Categories
Lajme

Covid vazhdon edhe më keq në Shqipëri, njihuni me 6 mënyra të thjeshta për të forcuar mushkëritë

Mushkëritë e shëndetshme janë një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur shëndetin e të gjithë organizmit tuaj. Sidomos në kohët kur gripi dhe viruset po qarkullojnë gjithnjë e më shumë rreth jush.

Virusi më i ri Covid-19, që është përhapur në të gjithë botën, sulmon pikërisht mushkëritë ndaj forcimi i tyre është i domosdoshëm. Në këtë artikull ju tregojmë 6 mënyra si të forconi mushkëritë tuaja për më shumë shëndet.

Merrni frymë thellë përmes hundës – Mënyra më e lehtë për të mbajtur mushkëritë tuaja të forta dhe të shëndetshëm është të merrni frymë përmes hundës. Shkencëtarët kanadezë thonë se sinuset teksa punojnë lëshojnë oksid nitrik, një përbërje që më pas futet thellë në mushkëri. Oksid nitrik frenon zhvillimin e viruseve dhe baktereve, hap rrugët e frymëmarrjes dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në mushkëri, duke rritur thithjen e oksigjenit me 20%. Specialisti fytit Len Zhang, shton se thithja në këtë mënyrë e ajrit e bën më të lehtë frymëmarrjen nëse keni alergji, bronkit ose një infeksion serioz të mushkërive.

Hani një mollë në ditë – Lëkurat e mollëve përmban përbërje (polifenole) që zvogëlojnë inflamacionin e dëmshëm të rrugëve të frymëmarrjes. Gjithashtu ato shërojnë dhe forcojnë indet që veshin mushkëritë tuaja sipas imunologëve. Ngrënia e një molle çdo ditë rrit rezistencën ndaj pneumonisë, bronkitit dhe kollës kronike me 32% dhe e bën frymëmarrjen tre herë më e lehtë kur jeni të sëmurë.

Lini duhanin – Organizata Botërore e Shëndetësisë pohon se lënia e duhanit ul rrezikun e bronkitit me 90%, gjithashtu zvogëlon rrezikun e ndërlikimeve të rënda të mushkërive COVID-19 me 70%. Prandaj mundohuni të qënroni sa më larg duhanit.

Ndërroni perderdet e dushit – Studimet tregojnë se 80% e perdeve të dushi janë të mbushura me baktere që irritojnë mushkëritë dhe krijojnë myk. Fatmirësisht, studiuesit e UCLA thonë se perdja e dushit duhet larë me uje të ngrohtë dhe sapun të paktën dy herë në muaj. Në këtë mënyrë do të largoni mikrobet dhe mykut që mund të thithni teksa bëni dush.

Konsumoni vaj peshku – Marrja e 2,000 mg vaj peshku çdo ditë ushqen indet dhe ngadalëson plakjen e mushkërive deri ne 70%. Ul rrezikun e bronikit kronik me 69% dhe përmirëson funksionimin e përditëshëm të tyre edhe gjatë kohës kur ushtroheni.

Bëni avull me kripë – Për mushkëri më të forta kujdesuni që të bëni të paktën dy herë në javë avull me kripë. Kjo do të relaksojë rrugët e frymëmarrjes tuaj, do të eliminojë mukozën dhe do të stimulojë qarkillimin e gjakut në zonën e mushkërive. Kështu do të arrini të zvogëloni çdo inflamacion të mundëshëm.

Si ta përgatisni – Përzieni dy lugë kripë të trrashë në 500 ml ujë të nxehtë që lëshon avull. Vendosni sipër tij fytyrën tuaj e sidomos pjesën e hundës duke bërë kujdes q ëtë mos afroheni shumë pasi mund të digjeni. Më pas mbuloni kokën me një peshqir apo napë dhe qëndroni në atë pozicion për 10 minuta.

