Categories
Lajme

Mëlçia është organi i dytë më i rëndësishëm, 20 ushqime për shëndetin e saj

Mëlçia juaj është një nga gjendrat më të rëndësishme dhe organi i dytë më i madh në trup. Ky organ ndihmon në detoksifikim, metabolizmin e karbohidrateve, sintezën e proteinave, prodhimin e bio-kimikëve që kërkohen për tretje, ruajtjen e glikogjenit, prodhimin e bilarit, sekretimin e hormoneve dhe dekompozimin e rruazave të kuqe të gjakut.

Duke iu referuar stilit të përditshmërisë, si konsumimi i alkolit të tepërt, konsumimi i ushqimeve jo-të shëndetshme, pa ushtrime fizike, mëlcia mbingarkohet, dhe kjo mund të cojë në komplikime.

20 ushqimet më të mira për një mëlci të shëndetshme: Hudhra. Brokoli. Xhenseni. Panxhari. Karrota. Perimet jeshile me gjethe. Caji jeshil. Shafrani.

Avokado. Limoni. Molla. Vaji i ullirit. Ashparag. Arrat. Lakra e kuqe. Grejpfrut. Drithëra të plota. Domatet. Lulerradhiqe. Lakrat e Brukselit.