Categories
Receta

RECETA: Kërpudha me vezë dhe djathë kaçkavall

Përbërësit: 500 gr kërpudha, spec djegës, 4 lugë vaj, 4 vezë të ziera, 80 gr djathë kaçkavall, kripë, piper, majonezë

Si fillim marrim kërpudhat dhe i pastrojmë. Pasi i pastrojmë i grijmë në fletëza të holla. Me pas në një tigan hedhim vajin dhe e nxehim,

Hedhim kërpudhat derisa të zbuten dhe të avullojnë lëngun që lëshojnë. Më pas i hedhim kripë, piper dhe sipas dëshirës spec diegës. Pasi zbuten mjaftueshëm i rendisim në një enë qelqi dhe sipër vendosim vezët e ziera të prera në rende.

Masës i shtojmë sipër majonezë, djathë kaçkavall të grirë dhe e vendosim për 5 minuta në furrë. Ju bëftë mirë!

Categories
Receta

Qepë të mbushura me kërpudha dhe mustardë – Receta e ditës

Përbërësit: 3 qepë, 500 gram mish i grirë, majdanoz i grirë, 1 lugë çaji sheqer kaf, kërpudha të copëtuara, 1 lugë gjelle salcë soje, 1 lugë gjelle ketchup, 1 lugë gjelle salcë mustarde, 1 pako feta proshutë, thërrime buke, ¼ qepë

Si fillim ngrohni furrën në temperaturën 210 gradë. Pastaj pastroni qepët dhe pritini në njërën anë. Hiqni pjesën e brendshme. Ndërkohë, në një tas të madh miksoni mishin e grirë, kërpudhat, majdanozin, sheqerin, salcat dhe thërrimet e bukës.

Përziejini mirë dhe në fund hidhni qepët e grira. Mbushni qepët me përzierjen me mish të grirë dhe mbështillni secilën prej tyre me një fetë proshutë. Renditini në një tavë dhe vendosini në furrë të piqen për 40 minuta.

Largojini nga furra dhe spërkatini me pak salcë sipas dëshirës. Rikthejini për 5 minuta në furrë. Pastaj sherbejini duke hedhur salcat.

Categories
Këshilla

Po vjen vjeshta, kërpudhat ju mbrojnë nga kolesteroli, kanceri, diabeti

Vjeshta është koha më e mirë e kërpudhave! Pas çdo shiu, do shihni disa të reja! Përveçse të shijshme,kërpudhat janë nga ushqimet me më pak kalori dhe kanë vlerat e tyre në organizëm!

Zvogëlon nivelin e kolesterolit. Enzimat dhe fibrat që përmban, ndihmon në uljen e kolesterolit. Përmbajtja e lartë e proteinës së varfër në energji kontribuon në “shkatërrimin” e kolesterolit të lartë, pasi bëhet tretja e kërpudhave.

Veprim mbrojtës nga kanceri i gjirit dhe kancerit të prostatës. Bashkërendimi i acidit linoleik dhe betaglukanit në përmbajtje japin vetinë e aktivitetit antikan.ceror. Përmbajtja në selen ndihmon në pezullimin e qelizave kan.cerike. Gjithashtu, shumë studime kanë treguar se duke vepruar së bashku me vitaminën E ulin ndjeshëm shfaqjen e kancerit të zorrës së trashë.

Rregullator i sheqerit në gjak. Vlera ushqyese, si dhe përmbajtja e saj me enzima dhe insulinë, ndihmon në uljen e glukozës që përmbajnë ushqime të caktuara. Antibiotikët natyrorë që përmban mbrojnë kundër infektimeve të gjymtyrëve të krijuara për shkak të diabetit.

Përmirësim i sistemit imunitar. Ergothionina, një nga antioksidantët natyror më të fuqishëm që përmban kërpudha, mbron kundër radikaleve të lira që ulin mbrojtjen e trupit. Antibiotikët dhe sidomos Penicilina, po ashtu dhe vitamina A, vitamina C dhe vitamina B kompleks, që gjenden në kërpudhat, forcojnë sistemin imunitar.
(Sideropenia anemike) Hekurmungesa në gjak. Hekuri i përfshirë në kërpudha ndihmon në rastet e anemisë. Zvogëlim i presionit të gjakut. Arrihet për shkak të përmbajtjes së kaliumit (përmbajtja e ulët e natriumit dhe e lartë e kaliumit ndihmon në parandalimin e presionit të lartë të gjakut).

