Categories
Receta

Supë me lakër e oriz, receta fantastike për të forcuar imunitetin!

Përbërësit e kësaj recete janë këto: 1 kg lakër, 2 presh (pjesa e bardhe), 3 karota, 2 qepë të grira hollë, 4 lugë gjelle vaj, 3 lugë oriz, 1 limon, kripë, piper.

Si ta përgatisim: Fillimisht prisni imët preshin, lakrën dhe karotën. I lini bashkë në një tenxhere me ujë të vakët, për 10 minuta derisa të zbuten disi.

Ndërkohë në një tenxhere tjetër me vaj luledielli, skuqni qepën e grirë imët. Shtoni perimet e kulluara, pak kripë, piper e lëng limoni. I përzieni mirë dhe shtoni orizin. Shtoni 2-3 gota ujë të nxehtë dhe i vini kapakun. E lini supën në zjarr për 15-20 minuta.

Ju bëftë mirë! Urojmë që t’ju pëlqejë si recetë. Nëse jo, na tregoni një sugjerim tuajin.

Categories
Lajme

Sa i shëndetshëm është orizi i bardhë?

Orizi është ushqimi kryesor për më shumë se gjysmën e popullsisë së botës. Ndërsa ka mbi 110,000 lloje të kultivuara të orizit, ne zakonisht i grupojmë kokrrat e orizit në dy kategori: të bardhë dhe kafe. Nga të dy, orizi i bardhë është më i konsumuar dhe i preferuar nga shumë njerëz. Por ju mund të pyesni veten nëse është e shëndetshme. Më poshtë do të mësoni se cila është vlera ushqyese e orizit të bardhë dhe si krahasohet me opsionet me drithëra integrale.

Vlera ushqyese e orizit të bardhë

Një filxhan oriz i bardhë i gatuar përmban pak më shumë se 200 kalori, rreth 4 gram proteina dhe 44 gram karbohidrate me më pak se 1 gram fibra. Kjo është sasia e karbohidrateve në rreth tre feta bukë të bardhë. Përmbajtja e vitaminave dhe mineraleve në orizin e bardhë të papasur është mjaft e ulët. Për shembull, i njëjti porcion i orizit kaf siguron 78 mg magnez në krahasim me 19 mg oriz të bardhë. Përmbajtja e kaliumit në oriz të bardhë është 55 mg për filxhan të gatuar në krahasim me 174 mg gështenjë. Nuk ka lëndë ushqyese më të larta në orizin e bardhë të papasur krahasuar me drithërat. Orizi kaf gjithashtu përmban më shumë fibra, 3 gram për filxhan të gatuar.

Oriz i bardhë dhe niseshte e qëndrueshme

Gatimi dhe më pas ftohja e niseshtës, përfshirë orizin e bardhë, është treguar se rrit formimin e një substance të quajtur niseshte rezistente. Niseshteja e qëndrueshme është një lloj unik i karbohidrateve që është treguar se përmirëson natyrshëm djegien e yndyrës së trupit. Ashtu si fibrat, ju nuk mund të tresni ose thithni niseshtenë rezistente dhe kur ajo arrin në zorrën e trashë, fermentohet, duke bërë që trupi juaj të djegë dhjamin. Nëse është e mundur, lëreni orizin e bardhë të ftohet në temperaturën e dhomës përpara se ta hani ose vendoseni në frigorifer për përdorim në të ardhmen.

Një filxhan oriz i bardhë i gatuar përmban pak më shumë se 200 kalori, rreth 4 gram proteina dhe 44 gram karbohidrate me më pak se 1 gram fibra. Kjo është sasia e karbohidrateve në rreth tre feta bukë të bardhë. Përmbajtja e vitaminave dhe mineraleve në orizin e bardhë të papasur është mjaft e ulët. Për shembull, i njëjti porcion i orizit kaf siguron 78 mg magnez në krahasim me 19 mg oriz të bardhë. Përmbajtja e kaliumit në oriz të bardhë është 55 mg për filxhan të gatuar në krahasim me 174 mg gështenjë. Nuk ka lëndë ushqyese më të larta në orizin e bardhë të papasur krahasuar me drithërat. Orizi kaf gjithashtu përmban më shumë fibra, 3 gram për filxhan të gatuar.

