Categories
Lajme

Kur do të largohet i nxehti afrikan? Sinoptikanët bëjnë një parashikim

Temperaturat e larta do të vijojnë të jenë prezente edhe në fillimjavën e ardhshme. Sipas meteorologëve, termometri do të arrijë vlerën maksimale në 39 gradë celsius, ndërsa edhe kjo fundjavë do të mbyllet me karakteristikat e një vere të nxehtë.

METEOALB: “Fundjava mbetet me temperatura të larta ku maximumi mbetet rreth 39°C, ndërsa moti vijon i kthjellët me kalime vranësirash gjatë orëve të mesditës, por jo shi. Përgjithësisht, pjesa e dytë e gushtit mbetet e nxehtë me temperatura 37-38°C , ndërsa 39 do të shënohet vetëm në zona të izoluara.”

Ndërsa 10 ditëshi i fundit i gushtit do të sjellë freskim të motit, e po ashtu prezente do të jenë edhe reshjet e shiut të izoluara përgjatë pjeses lindore te vendit. Pritet freskim i motit në datat 18-21 gusht, ku maximumi ngjitet deri 35°C, ndërsa reshjet shfaqen të pakta, të përkohshme dhe vetëm në zona të izoluara. Sipas sinoptikanëve, era do të jetë kryesisht e lehtë me forcim të përkohshëm ne mesdite por nuk pritet situatë problematike.

Categories
Këshilla

5 gabimet që bëni me lëkurën, të cilat shkaktojnë njolla kafe

Dështimi i aplikimit të mbrojtjes nga dielli nuk është e vetmja gjë që ju bën të merrni rreze të dëmshme dielli dhe si rrjedhojë fytyra juaj të dëmtohet. Ka dhe arsye të tjera të përditshme që ndoshta nuk i vini re:

Produktet që përdorni përditë: Shumë produkte kundër plakjes dhe puçrrave punojnë duke hedhur poshtë shtresën e jashtme të lëkurës ose duke rregulluar prodhimin e melaninës, një pigment natyror që vepron si një pengesë për mbrojtjen e diellit, thotë Alok Vij, një dermatolog në klinikën e Cleveland. Shikoni etiketat: Nëse produkti përmban retinole ose vitaminë A, acid glikolik ose salicilik, ose hidrokinon, lëkura juaj mund të jetë më e ndjeshme ndaj dëmtimit të diellit.

Parfumi: Besojeni apo jo, aromat e caktuara mund ta bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj dritës së diellit. Parfumet aromatike me livando, cedar, rozmarinë, bergamot dhe dru sandali shpesh përmbajnë kimikate sensibilizuese.

Ilaçet: “Disa ilaçe gojore për aknet, siç është isotretinoina, mund të rrisin ndjeshëm rrezikun e djegieve nga dielli”, thotë Dr. Batra. “Gjithashtu, disa ilaçe kundër depresionit, antibiotikët, antifungals dhe anti-inflamatorët kanë qenë të njohur për të shkaktuar ndjeshmëri të madhe.”

Regjimi juaj: Një mungesë e vitaminës B3 shoqërohet me rritjen e ndjeshmërisë ndaj diellit, thotë Dr Alexis. Mishi, kërpudhat, kikirikët dhe drithërat e fortifikuara janë veçanërisht të larta në lëndë ushqyese. Nga ana tjetër, ushqimet si lime, selino dhe majdanoz përmbajnë një përbërje fotosensitizuese që mund të rezultojë në reagime të ngjashme me djegien nga dielli, shton ai.

Moti me vranësira: Ju mund të merrni dëmtime të diellit në një ditë të freskët apo edhe me re. “Në ditët me re kemi tendencë të heqim dorë nga kremi kundër diellit, por deri në 80% të rrezeve UV të diellit mund të kalojnë përmes reve”, thotë Dr. Batra. Pavarësisht temperaturës, shmangni diellin gjatë orëve të pikut kur rrezet e tin janë më të forta (nga ora 11:00 deri në orën 3) dhe aplikoni krem me SPF çdo ditë, edhe nëse është e mbuluar me re.

