Categories
Lajme

Anila Kalleshi: Këta përbërës zhdukin shenjat e diellit, lëkura do ju jetë mirënjohëse

Edhe pse hiperpigmentimi është një proces natyral, fikson shumë femra. Hiperpigmentimi ndodh për shkak të rritjes së sekretimit të melaninës, një pigment që i jep lëkurës.

I jep edhe flokëve dhe syve një ngjyrë natyrale. Megjithatë, ky problem mund të zgjidhet pa trajtime të shtrenjta, në mënyrë krejtësisht natyrale.

Qumësht – Qumështi është një trajtim i mirë për zbardhjen e njollave të errëta në fytyrë, falë acidit laktik. Mund ta aplikoni edhe disa herë në ditë me ndihmën e një sfungjeri.

Uthull molle – Mjafton të përzieni sasi të barabarta uji dhe uthull molle në një enë, më pas këtë përzierje aplikojeni tek njollat ​​dhe lëreni të veprojë për disa minuta.

Më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të vakët dhe përsëriteni procedurën dy herë në ditë. Këtë ia këshilloj të gjithëve, nëse vendosin ta përdorin këtë metodë.

Çaji jeshil – Përdorni bustinat e çajit jeshil për të hequr njollat. Fillimisht ftohni qeset e çajit dhe më pas aplikojeni në zonën ku keni njolla. Fytyra juaj do të jetë më e freskët pas një kohe.

Categories
Këshilla

Qumësht dhe sheqer të bardhë, kurrë! Ju tregoj dietën për lëkurën e yndyrshme

Jeni lodhur duke pasur një fytyrë të yndyrshme? Jo vetëm produktet që përdorni kundra lëkurës së yndyrshme ju ndihmojnë, edhe ushqimet kanë një rol të rëndësishëm gjithashtu. Duke konsumuar më shumë ushqime specifike e duke ndenjur larg disa të tjerave, yndyra nuk do të jetë më problem në lëkurën tuaj.

Hani sa më shumë perime dhe fruta të pasura me fibra – Reduktimi i toksinave në trup mund t’ju ndihmojë të përmirësoni gjendjen e lëkurës, e cila është një organ i eliminimit të mbeturinave dhe mbingarkesa i shkakton një gjendje të tillë. Për t’i nxjerrë jashtë ato papastërti, përfshini më shumë fruta të freskëta dhe perime në dietën tuaj, pasi janë burime të shkëlqyera të fibrave. Gjithashtu, ju ndihmojnë dhe në pastrimin e lëkurës.

Mos hani gjëra me sheqer – Të gjithë e dimë që sheqeri i bardhë i rafinuar është shumë i dëmshëm për shëndetin. E dinit që stimulon dhe yndyrën në fytyrë? Kjo për shkak se sheqernat e rafinuara shkaktojnë inflamacion dhe disbalancë hormonale, të dyja këto përgjegjëse për ta bërë lëkurën të duket e yndyrshme. Qëndroni larg ëmbëlsirave për të evituar puçrat dhe shkëlqimin në fytyrë.

Hani ushqime me yndyra të shëndetshme – Për të luftuar inflamacionin i cili lidhet me prodhimin e tepërt të yndyrës, konsumoni ushqime që përmbajnë yndyra të shëndetshme, sidomos acide yndyrore omega-3 të njohura për vetitë anti-inflamatore. Disa burime të shkëlqyera acidesh yndyrore omega-3 janë salmoni, trofta, sardelet, toni.

Mos hani karbohidrate të përpunuara – Kur bëni pazara qëndroni larg produkteve që përmbajnë drithëra të rafinuara sepse mund ta bëjnë lëkurën tuaj të duekt më me shkëlqim se kurrë. Gitashtu këto ushqime janë përgjegjëse për yndyrën reth barkut ose belit dhe ekspertët e lidhin konsumimin e tyre me diabetin ose sëmundjet e zemrës.

Hani drithëra të plota – Hani drithëra të plota të cilat janë të pasura në antioksidantë dhe fibra. Orizi i zi, tërshëra, quinoa dhe pastat integrale, janë aleate të mira të shëndetit dhe lëkurës suaj.

