Categories
Këshilla

Shëndeti i veshkave, këto janë ushqimet që duhet t’i keni parasysh

Ushqyerja e shëndetshme dhe e ekuilibruar është thelbësore për shëndetin e veshkave ndërkohë që ata që vuajnë prej tyre duhet të tregojnë kujdes të dyfishtë. Duke qenë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, përzgjedhja e ushqimeve të duhura për veshkat është e një rëndësie të madhe.

Nëse vuani nga veshkat, atëherë duhet të tregoni kujdes me nivelet e kaliumit në trup. Pjeshkët, dardhat, frutat e pyllit, mollët, qershitë, ananasi, shalqini, specat, qepët, brokoli janë ushqime të mira për veshkat që mund t’i hani në mëngjes. Në mëngjes nuk duhet të hani domate, patate, banane dhe lëng portokalli.

Kujdes me proteinën – Nivelet e larta të proteinës shkaktojnë një barrë të rëndë për veshkat dhe mund të nxisin akumulimin e dëmshëm të tyre në gjak. Nëpërmjet mjekut ju mund të përcaktoni një menu të shëndetshme e të kujdesshme me përmbajtje të ulët proteine. Mëngjeset me nivele të ulëta të proteinës përfshijnë: fruta, perime, drithëra, tërshërë dhe petulla me drith të plotë.

Hiqni dorë nga kripa – Ushqimet me kripë kontribuojnë në sëmundjet e veshkave dhe këto të fundit e kanë të vështirë të përpunojnë dhe filtrojnë sasitë e mëdha të kripës.

Duhet që mëngjesin ta nisni me një vakt pa kripë ku mund të hani fruta, perime, vezë të ziera fort dhe drithëra. Në mëngjes nuk duhet të hani salçice ose sallamëra sepse përmbajnë shumë kripë.

Rekomandime: Duhet që njerëzit që vuajnë nga veshkat të konsumojnë në mëngjes një nga alternativat e mëposhtme: një tas me tërshërë të pasur me hekur, fruta të freskëta si mollë, dardha dhe pjeshkë, një panine me bukë gruri dhe një vezë të zier fort, të shoqëruar me një filxhan me fruta pylli. Nëse bëni krepa në shtëpi, bëjini me miellin e drithit të plotë dhe shoqërojini ato me fruta të freskëta e jo shurup.

Categories
Këshilla Shëndeti

Qumësht apo lëng portokalli: Ju sugjeroj cilin duhet të përdorni në mëngjes

Nëse ju pëlqen ta nisni ditën me lëngje se sa me ushqim, gjasat janë që të jeni të dyzuar mes lëngut të portokallit dhe qumështit. Në përgjumje e sipër ndoshta nuk mund të përcaktoni cila është alternative më e shëndetshme, ndaj sot kemi këshillat që ju nevojiten.

Lëngu i portokallit, avantazhet – Një gotë me lëng portokalli të freskët përmban 110 kalori dhe plotëson dozën e plotë të nevojshme të vitaminës C. Kjo e fundit është një antioksidant i fuqishëm që mbron lëkurën nga dëmet që i shkaktohen nga dielli dhe ndotja mjedisore.

Disavantazhet – Nëse e teproni me lëngun e portokallit do të dëmtoni enamelin e dhëmbëve. Ekspertët kanë zbuluar se njerëzit që pijnë lëng portokalli çdo ditë për pesë ditë me rradhë humbasin fortësinë e enamelit të dhëmbëve me 84 përqind. Ndikim më të keq kanë pijet energjike dhe ato të gazuara, që kanë nivel aciditeti më të lartë dhe më të dëmshëm.

Qumështi – Një gotë me qumësht plotëson 20 përqind të nevojave ditore për proteinë dhe gjysmën e nevojës ditore për kalçium. Studimet kanë zbuluar se njerëzit që pijnë qumësht në mëngjes kanë më pak gjasa ta teprojnë me ushqimin në vaktin e rradhës. Kjo vjen falë natyrës plotësuese të proteinës dhe faktit se kalçiumi rregullon hormonet që kontrollojnë peshën trupore.

Disavantazhet – Yndyra tek qumështi i plotë është e ngopur dhe rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare si edhe gjasat e mbipeshës. Në aspektin mjedisor, qumështi jo-organik vjen nga kafshë të ushqyera me antibiotikë dhe hormone.

Sugjerim: zgjidhni qumështin! Ai është shumë miqësor me dhëmbët sepse përmban kalçium. Megjithatë, sigurohuni që të jetë organik dhe pa pesticide, fertilizues, antibiotikë dhe hormone. Një qumësht i tillë ju pajis me të njëjtët antioksidantë si lëngu i portokallit.