Categories
Këshilla

Jeni me koronavirus? Këto 3 përbërës do ju pastrojnë mushkëritë

Pastrimi ose detoksifikimi i organizmit janë procese të detyrueshme, të cilat forcojnë imunitetin dhe largojnë të gjitha toksinat nga organizmi. Pikërisht, për këto arsye ju duhet të detoksifikoni trupin dhe pastroni mushkëritë dhe mëlçinë me preparate dhe ushqime natyrale.

Xhenxhefil – Është i pasur me vitamina C dhe B, magnez, bakër, mangan dhe minerale të tjera. Enzimat e tij tretëse ndihmojnë në largimin e toksinave të grumbulluara në mëlçi.

Gjithashtu, është vërtetuar se xhenxhefili ka një efekt të dobishëm në dëmtime të ndryshme të mëlçisë, veçanërisht në “mëlçinë e dhjamosur”, sepse zvogëlon rezistencën ndaj insulinës dhe mund të parandalojë inflamacionin. Xhenxhefili gjithashtu ka një efekt pozitiv në mushkëri sepse eliminon ndotësit që arrijnë në kanalet e mushkërive.

Shafran i Indisë – Shafrani i Indisë ka veti të forta antioksiduese, anti-inflamatore, antivirale, antibakteriale, antifungale dhe antikancerogjene. Ndihmon tretjen dhe lehtëson zbërthimin e yndyrave në trup. Tek njerëzit që vuajnë nga mëlçia e yndyrshme, shafrani i Indisë redukton gjendjen inflamatore të qelizave të mëlçisë.

Hudhra – Falë squfurit, alicinës dhe selenit, hudhra stimulon prodhimin e enzimave të rëndësishme të mëlçisë që kontribuojnë në eliminimin e toksinave nga trupi. Ka efekt anti-inflamator, pra ndihmon me astmën, dhe në të njëjtën kohë ul rrezikun e kancerit të mushkërive.

Përveç kësaj, përdorimi i hudhrës redukton zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare, redukton rritjen e LDL – kolesterolit të keq, parandalon mpiksjen e gjakut dhe zvogëlon rritjen e presionit të gjakut.

Categories
Lajme

Lexoni me kujdes: 3 erëza që “pastrojnë” mushkëritë e duhanpirësve

Studimet kanë treguar se konsumimi i disa llojeve të ushqimeve dhe pijeve ndihmon të largojë substancat e dëmshme nga trupi.

Hudhra – Shumë veti medicinale i atribuohen hudhrës. Quhet një antibiotik natyral, me efekte antikancerogjene dhe anti-inflamatore që lufton kërpudhat dhe disa viruse.

Hudhra përmban alicinë, e cila shkatërron infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes dhe shumë studime kanë treguar se është një ndihmës efektiv në pastrimin e mushkërive të personave duhanpirës.

Xhenxhefili – Forcon imunitetin, përmirëson tretjen, zvogëlon proceset inflamatore në trup dhe largon toksinat nga mushkëritë dhe pjesën tjetër të trupit, prandaj rekomandohet për personat që kanë pirë duhan. Më së shpeshti përdoret si çaj por mund të përdoret dhe si erëz në pjata të ndryshme.

Shafrani i Indisë – Disa studime kanë treguar se shafrani i Indisë përmirëson pastrimin e mushkërive nga substancat e dëmshme si pasojë e pirjes së duhanit ose mënyrës së jetesës së pashëndetshme.

Përveç kësaj, parandalon sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes. Për të shijuar përfitimet anti-inflamatore të shafranit të Indisë, përzieni atë me pak piper të zi.

Categories
Lajme

Jeni duhanpirës? Sugjerohet që këtë perime duhet ta konsumoni sa më shumë

Duhanpirësit dhe ata që e kanë lënë duhanin, por që ende kanë nikotinë në sistemin e tyre, nëse hanë shumë brokoli dhe perime të tjera të familjes kruçifere, mund të kenë më pak gjasa se duhanpirësit e tjerë të zhvillojnë kancer të mushkërive.

Studiuesit në Institutin e Kancerit Rosëell Park në Buffalo, N.Y. , pas hulumtimeve, dolën në këtë konkluzion të cilin e bënë publik në Uashington, DC në një takim të Shoqatës Amerikane të Kërkimit të Kancerit mbi parandalimin e kancerit.