Oriz i bardhë dhe niseshte e qëndrueshme

Gatimi dhe më pas ftohja e niseshtës, përfshirë orizin e bardhë, është treguar se rrit formimin e një substance të quajtur niseshte rezistente. Niseshteja e qëndrueshme është një lloj unik i karbohidrateve që është treguar se përmirëson natyrshëm djegien e yndyrës së trupit. Ashtu si fibrat, ju nuk mund të tresni ose thithni niseshtenë rezistente dhe kur ajo arrin në zorrën e trashë, fermentohet, duke bërë që trupi juaj të djegë dhjamin. Nëse është e mundur, lëreni orizin e bardhë të ftohet në temperaturën e dhomës përpara se ta hani ose vendoseni në frigorifer për përdorim në të ardhmen.

Categories
Receta

Receta – Si të përgatisim në shtëpi oriz lulelakre!

Përbërësit: 1 Kokërr lulelakër, 1-2 lugë vaj ulliri, kripë dhe piper i zi i sapo bluar, për shije

Priteni lulelakrën në lule. Pritini përafërsisht pjesën e butë të kërcellit, duke hedhur pjesët e vështira dhe me gjethe në mbeturina. Duke e punuar në grupe, transferoni lulelakrën në tasin e një përpunuesi ushqimor. Shtrydhni lulelakrën derisa të ngjajë me orizin, rreth 45 sekonda – 1 minutë. Përsëriteni me lulelakrën e mbetur.

“Orizi” mund të shërbehet kështu ose të ruhet në frigorifer deri në pesë ditë. Për ta shërbyer atë të papjekur dhe të ftohtë, hidhni orizin e lulelakrës me 2 lugë vaj ulliri, dhe marinojeni me kripë dhe piper. Për ta shërbyer atë të gatuar dhe të ngrohtë, kaurdisni orizin e lulelakrës në 1 lugë gjelle vaj ulliri për 2 – 3 minuta dhe e marinoni me kripë dhe piper.

Categories
Lajme

Nga lëngu i orizit deri tek uthulla e mollës: Kurat për problemet e stomakut

Stomaku i njeriut ka kapacitetin për të mbajtur rreth 220 gramë ushqim. Atij i nevojitet 4 deri në 6 orë për të zbërthyer ushqimin në grimca të vogla e për ta tretur atë.

Shtresat e brendshme të stomakut rigjenerohen vetë dhe shumë shpesh. Stomaku është një makineri e fuqishme në gjenerimin e hormoneve. Këto hormone stimulojnë oreksin dhe ndikojnë në funksionin e pjesëve të tjera të sistemit tretës siç është mëlçia, pankreasi por edhe truri.

Stomaku është gjithashtu linja e parë e mbrojtjes së sistemit imunitar. Shqetësimet më të lehta të stomakut kanë të bëjnë me praninë e gazrave, konstipacionin dhe problemet me tretjen. Përkujdesja ndaj stomakut është thelbësore për shëndetin. Në këtë artikull do të mësoni si të përgatisni disa kura të thjeshta natyrale për shëndetin e stomakut.

Lëngu i karrotës dhe nenexhikut – Ky lëng është shumë i mirë nëse keni dhimbje barku. Zieni katër karrota në katër gota me ujë. Shtoni një lugë çaji me nenexhik të thatë dhe ziejini deri sa karrotat të zbutet. Shtoni pak xhenxhefil pluhur dhe pak lëng limoni dhe lëngun pijeni menjëherë sapo të jetë ftohur.