Mos hani bulmet – Qumështi dhe nënproduktet e tij janë jo fort pozitive për lëkurën, sidomos nëse e keni të yndyrshme dhe të predispozuar ndaj akneve. Kjo për shkak se bulmeti mund të rrisë nivelet e inflamacionit. Të shqetësuar se ku do ta merrni kalciumin? Ka shumë perime me gjethe jeshile tek të cilat gjendet me bollëk.

Preferoni si vakte të ndërmjetme farat dhe frutat e thata – Përveç peshqve që përmendëm më sipër, edhe farat e frutat thata janë burime të mira të acideve omega 3 kështu që përdorini në sallata ose hajini siç janë si vakte të ndërmjetme.

Mos hani fast-food dhe ushqime të paketuara – Janë plot yndyra dhe kjo është arsyeja pse e bëjnë lëkurën tuaj të duket gjithë shkëlqim. Përveç lëkurës, janë të dëmshme edhe për zemrën e shëndetin në përgjithësi. Bëni zgjedhje të zgjuara dietologjike për të larguar yndyrën e tepërt nga lëkura dhe për të shpëtuar edhe nga shumë probleme të tjera shëndetësore.

Hani ushqime të pasura me vitaminë C – Të gjithë e dimë që vitamina C ndihmon për të forcuar sistemin imunitar. E dini që gjithashtu është e dobishme për probleme të ndryshme të lëkruës, përfshirë edhe yndyrën? Ushqimet e pasura me vitamiën C ju bëjnë të dukeni më të rinj, pasi kjo vitaminë ndihmon në sintezën e kolagjenit, një proteinë që e bën lëkurën të jetë elastike dhe e butë.

Mos hani mish të kuq – Mishi i kuq përmban hormone, kështu që konsumi i tij mund të shkaktojë disbalancë të hormoneve tuaja gjithashtu probleme që fillojnë nga ato kozmetike si yndyra në lëkurë e me radhë.

Categories
Lajme

Keni merak lëkurën? Hiqni menjëherë këto ushqime nga dieta ushqimore

Nuk është sekret të themi se për lëkurë të bukur nga jashtë ndikon organizmi nga brenda. Ajo që hamë ka një efekt masiv jo vetëm në peshën e trupit, shëndetin dhe gjendjen e përgjithshme, por edhe tek lëkura, flokët dhe thonjtë.

Lëkura nuk duhet kurrsesi të jetë e thatë, por as e tepër e yndyrshme, prandaj nëse lëkura prodhon më tepër vaj që çon dhe në krijimin e puçrrave atëherë duhet bërë kujdes me dietën ushqimore. Disa ushqime mund të shkaktojnë prodhimin e tepërt të sebumit(yndyrës) dhe sipas disa nutricionistëve dhe dermatologëve këto janë ushqimet që ndikojnë në vajin e tepërt të lëkurës tuaj.

1.Kripa – Konsumi i kripës së tepërt mund të shkaktojë dehidrim, mbajtje të ujit, ënjtje dhe rrathë poshtë syve. Por kjo gjithashtu mund të çojë në një rritje të niveleve të vajit, ndërsa lëkura përpiqet të luftojë dehidrimin e shkaktuar nga kripa.

2.Mishi i kuq – Mishi i kuq (të tilla si salçiëe, mish viçi, qengji dhe proshutë) mund të jenë të larta në yndyrna të ngopura të cilat mund të rrisin inflamacionin në lëkurë. Ky inflamacion i tepërt mund të shkaktojë prodhim të tepërt të vajit. Mishi i kuq mund të zëvendësohet me mish shpendësh ose peshk.

3.Sheqeri – Hulumtimet kanë treguar se ushqimet me nivel të lartë të sheqerit rritin prodhimin e IGF-1, një hormon peptid që stimulon rritjen, por gjithashtu mund të shkaktojë prodhimin e tepërt të yndyrës.

4.Karbohidratet e rafinuara – Ashtu si sheqeri, ushqimet me karbohidrate të rafinuara (buka e bardhë, makarona të bardha, oriz të bardhë) gjithashtu mund të rrisin prodhimin e IGF-1, gjë që mund të shkaktojë një mbiprodhim të yndyrës së lëkurës.