“Gjëja e parë që duhet bërë është të lini duhanin”, sepse kjo është “absolutisht gjëja më e mirë për të bërë për të zvogëluar rrezikun” e zhvillimit të kancerit të mushkërive, thotë studiuesi Li Tang.

Përveç lënies së duhanit, Tang u rekomandon duhanpirësve dhe ish-duhanpirësve të hanë më shumë perime si brokoli, lulelakra, lakra, lakra jeshile, rrepa, pazi– veçanërisht në formën e tyre të papërpunuar.

Tang paralajmëron se “asgjë nuk funksionon si një lëng magjik” i garantuar për të parandaluar kancerin e mushkërive, por të ngrëniet sa më shumë perime ka efekte shumë pozitive.

Categories
Lajme

Çaji bimor nga eukalipti shqiptar, ndikon për shëndetin e mirë të mushkërive

Shqiptarët janë njohur me pemën e eukaliptit në vitet 60-70. Asokohë, kjo pemë me lule me ngjyra të ndezura përdorej për dekorimin e hapësirave publike. Megjithatë, eukalipti ofron vlera të jashtëzakonshme që shkojnë përtej dekorimit. Gjethet e eukaliptit munden të çlirojnë një vaj esencial me shumë vlera për organizmin.

Disa prej vlerave më të mira shëndetësore të eukaliptit përfshijnë: përmirësimin e sistemit të frymëmarrjes, forcimin e imunitetit, uljen e ankthit, shkatërrimin e viruseve, baktereve dhe inflamacionin. Në këtë artikull do të mësoni më shumë për vlerat specifike të eukaliptit për shëndetin e mushkërive.

Shpërbën sekrecionet – Eukalipti luan rolin e barnave që synojnë të çlirojnë mushkëritë nga sekrecionet dhe substancat e huaja që akumulohen në to. Ai i pastron mushkëritë dhe nxjerr prej tyre sekrecionet që nuk dalin dot. Sekrecionet bëhen më të holla dhe shpërbëhen imtësisht duke dalë më lehtë nga sistemi i frymëmarrjes.

Antioksidantët – Të gjitha nënproduktet e eukaliptit janë të pasur me antioksidantë, të cilët i vijnë në ndihmë imunitetit. Ekspertët kinezë kanë arritur në konkluzionin se vaji i eukaliptit përmban shumë antioksidantë të cilët parandalojnë të ftohurën, gripin, kollën dhe shumë sëmundje të tjera të rrugëve të frymëmarrjes.

Kundër acarimeve të rrugëve të frymëmarrjes – Vaji esencial i eukaliptit ka aftësinë të ulë enjtjet dhe largojë skuqjet e fytit gjatë të ftohurës dhe gripit. Shkencëtarët spanjollë argumentojnë se vaji esencial është efikas kundër këtyre acarimeve sepse ndalon prodhimin e oksidit nitrik.

Zhbllokimi i hundëve – Eukalipti arrin të zhbllokojë hundët e e zëna dhe të inflamuara si pasojë e sëmundjeve. Ai shpërbën sekrecionet dhe lehtëson frymëmarrjen.

Sëmundjet e tjera – Eukalipti mund të shërojë të ftohurën, të luftojë simptomat e gripit apo azmës. Ai është efikas kundër bronshitit, pneumonisë, tuberkulozit dhe sinozitit.

Terapia e aromave – Eukalipti dhe vaji esencial i tij mbron shëndetin e sistemit të frymëmarrjes edhe falë aromës qetësuese. Për më tepër, aroma që lëshon vaji esencial ka aftësinë pastruese të ajrit. Nëse nuk arrini të gjeni vajin esencial të eukaliptit, ju mund të shfrytëzoni mirësinë e tij nëpërmjet çajit.

Si të përgatisni Çajin e eukaliptit – Në një filxhan qelqi hidhni gjysëm luge çaji me gjethe të thata eukalpiti. Më pas shtoni një filxhan me ujë të valuar. Mbulojeni filxhanin me kapak për 10 minuta, kullojeni dhe shtoni mjaltë. Pini 2-3 filxhanë në ditë për të marrë përfitimet maksimale.

