Categories
Lajme

Sa i shëndetshëm është orizi i bardhë?

Orizi është ushqimi kryesor për më shumë se gjysmën e popullsisë së botës. Ndërsa ka mbi 110,000 lloje të kultivuara të orizit, ne zakonisht i grupojmë kokrrat e orizit në dy kategori: të bardhë dhe kafe. Nga të dy, orizi i bardhë është më i konsumuar dhe i preferuar nga shumë njerëz. Por ju mund të pyesni veten nëse është e shëndetshme. Më poshtë do të mësoni se cila është vlera ushqyese e orizit të bardhë dhe si krahasohet me opsionet me drithëra integrale.

Vlera ushqyese e orizit të bardhë

Një filxhan oriz i bardhë i gatuar përmban pak më shumë se 200 kalori, rreth 4 gram proteina dhe 44 gram karbohidrate me më pak se 1 gram fibra. Kjo është sasia e karbohidrateve në rreth tre feta bukë të bardhë. Përmbajtja e vitaminave dhe mineraleve në orizin e bardhë të papasur është mjaft e ulët. Për shembull, i njëjti porcion i orizit kaf siguron 78 mg magnez në krahasim me 19 mg oriz të bardhë. Përmbajtja e kaliumit në oriz të bardhë është 55 mg për filxhan të gatuar në krahasim me 174 mg gështenjë. Nuk ka lëndë ushqyese më të larta në orizin e bardhë të papasur krahasuar me drithërat. Orizi kaf gjithashtu përmban më shumë fibra, 3 gram për filxhan të gatuar.

Oriz i bardhë dhe niseshte e qëndrueshme

Gatimi dhe më pas ftohja e niseshtës, përfshirë orizin e bardhë, është treguar se rrit formimin e një substance të quajtur niseshte rezistente. Niseshteja e qëndrueshme është një lloj unik i karbohidrateve që është treguar se përmirëson natyrshëm djegien e yndyrës së trupit. Ashtu si fibrat, ju nuk mund të tresni ose thithni niseshtenë rezistente dhe kur ajo arrin në zorrën e trashë, fermentohet, duke bërë që trupi juaj të djegë dhjamin. Nëse është e mundur, lëreni orizin e bardhë të ftohet në temperaturën e dhomës përpara se ta hani ose vendoseni në frigorifer për përdorim në të ardhmen.

Një filxhan oriz i bardhë i gatuar përmban pak më shumë se 200 kalori, rreth 4 gram proteina dhe 44 gram karbohidrate me më pak se 1 gram fibra. Kjo është sasia e karbohidrateve në rreth tre feta bukë të bardhë. Përmbajtja e vitaminave dhe mineraleve në orizin e bardhë të papasur është mjaft e ulët. Për shembull, i njëjti porcion i orizit kaf siguron 78 mg magnez në krahasim me 19 mg oriz të bardhë. Përmbajtja e kaliumit në oriz të bardhë është 55 mg për filxhan të gatuar në krahasim me 174 mg gështenjë. Nuk ka lëndë ushqyese më të larta në orizin e bardhë të papasur krahasuar me drithërat. Orizi kaf gjithashtu përmban më shumë fibra, 3 gram për filxhan të gatuar.

Oriz i bardhë dhe niseshte e qëndrueshme

Gatimi dhe më pas ftohja e niseshtës, përfshirë orizin e bardhë, është treguar se rrit formimin e një substance të quajtur niseshte rezistente. Niseshteja e qëndrueshme është një lloj unik i karbohidrateve që është treguar se përmirëson natyrshëm djegien e yndyrës së trupit. Ashtu si fibrat, ju nuk mund të tresni ose thithni niseshtenë rezistente dhe kur ajo arrin në zorrën e trashë, fermentohet, duke bërë që trupi juaj të djegë dhjamin. Nëse është e mundur, lëreni orizin e bardhë të ftohet në temperaturën e dhomës përpara se ta hani ose vendoseni në frigorifer për përdorim në të ardhmen.

