Categories
Receta

Receta: Guxoni ne kuzhine, karkaleca me oriz te zi

Karkaleca me oriz te zi per nje shije te paharrueshme shoqerojeni me nje gote vere te bardhe. Perberesit: 1 qepë. Vaj ulliri. Oriz i zi 100 gram. ½ gotë verë e bardhë, kripë, piper, karkaleca, lajthitë te grimcuara

Pergatitja: Pritini qepën në copa të vogla. Skuqeni atë me vaj ulliri në një tigan. Shtoni oriz të zi dhe përzieni atë me një lugë druri për disa minuta. Shtoni gjysmën. Shtoni kripë, piper dhe pak ujë.

Merrni karkalecat, skuqini shtoni dhe lajthite e grimcuara dhe sherbejini me rizoton. Te jeni te sigurt se do t’iu pelqejne shume.