Categories
Lajme

Lista, këto janë 7 ushqimet që ndihmojnë në pastrimin total të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm.

Çaji jeshil – Pirja e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil rekomandohet përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin e sistemit tretës. Çaji jeshil kombinohet shumë mirë me xhenxhefilin, lëngun e limonit dhe mjaltin.

Lëngu i limonit – Eshtë shumë i pasur me antioksidantë dhe acid folik. Pini ujë me lëng limoni çdo mëngjes me stomak bosh.

Lëngu i boronicës së kuqe ose ananasit – Këto fruta janë të pasur me antioksidantë dhe lëngun e tyre mund ta pini çdo ditë në mes vakteve ose gjatë drekës. Nëse po përpiqeni të pastroni mushkëritë, atëherë shmangni pijet e gazuara dhe alkolike.

Lëngu i karotës – Karota është e pasur me beta karoten dhe vitaminat A, K, C dhe B. Lëngu i saj rrit nivelin e alkalinës në gjak. Studimet kanë konfirmuar se disa karrota në ditë ulin rrezikun e sëmundjeve të mushkërive.

Xhenxhefil – Eshtë një aleat kundër sëmundjeve të këqija. Ai lehtëson eliminimin e sekrecioneve bllokuese të mushkërive.

Ushqimet me antioksidantë – Spinaqi, frutat e pyllit, brokoli, peshku dhe rrushi janë ushqime të pasura me antioksidantë që forcojnë imunitetin, kapacitetin e mushkërive dhe frymëmarrjes.

Rigoni dhe nenexhiku – Përbërësit organikë të rigonit përmirësojnë frymëmarrjen dhe çlirojnë mushkëritë nga bllokimet prej sekrecioneve. Mund t’i përdorni si çaj si çdo çaj tjetër bimor. Ato ndihmojnë në pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes nga bakteret. Nenexhiku qetëson muskujt e rrugëve të frymëmarrjes dhe të dyja bimët duhen bërë pjesë e regjimit tuaj ushqimor. Mbrojtja e mushkërive kërkon marrjen e ushqyesve të domosdoshëm dhe vitaminave jo vetëm nga ushqimi por edhe suplementët. Këshillat e fundit por jo nga rëndësia janë që të mos pini duhan, të qëndroni larg zonave ë ndotura dhe të pini sa më shumë lëngje të ngrohta.

Categories
Lajme

Këto janë vitaminat perfekte që mushkëritë të gëzojnë shëndet të mirë

Një vështrim i shpejtë i vitaminave më të mira për mushkëritë: Vitamina C; Vitamina D; Magnezi; Omega-3; Kurkumina; N-acetilcisteina; Vitamina E. Mushkëritë tuaja, të cilat janë pjesë e sistemit tuaj të frymëmarrjes, po punojnë vazhdimisht për t’ju mbajtur gjallë duke siguruar oksigjen në trup dhe duke nxjerrë dioksid karboni.

Mushkëritë e komprometuara mund të ndikojnë ndjeshëm në shëndetin tuaj të përgjithshëm, prandaj mbajtja e tyre e shëndetshme duhet të jetë një përparësi kryesore. Fatkeqësisht, shumë faktorë mund të dëmtojnë shëndetin e mushkërive.

Për shembull, ndotja e ajrit, duhani, pneumonia dhe sëmundje të tilla si astma, COVID-19 dhe sëmundja pulmonare obstruktive kronike (COPD) mund të kontribuojnë të gjitha në uljen e funksionit të mushkërive. Për më tepër, zgjedhjet dietike dhe mangësitë e mikronutrientëve mund të ndikojnë negativisht në funksionin e mushkërive.

Disa kërkime sugjerojnë se disa suplemente dietike, të tilla si vitaminat dhe mineralet, mund të ndihmojnë njerëzit me kushte mjekësore që ndikojnë në funksionin e mushkërive, si dhe ata që dëshirojnë të mbështesin shëndetin e tyre të mushkërive në përgjithësi.