Categories
Lajme

Ushqimet me niseshte, të mira apo të dëmshme për organizmin tonë?

Shumica e karbohidrateve komplekse që konsumojmë, për shembull drithërat, makaronat dhe patatet, futen në grupimin e niseshtes që përbëhet nga molekula të shumta sheqeri të lidhura me njëra tjetrën. Ky lloj karbohidrati ndahet në dy kategori: i tretshëm ose rezistent. Kategoria e dytë është ajo që i bën mirë organizmit.

Niseshteja rezistente funksionon njësoj si fibra e tretshme. Ajo ushqen bakteret në stomak dhe rrit prodhimin e acideve yndyrore në formën e zingjirit të shkurtër, të cilët luajnë një rol thelbësor në shëndetin e tretjes.

Ushqimet me përmbajtje të lartë të këtij karbohidrati janë: Tërshëra me 3.6/100 gramë e pasur edhe me fibër, antioksidantë, vitamina dhe minerale. Orizi kaf, elbi e drithëra të tjera që ofrojnë jo vetëm fibër por edhe fosfor dhe magnez. Fasulet dhe legumet që ofrojnë 1-5 gramë niseshte rezistente për çdo 100 gramë bishtajore. Patatet e gatuara, të cilat janë burim i pasur edhe i kaliumit dhe vitamminës C. Banania e papjekur, përmban jo vetëm niseshte rezistente por edhe vitaminat B6, C si dhe fibër.

Deri më tani, nuk dihet një rekomandim zyrtar për sasinë e nevojshme të këtij karbohidrati. Studimet e derimëtanishme thonë se niseshteja rezistente ofron përfitime për shëndetin nëse merret në sasitë 20-45 gramë në ditë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, njerëzit konsumojnë sasi të pakëta të saj deri në 5 gramë në ditë, ndërsa në Evropë konsumojnë akoma më pak. Konsumi më i lartë i këtij ushqyesi vërehet në Kinë me 15 gramë në ditë dhe në Afrikën e Jugut me 38 gramë në ditë për person.

Categories
Këshilla

Niseshtja e përpunuar një e keqe e madhe për trupin tonë!

Brioshet e paketuara për mëngjes, kosi pa yndyrë, salcat e sanduiçit, por edhe shumë ushqime të tjera, përmbajnë niseshte të modifikuar. Në fund të ditës, duke marrë parasysh edhe karbohidratet si (buka, makaronat, etj.), sasia që konsumojmë bëhet e konsiderueshme dhe të gjitha këto ushqime kanë tendencë të rritin indeksin e glicemisë, duke favorizuar shndërrimin në yndyrë të gjithçkaje që hamë.

Çfarë është niseshteja e modifikuar? Ne i japim një emër dhe një fytyrë armikut të fshehur në ushqimet tona. Niseshteja e modifikuar është niseshte misri që i nënshtrohet proceseve industriale me qëllim që ti bëjnë ushqimet më rezistente dhe të pëlqyeshme , duke marrë parasysh që nuk ka ligj ose rregullore që rregullon sasinë. Sidoqoftë, duhet të themi se nuk po flasim për një substancë të rrezi kshme.

Niseshteja e modifikuar ka pak vlera ushqyese, indeks të lartë glicemik dhe përmbajtje të lartë kalorike. Niseshteja e misrit përbëhet kryesisht nga dy substanca: amilozë dhe amilopektinë. Në një nivel industrial, përdoret e dyta, një substancë me një indeks të lartë glicemik, lehtësisht e tretshme dhe me një forcë të konsiderueshme trashësie, shumë e dobishme, për të rritur qëndrueshmërinë e pelteve të frutave, ushqimeve të konservuara ose ushqimeve të ngrira.