5.Bulmeti – Asnjëherë nuk duhet tepruar me konsumimin e qumështit, për shkak se produktet e qumështit me cilësi të lartë janë të lidhura me përfitime të tjera shëndetësore. Sipas disa kërkimeve, qumështi i skremuar mund të ketë një efekt më të madh në IGF-1 dhe mundëson rritjen e nivelit të yndyrës.

Natyrisht, vlen të përmendet se nuk është e nevojshme të hiqen plotësisht nga dieta këto grupe ushqimore, por të kufizohen për një periudhë kohe.

Categories
Lajme

Kura me 8 kokrra trëndafil të egër për shëndetin e gjithë organizmit

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është një ndër bimët medicinale më të çmuara për nga vlerat e forta shëndetësore. Shqipëria është një nga vendet e bekuara me këtë super bimë. Kjo kurë trajton shumë sëmundje në veçanti si reumatizmën, diabetin, problemet me zemrën, por mund të përdoret nga të gjithë pasi është krejt e shëndetshme dhe pa efekte anësore. Rekomandohet që kjo kurë të përdoret për 30 ditë rresht, ndalet për dy javë, e më pas rifillohet prapë për 30 ditë të tjera.

Për përgatitjen e kësaj kure duhet të shtypni 8 kokrra trëndafil të egër të freskët ose të thatë dhe t’i zjeni në një filxhan çaji ujë. Masën zjeheni për 15 minuta. Më pas, lëreni të ftohet, nëse preferoni mund ta ëmbëlsoni me pak mjaltë. Këtë kurë mund ta përsërisni dhe ta pini 2-3 herë gjatë ditës.

Parandalon diabetin – Ekspertë të bimëve mjekësore e kanë përdorur shpesh trëndafilin e egër për të trajtuar sëmundje të diabetit. Sipas studimeve, etanoli te trëndafili i egër shërben si antioksidant, hipoglicemik dhe anti-diabetik. Rezultatet e eksperiementeve i bënë ekspertët më optimistë për përbërësit e trëndafilit të egër dhe vlerat e tyre kundër diabetit.

Ndihmon punën e zemrës – Trëndafili i egër përmirëson shëndetin e zemrës tek pacientët obezë. Sipas të dhënave, trëndafili i egër ul nivelin e tensionit të gjakut dhe kolesterolin e keq. Si rrjedhojë trëndafili i egër ul shanset për sëmundjet vaskulare dhe vdekje si pasojë e këtyre sëmundjeve. Shumë studime janë bërë tek njerëzit mbi peshë që kishin nivele të larta të kolesterolit dhe të tensionit dhe zbuluan rolin pozitiv dhe superior të trëndafilit të egër në krahasim me ilaçet farmaceutike për këto dy simptoma.

Lufton të ftohtin – Trëndafili i egër ka një përmbajtje të lartë të vitaminës C. Si rrjedhojë mund të përdoret në kurat kundër të ftohtit. Për më tepër trëndafili i egër i vjen në ndihmë gjakut dhe kockave.

Trajton problemet e lëkurës – Përdorimi i ekstrakteve të trëndafilit të egër është mjaft i mirë në trajtimin e disa problemeve të lëkurës. Vajrat e trëndafilit të egër janë terapeutike. Shuajnë njollat e lëkurës, e hidratojnë atë dhe zbut shenjat në lëkurë.

Trajton çrregullimet në stomak – Trëndafili i egër mund të përdoret për të trajtuar sëmundjet e stomakut, spazmat, irritimet dhe ulcerat. Kryesisht është përdorur si një tonik për stomakun dhe për tretjen. Ai ka qetësuar dhe trajtuar probleme dhe simptoma si diarea, zorrët, fshikëzën e urinës dhe infeksionet në traktin urinar.

Forcon sistemin imunitar – Trëndafili i egër është një nga elementët që duhen përdorur në mekanizmat mbrojtës të trupit. Parandalon infeksionet bakteriale dhe virale. Lufton temperaturën, forcon funksionet imunitare, lodhjen, rrit qarkullimin e gjakut në gjymtyrë, rrit fluksin e qarkullimit të ujit në trup dhe shuan etjen.

