aromatike, rreth 3 minuta. Shtoni pastën e domateve dhe gatuajeni, duke e përzier vazhdimisht, derisa pasta të errësohet pak, rreth 2 minuta.

Lulelakrën gatuajeni, akoma duke e trazuar herë pas here, derisa lulelakra të gatuhet pak dhe të fillojë të ngjitet në fund të tenxheres, 6-8 minuta. Shtoni pak kripë, pastaj mbajeni të ngrohtë në nxehtësi të ulët. Ndërkohë, gatuajini makaronat në një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vluar, duke i trazuar herë pas here, derisa të bëhet pothuajse al dente, rreth 1 minutë më pak se udhëzimet e paketimit.

Përdorni një lugë me vrima, transferoni makaronat në tenxhere me salcë. Shtoni 1 filxhan parmixhano ,2 lugë gjalpë dhe 1 filxhan lëng gatimi nga makaronat. Rrisni nxehtësinë dhe gatuajini, duke e trazuar herë pas here, derisa makaronat të jenë al dente dhe salca të ngjitet te makaronat, rreth 3 minuta. Hiqeni nga nxehtësia dhe përzieni majdanozin. Shijoni dhe rregulloni makaronat me krip, erëza dhe lëng limoni.

Ndani makaronat në pjata, sipër hidhni parmixhano. (NEPS)

Categories
Këshilla

Pse duhet ta vendosni pulën në frigorifer para se ta gatuani

Ekspertët rekomandojnë vendosjen e mishit të pulës në frigorifer para gatimit për të shmangur helmimet që mund të jenë fatale. Kjo taktikë mund të zvogëlojë ndjeshëm bakteret në shpendët e papërpunuar.

Ata mund të transmetohen lehtësisht tek njerëzit duke larë pulën e freskët nën çezmë ose duke e ngrënë gjysmë të gatuar. Ky mikrob është campylobacter, i cili mund të jetë kërcënues për jetën tek fëmijët e vegjël dhe të moshuarit.

Infeksioni Campylobacter zakonisht ndodh dy deri në pesë ditë pas infektimit dhe shkakton diarre, dhimbje barku, ngërçe si dhe ethe, sipas Institutit të Shëndetit Publik në Angli.