Në etiketat ushqimore mund të gjendet me një emër tjetër: shurup glukoze , që tregon variantin e shtuar në ujë, të menaxhuar më mirë në disa kontekste prodhimi. Variantet e tjera janë shurupi i fruktozës ose HFCS (Shurupi i misrit me fruktozë të lartë). Emrat dhe akronimet ndryshojnë, por jo rezultati.

Në etiketat, ndonjëherë mund të përmendet si E1401 ose E1451. Dobishmëria e niseshtes së modifikuar – Le ta pranojmë: përdorimi i kësaj substance është i dobishëm mbi të gjitha për prodhuesit, të cilët mund ti maskojnë produktet e dobëta duke rritur shijen dhe konsistencën, duke kursyer sasinë dhe cilësinë e ushqimit bazë, por duke e bërë ushqimin më pak ushqyes dhe më pak të shëndetshëm .

Përpunimi industrial e bën sheqerin që ndodhet tek misri më lehtë për tu përthithur, sepse i prish zinxhirët molekularë, duke i bërë ato më të shkurtra dhe, rrjedhimisht, më të tretshëm. Kjo çon në një rritje të mëtejshme të indeksit të glicemisë, kështu pasi ushqimi gëlltitet, ky aditiv përthithet shumë shpejt dhe ruhet si yndyrë sesa të përdoret nga trupi për të prodhuar energji.

Në cilat produkte e kemi niseshtenë e modifikuar? Niseshteja e modifikuar mund të gjendet kryesisht në të gjitha produktet me një konsistencë kremoze ose xhelatinoze, siç janë majoneza, ketchup por edhe në produktet e lehta. Lista e mëposhtme nuk është e plotë pasi ajo mund të gjendet dhe në më tepër produkte.

Sugjerimi është që t’i kushtoni më shumë vëmendje asaj që raportohet në etiketat e ushqimit. Salcat dhe kremrat : përdoren si një trashës, për shembull në salcën e beshamelit. Qumështi i fermentuar : përmirëson konsistencën dhe trashësinë e kosit.

Djathrat : përmirëson konsistencën, veçanërisht në ato të shkrira. Mish I konservuar : niseshteja e modifikuar përdoret për ta bërë strukturën e mishit më homogjene. Mishi i grirë : niseshteja parandalon lëshimin e ujit gjatë ruajtjes dhe bën që derivatet e mishit të mbeten lëng. Lëngjet e frutave. Akullore. Embëlsirat. Ushqime të lehta.

Categories
Lajme

Maska me niseshte dhe qumësht – ideale për një lëkurë rinore

Produktet natyrale janë gjithnjë përbërësit më të rëndësishëm të shumë kurave dhe trajtimeve për bukurinë. I tillë është rasti i qumështit që duke u kombinuar me niseshtenë e misrit ofron një maskë fantastike për një lëkurë me shkëlqim rinor.

Niseshteja e misrit përmban vitaminë A që ndihmon në eliminimin e njollave në fytyrë por edhe hekur dhe kalcium, dy minerale të dobishme për rigjenerimin e qelizave. Ajo është veçanërisht i rekomandueshëm për lëkurat e yndyrshme. Kjo niseshte ndihmon në pastrimin e fytyrës nga yndyra e tepërt dhe rregullon nivelin e prodhimit të yndyrës nga lëkura. Maska e niseshtesë së misrit me qumësht ofron shumë proteinë që i jep lëkurës kolagjen. Ky i fundit mirëmban lëkurën dhe ruan freskinë e rininë e saj.

Maska me niseshte misri dhe qumësht për lëkurën: 2 lugë gjelle me niseshte, 1 lugë gjelle me mjaltë, 3 lugë gjelle me qumësht.

Merrni një enë qelqi dhe përzjejini të gjithë përbërësit në mënyrë të njëtrajtshme deri sa të përfitoni një pastë solide e kremoze. Lajeni fytyrën dhe thajeni me kujdes. Vendoseni maskën në zonën e qafës dhe në të gjithë fytyrën përveç zonës së syve.. Shtresa e maskës duhet të jetë e trashë për një mbulim dhe ndikim të mirë. Mbajeni maskë në fytyrë për të paktën 20 minuta ose deri sa ajo të thahet.

