Categories
Lajme

Molla, fruti tipik i vjeshtës është shumë më i dobishëm nga sa mendoni

Fruti më themelor i vjeshtës dhe dimrit, molla, konfirmon me vetitë e saj të vlefshme thënien se “një mollë në ditë, doktori e bën këtë”.

Highlyshtë shumë ushqyese, pasi përmban shumë fibra, është e pasur me vitamina dhe minerale. Përmban kalcium, fosfor, hekur, kalium, vitaminë C, vitaminë A, acid folik, biotinë dhe acid malik. Fibra e patretshme ndihmon në përmirësimin e funksionit të zorrëve dhe është treguar se ndihmon në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë dhe zvogëlimin e kapsllëkut. Sa i përket fibrave të tretshme, duket se zvogëlon nivelet e kolesterolit “të keq” në gjak. Molla ndihmon në tretjen e ushqimit si dhe në djegien e yndyrës.

Të kesh shumë pak kalori e ndihmon trupin të qëndrojë i shëndetshëm. Është mirë të konsumohet pas një vakt, sepse ka lëndë ushqyese të vlefshme që ndihmojnë në metabolizmin dhe tretjen më të shpejtë, mund të mbrojë kundër sëmundjes së Alzheimerit.

Hulumtimet nga universitetet e Nju Jorkut dhe Masaçusetsit kanë zbuluar se kuarcetina (kuercetina ose kuercetina), e cila është e bollshme në mollë, ka një efekt të fortë antioksidues në qelizat e trurit dhe është shumë më e fortë se ajo e vitaminës C, duke arritur në përfundimin se ngrënia e lëkurës së freskët mollët mund të jenë një nga opsionet më të mira dietike për parandalimin e sëmundjeve.

Kjo substancë gjithashtu duket se ka veti mbrojtëse kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Hulumtime të tjera nga Finlanda tregojnë një lidhje midis konsumimit të rregullt të mollëve dhe një rreziku të zvogëluar të kancerit të mushkërive. Studime të shumta kanë treguar se ngrënia e një mollë lidhet me një rrezik të zvogëluar të astmës. Ashtu si përfitimet kundër kancerit të mollëve, përfitimet kundër astmës janë përfundimisht të lidhura me lëndët ushqyese antioksiduese dhe anti-inflamatore që gjenden në mollë.

Parandalon kariesin, pasi ka veti antiseptike që mund të vrasin deri në 80% të baktereve që gjenden në zgavrën me gojë. Molla gjithashtu ndihmon në zbardhjen e dhëmbëve. Ndihmon gjithashtu në luftimin e degjenerimit makular. Së fundi, studimet e kafshëve kanë treguar se lëvozhga e mollës përmban një polifenol unik, Phloridzin, i cili ndihmon në parandalimin e humbjes së kockave.