Categories
Lajme

Çfarë është Psoriaza? Ju tregoj se si ta kuroni një herë e mirë

Psoriasis është një sëmundje lëkure që karakterizohet nga krijimi i elementëve inflamatorë (skuqje), të ngritura mbi sipërfaqen e lëkurës, të cilat mbulohen nga skuama (luspa) për shkak të shumëzimit të qelizave epiteliale.

Në ndryshimet që ndodhin në lëkurë përfshihen shtimi i keratinociteve (qelizave të lëkurës), shtimi i enëve të gjakut dhe infiltrimi i qelizave të inflamacionit.

Simptomat – Simptomat përfshijnë shfaqjen e njollave të kuqe, të mbuluara me lëkurë të bardhë të vdekur. Këto njolla mund të paraqiten në lëkurë, por më shpesh në bërryla dhe gjunjë, trup dhe rrënjë të flokëve. Psoriasis mund të duken si puçrra të vogla shumë të skuqura, si nën sqetull, ije dhe organet gjenitale. Por, edhe duart, këmbët si dhe thonjtë mund të preken nga psoriasis.

Simptoma të ngjashme: arna me luspa, të kuqe, me gunga, luspa në ngjyrë të argjendtë ose të bardha, lëkurëza e ngjashme me zbokthin, kokë të thatë, kruarje, djegie, rënia e flokëve. Vetë psoriaza e kokës nuk shkakton rënie të flokëve, por kruarja e shumtë sjell rënien e tyre. Për fat të mirë, flokët zakonisht rriten përsëri pasi të pastrohet lëkura.

Trajtimi – Trajtimet e psoriasis synojnë të ndalojnë qelizat e lëkurës të rriten kaq shpejt. Mënyrat e trajtimit përfshijnë kremra dhe pomada (terapi lokale), fototerapi dhe ilaçe orale ose me injeksion. Trajtimet që përdoren varet nga sa e rëndë është psoriaza dhe sa rezultative ka qenë ndaj trajtimit të mëparshëm.

Sëmundja e psoriasis nuk mund të merret nga një person në tjetër. Mjekët akoma nuk e dinë se çfarë e shkakton atë, ata besojnë se kjo vjen nga një mosfunksionim i sistemit imunitar që bën që qelizat e lëkurës të rriten shumë shpejt dhe të grumbullohen në copa. Në rast se një person në familjen tuaj vuan nga psoriasis ateherë ka të ngjarë që ajo të trashëgohet.

Categories
Këshilla

Sodë buke dhe asgjë tjetër: Këto janë 4 efektet e saj në lëkurë

Soda e bukës është një përbërës i fuqishëm me shumë përdorime, duke filluar nga kuzhina, gjithë familja dhe banje. Disa prej cilësive të saj ju i dini tashmë, por sot po e thelloj pak informacionin.

Edhe pse ne e përdorim atë për të fryrë brumin kur bëjmë ëmbëlsira në të shumtën e rasteve, ajo gjithashtu mund të përdoret për të hequr aromat e këqija nga qilimat, rroba dhe sipërfaqet në shtëpi dhe ajo në mënyrë efektive zbardh rroba. Gjithashtu mund të përmirësojë ndjeshëm bukurinë Këto janë disa nga përdorimet e saj që ndoshta nuk e dinit:

Eliminon djersitjen: Përdoreni atë për të bërë një deodorant natyral DIY i cili do të mbajësqetullat tuaja të freskëta për orë të tëra.

Vetëm përzieni disa pika të vajit tuaj të preferuar esencial me 4 lugë sode buke. Pastaj, përdorni këtë kombinim në sqetullat tuaja për të shkatërruar bakteret që janë shkaku i erërave të këqija.

Lehtëson erën e trupit: Shto një filxhan të vogël sodë buke në vaskën tuaj dhe lëreni në të për të paktën gjysmë ore. Plotësoni vaskën tuaj me shampo apo produkte të tjera dhe më pas lyejini trupin me vaj. Për të zbutur lëkurën, përsërisni këtë herë një herë ose dy herë në javë.