Categories
Lajme

A e dini se kjo verë e nxehtë shton riskun e gurëve në veshka?

Kur moti është i ngrohtë, ka më shumë të ngjarë të dehidratoheni, gjë që rrit rrezikun e zhvillimit të gurëve në veshka. Një gur mund të jetë aq i vogël sa një kokërr rërë ose aq i madh sa një bizele.

Kur trupi është i dehidruar, ka edhe më pak rrjedhje të urinës përmes ureterëve (tubi midis veshkës dhe fshikëzës) që është një faktor i rëndësishëm në lëvizjen e gurëve në veshka përmes kësaj rruge kalimi. Gurët në veshka mund të shkaktojnë dhimbje të tmerrshme kur kalojnë përmes uretrës. Dhimbja mund të ndihet në pjesën e poshtme të shpinës dhe në ije.

Simptomat shtesë të gurëve në veshka përfshijnë: gjak në urinë, të përziera, ethet dhe dridhjet, të vjella. Nëse keni pasur gurë në veshka, ka 50 për qind mundësi që të mund të bëni përsëri brenda pesë viteve në vijim. Sidoqoftë, mund të merrni disa masa paraprake për të ulur rrezikun ose për të parandaluar zhvillimin e gurëve.

Mënyrat për të parandaluar gurët në veshka përfshijnë: Të pini të paktën tetë deri në dymbëdhjetë gota ujë çdo ditë për të holluar urinën. Kufizoni kripën. Kufizoni mishin e kuq, sidomos mishit të organeve të brendshme. Pirja e limonadës pa sheqer ose limonit si citrat do të parandalojë formimin e gurëve

Categories
Lajme

Ndryshimet klimaterike, paralajmërimi i NASA-s për vitin 2030

Nga 2030 e tutje do të ketë më shumë përmbytje. Sipas NASA, do të ketë 3 deri në 4 herë më shumë përmbytje sesa tani – të paktën për 10 vitet e ardhshme. Përmbytjet nuk do të ishin më një problem rajonal, por një kombëtar sepse pjesa kryesore e bregdetit amerikan do të preket, paralajmëron NASA në një studim.

Përmbytjet e sipërpërmendura janë të varura nga batica. Niveli i ujit në kulmin e përmbytjes (ujë i lartë) vazhdon të rritet, duke shkaktuar përmbytje në qytetet bregdetare. Këto ngjarje do të grumbullohen në muaj të caktuar. “Nëse ka 10 deri në 15 ditë përmbytje në një muaj, një biznes nuk mund të punojë sepse parkingu është vazhdimisht nën ujë. Njerëzit do të humbin punën e tyre sepse nuk mund të punojnë në rrugët e përmbytura.

Si rezultat i ngrohjes globale, akulli i akullnajave po shkrihet në oqean. Nga viti 1880 e deri më tani, niveli i detit është rritur me 21 në 24 centimetra, një e treta e të cilave ka ndodhur në 25 vitet e kaluara.

Faza tjetër e tillë do të fillojë në mes të viteve 2030, sipas NASA. Deri atëherë, niveli i detit do të jetë rritur në një masë të tillë që ditët e përmbytjes do të rriten masivisht dhe jo vetëm në disa shtrirje të bregdetit, por shumica e bregdetit të SHBA do të preket nga përmbytja.

Ka edhe ngjarje të tjera klimatike, të tilla si El Niño. Këto sigurojnë që ditët e përmbytjes të mos shpërndahen gjatë vitit, por të kontraktohen. Sipas NASA-s, atëherë mund të ketë muaj të tërë në të cilët zonat bregdetare janë të përmbytura.

NASA paralajmëron se ky problem duhet të merret seriozisht tani. Nëse llogaritni muajt në të cilët përmbytjet janë veçanërisht të forta, mund të përgatiteni posaçërisht për to dhe të merrni masat e duhura mbrojtëse.