Aktivitet antibakteriale për shkak të përmbajtjes së bakrit. Seleni që përmbahet në sasi të madhe kontribuon në shëndetin e eshtrave, të thonjve, të flokëve dhe gjithashtu vepron edhe si një antioksidant.

Marrje e mjaftueshme kalciumi. Kërpudhat janë të pasura në kalcium, i cili ndihmon për ashte të forta, funksionin e sistemit nervor etj. Kjo është një zgjedhje e mirë për gratë që janë në menopauzë dhe kanë nevoja të mëdha për kalcium.

Veprim mjekues: Reishi dhe Shitake japoneze që rriten në pemë përdoren në mjekësinë tradicionale kineze për më shumë se 2.000 vjetësh jo vetëm për efektet e dobishme, por edhe për shkak të mungesës së efekteve anësore.

Categories
Këshilla

Kërpudhat një pasuri për organizmin, mos hezitoni t’i konsumoni

Të gjitha kërpudhat janë fungi dhe ato prodhojnë spore, të ngjashme me polen ose fara, që u lejon atyre të përhapen ose të udhëtojnë me anë të erës. Pjesa tjetër e kërpudhës pastaj rritet, zakonisht në tokë ose dru.

Ka lloje të ndryshme të kërpudhave, disa prej të cilave janë të ngrënshme duke përfshirë lloje të mirënjohura si pullat, gocat e detit, porcini dhe chanterelles, megjithatë, ka shumë lloje që nuk janë të ngrënshme dhe mund të shkaktojnë dhimbje në stomak ose të vjella nëse hahen dhe në disa raste mund të jenë fatale, siç është kërpudha e zakonshme e vdekjes.

Përfitimet Shëndetësore të Kërpudhave – Përfitimet ushqyese
Të gjitha llojet e kërpudhave ushqimore përmbajnë shkallë të ndryshme të proteinave dhe fibrave. Ato gjithashtu përmbajnë vitamina B si dhe një antioksidant të fuqishëm që quhet selen, i cili ndihmon për të mbështetur sistemin imunitar dhe për të parandaluar dëmtimin e qelizave dhe indeve.

Në veçanti, kërpudhat me ngjyrë të bardhë janë një nga disa burimet jo-shtazore të vitaminës D. Kur ato rriten, qoftë brenda ose jashtë, ato janë të ekspozuara ndaj dritës UV që rrit përqendrimin e vitaminës D.

Kërpudhat po kërkohen gjithnjë e më shumë dhe përdoren për përfitimet e tyre të rëndësishme shëndetësore me varietete të ndryshme që kanë veti të ndryshme mjekësore.

A mund të ndihmojnë kërpudhat mbrojtjen nga kanceri? Në veçanti, disa lloje të kërpudhave kanë treguar se kanë potencial në mbrojtjen kundër kancerit duke mbrojtur qelizat tona kundër dëmtimit të ADN-së, por gjithashtu duke penguar formimin e tumorit. Ekzistojnë gjithashtu disa dëshmi se ato mund të jenë të dobishme në trajtimin dhe menaxhimin e sëmundjeve neurodegjenerative të tilla si Alzheimer.

A mund të mbrojnë kërpudhat shëndetin e zemrës? Kërpudhat kanë treguar se kanë disa tipare terapeutike që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit, veçanërisht tek të rriturit me mbipeshë, si dhe fitonutrientët që mund të ndihmojnë në parandalimin e qelizave nga fërkimet e mureve të enëve të gjakut dhe formimin e pllakave. Kjo nga ana tjetër ndihmon në mbrojtjen e zemrës duke mbajtur tension dhe qarkullim të shëndetshëm të gjakut.

Cila është mënyra më e mirë për të gatuar kërpudhat? Edhe pse kërpudhat mund të hahen të papërpunuara dhe mund të kenë efekt të dobishëm në sistemin e tretjes, disa metoda gatimi kanë treguar që rrisin disa veti të tyre ushqyese, sidomos nëse janë të pjekura në skarë ose të gatuar në mikrovalë.

