Categories
Lajme

Vuani nga migrena? Ka 5 mënyra për ta menaxhuar problemin

Një migrenë është më shumë se vetëm një dhimbje koke pulsuese. Kjo gjendje neurologjike shkakton dhimbje torturuese që mund t’ju ​​mbajë në shtrat për ditë të tëra! Dhimbje, lodhje, nauze, probleme me shikimin, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash, acarim, vështirësi në të folur, humbje të përkohshme të shikimit dhe simptoma të tjera mund të shkaktohen nga lëvizja, drita, zëri, etj.

Punë nga shtëpia, e njohur ndonjëherë si “e re normale, “ka pasur një ndikim të rëndësishëm në jetën e të sëmurëve nga migrena, duke filluar nga vështirësia për t’u përqendruar në punë deri në ditët e humbura të punës. Më poshtë janë listuar disa mënyra që ju ndihmojnë të menaxhoni migrenën në shtëpi.

Identifikoni shkaktarët

Migrena mund të prekë këdo në çdo kohë. Puna nga shtëpia për periudha të gjata kohore, si dhe qëndrimi i gjatë para ekranit, prishja e rutinës së gjumit dhe zakonet e parregullta të ushqimit, të gjitha mund të kontribuojnë në rritjen e niveleve të stresit. Të sëmurët nga migrena mund të kenë shkaktarë të migrenës për shkak të këtyre ndryshimeve, duke rënduar sëmundjen e tyre. Individët mund të kontrollojnë më mirë migrenën e tyre duke identifikuar shkaqet personale.

Kini një mënyrë jetese të shëndetshme

Puna nga shtëpia mund të jetë sfiduese, por respektimi i një orari të rregullt që i jep përparësi mirëqenies tuaj fizike dhe mendore mund t’ju ndihmojë të shmangni migrenën. Dhimbjet e kokës nga migrena lidhen me ngrënien e vakteve të shëndetshme në kohën e duhur ose ngrënien e vakteve të vogla të shpeshta gjatë gjithë ditës. Pushimet e rregullta nga puna do t’ju ndihmojnë të hani më mirë dhe të parandaloni lodhjen e syve të shkaktuar nga koha e tepërt e ekranit. Ndryshimi i stillit të jetesës, të tilla si lënia e duhanit dhe pirja më pak e alkoolit, si dhe mbajtja e modeleve të mira të gjumit dhe stërvitja e rregullt, mund t’ju ​​ndihmojë të menaxhoni migrenën.

Kërkoni një mjedis të qetë

Mjedisi juaj ndikon në qetësimin e nervavve dhe mund të përmirësojnë ndjeshëm dhimbjet e kokës. Studimet sugjerojnë se rreth 90 përqind e njerëzve me migrenë përjetojnë ndjeshmëri ndaj dritës, dhe një nga mënyrat për ta menaxhuar atë është të bëni një pushim, të fikni dritat dhe të provoni terapi të temperaturës. Migrena mund t’ju ​​bëjë më të ndjeshëm ndaj dritës dhe zërit. Në një dhomë të errët dhe të qetë, relaksohuni.

Jini vigjilent kur fillon migrena dhe çfarë jeni duke bërë

Mbani mend se kur filloj migrena juaja, çfarë po bënit në atë kohë, sa kohë vazhdon dhe çfarë ju ndihmon të ndiheni më mirë. Një strategji më e mirë mund të jetë ekspozimi në mënyrë progresive ndaj shkaqeve të dhimbjes së kokës dhe mësimi i përballimit të tyre duke përdorur qasjet e menaxhimit të sjelljes. Identifikimi dhe trajtimi i besimeve negative, trajnimi për relaksim dhe zvogëlimi i stresit janë disa shembuj.

Kërkoni ndihmë

Kur keni dhimbje koke të forta që ndërhyjnë në aktivitetet tuaja të përditshme, duhet të kërkoni këshilla mjekësore. Shumë të sëmurë nga migrena hezitojnë të kërkojnë kujdes mjekësor. Kjo mund t’i atribuohet një sërë faktorësh, duke përfshirë mungesën e vetëdijes për intensitetin e migrenës, mungesën e kohës për shkak të orareve të kërkuara të punës nga shtëpia, ose, kohët e fundit, një rënie të takimeve klinike personale për shkak të Covid.