Më pas lajeni me ujë të ftohtë. Nëse keni vështirësi në pastrimin e maskës, merrni një peshqir të vogël për fytyrë, lageni me ujë të ftohtë dhe vendoseni në fytyrë. Kësisoj do të hiqni pjesën më të madhe të maskës dhe më pas mund ta shpëlani lehtë. Kjo maskë duhet bërë një herë në javë. Pas aplikimeve të përsëritura do të vëreni se si lëkura e fytyrës është e butë, plot dritë dhe më e re.

Categories
Këshilla

Niseshtja e modifikuar është një rrezik për turpin tonë, zbuloni arsyen pse

Brioshet e paketuara për mëngjes, kosi pa yndyrë, salcat e sanduiçit, por edhe shumë ushqime të tjera, përmbajnë niseshte të modifikuar. Në fund të ditës, duke marrë parasysh edhe karbohidratet si (buka, makaronat, etj.), sasia që konsumojmë bëhet e konsiderueshme dhe të gjitha këto ushqime kanë tendencë të rritin indeksin e glicemisë, duke favorizuar shndërrimin në yndyrë të gjithçkaje që hamë.

Çfarë është niseshteja e modifikuar? Ne i japim një emër dhe një fytyrë armikut të fshehur në ushqimet tona. Niseshteja e modifikuar është niseshte misri që i nënshtrohet proceseve industriale me qëllim që ti bëjnë ushqimet më rezistente dhe të pëlqyeshme , duke marrë parasysh që nuk ka ligj ose rregullore që rregullon sasinë. Sidoqoftë, duhet të themi se nuk po flasim për një substancë të rrezikshme.

Niseshteja e modifikuar ka pak vlera ushqyese, indeks të lartë glicemik dhe përmbajtje të lartë kalorike. Niseshteja e misrit përbëhet kryesisht nga dy substanca: amilozë dhe amilopektinë.

Në një nivel industrial, përdoret e dyta, një substancë me një indeks të lartë glicemik, lehtësisht e tretshme dhe me një forcë të konsiderueshme trashësie, shumë e dobishme, për të rritur qëndrueshmërinë e pelteve të frutave, ushqimeve të konservuara ose ushqimeve të ngrira.

Në etiketat ushqimore mund të gjendet me një emër tjetër: shurup glukoze , që tregon variantin e shtuar në ujë, të menaxhuar më mirë në disa kontekste prodhimi. Variantet e tjera janë shurupi i fruktozës ose HFCS (Shurupi i misrit me fruktozë të lartë). Emrat dhe akronimet ndryshojnë, por jo rezultati.

Në etiketat, ndonjëherë mund të përmendet si E1401 ose E1451. Dobishmëria e niseshtes së modifikuar Le ta pranojmë: përdorimi i kësaj substance është i dobishëm mbi të gjitha për prodhuesit, të cilët mund ti maskojnë produktet e dobëta duke rritur shijen dhe konsistencën, duke kursyer sasinë dhe cilësinë e ushqimit bazë, por duke e bërë ushqimin më pak ushqyes dhe më pak të shëndetshëm.

Përpunimi industrial e bën sheqerin që ndodhet tek misri më lehtë për tu përthithur, sepse i prish zinxhirët molekularë, duke i bërë ato më të shkurtra dhe, rrjedhimisht, më të tretshëm. Kjo çon në një rritje të mëtejshme të indeksit të glicemisë, kështu pasi ushqimi gëlltitet, ky aditiv përthithet shumë shpejt dhe ruhet si yndyrë sesa të përdoret nga trupi për të prodhuar energji.

Në cilat produkte e kemi niseshtenë e modifikuar? Niseshteja e modifikuar mund të gjendet kryesisht në të gjitha produktet me një konsistencë kremoze ose xhelatinoze, siç janë majoneza, ketchup por edhe në produktet e lehta. Lista e mëposhtme nuk është e plotë pasi ajo mund të gjendet dhe në më tepër produkte.