Categories
Lajme

Mushkëritë e tua po të kërkojnë ndihmë, nëse ke këto 5 shenja paralajmëruese

Ne duhet t’u kushtojmë vëmendje mushkërive dhe shenjave që ato na japin kur diçka nuk është në rregull. Ja 5 sinjale që duhet t’i merrni më seriozisht:

Dhimbje shpine dhe shpatullash – Edhe pse një simptomë e rrallë, dhimbja e shpinës, shpatullës, apo edhe e gjoksit mund të tregojnë fillimin e kancerit të mushkërive që, nëse zbulohet në fazat e hershme, shërohet. Nëse kjo dhimbje është më e fortë dhe zgjat më shumë se dhimbja e zakonshme e shpinës, ose nëse e përjetoni shpesh, ju këshillojmë të shkoni te mjeku.

Kollë e vazhdueshme – Kolla ​​akute dhe nën-akute mund të jenë shenja të kancerit të mushkërive, veçanërisht nëse kombinohen me simptoma të tjera si kolla me gjak.

Probleme me frymëmarrjen – Mungesa e frymëmarrjes shkaktohet nga astma ose alergjitë. Nëse edhe ju vuani nga këto, mirë do të ishte të dilnit për një farë kohë nga qyteti ku jetoni, shkoni diku me ajër të freskët ose ushtrohuni nga liqeni.

Sytë dhe lëkura e verdhë (verdhëza) – Një tregues i qartë i problemeve të mëlçisë që mund të shkaktohen nga kanceri i mushkërive. Verdhëza është një gjendje që e bën të verdhë lëkurën dhe të bardhën e syrit.

Mungesë energjie – Mungesa e gjumit ose stresi mund të jenë shkaqet e lodhjes, por nëse ndiheni shumë shpesh të lodhur, keni kollë dhe s’keni oreks, kjo do të thotë se diçka nuk po shkon me mushkëritë tuaja.

Categories
Këshilla

Ushqimet që pastrojnë mushkëritë tuaja, Anila ju tregon rrugën e duhur

Ruajtja e shëndetit të mushkërive dhe funksioneve të tyre është thelbësore. Mushkëritë e shëndetshme garantojnë që i gjithë organizmi të ushqehet siç duhet me oksigjen.

Ushqimet luajnë një rol kryesor për mirëqenien e këtij organi. Barishtet, hudhra, agrumet, frutat e pyllit dhe xhenxhefili janë ndër ushqimet më të rekomandueshme për shëndetin e mushkërive.

Ja cilat janë ushqimet më të mira që pastrojnë mushkëritë:
Fistikët – Fistikët janë shumë të rëndësishëm për shëndetin e mushkërive, pasi përmbajnë një lloj të veçantë të vitaminës E, e cila ofron mbrojtje ndaj disa formave të sëm. undjeve të mushkërive. Fistikët ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe të ngopin lehtë e pa kalori, të cilat janë përgjegjëse për shtimin në peshë.

Speci djegës – Speci djegës është një erëz shumë e fuq. ishme dhe mirëbërëse për organizmin. Ai ofron me dhjetëra përfitime për shëndetin e njeriut. Speci djegës ndihmon në reduktimin e kollës që irriton fytin në vazhdimësi.

Ekspertët thonë se speci dj. egës parandalon prob. lemet me të ftohurën dhe gripin. Kjo erëz shpërbën sekrecionet dhe rekomandohet për gjithëkënd që vuan nga bronshiti apo pro. blemet me rrugët e frymëmarrjes.

Ushqimet e pasura me omega 3 – Acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë në pastrimin e mushkërive dhe efikasitetin e sistemit të frymëmarrjes. Salmoni, sardelet, farat, arrorët dhe vezët janë shumë të pasur me acide yndyrore omega-3. Këto ushqime kanë gjithashtu aftësinë të shmangin inflamacionin në organizëm dhe të përmirësojnë shëndetin mendor.

Categories
Këshilla

“Mirëqënia e mushkërive”, ushqimet që duhet dhe nuk duhet të hani!