Categories
Lajme

Dy studime klinike: Më në fund ka shpresë për ata që vuajnë nga migrena

Dy studime klinike mbi migrenën kanë arritur në zbulimin historik se përdorimi i dy antitrupave arrin të ndryshojë aktivitetin e lëndëve kimike që shkaktojnë migrenën. Studimet kanë treguar se geni kalcitoninë, një agjent kimik në tru është përgjegjës jo vetëm për dhimbjen e kokës por edhe ndjeshmërinë ndaj zhurmës dhe dritës në rastin e migrenës. Disa kompani farmaceutike kanë rritur prodhimin e ilaçeve me antitrupa për migrenën.

Në fillim të studimeve klinike, 955 pjesëmarësit goditeshin nga migrena të paktën 8 herë në muaj. Gjatë studimeve, pjesëmarrësit iu nënshtruan trajtimit me antitrupat farmaceutikë Erenumab dhe Fremeneuzumab.

Rezultatet treguan se të paktën 50 përqind e pjesëmarrësve të cilët morrën antitrupin Erenumab nëpërmjet injeksionit, përjetuan një përgjysmim të goditjeve të migrenës. 41% e 1130 pacientëve që morrën pjesë në studimin e dytë përjetuan përgjysmim të goditjeve të migrenës.

Shkencëtarët britanikë thanë se këto studime përbëjnë një qasje të re në parandalimin dhe zbutjen e goditjeve mujore të migrenës. Të dhënat tregojnë se një në shtatë njerëz në mbarë botën përjeton rregullisht agoninë e migreës. Shkencëtari Peter Goadsby nga qendra kërkimore NIHR i tha BBC-së se gjetjet e studimeve janë tejet të rëndësishme për kuptimin e sëmundjes dhe trajtimeve të saj.

Alternativa më e mirë kundër migrenës – Antitrupat e përdorur në këto studime nuk janë të vetmet ilaçe parandaluese kundër migrenës. Disa prej tyre përfshijnë medikamente kundër epilepsisë, sëmundjeve të zemrës apo edhe botoksi.

Këto alternativa sipas shkencëtarëve nuk funksionojnë për të gjithë dhe kanë efekte anësore. Shpresat e shkencëtarëve tani qëndrojnë në këto dy antitrupa të cilat nuk shoqërohen me efekte anësore. Problemet me antitrupat është se ato janë shumë më të shtrenjta se çdo terapi tjetër kundër migrenës. Migrena, sidomos ajo kronike është një nga shtatë problemet më të rënda që prek një njeri gjatë jetës

Categories
Lajme

Lëngu i rrushit është ilaçi më i mirë natyral kundër migrenës!

Nëse vuani nga migrena dhe po kërkoni një mënyrë natyrale për të ndalur dhimbjen, atëherë lëngu i rrushit është përgjigjia. Meqënëse migrena vjen kryesisht nga një ç’ekuilibër i hormoneve në tru, si për shembull serotonina, lëngu i rrushit mund t’ju vijë dhe t’ju kursejë një ditë të shëmtuar.

Ai nuk funksionon si një vrasës i dhimbjeve, por si një parandalues. Kështu që minutën që ndjeni se dhimbja e migrenës po afron, atëherë konsumoni lëng rrushi për ta parandaluar atë. Rrushi është i pasur në vitaminë C, A dhe B2 prandaj ato mund t’ju ndihmojnë për të qëndruar larg migrenës.

Vitamina B2, e njohur ndryshe si riboflavin e cila është përgjegjëse për trajtimin e migrenave, ndihmon për të balancuar kimikatet në trurin tuaj dhe vepron si një antagonist i hekurit për të zvogëluar nivelin e hekurit në gjak që mund të jetë duke shkaktuar migrenën. Lëngu i rrushit duhet të jetë i freskët i përgatitur në kushte shtëpie mundësisht.

Categories
Lajme

Nëse ke probleme me migrenën, ky artikull është për ty

Konsumi i shpeshtë i ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3, zvogëlojnë incidencën dhe ashpërsinë e dhimbjeve të kokës dhe migrenës. Studimi tregoi se njerëzit që merrnin më shumë omega-3 kishin 1.3 orë më pak dhimbje koke në ditë dhe dy ditë më pak gjatë muajit.

Ata që konsumuan ushqime të pasura me omega-3 dhe ushqime me përqindje të ulët me omega-6 panë një përmirësim më të madh. Kjo tregon se kombinimi më i mirë është rritja e omega-3 dhe ulja e acideve yndyrore omega-6 në të njëjtën kohë.

