Categories
Këshilla

Sa pak flitet për nektarinën, sezoni i tyre është tani dhe janë “thesar” për shëndetin

Frutat e nekatinës janë të njohura në të gjithë botën jo vetëm për shkak të karakteristikave të tyre mbresëlënëse të shijes, por edhe sepse ato kanë veti të theksuara shëruese. Si mund të jenë të mira nektarinat për ju?

Konsumi i rregullt i këtyre frutave është një parandalim efektiv i hipertensionit dhe aterosklerozës. Nektarinat largojnë lëngun e tepërt nga trupi dhe, në këtë mënyrë, kanë një efekt të dobishëm në gjendjen e gjakut.


Nektarina ose disa fruta të tilla, të ngrënë me stomak bosh, gjysmë ore para vaktit kryesor, fillojnë procesin e tretjes dhe ndihmojnë në tretjen e ushqimit të rëndë yndyror. Natyrisht, ju kurrë nuk duhet të hani këto dhe fruta të tjera pas pjatave të tilla, përndryshe rrezikoni të merrni një stomak të mërzitur.

Fibrat natyrale, të cilat janë pjesë e nektarinave, përmirësojnë funksionimin e zorrëve, normalizojnë procesin e tretjes, pastrojnë aparatin tretës nga toksinat dhe toksinat, dhe gjithashtu heq kolesterolin e tepërt të dëmshëm nga trupi. Një rënie në nivelin e kësaj substance në gjak, nga ana tjetër, ka një efekt pozitiv në gjendjen e zemrës dhe enëve të gjakut.


Për shkak të vetive të renditura në paragrafin e mëparshëm, këto fruta (natyrisht në sasi të arsyeshme) kontribuojnë në heqjen e peshës së tepërt.

Dhe nektarinat gjithashtu mund të lehtësojnë kapsllëkun, madje edhe kronik – thjesht duhet të përfshini këto fruta ose lëng të shtrydhur fllad prej tyre në dietën tuaj dhe të merrni stomakun bosh 20-30 minuta para ngrënies.

Prania e vitaminës C në përbërjen e këtyre frutave i pajis ata me një efekt antioksidant – ata ndalojnë proceset inflamatore në trup, parandalojnë shkatërrimin e qelizave nga radikalet e lira dhe përmirësojnë metabolizmin.

Këto antioksidantë natyralë përmirësojnë gjendjen e lëkurës duke i siguruar asaj hidratim optimal dhe duke parandaluar kështu formimin e rrudhave dhe plakjen e parakohshme.

Kaliumi që përmbahet në nektarina ka një efekt të dobishëm në gjendjen e sistemit nervor, muskulor dhe kardiovaskular.
Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se këto fruta unike gjithashtu kanë disa aktivitete anti-kancer për shkak të pektinave, të cilat shkatërrojnë patogjenët në trupin tonë.

Nektarinat, të cilat kanë një përbërje të pasur me lëndë ushqyese dhe tul mjaft të dendur, janë ideale për një fillim të mbarë të ditës – të ngrënë për mëngjes, këto fruta do t’ju ngopin për një kohë të gjatë, do të shuajnë etjen tuaj dhe gjithashtu sigurojnë trupin me vitamina , minerale dhe energji për disa orë.