Funksioni i tyre parësor është të transportojnë oksigjen nga atmosfera nëpër enët e gjakut dhe të çlirojnë dioksidin e karbonit në atmosferë. Për të kuptuar anatominë e mushkërive, duhet të studiohet kalimi i ajrit nëpërmjet hundës dhe gojës.

Për shkëmbimin e gazeve (të oksigjenit dhe dioksidit të karbonit) nevojitet një mozaik prej milionash qelizash të vogla të specializuara. Nëse arrini të kujdeseni për mushkëritë e juaja, ato mund të jetojnë shumë gjatë. “Mushkëritë janë shumë të qëndrueshme nëse ato nuk sulmohen nga jashtë,” thotë Norman Edelman, shefi mjekësor i Shoqatës Amerikane të Mushkërive.

Ushtrimet e rregullta janë veçanërisht të rëndësishme kur keni sëmu ndje kronike mushkërish. Në këtë rast mushkëritë duan ndihmën më të nevojshme që të funksionojnë më së miri. Nëse ajri i ftohtë përforcon simptomat e astmës, duhet të përdorni një shall për të ngrohur ajrin që thithet përpara se ai të shkojë në mushkëri.

Kini kujdes nga zonat e ndotura në natyrë. Në disa zona, veçanërisht në verë, njerëzit me sëmu ndje mushkërish janë veçanërisht të ndjeshëm nga ndotja e ajrit. Përmirësoni ajrin në mjediset e brendshme. Ndotja e ajrit në natyrë nuk është problemi i vetëm. Ekzistojnë një numër i madh burimesh të brendshme që përfshijnë oxhaqet, sobat me dru, materialet e ndërtimit, freskueset apo edhe qirinjtë.

Agjensia për Mbrojtjen e Mjedisit rekomandon tre qasje : Eliminimin e këtyre burimeve, përmirësimin e ventilimit dhe përdorimin e pastruesve të ajrit. Hani mirë. Ka prova që ushqimet e pasura me antioksidantë janë të mira për mushkëritë.

Një studim i kryer në vitin 2013 arriti në përfundimin se njerëzit që konsumonin më shumë perime (brokoli, lakër, lulelakër, lakër jeshile etj) kishin më pak gjasa për t’u diagnostikuar me kan cer në mushkëri se sa ata që nuk konsumonin perime. “Të gjitha ato perime gjethe-jeshile duket se përmbajnë shumë antioksidantë që kanë një efekt mbrojtës,” thotë doktor Edelman.

Mbroni veten gjatë punës. Profesione të ndryshme mund të vënë mushkëritë në rre zik, duke filluar nga puna në ndërtim e deri tek stilimi i flokëve. Sipas doktor Edelman, rreth 15% e atyre që vuajnë nga astma e kanë për shkak të profesionit të tyre.

Fajtorë të mundshëm përfshijnë pluhurin, kimikatet nëpër depot ushqimore, kimikatet e bojrave, elementë të naftës e shumë të tjerë. Nëse punëdhënësi juaj ju ofron pajisje dhe mjete mbrojtëse, mos i neglizhoni por përdorini ato.

Gjithashtu kujdesuni për të shmangur infeksionet. Lajini duart vazhdimisht, shmangni turmat e njerëzve në kohë gripi, pushoni sa më shumë, hani mirë dhe mbani nivelin e stresit nën kontroll.

Shumë nga aktivitetet brenda në shtëpi – pastrimi, rregullimi etj. – mund t’i ekspozojnë mushkëritë ndaj grimcave të dëmshme apo gazeve. Mbroni veten duke zgjedhur produkte të sigurta, duke punuar në një dhomë të mirë-ventiluar dhe përdorni maskë kundra pluhurit.

Shmangni bojrat me bazë vajore që çlirojnë komponentë organikë të paqëndrueshme dhe në ven të tyre përdorni bojrat me bazë ujore. Produktet e pastrimit mund të përmbajnë kimikate të dëmshme gjithashtu. Prandaj është e këshillueshme leximi i etiketave përpara se një produkt të blihet.