Në këtë mënyrë, dhimbjet e kokës bëhen më pak të shpeshta, por edhe më të shkurtra dhe më pak të dhimbshme. “Ndryshimet dietike mund të ofrojnë një lehtësim për miliona njerëz që vuajnë nga migrena dhe dhimbjet e kokës. Ushqimi që hamë mund të ndikojë në dhimbje,” tha një studiues. /abcnews.al

Categories
Këshilla

Si ta trajtojmë migrenën nëpërmjet ushqimeve!

Shkencëtarët amerikanë kanë provuar se një dietë që përmban një përqindje të lartë të peshkut yndyror dhe një përqindje specifike të vajrave bimorë zvogëlon ashpërsinë e dhimbjeve të kokës migrenë nga të cilat vuajnë shumë.

Instituti vëren se migrena është një sëmundje e zakonshme kronike neurologjike. Sipas vlerësimeve të ekspertëve të Institutit Kombëtar të Shëndetit të SH.B.A-së, më shumë se katër milion njerëz në botë vuajnë nga migrena kronike, sulmet e të cilave nuk janë më pak se 15 herë në muaj, dhe gjatë sulmit që zgjat nga katër orë në tre ditë, pacienti nuk mund të bëjë asnjë punë normalisht.

Gratë e moshës 18-44 vjeç kanë më shumë gjasa të zhvillojnë këtë sëmundje. Medikamentet aktuale që përdoren për të trajtuar migrenën lehtësojnë pjesërisht dhimbjen dhe kanë shumë efekte anësore negative, përfshirë varësinë. Kështu që shkencëtarët kërkojnë vazhdimisht ilaçe për të luftuar migrenën.

Ekspertët nga Instituti Kombëtar Amerikan i Plakjes, në bashkëpunim me kolegë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe Universiteti i Karolinës së Veriut, studiuan 182 të rritur, 88 përqind e tyre gra, të cilat përjetuan migrenë 5 deri në 20 ditë në muaj.

Në fillim të studimit, studiuesit i ndanë pjesëmarrësit në tre grupe që gjatë 16 javëve ndoqën një dietë tjetër. Dieta e grupit të parë ishte e pasur me peshk të yndyrshëm dhe me pak vajra bimorë, veçanërisht me acid linoleik. Regjimi i grupit të dytë ishte i pasur me peshk të yndyrshëm dhe acid linoleik. Edhe grupi i tretë kishte një dietë të pasur me acid linoleik dhe përqindja e peshkut yndyror në të ishte e ulët.

Duhet të theksohet se acidi linoleik, i gjetur në misër, sojë dhe vajra të tjerë vegjetalë, arra dhe fara, i atribuohet grupit të acideve yndyrore të pangopura omega-6, të cilat janë pararendëse të oksilipinave (molekulat e përfshira në rregullimin e dhimbjes dhe inflamacionit) . Rezultatet e mëparshme të hulumtimit kanë treguar se xilibinat e rrjedhura nga acide yndyrore omega-3 të pranishme në peshqit yndyror kanë veti lehtësuese të dhimbjes, ndërsa nga omega-6 rrjedhin anasjelltas ashpërsia e tyre.


Studiuesit vendosën të vërtetojnë këto gjetje për migrenën. Më parë, ata demonstruan se acidi linoleik shkakton inflamacion në indet e shoqëruara me migrenë dhe rrugët e nervit trigeminal, nervit kranial më të madh dhe më kompleks të trupit.

Rezultatet treguan se një dietë e ulët në acid linoleik dhe më e lartë në acide yndyrore omega-3 mund të zvogëlojë dhimbjen dhe inflamacionin e këtyre rrugëve nervore, me 30-40 përqind të kohëzgjatjes së dhimbjeve të migrenës në ditë dhe numrit të përgjithshëm të ditëve, krahasuar me anëtarët e grupit.

E treta, Dr Chris Ramsden, i cili drejtoi studimin tha: “Ky studim dëshmon se ndryshimi i dietës mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së migrenës nga e cila vuajnë miliona. Kjo është edhe një provë tjetër që ushqimi që hamë mund të ndikojë në rrugën e dhimbjes.”

Pas këtyre gjetjeve, studiuesit planifikojnë të vazhdojnë punën e tyre dhe të studiojnë efektin e të ushqyerit në kushte të tjera të dhimbjes kronike.