Lëngu i orizit kundër diaresë – Nëse keni dhimbje stomaku dhe vuani nga diarea, zieni gjysëm filxhani çaji me oriz në gjashtë gota uji. Ziejeni orizin për 15 minuta, kullojeni lëngun dhe ëmbëlsojeni atë me mjaltë. Lëngun pijeni të ngrohtë.

Koret e shkrumbuara të bukës – Korja e thekur apo e bukës është një nga kurat më të mira kundër dhimbjeve të barkut. Shkrumbi përthith toksinat që e acarojnë stomakun. Për ta bërë më të shijshme bukën mund ta lyeni me pak reçel.

Uthull molle – Përzieni një lugë gjelle me uthull molle në një gotë me ujë të ngrohtë. Shtoni një lugë gjelle me mjaltë, i cili do të zgjidhë problemet me tretjen dhe të eliminojë gazrat. Kjo kurë do të lehtësojë edhe simptomat e urthit.

Frutat – Qershitë, rrushi i thatë, kajsitë dhe kumbullat janë frutat më të mira kundër problemeve me stomakun. Ato janë shumë të pasura me fibër e cila do të vejë në lëvizje sistemin tretës dhe zbusë kontraktimet e tij.

Kosi – Probiotikët tek kosi përbëjnë një mënyrë shumë të mirë për të zgjidhur problemet me tretjen që manifestohen me dhimbje. Për më tepër, ato do të forcojnë sistemin imunitar.

Ngrohtësia – Mbushni një borsë apo shishe me ujë të nxehtë ose përdorni një kompresë të nxehtë duke e mbajtur mbi stomak. Nxehtësia do të rrisë qarkullimin e gjakut dhe do të zbusë dhimbjen.

Categories
Lajme

Orizi kafe apo ai i bardhë, cili është më i shëndetshëm?

Ditëve të sotme shumë shpesh hasim në artikuj që na tregojnë se si tërshëra e papërpunuar është e shëndetshme për ne. Orizi i kaftë është i përsosur për shëndetin tonë sepse është i mbushur me nutrientë dhe fibra, e gjithashtu nuk përmban gluten, transmeton Telegrafi.

Por, a e keni ditur se orizi i kaftë është më i shëndetshëm sesa i bardhi? Që të dy llojet e orizit fillimisht fillojnë si oriz i kaftë. Pasi të përpunohet orizi i kaftë, ai bëhet i bardhë.

Fatkeqësisht, gjatë këtij procesi hiqen shumica e fibrave, mineraleve dhe vitaminave. P.sh., 100 gramë oriz të kaftë përmbajnë katërfish më shumë fibra sesa 100 gramë oriz të bardhë.

Fibrat janë të rëndësishme sepse ju mbajnë të ngopur për periudha më të gjata kohore, i zvogëlojnë rreziqet e sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit, si dhe i zvogëlojnë nivelet e kolesterinës. Por vlen të ceket se orizi i kaftë përmban më shumë kalori sesa ai i bardhi.

Categories
Lajme

5 ushqime të shëndetshme që ju bëjnë dëm nëse i konsumoni më shumë seç duhet

Mund të mendoni se gjërat që ju bëjnë mirë, ju bëjnë vetëm mirë, por jo. Gjithçka ka masë dhe nëse masa nuk respektohet, përballemi me efektin e kundërt. Nëse mendoni se mund të konsumoni pafund fruta, perime dhe fibra sa të doni, gaboheni! Ka disa ushqime që sado mirë t’ju bëjnë nëse i konsumoni më shumë nga ç’duhet mund t’ju bëjnë dëm.

1.Bananet – Duke ngrënë më shumë banane seç duhet, do të keni probleme me dhëmbët! Njësoj si sheqeri, ky frut mund të prodhojë një lloj bakteri që shkakton prishjen e dhëmbëve. Nëse jeni fansa të tyre, duhet të dini që numri i artë është deri në 2.