Kini kujdes nga “radoni”. Radoni është një gaz natyror radioaktiv i prodhuar nga avaria e uraniumit në terren. Ai zakonisht rrjedh nëpër shtëpitë e vjetra ku ka të çara në mure apo themele të shtëpisë. Radoni është shkak kryesor i kan cerit të mushkërive tek jo-duhanpirësit.

Mos i neglizhoni shenjat paralajmëruese. Nëse keni kollë për më shumë se një muaj, apo merrni frymë me vështirësi gjatë një ushtrimi fizik duhet patjetër të vizitoheni tek një doktor. Tështima, kolla apo dhi mbja e gjoksit për më shumë se një muaj me të vërtetë janë prob leme që nuk duhen neglizhuar.

Kontrolloni gjendjen tuaj. Nëse vuani nga astma apo sëmu ndja kronike pleumonare, duhet të bëni ç’të jetë e mundur për t’i mbajtur nën kontroll. Medikamentet parandaluese mund t’ju shërbejnë për të ulur rrezikun e acarimit të astmës.

Ushqimet më të dobishme e të dëmshme për mushkëritë
Në të vërtetë nuk ekziston një dietë që do të eliminojë apo kurojë sëmundjet e mushkërive por sigurisht që do të jenë një ndihmë për mirë-funksionimin e tyre.

MOLLA (+) -Kjo është një arsye më tepër për t’i vendosur mollët në listën e ushqimeve që konsumojmë çdo ditë. Një studim britanik arriti në konkluzionin se njerëzit që konsumonin dy deri në pesë mollë në javë kishin 32% rrezik më pak për të vuajtur nga astma se sa njerëzit që hanë më pak. Ekspertët mendojnë se janë flavonoidet që molla përmban përgjegjëse për ndihmën në funskionimin e mushkërive.

PJEPRI (+) – Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që mund të shmangë dëmtimin e mushkërive duke lu ftuar radikalet e lira. Edhe pse vitamina C mund të gjendet në shumë fruta dhe perime, ajo ndodhet me bollëk në agrume si portokalli, kivi, pjepri, domatet, brokoli etj.

KARROTAT (+) -Karrotat janë të famshme për përmbajtjen e beta-karoten, një tjetër lloj antioksidanti. Studimet paraprake sugjerojnë se beta-karoten që konvertohet në vitaminë A kur ndodhet në trup mund të zvogëlojë rrezi kun e astmës. Beta-karoten ndodhet edhe në frutat me ngjyra të tjera, por edhe në perime si specat jeshile apo patatja e ëmbël.

KAFJA (+) – Kafeina është një element i mirë përsa i përket shëndetit të mushkërive. Kafeina mund të përmirësojë në mënyrë modeste funskionin e rrugëve ajrore në trup për rreth 4 orë pasi është konsumuar. I dobishëm mund të jetë edhe çaji i zi.

HURDHRA (+) -Sipas doktor Grahamit, hurdha ka veti anti-inflamatore. Ekspertët e kanë vendosur hurdhrën në në vendet e para të listës përsa i përket infeksioneve virale. Hurdhra prodhon një antioksidant të fuqishëm që shkatërron radikalet e lira.

FRUTAT E THATA (-) -Frutat e thata mund të provokojnë alergji fatale për disa persona që vuajnë nga astma. Sipas një studimi disa fëmijë që vuanin nga astma dhe që kishin alergji nga frutat e thata duket se e kishin zhvilluar më tepër sëmu ndjen me përdorimin e tyre.

KRIPA (-) -Tipar dallues i astmës është inflamacioni dhe shtrëngimi i rrugëve të frymëmarrjes. Kripa mund të kontribuojë në shkaktimin e inflamacionit. “Gjithnjë u them njerëzve të konsumojnë sa më pak soduim nëse kanë simptoma astmatike,” thotë doktor Graham.

VERA (-) -Disa studime sugjerojnë se vera mund të acarojë astmën për shkak të prezencës së një elementi të quajtur ‘sulfit’ që ndodhet edhe tek frutat e thata. Të tjera studime thonë se mund të jetë vetë alkooli produkti që e shkakton këtë acarim.