Categories
Lajme

Operacionet plastike/ Fansi e ironizon në rrjetet sociale, revoltohet Khloe Kardashian

Khloe Kardashian ka nisur një fushatë sensibilizuese për personat që vuajnë nga migrena dhe ka apeluar në rrjete sociale që ky problem të mos neglizhohet. Pavarsisht kauzës, ylli i reality-showt është përballur me kritika, të cilave si rrallë herë ka vendosur t’u përgjigjet dhëmb për dhëmb.

“A tregon studimi se sa më shumë kirurgji plastike të kesh aq më shumë shanse ke të vuash nga migrena? Çfarë lloj kompanie farmaceutike zgjedh dikë që ka bërë kaq shumë operacione plastike sa duket si alien?”, ka komentuar një ndjekës.

Komentet që lidhen me pamjen e saj dhe me operacionet plastike duket se e kanë bezdisur Khloen aq shumë, sa vendosi të mos e kalojë në heshtje.

“Më vjen keq që mendon kështu. Ke gjithë të drejtën të më bllokosh ose mos të më ndjekësh. Po përpiqem të ndihmoj shumë njerëz që vuajnë në heshtje. Ti ke të drejtë për mendimet e tua. Ashtu siç kam dhe unë për të miat. Mendoj se nuk duhet t’i referohesh vetes si feministe nëse sulmon një grua tjetër pa ju provokuar”, iu përgjigj Khloe komentit të ndjekëses.

Ylli i televizionit ka treguar edhe më herët problemet e saj me migrenën dhe arsyen pse ju bashkua një fushate të tillë. “Kam vuajtur që nga klasa e 6. Kjo është hera e parë që kam gjetur një mjekim që ka funksionuar për mua. Kam provuar çdo gjë. E gjitha çfarë dua të bëj është që të ndihmoj disa njerëz”, është shprehur Khloe.

Categories
Lajme

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur merrni kile shtesë (në 6 pika)

Kilet shtesë kanë disa efekte në trupin tuaj, përveçse ju bëjnë të dukeni më të shëndoshë. Kur shtoni peshë brenda një viti, ato mund t’ju duken kile “të pafajshme”, por me kalimin e kohës mund të bëhen vërtet serioze. Mund të keni probleme me frymëmarrjen apo me zemrën. Më poshtë ju rendis disa nga pasojat e të qenit mbipeshë:

1. Redukton shqisën e të shijuarit – Studimet tregojnë se obeziteti zvogëlon receptorët tanë të shijes me 25%. Kjo i bën njerëzit të konsumojnë edhe më shumë ushqim ndërsa përpiqen të “përjetojnë” të njëjtën shije që kishin më parë nga ushqimet e tyre të preferuara.

2. Migrena shfaqet më shpesh – Njerëzit mbipeshë vuajnë nga migrena kronike më shpesh se të tjerët.

3. Më shumë kolesterol – Trupi juaj ka nevojë për kolesterol për të ndërtuar qeliza të shëndetshme, por nivelet e larta të kolesterolit mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Rritja e peshës e bën trupin tuaj të zhvillojë kolesterol të lartë dhe ngre rrezikun për të pasur depozita yndyrore në enët e gjakut. Kjo rrit rrezikun e një sulmi në zemër dhe goditjeje në tru.

4. Depresion thuajse çdo ditë – Ekziston një lidhje e fortë midis depresionit dhe rritjes në peshës. Fitimi i peshës ka një ndikim psikologjik dhe kjo shkakton depresion, veçanërisht në mesin e grave. Një tjetër studim thotë se njerëzit mbipeshë kanë një rrezik 55 për qind më të madh për zhvillimin e depresionit gjatë jetës së tyre sesa njerëzit e tjerë.

5. Muskuj më të dobët – Rritja e peshës çon në mungesën e vitaminës D, një lëndë ushqyese e rëndësishme që ndihmon trupin të përthithë kalciumin dhe të promovojë rritjen e kockave, ndihmon në trajtimin e sëmundjeve autoimune, kancerin, dhimbjen kronike dhe lufton depresionin. Njerëzit me deficiencë të vitaminës D përjetojnë dhimbje të muskujve në vende të shumta.