Qumështi organik përmban 75 përqind më shumë beta karoten dhe 50 përqind më shumë vitamin E që lufton tumoret dhe sëmundjet e zemrës. Qumështi përmban 70 përqind më shumë acide yndyrore omega-3. Kjo nuk do të thotë se duhet të hiqni dorë nga lëngu i portokallit, por mbase jo në mëngjes. Megjithatë, përpiquni ta hani portokallin si frut, në mënyrë që të merrni vlerat më të mira. Një tjetër këshillë e rëndësishme është që të shpëlani gojën pasi të keni pirë lëng portokalli.

Categories
Lajme

Mbani dietë dhe nuk dobësoheni? Problemin jua gjej unë: është mëngjesi

Mund të jeni duke u përpjekur shumë për të rënë në peshë, por sërish ndjeni që s’po ja dilni. Pse? Për shumë arsye, por ndoshta sekreti qëndron tek gabimet që bëni me mëngjesin.

1.Nuk e hani mëngjesin për të kursyer kalori – Të mos hash mëngjes mund të duket si një mënyrë e mirë për të shkurtuar kaloritë nga dieta juaj, por në fakt kjo është një grackë që na bën të shtojmë akoma më shumë në peshë.

Disa studime thonë se njerëzit që anashkalonin vaktet e paradites janë më të prirur të hanë më shumë në vaktet e tjera. Kjo do të thotë se, nëse nuk ke ngrënë mëngjes, sapo të shohësh një ushqim hiperkalorik truri dhe trupi nisin të punojnë në gjendje urie dhe është thuajse e pamundur të rezistosh pa e ngrënë, madje në sasi shumë më të mëdha se normalisht.

2.Hani ushqime që përmbajnë shumë karbohidrate – Mund t’ju duket se një briosh ose një petull e ëmbël ju jep energji në mëngjes, si edhe ua ëmbëlson kafenë, por këto ushqime mbajnë më tepër sheqer sesa duhet të hamë gjatë gjithë ditës.

Një grua duhet të konsumojë e shumta 24 gramë sheqer në ditë (6 lugë çaji), ndërsa një ëmbëlsirë mëngjesi përmban 44 gramë. Megjithatë nuk keni përse e evitoni tërësisht sheqerin në mëngjes. Një copë çokollatë e zezë është shumë e këshillueshme në mëngjes!

3.Ushqeheni shëndetshëm, por i lini pa ngrënë disa ushqime – Mund të hani vezën e të pini qumështin, por nuk kujdeseni të merrni sasinë e duhur të vitaminave që vijnë nga frutat e perimet. Këshillohet të konsumojmë 2 kokrra prej frutave të stinës, dhe 3 prej perimeve. Për shembull, në verë mund të konsumoni pjeshkë, ndërsa në vjeshte hurmë, mollë apo shegë. E njejta gjë edhe për perimet. Frutat e perimet mund t’i përzieni bashkë edhe në një vakt të shëndetshëm smoothie, sipas shijeve që preferoni.

4.Hani një mëngjes më të lehtë se vaktet e tjera – Për shkak të kohës, shpesh detyrohemi të hamë diçka të vogël përpara se të dalim me vrap, dhe të shtojmë sasinë në vaktet e tjera. Por shprehja “Mëngjesin haje si mbret, drekën si princ, dhe darkën si një i varfër”, është shumë e vërtetë kur vjen fjala për të ruajtur linjat trupore, por edhe shëndetit në organizëm.

Edhe nëse në tërësi të ditës hani të njejtën sasi kalorish, kur ato janë më të mëdha në vaktet e pasdites, prireni për të shtuar më shumë në peshë. Darka nuk duhet të përmbajë kurrë 2-fishin e kalorive të mëngjesit.

Categories
Lajme

RECETA: Për mëngjes, bukë me vezë dhe perime në furrë

Përbërësit: 4-6 feta bukë të bardha, 6 kokrra vezë, 50 gram djathë i butë kaçkavall, 2 feta proshutë, 1 qepë të vogël, 50 gram mocarella, 1 spec i kuq, 1 tufë majdanoz i grirë imët, kripë dhe piper.

Në një tepsi shtrojmë letër pjekjeje dhe mbi tepsi vendosim fetat e bukës (pa kore) derisa të mbulojmë të gjithë bazën e tavës.

Në një tas vendosim 6 vezë të plota, shtojmë në të 1 qepë të vogël të prerë në kubikë të vegjël, 1 spec të kuq dhe 2 feta proshutë po ashtu në kubikë të vegjël.