Lekure e butë: Shtoni pak sodë buke dhe sapun në ujë dhe masazhoni këmbët dhe duart me këtë përzierje për të hidratuar lëkurën. Pastaj, lajini me shumë kujdes, pa e tepruar kurrë

Thonj të shëndetshëm: Aplikoni një përzierje prej 3 pjesësh të sodës së bukës me 1 pjesë uji në thonj për t’i bërë ato dhe kutikulat të shëndetshme. Uroj të shkëlqeni.

Categories
Lajme

Sara e Dj PM tregojne ku ndodhen, cfare po ndodh me ciftin?!

Sarah Berisha dhe Pajtim Krasniqi, të cilët nisën një romancë brenda shtëpisë së “Big Brother VIP”, duket se po e shijojnë edhe jashtë.

Sarah ka bërë me dije se ka udhëtuar drejt Kosovës për të shijuar disa ditë pushime krah DJ PM dhe mesa duket po ja kalojne shume mire me njeri-tjetrin.

Blogerja e njohur zbuloi se kanë zgjedhur Bogën, një destinacion shumë të dashur sidomos për dimër, jo vetem per shqiptaret e Kosoves, por dhe ata te Shqiperise.

Në një nga videot e postuara ajo shihet me PM në makinë teksa po ashtu një qëndresë e kanë bërë edhe në Prishtinë. Ata duken afer dhe te lumtur.

Kujtojmë se i pari që doli nga shtëpia ishte PM, i cili herë pas here thoshte që duhet të dalë edhe Sarah, sepse e kishte marre malli per te.

Sara nga krahu tjeter u mundua te luante pa PM brenda shtepise, por nuk zgjati shume aventura e saj dhe doli nga shtepia me e famshme e shqiptareve.

Categories
Lajme

Kosi dhe portokalli krijojnë një maskë që ju dhuron lëkurë perfekte, ja si përgatitet

Kujt i nevojiten maskat e shtrenjta për fytyrë kur mund t’i përgatisni lehtësisht në shtëpi me metoda alternative. Kosi dhe portokalli janë një dyshe e pagabueshme. Nëse i kombinoni bashkë, do të përfitoni një maskë shumë të mirë për fytyrën.

Përbërësit: 1 lugë çaji kos, lëng nga ¼ e portokallit, 1 lugë çaji mjaltë. Nëse doni, mund të shtoni më shumë se një lugë çaji kos.

Përziejini bashkë kosin, portokallin dhe mjaltin derisa të krijohet një masë homogjene. Alikojeni në fytyrë me një furçë ose me mollëzat e gishtave. Mbajeni për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të rrjedhshëm.

Kjo maskë do të ushqejë fytyrën tuaj dhe do ta bëjë atë duket më e pastër dhe më e shëndetshme se kurrë më parë. Këshillohet të përdoret dy herë në javë.

Kosi është shumë i mirë për lëkurën. Ai ndihmon në mbylljen e poreve dhe e mban lëkurën të shëndetshme. Por jo më pak i rëndësishëm është edhe portokalli. Ai është i pasur me vitaminë C, kalium dhe acid folik. Vitamina C prodhon kolagjen dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës.

Categories
Shëndeti

Në verë a në dimër, kur funksionon më mirë truri?

Kur flasim për dimrin, përjetimet dhe mendimet mund të jenë të ndryshme. Ka persona që stinën e ftohtë e pëlqejnë dhe ka të tjerë që nuk e preferojnë aspak.

Përtej preferencave, dimri njihet si stina ku viruse të ndryshme gripale prekin organizmin për shkak të motit të ftohtë. Temperatura të cilat kanë shumë ndikim tek procese apo funksione të të gjithë trupit. Pyetjes se, nëse kjo periudhë e vitit i bën mirë trupit i përgjigjen e ekspertët në këtë artikull. Ndiqni më poshtë të gjitha këshillat e tyre mbi ndikimin e dimrit në organizëm.

I ftohti dhe truri – Nëse e keni pyetur veten a është i ftohti mirë për shëndetin e trurit tuaj, përgjigja është po. Truri funksionon më mirë dhe më shpejt kur ndodhet në një ambient të ftohtë, në krahasim me të nxehtin. Mbase kjo shpjegon pse vendet nordike kanë një sistem shumë herë më të përparuar se vendet e tjera të Europës. Atje njerëzit janë më të shkolluar se mesatarja e Bashkimit Europian.