6. Tensioni dhe niveli i sheqerit në gjak rritet – Kjo rrit rrezikun për të pasur një goditje ose zhvillimin e demencës. Për më tepër, pesha e tepërt ju vë në rrezik të zhvillimit të diabetit. Një trup mbipeshë përdor insulinën në një mënyrë që nuk është e natyrshme për t’u përdorur. Sheqeri i lartë i patrajtuar në gjak është shumë i rrezikshëm dhe mund të jetë fatale në disa raste.

Categories
Lajme Shëndeti

Migrena, këto janë tri dhuratat e natyrës për qetësimin e dhimbjes

Nëse vazhdon, migrena mund të na shkatërrojë vërtet ditën. Ne kemi provuar gjithçka: ilaçe me tepricë, relaksim … Për t’u bërë më mirë, pse të mos provoni këto ilaçe shtëpiake?

Mente: përhapja e vajrave thelbësore të mentes kudo në shtëpi mund t’ju ndihmojë të qetësoni një dhimbje koke të lehtë. Mund të provoni ta aplikoni në majë të ballit.

Borziloku: Kjo bimë rekomandohet veçanërisht nëse dhimbja juaj e kokës është shkaktuar nga stresi. Për shembull, mund të përgatisni një banjë borziloku: pasi të keni zier 1 litër ujë, shtoni dy degë borzilok. Hiqeni tenxheren nga nxehtësia, mbulojeni dhe, pasi të keni lene për disa minuta, filtrojeni dhe derdheni infuzionin në vaskë.

Qepa: Qëroni dhe prisni 2-3 qepë në feta të holla, vendosini në dy lecka të pastra (në mënyrë që të bëni një jastëk të vogël) dhe vendoseni në kokë. Përsëriteni disa herë në ditë sipas nevojës.

Categories
Shëndeti

Nuk duhet t’i neglizhoni, 6 llojet e dhimbjes së kokës që janë të rrezikshme

Jo të gjitha dhimbjet e kokës janë të njëjta, disa janë më të rrezikshme dhe kërkojnë ekzaminim të specializuar, si dhe terapi specifike.

Ndonjëherë kemi vetëm dhimbje koke. Kjo mund të jetë për shkak të stresit, dietë të dobët ose një mënyrë jetese të ngadaltë. Disa lloje të dhimbjeve të kokës nuk duhet të anashkalohen pasi ato tregojnë se duhet të vizitojmë mjekun.

Dhimbje koke e shkaktuar nga tensioni

Ky është lloji më i zakonshëm i dhimbjes së kokës. Sipas statistikave, 90 për qind e njerëzve përjetojnë këtë lloj dhimbje koke herë pas here. Dhimbja e kokës shfaqet për shkak të tensionit të muskujve në qafë dhe pjesën e sipërme të shpinës, dhe tensioni shkaktohet nga stresi ose lodhja.

Dhimbja mund të jetë e butë, e moderuar dhe shfaqet si presion ose ngushtësi në ballë. Ju lehtë mund të përballeni me këtë lloj dhimbjeje nëse përdorni metoda natyrale të relaksimit. Kjo përfshin një masazh të lehtë ose gjumë.

Një dhimbje koke të sinusit

Alergjia sezonale dhe infeksioni i traktit të sipërm respirator mund të shkaktojnë inflamacion në pasazhet e hundës dhe sinuset. Kjo mund të rezultojë në një dhimbje koke sinusit. Një dhimbje koke e sinusit shkakton një ndjenjë të presionit të vazhdueshëm në pjesën e përparme të kokës.

Ndjenjat e pakëndshme përqendrohen në zonën e hundës dhe syve. Personi gjithashtu mund të ndiejë një ndjesi në veshët dhe mollëzat. Përveç kësaj, me këtë lloj dhimbje koke, shfaqen ethe të larta dhe dhimbje të butë deri të fortë të barkut.

Mundësia më e mirë në këtë rast është të vizitoni një mjek, i cili do të përshkruajë terapi për të trajtuar një infeksion të sinusit ose alergji sezonale që ka shkaktuar këtë lloj dhimbje koke.

Migrena

Shumë njerëz gabimisht e identifikojnë migrenën si sinus ose dhimbje koke për shkak të tensionit. Migrena është shumë më tepër se një dhimbje koke; ata që e kanë pasur atë të paktën një herë në jetën e tyre e dinë atë.

Migrena zakonisht prek njërën anë të kokës, por mund të prekë të dyja anët dhe është më e zakonshme te gratë sesa te burrat.