Shtojmë 50 gramë mozzarella dhe 50 gram kackavall të butë që shkrin të grirë në rende hollë. Shtojmë në fund kripë dhe piper të zi. Të gjithë përbërësit në një tas i përziejmë mirë dhe i vendosim mbi bazën me bukë.

I nivelojmë mirë dhe vendosim tavën në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius, për 45-50 minuta. Pasi e nxjerrim, nga furra e lëmë tavën t’i bjerë temperatura e lartë dhe e shëbejmë të vakët.

Ju bëftë mirë! Uroj që t’ju pëlqejë kjo recetë. Nëse keni ndonjë sugjerim apo këshillë, madje edhe kritikë, janë të gjitha të mirëpritura.

Categories
Lajme

Cilat ushqime mund të konsumoni në mëngjes dhe cilat nuk duhet t’i provoni asnjëherë

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, sepse do të reflektojë në të gjithë vazhdimësinë e ditës tuaj. Dhe pse të mos e filloni ditën tuaj me energji pozitive dhe ushqim të shëndetshëm?

Është e vërtetë që dreka duhet të jetë më e pasur dhe më e gjallë, megjithatë mëngjesi ka të bëjë vetëm me zgjedhjen e përbërësve të duhur, të cilët do t’ju japin energjinë e duhur për të përballuar ditën tuaj. Duke u bazuar në këshillat e dietologëve, ju njohim me ushqimet më të përshtatshme për tu ngrënë në mëngjes dhe me ato që duhet të evitoni. Ushqimet që mund të konsumoni:

Vezët – Vezët janë një opsion i shkëlqyer për të filluar ditën. Ato janë të pasura me proteina dhe shumë ushqyes, të cilët do të përforcojnë metabolizmin tuaj si dhe do t’ju japin më tepër energji.

Shalqiri – Duke qenë se përmban shumë ujë ai do t’ju mbajë të hidratuar dhe për shkak të pranisë së likopenit, shëndeti i syve dhe zemrës tuaj do të përmirësohet.

Tërshëra – Ajo mbron stomakun tuaj nga acidi hidrofluorik si dhe e mbron atë nga dëmtimi ose irritimi. Gjithashtu tërshëra përmban fibra të tretshme, të cilat ndihmojnë metabolizmin tuaj dhe ulin kolesterolin.

Mjalti – Mjalti do të zgjojë organizmin tuaj në mëngjes dhe do të rrisë nivelet e energjisë tuaj, duke ju rritur gjithashtu përqëndrimin dhe produktivitetin përgjatë ditës. Po ashtu do të përmirësojë gjendjen tuaj shpirtërore, sepse nxit prodhimin e serotinës, hormoni përgjegjës për lumturinë tuaj.

Ushqimet qe duhen shmangur:

Ushqimi pikant – Mund të irritojë tërë sistemin tuaj tretës dhe për këtë arsye mund të shkaktojë urth dhe mund të dëmtojë mukozën e stomakut. Kështu që bëni mirë ta rezervoni ushqimin pikant për në drekë.

Bananet – Nëse hani një banane në mëngjes, do të rrisni nivelet e magnezit në gjak, kjo gjë mund të shkaktojë më vonë probleme të zemrës. Banania mund të shërbejë si një meze e lehtë dhe e shëndetshme, por patjetër duhet ta shmangni atë me stomak bosh.

Pijet e gazuara me sheqer – Nuk ka asgjë që mund të zëvendësojë ujin në mëngjes apo lëngjet e shtrydhura. Këto pije do të ngadalësojnë metabolizmin tuaj dhe do t’ju japin ndjenjën e fryrjes gjatë gjithë ditës.

Perimet me gjethe jeshile – Perimet me gjethe jeshile, janë të pasura me aminoacide të cilat mund të shkaktojnë në ndjesinë e urthit, si dhe të shtojnë gazrat. Prandaj është mirë t’i evitoni në mëngjes.

Categories
Këshilla

Cili është mëngjesi ideal për të eleminuar yndyrën nga trupi?

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës edhe nëse jeni në dietë. Ai mund të zvogëlojë yndyrën e barkut në qoftë se zgjidhni përbërësit e duhur – veza në këtë rast. Vezët janë provuar se djegin yndyrën e barkut në sajë të proteinave të larta që përmbajnë.

