Categories
Këshilla

Dy mënyra të çuditshme për të lehtësuar në sekondë pickimin nga mushkonja

Ka 2 mënyra për të qetësuar kruajtjen nga pickimet e mushkonjave në shumë pak kohë. Me një shirit ngjitës pak të lyer me vaj. Me pak manikyr pa ngjyrë.

Mund të duket e çuditshme, por të gjithë ata që e kanë provuar shumë herë, e dinë se me të vërtetë funksionon. Në pjesën ku mushkonja ka pickuar, bllokoje ajrin me pak manikyr pa ngjyrë dhe mbaje ashtu për pak minuta.

Mund të të duket pak e bezdisur lëkura e lyer, por shpëtimi nga kruajtja është i menjëhershëm Ndjesia e kruajtjes vjen menjëherë nga pickimi që reagon me ajrin, kështu që për ta ndaluar, ju duhet të bllokoni rrjedhën e ajrit në vendin e pickimit.

Categories
Këshilla

Si të largoni mushkonjat, mënyrat e duhura dhe natyrale

Asgjë nuk “përshtatet” si një birrë e ftohtë në verë, si për njerëzit ashtu edhe për mushkonjat. Sipas rezultateve të një studimi japonez, njerëzit që pinë birrë janë më tërheqës për pirësit e gjakut.

Meqenëse u pëlqejnë aromat e frutave dhe lules, birra është një biletë fituese për mushkonjat. Sekreti qëndron në dyoksidin e karbonit që ato ndiejnë në dhjetëra metra, nivelin e rritur të etanolit në djersë dhe temperaturën më të lartë të trupit.

Kur vishemi në rroba me ngjyra të errëta, mushkonjat na shohin më mirë. Nëse doni të jeni të padukshëm për to, harrojeni zi ose blu të errët. Bluzat e bardha prej liri ose bluzat më të lehta janë një zgjedhje më e mirë sesa veshjet “më të errëta”.

Nëse harroni rutinën e përditshme, do të jeni më tërheqës për gjakpirësit, të cilët janë veçanërisht të lumtur për ata që harruan të vendosin deodorant. Përbërësit që gjenden në djersë dhe urinë shërbejnë si një alarm që është koha e drekës.

Steroidet dhe nxehtësia e trupit të mushkonjave janë si një tortë ditëlindjeje, kështu që nuk duhet të habiteni nëse ndesheni pas një vrapimi në mbrëmje ose ushtrimeve në një ambient të hapur.

Mushkonjat mbërrijnë në skarë të fundit, vetëm kur nuk ka më tym pasi ai i “mbyt” shqisat e tyre, gjë që e bën të vështirë për ato të na gjejnë. Nëse jeni diku në natyrë ku mund të ndizni një zjarr, është e dobishme të shtoni bimë që do t’i largojnë ato, të tilla si livando, rozmarinë ose borzilok.