Përveç dhimbjes, migrena gjithashtu mund të shkaktojë ndjeshmëri ndaj dritës ose tingullit, probleme të shikimit siç janë shikimi i paqartë ose humbje e pjesshme e shikimit, të vjella ose lodhje.

Shkaku i saktë i migrenës mbetet i panjohur. Sidoqoftë, faktorët gjenetikë dhe ndikimi i mjedisit mund të rrisin rrezikun e shfaqjes së tij.

Dhimbje koke histaminë

Kjo dhimbje koke prek vetëm 1 për qind të popullsisë në botë. Dhimbja ka një karakteristikë që nuk haset në llojet e tjera të dhimbjes së kokës – ndodh çdo ditë në të njëjtën kohë. Kjo është arsyeja pse mjekët besojnë se problemi është në hipotalamusin që kontrollon orën biologjike.

Një dhimbje koke e tillë mund të ndodhë disa ditë me radhë dhe të zgjasë gjithë ditën. Dhimbje të forta fillojnë në zonat e syrit. Në shumicën e rasteve, ndodh pas gjumit. Dhimbja shpesh ndodh pas konsumimit të alkoolit dhe është e zakonshme për duhanpirësit.

Ky lloj dhimbje koke trajtohet duke ndryshuar stilin e jetës dhe duke marrë terapi të përshkruar.

Dhimbje koke gjatë ushtrimit

Njerëzit sportivë profesionalë shpesh përjetojnë këtë lloj dhimbjeje. Ky lloj dhimbje koke është veçanërisht e përhapur në mesin e lojtarëve të futbollit, hokejit dhe ragbit.

Një dhimbje koke e tillë është më e ngjashme me një migrenë dhe kërkon vizitë te mjeku.

Një dhimbje koke shpërthyese

Kjo lloj dhimbje koke u emërua për shkak të një dhimbje shumë të fortë, të papritur dhe shpërthyese. Kulmi i dhimbjes zgjat afërsisht 60 sekonda, por mund të zgjasë disa javë.

Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje dhimbjes së tillë pasi në shumicën e rasteve është një sinjal i sëmundjes më serioze.

Në një dhimbje koke shpërthyese, sulmet ndodhin pa paralajmëruar, dhimbja zvogëlohet brenda 60 sekondave, dhe dhimbja e mbetur është konstante dhe zgjat një orë për një periudhë dhjetëditore.

Në një dhimbje koke shpërthyese, dhimbja bllokohet në qafë, shpinë të ulët dhe kokë. Mund të shoqërohet me vjellje, marramendje dhe humbje të vetëdijes.

Ajo që është e rëndësishme dhe që lidhet me të gjitha llojet e dhimbjeve të kokës që kërkojnë vizitë te mjeku është të përshkruani simptomat, gjatësinë e tyre dhe llojin e dhimbjes sa më saktë që të jetë e mundur. Kjo është një ndihmë e madhe kur bëhet fjalë për diagnostikimin, si dhe rrjedhën e mëtutjeshme të trajtimit.

Categories
Shëndeti

Migrena po iu shkatërron ditën? Ndiqni këshillat e gjyshes, provoni këto ilaçe shtëpiake

Nëse vazhdon, migrena mund të na shkatërrojë vërtet ditën. Ne kemi provuar gjithçka: ilaçe me tepricë, relaksim … Për t’u bërë më mirë, pse të mos provoni këto ilaçe shtëpiake? Këshillat e gjyshes:

▫️Mente: përhapja e vajrave thelbësore të mentes kudo në shtëpi mund t’ju ndihmojë të qetësoni një dhimbje koke të lehtë. Mund të provoni ta aplikoni në majë të ballit.

▫️Borziloku: Kjo bimë rekomandohet veçanërisht nëse dhimbja juaj e kokës është shkaktuar nga stresi. Për shembull, mund të përgatisni një banjë borziloku: pasi të keni zier 1 litër ujë, shtoni dy degë borzilok. Hiqeni tenxheren nga nxehtësia, mbulojeni dhe, pasi të keni lene për disa minuta, filtrojeni dhe derdheni infuzionin në vaskë.

▫️Qepa: Qëroni dhe prisni 2-3 qepë në feta të holla, vendosini në dy lecka të pastra (në mënyrë që të bëni një jastëk të vogël) dhe vendoseni në kokë. Përsëriteni disa herë në ditë sipas nevojës.