Sugjerimi është që t’i kushtoni më shumë vëmendje asaj që raportohet në etiketat e ushqimit. Salcat dhe kremrat : përdoren si një trashës, për shembull në salcën e beshamelit Qumështi i fermentuar : përmirëson konsistencën dhe trashësinë e kosit.

Djathrat : përmirëson konsistencën, veçanërisht në ato të shkrira. Mish I konservuar : niseshteja e modifikuar përdoret për ta bërë strukturën e mishit më homogjene. Mishi i grirë : niseshteja parandalon lëshimin e ujit gjatë ruajtjes dhe bën që derivatet e mishit të mbeten lëng. Lëngjet e frutave. Akullore. Embëlsirat. Ushqime të lehta.

Categories
Këshilla Lajme

Si ta dalloni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte

Djathi padyshim është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në tryezën e çdo familjeje shqiptare.

Në tregje, e konkretisht në pikat e bulmetit gjen djathra të llojeve të ndryshme, dhie, lope apo dele nga zona të ndryshme të vendit, sipas të cilave variojnë edhe çmimet

Por sa cilësor është djathi që ne blejmë në bulmetore apo baxho të ndryshme të vendit? Nuk janë të pakta rastet kur djathi që tregtohet në bulmetore të ndryshme në të gjithë vendin është i falsifikuar apo thënë ndryshe i përgatitur me niseshte dhe jo natyral

Tregtarët, pa dashur të identifikohen të pyetur nga AgroWeb.org nuk dinë të identifikojnë nëse djathi që ata tregtojnë është krejtësisht natyral apo ka përbërës shtesë. Në shumicën e rasteve djathi që ata tregtojnë dhe vjen nga pika të ndryshme baxhosh pa pasur të shoqëruar listën e përbërësve apo thënë ndryshe etiketën.

Ata e blejnë atë në fuçi dhe e ndajnë atë në pjesë për t’ja shitur konsumatorëve.

Manipulimi i djathit me niseshte është një fenomen jo i rrallë. Në shumë raste, prodhuesit e djathit përdorin niseshte për të rritur sasitë e djathit të prodhuar me një kosto shumë të ulët dhe me një cilësi shumë të ulët gjithashtu.

Por jo vetëm kaq, problem është edhe sasia e lartë e niseshtesë në përgatitjen e djathit. Konkretisht, prodhuesit e djathit në shumë raste përdorin sasi të larta amidoni, pra niseshte duke e përzjerë atë me qumështin në përgatitjen e djathit.

Kjo i ndihmon ata që të prodhojnë sasi të mëdha djathi në kosto më të ulëta duke ofruar në treg djath artificial dhe jo natyral..

Është apo jo natyral? Ka një mënyrë për të identifikuar nëse djathi është natyral apo jo, të cilën e ndajmë më poshtë për t’iu ardhur në ndihmë të gjithë konsumatorëve.

Mjafton që secili prej jush para se të blejë sasinë e duhur të djathit që llojin që preferon të blejë më parë një sasi shumë të vogël, qoftë edhe prej 50 gramësh. Më pas për të provuar nëse djathi që do të blini është apo jo natyral, përdorni të hidhni mbi të dy tre pika jod.

Nëse sipërfaqja e djathit në të cilën janë hedhur pikat e jodit errësohet shumë, atëherë do të thotë se djathi është përgatitur me sasi të larta niseshteje. Kjo mënyrë do t’ju ndihmojë për të blerë djathë cilësor dhe të shëndetshëm.

Kjo është një nga metodat e thjeshta në kushtet e shtëpisë, por sigurisht analizat laboratorike janë ato që e dallojnë vërtet cilësinë e djathit. Këshilla është të blini në vende të çertifikuara dhe kur keni informacionin e duhur mbi cilësinë e prodhimit të djathit.