Categories
Këshilla

Kapsllëku prek 20% të popullsisë, këto janë ushqimet që ndihmojnë në këtë rast

Kapsllëku është një problem që prek të paktën 20% të popullsisë. Një nga shkaqet më të zakonshme është zvogëlimi i lëvizjes së ushqimit përmes sistemit tretës. Nëse nuk ushtroheni fare dhe nuk hani mjaft fibra, problemi mund të përkeqësohet. Para se të shihni dhe drejtoheni tek ilaçet për të luftuar kapsllëkun, mund të përfshini ushqimet e mëposhtme në rutinën tuaj të përditshme dhe të merreni me problemin e zorrëve me një metodë natyrale.

Mollë – “Një mollë në ditë të mban larg doktorit” dhe ky nuk është një mendim i rastësishëm. Fruti që ju jep 4 gram fibra dhe ndihmon zorrën tuaj të lëvizë në baza ditore. Mollët përmbajnë pektinë, e cila është një fibër e tretshme e njohur për vetitë e saj laksative. Në një studim, 80 pjesëmarrës morën suplemente pektine dhe rezultatet ishin spektakolare pas 4 javësh. Pra, hani mollët tuaja të thjeshta, së bashku me kosin, tërshërën, sallatën me fruta dhe çdo mënyrë tjetër gjeniale që mund të mendoni.

Kivi – Fruti është i njohur për veprimin e tij kundër kapsllëkut. Stimulon sistemin tretës dhe përshpejton lëvizjen e zorrëve. Në një studim të mëparshëm të pjesëmarrësve që u ndanë në kapsllëk dhe jo-kapsllëk, u vu re se kishte rezultate pozitive në të gjithë grupin. Pra bëni një smoothie me kivi. Dhe lehtësim dhe freski gjatë verës.

Fiqtë dhe lamtumirë kapsllëku – Fiqtë e thatë, në veçanti, ju japin edhe më shumë fibra. Mendoni se gjysma e filxhanit është e barabartë me 30% të nevojave tuaja ditore për fibra. Në një studim të 40 vullnetarëve, fiqtë përmirësuan strukturën e jashtëqitjes dhe reduktuan ndjeshëm ngërçet e barkut të shkaktuara nga kapsllëku.

Thjerrëzat – Ju e dini që shumica e bishtajoreve ndihmojnë shumë në lëvizjen e zorrëve. Përveç marrjes së shumë fibrave, thjerrëzat rrisin prodhimin e acidit butirik, i cili rrit lëvizjen e sistemit tretës. Në verë do t’i hani më lehtë në sallata të freskëta me perime.

Patate e ëmbël – Ju tashmë keni arsye të mjaftueshme për të ngrënë patate të ëmbla. Por tani ju zbuloni se ato ju ndihmojnë të vizitoni tualetin më shpesh. Ata kanë aq shumë fibra saqë nuk mund t’i përfshini në receta të ndryshme dhe zëvendësoni patatet klasike me to.

Kefir (dhe një pije kundër kapsllëkut) – Qumështi i fermentuar përmban probiotikë, të cilët janë baktere të shëndetshme në zorrë. Studime të panumërta kanë treguar se kefiri është një aleat i madh kundër kapsllëkut dhe kontribuon ndjeshëm në hidratimin e zorrëve. Mund të bëni smoothie me kefir në vend të qumështit klasik ose ta kombinoni me tërshërë.

Categories
Këshilla

Si shkaktohet dhe si ta trajtojmë kapsllëkun

Shumica prej nesh nuk ndihemi komod të flasim për lëvizjet e zorrëve. Në fakt, një anketim i fundit ka zbuluar se shëndeti i zorrëve është i dyti në listën e sëmundjeve për të cilat na vjen turp të flasim, ndërsa sëmundjet e transmetueshme seksualisht e zënë vendin e parë.

Hulumtimet tregojnë se shumica e të rriturve, dhe 1 në 3 fëmijë do ta përjetojnë problemin e kapsllëkut gjatë një faze të caktuar.  Ky është një problem i madh, dhe mungesa e gatishmërisë kolektive për të folur për shëndetin e zorrëve dhe kapsllëkun është zbuluar nga një studim se buron nga mungesa e njohurive.

Dhe, meqë jemi këtu, le të flasim pak për këtë problem shëndetësor. Çka e shkakton kapsllëkun? Kapsllëku mund të shkaktohet nga problemet ushqimore, psikologjike, fizike, emocionale dhe hormonale.

Mos ngrënia e sasive të rekomandueshme të fibrave, përdorimi i medikamenteve të caktuara si antidepresuesit, narkotikët, ilaçet kundër hipertensionit, etj., stresi, hormonet, mungesa e ushtrimeve fizike, mungesa e konsumimit të ujit dhe shumë dukuri tjera shërbejnë si shkaktarë të kapsllëkut.

Por, cila është mënyra më e mirë për ta trajtuar kapsllëkun? Nëse kapsllëku është kronik, gjëja e parë që duhet ta bëni është ta vizitoni doktorin dhe të vërtetoni se nuk ka ndonjë komplikim shëndetësor që po e shkakton atë. Për shumicën nuk ka komplikime shëndetësore të cilat mund ta shkaktojnë kapsllëkun, dhe kësisoj është e sigurt të provoni t’i ndryshoni disa gjëra në stilin e jetesës.

P.sh., përpiquni që kryerjen e nevojës ta bëni pjesë të rutinës së mëngjesit, nëse e dini se ushqime të caktuara mund t’jua shkaktojnë atë problem, atëherë shmangni ato, rritni sasinë e lëngjeve që e konsumoni, provoni teknika të relaksimit, bëni ushtrime fizike, dhe merrni magnez.