Hulumtimet e reja nga Gazeta Ndërkombëtare e Shkencave të Ushqimit dhe të Ushqyerit shikuan lloje të caktuara të kërpudhave (të quajtura pulla e bardhë, shiitake, goca e detit dhe mbreti I gocave të detit ) së bashku me metoda të ndryshme gatim dhe zbuluan se kur kërpudhat janë të ekspozuar në kohë të shkurtër gatimi ato ruajnë më shumë nga vitaminat dhe lëndët ushqyese të tyrë.

Kërpudhat e pergatitura në mikrovalë ose në tigan në mënyrë të konsiderueshme rrisin aktivitetin e tyre antioksidues, madje edhe kur pjeken në skarë me një sasi të vogël të vajit, në krahasim me vluarjen ose fërgimin në fritezë.

Përfitimet Shëndetësore të Kërpudhave Cila është mënyra më e mirë për të ruajtur kërpudhat? Kërpudhat mund të fillojnë të prishen mjaft shpejt dhe nëse blihen të parapaketuara, shpesh është më mirë të mbahen në paketimin e tyre origjinal në frigorifer. Nëse blini kërpudha të lirshme atëherë ato duhet të ruhen në një qese letre ose në një enë (pa kapak) të mbështjellë me plastikë, e cila duhet të shpohet në mënyrë që të qarkullojë ajri dhe të ruhen në frigorifer.

Megjithatë, mund të ketë një mënyrë për të rritur vitaminën D në kërpudhat tuaja në mënyrë natyrale në shtëpi. Vendosini ato në prag të dritares për vetëm 1-2 orë me pjesën e bishtit të vendosur lartë në mënyrë që pjesa përfundi kapakëve të jetë e ekspozuar. Kjo është zona më e ndjeshme ndaj dritës.

Paralajmërim për personat që kërkojnë kërpudha? Kërkimi ose gjuetia për kërpudha është bërë popullor në vitet e fundit, por me kaq shumë lloje të kërpudhave dhe jo të gjitha janë të sigurta për konsum njerëzor, është e rëndësishme që të keni kujdes para se të dilni në pyllin tuaj më të afërt.

Merrni fotografi me vete për varietetet e zakonshme të ngrënshme, pasi në përgjithësi ato janë shumë të lehta për tu identifikuar dhe më pas sigurohuni që ato të gatuhen, pasi që vetëm disa nga to janë të sigurta për t’u ngrënë të papërpunuara. Nëse keni dyshime, mos i hani ato!

Categories
Receta

Receta e veçantë: Pasta me presh dhe kërpudha

Pasta me presh dhe kerpudha paksa te cuditshme por teper te shijeshme dhe te vecanta.

Perberesit: 140 gramë pasta, 120 gram presh, 2 thelpinj hudhre, 3 kërpudha, 1 gotë krem pana, parmixhano i grire, majdanoz, vaj ulliri, kripë, piper.

Pritini presh dhe kërpudha në copa të vogla. Prisni hudhrën dhe majdanozin imët. Gatuani makaronat në një tenxhere me ujë të kripur. Skuqni hudhrën në një tigan me vaj ulliri. Shtoni presh dhe kërpudha. Shtoni pak ujë, kripë, piper dhe panen dhe përziejini së bashku mirë.

Shtoni makarona të gatuara, majdanoz dhe parmixhano të gire dhe sherbejini. Janë shumë të mira dhe do t’u lënë shije shumë të mirë. Do të ndiheni të ngopur.

Categories
Receta

Receta e ditës: Pasta me kërpudha dhe spinaq, shumë shije, por pak e vështirë si pjatë

Pasta me kërpudha dhe spinaq per nje pjate te shpejte dhe te fresket. Vështirësia e kësaj pjate është e madhe dhe mund të ju bëjë të “përvishni mëngët”, por rezultati është fantastik.

Përbërësit: 500 grame pasta, 200 gram kërpudha, 100 gram spinaq, 2 hudhra, 1 qepë, 40 ml verë të bardhë, 100 gramë parmixhano, pak vaj ulliri, kripë dhe piper.

Në një tenxhere me ujë të valë, shtoni Farfallet. Ndërkohë prisni në copa të vogla kërpudhat dhe spinaqin. Prini edhe hudhren dhe qepën.

Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepën, hudhrën dhe kërpudhat. Përziejini mirë dhe më pas shtoni spinaqin. Rregullojeni me pak kripë dhe piper. Shtoni verë dhe djathë parmigiano. Tani shtoni pastat dhe shërbejeni të ngrohtë.

 

 

Categories
Këshilla

Kërkon prej kohësh të kesh një bel të hollë? Zgjidhja nis nëse konsumon disa perime…

Perimet janë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të përfshijmë në dietën tonë dhe ndërsa të gjitha ofrojnë shumë përfitime për trupin, disa prej tyre janë disi më ushqyese se pjesa tjetër.

Një çështje që shqetëson shumë, ka të bëjë me inflamacionin i cili mund të shkaktojë probleme të bezdisshme të tretjes dhe mund të pengojë efektet e një diete të shëndetshme në trup. Mbajtja e gazit dhe lëngjeve, për shembull, mund të bëjë që barku të duket i fryrë.

Nëse ushqeheni shëndetshëm, por ende nuk i shihni rezultatet e pritura në trupin tuaj, ekspertët sugjerojnë që të përfshini në menunë tuaj të përditshme 4 perime që do t’ju ndihmojnë të largoni fryrjen, në mënyrë që të ndiheni dhe të dukeni sa më mirë.

Brokoli – Perimet kryqëzuese ofrojnë një larmi përfitimesh ushqyese, kryesisht sepse ato janë të pasura me antioksidantë. Studimet kanë treguar se buqetat me brokoli ofrojnë “efekte të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore” dhe madje mund të minimizojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Perime të tjera që mund të përdoren në dietën tuaj janë lakrat e Brukselit dhe lakra jeshile. Sidoqoftë, brokoli është tepër i zhdërvjellët dhe mund të gatuhet në shumë mënyra që të futet lehtësisht në dietën tuaj dhe të largojë fryrjen e barkut. Provoni të pjekni një brokoli të tërë në furrë, të lagur me vaj ulliri i cili gjithashtu dihet se ka veti anti-inflamatore.

Karrota – Një perime tjetër e pasur me antioksidantë, me përfitime anti-inflamatore, është karota. Konsumi i rregullt i karotave mund t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, të luftoni sëmundjen dhe natyrisht, të minimizoni fryrjen e barkut. Karrotat janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë, duke e bërë më të lehtë uljen e kalorive që konsumoni çdo ditë, kështu që mund të humbni peshë më lehtë. Vihet re se perimet portokalli janë të pasura me vitaminë A dhe beta-karotinë, të cilat besohet se luftojnë inflamacionin. Në fakt, gatimi duket se rrit disponueshmërinë e tyre. Për përfitime më të mëdha, hani karota rregullisht, por mos e teproni duke konsumuar sasi të mëdha.

Perime me gjethe jeshile – Mos harroni kur prindërit tanë na thoshin të hamë gjithmonë spinaq? Ata kishin shumë të drejtë! Perimet jeshile me gjethe si lakra jeshile dhe spinaqi janë treguar të kenë efekte të thella anti-inflamatore në trup dhe janë gjithashtu të mbushura me vitamina dhe minerale që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm. Në veçanti, perimet jeshile, me gjethe si spinaqi, lakra jeshile dhe selino janë të mbushura me antioksidantë të tillë si vitaminat A, C dhe K, të cilat mbrojnë qelizat nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Këto ushqime janë gjithashtu të pasura me kalcium, i cili është i mirë për kockat. Pra, bëni një sallatë me perime jeshile për të shoqëruar vaktin tuaj ose gatuajini ato për të shërbyer si një pjatë dytësore.

Kërpudha – Të larta në vitamina dhe minerale dhe me pak kalori, kërpudhat e gatuara dhe të papërpunuara janë një shtesë e shijshme dhe ushqyese për çdo dietë. Kërpudhat janë të pasura me selen, bakër dhe të gjitha vitaminat B. Ata gjithashtu përmbajnë fenole dhe antioksidantë të tjerë që ofrojnë mbrojtje anti-inflamatore. Vini re se kërpudhat e papërpunuara ofrojnë më shumë përfitime anti-inflamatore sesa kërpudhat e gatuara, prandaj provoni t’i shërbeni ato siç janë.