Mëngjesi duhet të përbëhet kryesisht nga proteina të cilat do t’ju mbajnë të ngopur deri në drekë dhe do t’ju ndihmojë të filloni ditën me më shumë energji. Sipas ekspertëve, ushqimi i parë i ditës duhet të përmbajë të paktën 20 gr.proteina dhe vezët janë një zgjedhje e përkryer për shkak se një vezë e vetme përmban rreth 6 gr proteina.

Nëse jeni të uritur dhe keni nevojë për për një meze të lehtë, zgjidhni një vezë të zierë. Është e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur, si dhe përmban shumë pak kalori, duke i mbajtur ju të plotë deri në vaktin e ardhshëm. Një vezë dhe një mollë, do t’ju mbajë larg nga vaktet e pashëndetshme.

Mëngjesi duhet të përbëhet nga proteina që do t’ju mbajnë të ngopur deri në drekë dhe do t’ju ndihmojë të filloni ditën me më shumë energji. Sipas ekspertëve, ushqimi i parë i ditës duhet të përmbajë të paktën 20 gr.proteina dhe vezët janë një zgjedhje e përkryer për shkak se një vezë e vetme përmban rreth 6 gr proteina.

Ky është një informacion gjeneralist për shëndetin tuaj dhe për atë që duhet të konsumoni në mëngjes, kështu që mos harroni detajin kryesor të këshillave të mia mbi shëndetin tuaj. Duhet gjithmonë të mbani parasysh faktin se duhet një analizë e detajuar, para se të merrni vendime të rëndësishme për dietat tuaja drastike.

Nëse keni ndonjë pyetje, vërejtje apo sugjerim, mos ngurroni të shkruani komentet tuaja më poshtë ose të më kontaktoni me një mesazh privat.

Categories
Lajme

Lista: 10 ushqimet që nuk rekomandohen kurrsesi për mëngjes

Hidhini një sy listës me 10 ushqimet që nuk rekomandohen për mëngjes. Nëse i keni konsumuar për një kohë të gjatë keni vepruar gabim, prandaj filloni e ndryshoni sa më parë rutinën tuaj të të ngrënit.

Mos hani krepa. Provoni petulla me fruta si: boronica, luleshtrydhe, banane, etj. Mos hani drithëra, por konfleksa pa sheqer, me pak fruta. Ndaloni së ngrëni bukën e bardhë të tostit. Hani bukë të zezë me fara.

Jo çokollatë për mëngjes, por bukë me gjalpë kikiriku. Mos hani oriz të bardhe, por kaf. Mos pini smoothie për mëngjes. Merrni, shtrydhni fruta dhe pini lëngun e tyre.

Pini qumësht për mëngjes, por vetëm pas ushqimit. Mos hani sanduiçë të gatshëm, por përgatitini vetë. Ndaloni së ngrëni salçiçe të skuqura. Hani më mirë mish pule! Ju sugjerojmë që për mëngjes të hani një vezë të skuqur, në vend të proshutës.

Provoni shpesh petulla me fruta si prsh boronica, luleshtrydhe, banane, etj. Mos hani aspak drithëra, por konfleksa pa sheqer, me fare pak fruta. Ndaloni së ngrëni bukën e bardhë të tostit. Konsumoni gjithashtu bukë të zezë me fara.

Nëse keni pyetje apo sugjerime lidhur mbi këtë temë, sidomos për ushqimet që duhen shmangur kur jeni me synim për të humbur ca kile, shkruani më poshtë në hapësirën e komenteve. Do i lexoj dhe do i trajtoj si tema në ditët në vijim.

Categories
Lajme

Pse nuk duhet të pini kafe direkt sapo zgjoheni

Për shumë njerëz, kafeja është një zakon. Sidomos, kur bëhet fjalë për mëngjesin pasi e pinë sapo zgjohen. Megjithatë, ata duket se nuk janë në dijeni se kafeja e mëngjesit duhet të konsumohet pas vaktit të mëngjesit dhe asnjëherë me stomakun bosh.

Një studim i kryer nga Qendra e Universitetit të Bath për Ushqyerjen, Ushtrimin dhe Metabolizmin ekzaminoi efektin e gjumit me ndërprerje dhe kafesë së mëngjesit në një sërë treguesish të ndryshëm metabolikë.

Pas testeve te personat që pinin kafe sapo zgjoheshin, studiuesit treguan se kafeja e fortë rriti ngarkesën glicemike pas ngrënies me rreth 50%.

“Thënë thjesht, kontrolli i sheqerit në gjak dobësohet kur gjëja e parë që bie në kontakt me trupin tonë është kafeja, veçanërisht pas një nate me gjumë jo të mirë.

Ne mund ta përmirësojmë këtë duke ngrënë fillimisht dhe duke pirë kafe më vonë.”, thuhet në studim.

