Categories
Lajme

Historia e pabesueshme e Ann Cameron, mposhti kàncèrin me lëng karrote

Një histori që ia vlen të lexohet: Gruaja e cila kishte pirë për 8 muaj rresht lëng karrote ndjeu disa efekte të papara. Ann Cameron, e cili ka shkruar shumë libra për fëmijë, e lindur në 1943, tre vjet më parë, u diagnostikua me kàncèr të zorrëve.

Kur e zbuloi ishte në fazën e tretë, dhe pasi ajo mendonte për ndërhyrje,vendosi të mos shkojë në kimioterapi. Për fat të keq, në nëntor të vitit 2012, kanceri u përhap në mushkëritë e saj dhe shkoi në fazën e katërt. Parashikimet nuk ishin premtuese…. Edhe një herë, ajo nuk pranoi kimioterapi. Ajo kishte parë burrin e saj atë që po kalonte para vdekjès së tij dhe nuk donte të vuante të njëjtën gjë.

Ajo dëgjoi një njeri, Ralf Kola, i cili mundi kàncèrin e lëkurës, duke shtrydhur një gjysmë kile karrota çdo ditë dhe vendosi ta provojë atë. Ajo nuk kishte asgjë për të humbur.

Pas dy javësh, ajo pati kontroll dhe pa se situata e saj nuk ka ndryshuar. Tetë javë më vonë, situata ka stagnuar dhe kanceri ka ndalur përhapjen. Nëntë muaj më vonë, nuk kishte kàncèr.

Karrota është një përbërës që pengoi përhapjen e kàncèrit. Sigurisht, kjo histori është e vlefshme vetëm për këta njerëz, dhe në qoftë se ju keni ndonjë formë të kàncèrit, mos ndaloni trajtimin tuaj në vend të kësaj. Çdo kàncèr është i ndryshëm dhe secili reagon ndryshe.