Categories
Lajme Receta

Farfalle me kërpudha dhe spinaq, duhet ta provoni patjetër!

Përbërësit: 1 pako makarona Farfalle, 200 gr kërpudha, 100 gr spinaq, 2 hudhra, 1 qepë, 40 ml verë e bardhë, 100 gr djathë parmixhano, vaj ulliri, kripë, piper

Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni farfallet. Ndërkohë prisni imët kërpudhat, spinaqin dhe hudhrat bashkë me qepën. Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepën, hudhrat dhe kërpudhat.

Trazojini mirë derisa kërpudhat të vyshken dhe më pas shtoni spinaqin. I përzieni mirë dhe rregullojini me kripë e piper. Shtoni verën dhe parmixhanon. Tani shtoni Farfallet dhe përzijini mirë. I shërbeni të ngrohta.

Categories
Lajme

Rizoto me kërpudha dhe bizele, një recetë e thjeshtë dhe plot shije

Përbërësit: 8 filxhanë supë pule, 1 lugë çaji vaj ulliri, 1 qepë e copëtuar imët, 2 karafil hudhër, 2 lugë çaji gjalpë, 1 kuti kërpudha, 2 filxhanë oriz, 1 fletë dafine, 1/2 filxhan verë e bardhë, 3/4 filxhan bizele të ngrira, 2 lugë çaji majdanoz i freskët, 4 gjethe trumzë, 1 filxhan djathë parmixhano, kripë, piper i zi

Në një tigan mbi ngrohjen mesatare, vini supën e pulës të ziejë. Në një tenxhere të madhe vini vajin të ngrohet. Shtoni qepë dhe gatuajeni rreth 5 minuta. Shto 1 lugë gjelle gjalpë, hudhër, kërpudha, fletë dafine dhe trumzë.

Gatuajini derisa kërpudhat të jenë zbutur dhe marrin ngjyrë të artë, rreth 4 minuta të tjera, më pas shtoni kripë dhe piper. Hiqeni përzierjen nga tenxherja. Shkrijeni gjalpin në tenxhere dhe shtoni orizin duke e nxitur shpejt.

Gatuajeni derisa kokrrat të jenë të veshura mirë rreth 2 minuta. Shtoni verën dhe gatuajeni derisa të humbasë. Shtoni rreth 1 filxhan supë të nxehtë. Përzijeni shpesh dhe gatuajeni deri sa orizi të absorbohet. Shtoni supën e mbetur dhe lereni orizin të absorbojë çdo shtesë të supës përpara se të shtohet më shumë.

Përzijeni shpesh dhe gatuajeni derisa rizoto të bëhet al dent. Shtoni përzierjen e kërpudhave në oriz. Shtoni djathë parmixhano dhe bizele pastaj dekorojeni me majdanoz. Shërbejeni të ngrohtë.

Categories
Receta

Receta e ditës – Ravioli me djathë, domate dhe kërpudha

Përbërësit: 500 gr ravioli me djathë, 1 presh, 250 gr kërpudha, 1 brokoli, 200 gr djathë mocarela, 250 gr domate të konservuara, 200 gr tomatina, 1 pako salcice pule, 1 koncentrat supë viçi, 5 lugë vaj, borzilok, kripë, piper

Raviolit zihen në ujë me kripë dhe pastaj kullohen nga lëngu i tepërt. Brokoli coptohet dhe zihet në ujë me kripë. Kërpudha dhe domatet e konservuara priten në kubikë, preshi grihet imët, ndersa mocarela,tomatinat dhe salcicet priten në rrathë.

Në pak vaj kavardiset preshi,shtohen kërpudhat,domatet ,borziloku sipas shijes. Të gjitha kavardisen avash – avash deri sa të zbuten kërpudhat. Në mbushjen e përgatitur me salcice shtohen edhe brokoli dhe ravioli pastaj përzihen me tel kuzhine.

Në një tavë të lyer me vaj derdhim masën e pergatitur dhe e rrafshojmë. Pjesa qendrore mbulohet me rrathë mocarela, përreth renditen tomatinat dhe tava futet në furrën e nxehtë në 200 gradë për tu pjekur.