2.Tërshërë – Nëse e teproni me tërshërën, mund të keni ndjesi fryrjeje dhe probleme me zorrët. Madje, një tjetër studim ka arritur në përfundimin se shumë tërshërë në dietën tuaj limiton përthithjen e kalciumit, magnezit dhe zinkut. Shumë tërshërë e kombinuar me elementë të tjerë mund t’ju bëjë të shtoni në peshë, prandaj tregohuni të kujdesshëm me sasinë.

3.Djathi – Askush s’do ta donte ta shihte në këtë listë, por e vërteta është kështu. Porcionet e mëdha dhe të shpeshta të djathit rrisin rrezikun e problemeve me zemrën.

4.Orizi – Pavarësisht shijes dhe vlerave ushqyese, orizi përmban shumë pak vitamina. Nëse konsumoni shumë, e limitoni veten nga marrja e llojeve të tjera të vitaminave. Zakonisht niorma e duhur është rreth 90 gram oriz i pagatuar.

5.Boronica – Boronicat mund të ulin sheqerin në gjak përtej vlerave normale, gjë që është e rrezikshme për diabetikët. Në të njëjtën kohë, konsumimi në masë i tyre hollon gjakun, prandaj bëni kujdes, aq më tepër nëse jeni duke marrë ilaçe dhe i kombinoni me to. Mund të vini re frymëmarrje të pazakontë, duke qenë se boronicat janë të pasura me vitaminë K.

Categories
Receta

Rizoto me shegë, qepë të thata dhe çaj orizi – Receta e ditës

Përbërësit: 2 filxhanë çaji oriz, 5 filxhanë lëng perimesh, ½ qepë të thatë, ½ gotë verë të bardhë, ½ filxhan lëng shege, ½ filxhan kokrra shege, 100 gram djathë parmixhano, 2 lugë gjelle vaj ulliri, 1 lugë gjelle gjalpë, kripë, piper i zi

Në një tenxhere hedhim vajin dhe kaurdisim lehtë qepën, më pas shtojmë orizin dhe vazhdojmë kaurdisjen për pak minuta. E shuajmë orizin me pak verë të bardhë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë lëngun e shegës dhe lëngun e perimeve në mënyrë graduale duke e përzierë.

E lemë orizin të ziejë për 15 minuta dhe në fund shtojmë 1 lugë gjalpë dhe djathin parmixhano. E përziejmë sa të bëhet kremoze dhe e servirim menjëherë të ngrohtë duke i shtuar sipër kokrra shege dhe majdanoz të freskët.

Këtë recetë e mora te NEPS. Ju bëftë mirë! Uroj ta pëlqeni!

Categories
Receta

Kek me oriz, ëmbëlsira e shijshme për gjithë familjen

Përbërësit: 500 ml qumësht, 120 gr oriz me kokërr të rrumbullakët, 70 gr sheqer, 2 lugë sheqer me aromë vanilje, 25 gr miell, 25 gr niseshte, 1 lugë maja birrë pluhur, 2 vezë, 1 lugë lëng limoni, 2 lugë gjalpë, pak pluhur shafrani, pak kripë, pak sheqer pluhur për dekorim, pak gjalpë dhe miell për të lyer tavën

Vendosim të ziejë qumështin bashkë me kripën dhe orizin. Shtojmë gjysmën e sheqerit, sheqerin pluhur me aromë vaniljeje, gjalpin dhe shafranin. Fikim sobën dhe e lëmë të ziejë të mbuluar me kapak në zjarr të fikur. Ndërkohë ngrohim furrën në 180° C.

Bashkojmë miellin me niseshten dhe majanë e birrës pluhur. Ndajmë të verdhat e vezëve dhe i tundim bashkë me pjesën tjetër të sheqerit,me lëkurën dhe lëngun e limonit. Rrahim të bardhat e vezëve mënjanë dhe i bashkojmë me kujdes të gjithë masën me ndihmën e rrahëses. Lyejmë tavën me pak gjalpë dhe miell, vendosim të gjithë masën në tavë duke e sheshuar pak dhe e vendosim të piqet për 50 minuta në furrën e ngrohur më parë në 180° C.