Categories
Lajme

Mëngjesi perfekt për kocka të forta: Si të merrni sasitë e duhura të Kalciumit

Thuhet kockat se janë më të forta se çeliku, por njëkohësisht mund të dëmtohen fare lehtë. Sëmundje të ndryshme që i prekin ato mund të shkaktojnë dëmtim dhe dhimbje të tyre. Artriti apo osteoporoza nuk janë më sëmundje të panjohura, pasi po prekin popullsinë gjithnjë e më shumë. Prandaj nevoja për të qenë të kujdesshëm dhe të shëndetshëm është gjithnjë prezente.

Për të pasur kocka të forta nuk ju duhet të bëni asgjë të jashtëzakonshme, mjafton të ktheni ushqimin në aleatin tuaj më të mirë. Në këtë artikull ju tregojmë se si ta nisni ditën plot vlera e minerale të cilat do të forcojnë kockat tuaja çdo mëngjes. Ndiqni mëposhtë këshillat e nevojshme për t’i siguruar trupit tuaj një mbështetje të fortë e të shëndetshme.

Si të ndihmoni kockat – Një nga mineralet që ndihmon më shumë kockat është kalciumi të cilin për fat të mirë mund ta gjeni në shumë ushqime. Për personat që vuajnë nga lloje të artritit është veçanërisht i këshillueshëm nga mjekët. Megjithëse sasia e duhur e konsumimit të tij nuk është përcaktuar ende, ekspertët shprehen se rreth 1.500 miligramë në ditë të konsumimit të këtij minerali janë mëse të nevojshme për organizmin. Këtë shifër mjafton ta ndani me 500 miligramë kalcium për çdo vakt.

Është e rëndësishme që këto sasi të ndahen midis vakteve, pasi trupi ka mundësi të përthithë vetëm 500 miligramë për çdo vakt. Filloni nga mëngjesi që sa më parë trupi të sigurojë të gjithë vitaminat e nevojshme.

Mëngjesi i duhur – Vetëm një gotë qumësht përmban 300 mg kalcium të cilat mund ti merrni menjëherë në një vakt. Për të arritur në masën e këshilluar 500 mg mund të shtoni edhe ndonjë produkt tjetër bulmeti në dietën tuaj. Këtu mund të futet, pak djathë, gjizë, kos apo edhe perime si brokoli dhe lakrat. Gjithashtu përveç, bulmetit kalciumin mund ta përfitoni edhe nga lëngu i freskët i portokallit.

Një gotë me lëng të freskët përmban 200-340 mg kalcium. Ekspertët theksojnë të mos harroni të përfshini edhe vitaminën D tek dieta juaj. Atë mund ta gjeni fare lehtë tek ushqimet të cilat janë të pasura edhe me kalcium. Këtu futen sardelet dhe salmoni të cilat megjithëse nuk preferohen të konsumohen në mëngjes, mund ti lini për dy vaktet e tjera. Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti apo perime jeshile. Kështu kockat tuaja do të qëndrojnë të forta për një kohë të gjatë dhe do të shërojnë vetëveten.

Categories
Dieta Shëndeti

Ç’duhet të hani për mëngjes? Këtu gjeni 2 kombinime të mira për humbje peshe

Megjithëse mëngjesi nuk çon domosdoshmërisht në humbje peshe, zgjedhjet e zgjuara që mund të bëni mund t’ju ndihmojnë. Studimet tregojnë se mëngjeset e pasura me proteina stimulojnë hormonet e ngopjes më shumë sesa mëngjeset me të njëjtat kalori, por me përmbajtje më të lartë yndyre ose karbohidrate.

Në veçanti, këto vakte të pasura me proteina janë më efektive në mbajtjen e grelinës (hormoni i urisë) në nivele më të ulëta sesa karbohidratet ose yndyrnat. Megjithatë, proteina nuk është i vetmi makronutrient që mund të mbështesë humbjen e peshës. Ka shumë lëndë të tjera ushqyese (madje edhe vitamina dhe minerale) që mund të përshpejtojnë djegien e yndyrës.

Tërshërë dhe kos – Ky mëngjes kombinon fibrën beta-glukan në tërshërë (e njohur për ngadalësimin e tretjes dhe reduktimin e hormoneve të urisë) me proteinën e kosit me cilësi të lartë.

Bukë integrale dhe avokado – Drithërat integrale janë të pasura me fibra, të cilat mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Dhe shtimi i avokados i jep kësaj pjate yndyrna të mira, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë në mbështetjen e qëllimeve për humbje peshe.