Categories
Këshilla

6 pjata të shijshme që ju ndihmojnë të bini në peshë

Të gjithë duam të ushqehemi shëndetshëm, por s’e themi dot me plot gojën që gjërat më të shëndetshme janë ato që na shijojnë më shumë. Të gjesh receta që janë sa të shëndetshme, pa kalori dhe në të njëjtën kohë të shijshme, është relativisht e vështirë. Shtoji kësaj edhe çështjen e kalorive, për të mbajtur peshën nën kontroll.

Gjithsesi, si çdo gjë tjetër edhe pjatat që plotësojnë dy kushtet që duam ne, janë një informacion larg. Çfarë mund të gatuani ju duke nisur që sot? Gjithë pjatat më poshtë:

1. Salmon i pjekur me pesto. Shërbejeni kaq thjeshtë dhe do të ndiheni të ngopur në fund të vaktit!

2. Këtë sallatë! Ka më pak se 400 kalori, ka fruta, perime dhe është padyshim kaq e shijshme sa duket.

3. Kunguj të skuqur. Më pak se 50 kalori dhe ju e dini sa vlera ushqyese kanë, prandaj mos përtoni.

4. Karkaleca dhe shparaguj në tavë!

5. Lulelakër të pjekur dhe perime të tjera…

6. Sallatë mesdhetare, të cilën ne e njohim mirë sallatën e famshme me kastraveca, domate dhe çfarë të doni ju!

Burimet: Pop Sugar dhe Anabel

Categories
Receta

Njoki lulelakre – si bëhet një recetë krejt e thjeshtë për darkë

Përbërësit: 2 patate të mëdha, 1/2 filxhan miell pa gluten, plus më shumë për pluhurosje, 1 lulelakër mesatarare, 1/4 filaxhan me parmixhan të grirë, 1 e verdhë veze, kripë, piper, majdanoz i grirë, 2 lugë kaperi

Ngroheni furrën në gradë C. Ndani patatet dhe vendosini në një fletë pjekjeje. Piqni me kujdes për 45 minuta dhe kur patatet të jenë aq të ftohta sa të merren i kalojmë në një tas të madh. Shtoni miellin dhe shtypeni me një pirun derisa të mbeten vetëm disa copa patate. Bëni një pus në mes të përzierjes dhe vendoseni tasin mënjanë. Ndërkohë, mbushni një tenxhere të mesme me 2 gishta ujë.

Vendosni një enë me avull në tenxhere dhe shtoni lulelakrën,derisa të zbutet shumë dhe të prishet kur shpohet me pirun, 12 deri në 14 minuta. Kullojeni lulelakrën dhe përdorni peshqirë të pastër kuzhine për t’ju thare ujin. Shtoni lulelakër një grirës ushqimi së bashku me parmixhanon, të verdhën e vezës, 1 lugë çaji kripë dhe pak piper të zi dhe e trazojmë deri sa të bëhet pure.

Hidhni purenë në enën përzierjes së patates dhe përdorni një pirun për të përzier butësisht patatet dhe lulelakrën derisa të bashkohen dhe të formohet një brumë i butë. (Mos e përzieni shumë brumin, ose njokit do të jenë të buta.) Më pas bëni me pak miell tavolinën e kuzhinës dhe përzieni brumin duke formuar një shirit të gjatë të cilin e presim më pas në copa të vogla.Më pas shtypim butësisht njokit me një pirun për të bërë brazda.

Shkrini 1 lugë gjalpë në një tas të vogël në mikrovalë. Lyeni njokitë me gjalpë. Piqni njokit derisa të gatuhen dhe shkrini 4 lugë gjalpë të mbetura në një tigan të madh në nxehtësi mesatare derisa të fillojnë të formohen copa kafe, 5 deri në 6 minuta. Hiqeni nga zjarri, shtoni kaperi dhe përzieni derisa të kombinohen mirë. Hidhni njokët në gjalpë kafe dhe spërkatni me majdanozin. Shërbejeni menjëherë me një sallatë anash.

Categories
Këshilla

Lulelakra, ju mbron nga kan ceri dhe nga goditjet në tru

Një racion i vetëm na siguron 73% të dozës ditore të vitaminës C, përmban thuajse zero gramë yndyra, sodium ose sheqer, dhe vjen me një sërë përfitimesh shëndetësore, nga mbrojtja nga kanceri deri tek përmirësimi i shëndetit mendor. Një studim i vitit 2018 nga Shkolla e Shëndetit Publik T.H. Chan në Universitetin e Harvardit ka zbuluar se konsumi i lulelakrës ndihmon në rënien në peshë.

Frutat dhe perimet në përgjithësi ndihmojnë për t’u dobësuar, megjithatë njerëzit që konsumojnë fruta dhe perime pa niseshte, si lulelakër, thjerrëza apo mollës, bien më shpejt në peshë. Shkencëtarët thonë se kjo ndodh sepse ushqimet pa niseshte kanë përmbajtje më të ulët të glicemikës, që rrit nivelet e sheqerit në gjak.

Ushqimet e pasura me vitaminë E, si lulelakra, ndihmojnë për të ulur rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve neurodegjeneratve, si alzheimer ose parkinsoni. Dozat e larta të ushqimeve të pasura në vitaminë E mund të ulin konsiderueshëm rrezikun e demencës dhe parkinsonit, thonë hulumtuesit shkencorë.

Përmbajtja e lartë në antioksidues tek lulelakra, brokoli, lakra e perime të tjera ndihmon për të parandaluar sëmundjet neurodegjenerative. Konsumimi i lulelakrës mund të mbrojë pjesën e brendshme të arterieve. Hulumtuesit shkencorë kanë zbuluar se një proteinë është pasive tek disa pjesë të arterive, duke i cenuar nga sëmundje të ndryshme.

Pas disa eksperimenteve që kryen tek minjtë, shkencëtarët zbuluan se një përbërës kimik i quajtur ‘sulforafane’, që gjendet në mënyrë natyrale tek perime si lulelakra, mund të stimulojnë këtë proteinë dhe sigurojnë mbrojtje tek arteriet.

Duke konsumuar lulelakër, ju pastroni njëkohësisht arteriet dhe ulni rrezikun për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Një dietë e pasur në lulelakër dhe brokoli mund të ulë në mënyrë drastike gjasat për zhvillimin e kancerit të prostatës tek meshkujt.