Djeg kaloritë – Gjatë periudhave të të ftohtit trupi harxhon më shumë energji për të mbajtur një temperaturë të balancuar trupi. Për këtë arsye ju ndihmon që të digjni më shumë kalori e të dobësoheni.

Largon alergjitë – Nëse keni alergji nga mjedisi i jashtëm, gjatë dimrit nuk keni pse të shqetësoheni. Polenet, lulet apo pemët gjatë dimrit nuk janë aspak prezente, ndaj ju mund të dilni e të shëtisni të qetë kudo që dëshironi.

Kundër inflamacionit – Nëse vuani nga fryrja e kyçeve, duarve apo e këmbëve, gjatë dimrit ky problem do të jetë më pak i pranishëm. Kjo sepse temperaturat e ftohta e ndihmojnë organizmin që të qetësojë zonat ku po zhvillohet inflamacionit.

Flini më mirë – Temperatura e trupit është më e ulët gjatë kohës kur flini gjumë. Gjatë verës procesi i uljes së temperaturës për të siguruar gjumë të mirë zgjat rreth dy orë, ndërsa në dimër kryhet shumë më shpejt.

I bën mirë lëkurës – Moti i ftohtë i bën mirë lëkurës sipas ekspertëve. Temperaturat e ftohta ngushtojnë enët e gjakut që kalojnë në lëkurë dhe funksionojnë si një tonik natyral. Sigurisht bëhet fjalë për temperatura të ftohta normale dhe jo për periudha të acarta të papërballueshme për trupin e njeriut.

Categories
Këshilla

Mos i hiqni kurrë lëvoret e portokallit, arsyeja do ju befasojë vërtet

Herën tjetër kur të hani një portokall, mos e hidhni lëvoren menjëherë në plehra. Në fakt është e ngrënshme! Lëvoret mund të shtojnë një shpërthim të shijshëm të shijes në gatimin tuaj. Megjithëse të ashpra dhe të hidhura kur janë të papërpunuara, ato do të sigurojnë cilësi të shkëlqyeshme dhe një kthesë unike në pjatën e duhur.

Më mirë akoma, lëkurat e portokallit ofrojnë një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore. Ato përmbajnë shumë vitaminë C, fibra dhe një larmi vitaminash dhe antioksidantësh që përfitojnë nga trupi. Në fakt, disa studime kanë treguar se vitamina C dhe ushqyes të tjerë në lëvoren e portokallit mund të zvogëlojnë rrezikun tuaj për kancer të caktuar. Ato gjithashtu mund të përmirësojnë shëndetin e trurit, tretjes dhe zemrës .

Ushqyesit në lëvoren e portokallit – Sipas Departamentit të Bujqësisë të SHBA (USDA), vetëm një lugë gjelle me lëvore portokalli përmban 14 për qind të pjesës tuaj ditore të vitaminës C. Kjo është gati tre herë më shumë vitaminë C për lugë se sa në frut.

Siç përshkruhet në një studim të vitit 2016 nga Revista Ndërkombëtare e Shkencave Molekulare, vitamina C mund të luajë një rol pozitiv në shëndetin kardiovaskular duke zvogëluar ngurtësinë në arterie dhe duke përmirësuar funksionin endotelial, aftësinë e zemrës dhe enëve të gjakut për tkurrje dhe relaksim.

Qelizat endoteliale, të cilat shtrihen në brendësi të zemrës dhe enëve të gjakut, kontrollojnë këto lëvizje duke lëshuar disa kimikate. Vitamina C gjithashtu ndihmon shëndetin e tretjes duke ndihmuar trupin të thithë hekurin dhe të forcojë dhëmbët dhe mishrat.

Kjo vitaminë kryesore madje luan një rol jetësor në shëndetin e trurit dhe parandalimin e sëmundjeve të caktuara. Sipas një studimi të vitit 2009 të botuar në Elsevier, vitamina C ndihmon funksionimin dhe pjekjen e neuroneve. Ajo ka qenë gjithashtu e lidhur me një rrezik më të ulët të sëmundjes Alzheimer.