Mbas pjekjes e lëmë të ftohet dhe e heqim nga tava. Para servirjes e dekorojmë me pak sheqer pluhur.

Categories
Këshilla

Si t’i heqim lythat në kushte shtëpie?

Lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuara nga një infeksion virale specifikisht nga virusi HPN (virusi human papilloma). Ato janë një lezion i lëkurës, të cilat paraqesin një formë të ndryshueshme, zakonisht kanë formë të rrumbullakët. Por lythat mund të ndikojnë dhe në paraqitjen tone të jashtme duke shkaktuar ndrojtje (për shkak se na prishin imazhin) por nga ana tjetër dhe dhimbje apo kruarje (kur janë të lokalizuara në këmbë).

Zhvillimi i lythave ndodh më tepër kur kemi çrregullime të sistemit imunitar. Lythat kanë forma dhe madhësi të ndryshme por zakonisht ato paraqiten si gunga të vogla, ovale në lëkurë. Llojet e lythave janë:

Lythat e zakonshëm. Këto mund të shfaqen në pjesë të ndryshme të trupit. Lytha të tilla lokalizohen më tepër në duar. Ato zakonisht kanë formë të rrumbullakët me ngjyrë kafe ose gri.

Lythat e sheshtë. Këto lokalizohen më tepër në fytyrë, krahë dhe këmbë. Janë të vogla dhe të sheshta ashtu siç kanë dhe emrin. Zakonisht krijohen gjatë rruajtjes me brisk.

Lythat e shputave. Krijohen në shputat e këmbëve dhe duken si pllaka të trasha lëkure me ngjyrë të errët. Ato shpesh here mund të jenë të dhimbshme.

Lythat e gjenitaleve. Këto lokalizohen në zonat gjenitale dhe përreth tyre, mes kofshëve ose mund të shfaqen në vaginë ose anus. Lythat linguale. Shfaqen poshtë thonjve të duarve ose këmbëve. Ato kanë sipërfaqe jo të rregullt. Lythat filiforme(si fije). Zakonisht këto lloj lythash shfaqen rreth gojës dhe hundës.

Si t’i heqim lythat në mënyra natyrale?

Me lëkurë limoni. Presim një copë lëkure limoni pak më të madhe se lytha ku do e vendosim. E vendosim lëkurën e limonit sipër lythës dhe me pas vendosim fashën duke e mbyllur mirë vendin ku vendoset lythi. Çdo ditë ndërrojmë lëkurën e limonit, duke e mbajtur lythën e mbuluar sa më shumë kohë të jetë e mundur. Pas një jave lythi shkëputet plotësisht.

Përdorimi i borzilokut. Vendosim borzilok sipër lythave dhe e më pas e bllokojmë me fashë në mënyrë që mos përshkohet nga uji. Përsëriteni këtë për çdo ditë për rreth një javë. Veprimi i borzilokut bën shkëputjen e lythave.

Me karota të prera. Pritini karotat imët dhe përziejeni me vaj ulliri duke krijuar një masë homogjene. Vendoseni masën e përgatitur mbi lytha dy herë në ditë për 30 minuta. Bëjeni këtë për dy ose tre javë rresht.

Me copa hudhre. Bëjeni këtë dy herë në ditë për disa javë rresht. Lythat fillojnë të shkëputën për një ose dy javë por duhet të bëhet më hudhër derisa ato të zhduken fare.

Konsumoni ushqime të cilat forcojnë sistemin imunitar. Hudhër, patate e ëmbël, bukë me krunde, fara luledielli dhe oriz janë shembuj të këtyre ushqimeve.

Përdorni lëng limoni. Shtrydhni lëng limoni mbi lytha dhe mbulojeni me qepë të freskëta. Bëjeni këtë për 30 minuta një herë në ditë rreth dy ose tre javë rresht.

Vendos lëng arrë kokosi. Lageni lythin me lëng arre kokosi ku kjo e fundit përmban enzima që shpërbëjnë lythat.

Përdorimi i lëkurës së bananes. Prisni një copë të vogël lëkurë bananeje dhe vendoseni mbi lytha, me pas fashojeni. Lëreni lëkurën e bananes mbi lythë gjithë ditën. Përsëriteni këtë veprim deri sa lythat të zhduken.

Përdorni ujë të ngrohte dhe kripë deti. Lagini lythat me ujë ngrohtë për 10-15 minuta. Rrëzoni qelizat e vdekura të lythave me një limë për thonjtë jo shumë të ashpër. Lageni lythën dhe më pas vendosni një sasi kripe deti mbi të. Me pas fashojeni vendin ku keni aplikuar kripën në mënyrë që kripa të qëndrojë aty për disa ditë. Zëvendësomëni atë më një tjetër në qoftë se ju bie gjatë kohës që laheni.

Categories
Lajme

6 arsye pse orizin duhet ta bëni pjesë të vakteve tuaja ushqimore

Në të kaluarën, njerëzit e zakonshëm në Japoni nuk mund të hanin shumë oriz, sepse shumica e tij përdorej nga fermerët japonezë për të paguar taksat e tyre. Sot, nuk mund ta imagjinojmë kuzhinën japoneze pa oriz apo sushi. Një tas i shëndetshëm me oriz mund të bëjë që trupi juaj të përfitojë në mënyra të ndryshme, sipas “Bright Side”.

Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë – Nëse keni luftuar për të rënë në peshë për shumë kohë, një pjatë oriz mund të jetë pikërisht ajo që rekomandon mjeku. Për shkak se orizi është me pak yndyrë dhe natrium dhe me shumë fibra, ai mund të jetë një ushqim i shkëlqyer që ju ndihmon në arritjen e qëllimit tuaj. Është vërtetuar se njerëzit që hanë oriz kaf peshojnë më pak dhe kanë shanse më të ulëta për të shtuar peshë. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për orizin e bardhë, mund të jetë më pak efektiv për humbjen e kilogramëve.

Ju ndihmon të dukeni më të rinj – Gratë japoneze përdorin ujë orizi për ta mbajtur lëkurën të butë dhe rinore, por ngrënia e orizit rregullisht mund t’ju ndihmojë edhe të qëndroni të reja. Orizi përmban shumë antioksidantë që mbrojnë qelizat e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe madje mund të zbehin rrudhat ekzistuese.

Mban zemrën të shëndetshme – Të hani oriz rregullisht është një mënyrë natyrale dhe e shijshme për të përmirësuar shëndetin e zemrës. Për shkak se është një anti-inflamator natyral, parandalon formimin e pllakave brenda enëve të gjakut dhe ul rreziqet për probleme të caktuara të zemrës, si sulmet në zemër ose goditjet në tru. Orizi është gjithashtu i pasur me flavonoide, të cilat janë vërtetuar se luftojnë sëmundje të ndryshme të zemrës.

Mban larg sheqerin në gjak – Për cilindo që vuan nga sheqeri i lartë në gjak, ngrënia e orizit është një mënyrë e mirë për ta luftuar atë. Por është më mirë të zgjidhni orizin kaf, sepse ai ka rreth 3 herë më shumë fibra dhe është më i pasur me proteina. Orizi kaf ju jep ndjesinë e ngopjes, dhe ngrënia e vetëm 200 gram prej tij në ditë mund t’ju ndihmojë të mbani një nivel të shëndetshëm të sheqerit në gjak.

Ndihmon tretjen – Përmbajtja e lartë e fibrave në oriz, pastron trupin dhe largon toksinat nga sistemi juaj, të cilat përmirësojnë edhe veshkat.

Përmirëson shëndetin e sistemit nervor – Sistemi nervor i trupit tonë ka nevojë për vitamina të ndryshme B për të qëndruar i shëndetshëm, dhe për shkak se orizi përmban shumë lloje të vitaminave B, ai ndihmon në rregullimin e proceseve të tij biologjike.