Categories
Shëndeti

Cilat janë frutat më të mira për diabetikët, konsumojini shpesh!

Ushqimi i frutave është një nga mënyrat më të kënaqshme për të trajtuar dëshirat e dhëmbëve të ëmbël ndërsa plotësoni nevojat tuaja ushqyese. Pavarësisht shumë studimeve dhe kërkimeve mbi konsumin e frutave në diabet, ka shumë spekulime mbi llojin e duhur të konsumimit të frutave dhe lidhjen e tij me nivelet e sheqerit në gjak.

Ushqimi i frutave sezonale dhe në dispozicion në vend ka shumë përfitime shëndetësore duke filluar nga reduktimi i niveleve të sheqerit dhe inflamacionit në luftimin e presionit të lartë të gjakut, falë vitaminave të tyre të bollshme dhe pranisë minerale! Ato janë një fuqi e antioksidantëve si vitaminat A, B, C, E dhe minerale si hekuri, kalciumi, magnezi dhe fibra.

Frutat e listuara më poshtë nuk janë vetëm miqësorë për diabetin, por janë të ngarkuar me fibra dhe përmbajtje uji të cilat mund të ngadalësojnë rritjen e sheqerit dhe shkallën e absorbimit të sheqerit.

Mollët nuk janë vetëm ushqyese dhe mbushëse; Sipas një studimi, ato lidhen ndjeshëm me një rrezik më të ulët të diabetit të tipit 2 nëse konsumohen në moderim. Rezulton se ka një të vërtetë në thënien e vjetër, “Një mollë në ditë e mban mjekun larg”, në fund të fundit!

Avokadot janë një burim i madh i yndyrave të shëndetshme dhe më shumë se 20 vitamina dhe minerale. Ato janë gjithashtu të larta në fibra, dhe janë “lidhur” me uljen e rrezikut të diabetit.

Manaferrat: Shtimi i manave është një nga mënyrat më të mira për të shtuar një larmi në dietën tuaj miqësore me diabetin. Ju mund të zgjidhni nga manaferrat, boronicat ose luleshtrydhet sepse të gjitha ato janë të mbushura me energji me antioksidantë, vitamina dhe fibra.

Papaja është e pasur me oksidues natyralë, gjë që e bën atë një zgjedhje perfekte për njerëzit me diabet. Zvogëlon shanset e dëmtimit të qelizave në të ardhmen.

Kivi është një burim i shkëlqyer i vitaminës E, K dhe kaliumit, dhe ato janë të ulëta në sheqerna frutash gjithashtu, gjë që e bën atë një frut të përsosur miqësor ndaj diabetit.

Pjeprat (Pjepri i miskut dhe shalqiri): Frutat e fuqishme hidratuese si pjepri dhe pjepri rekomandohen për njerëzit me diabet dhe njerëzit me rrezik të zhvillimit të diabetit. Ushqimi i moderuar për përfitime të shumta ushqyese si fibra, kalium, magnez, vitaminë B dhe C.

Dardha është e pasur me lëndë ushqyese dhe dihet se lufton inflamacionin dhe përmirëson tretjen. Studimet gjithashtu sugjerojnë që konsumimi i dardhave së bashku me një dietë të shëndetshme zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2.

Portokalli: Ky agrume është plot me fibra që ndihmojnë në ngadalësimin e absorbimit të sheqerit në qarkullimin e gjakut, dhe përbërësi i tij i vitaminës C ndihmon në përmirësimin e niveleve të imunitetit.

Shtoni fruta në sallatat tuaja për të shijuar mirësinë e tyre me një spërkatje me kanellë, ajo ka shije më të mirë dhe zvogëlon goditjet e sheqerit. Shtoni arra dhe bajame për të plotësuar rostiçerin tuaj me fruta. ju gjithashtu mund të shtoni fara liri për të balancuar ngarkesën glicemike në trup.

Categories
Këshilla

Pjepri një frut i jashtëzakonshëm, dobitë që ka për shëndetin tuaj

Pjepri futet te frutat hipokalorike. 100 gram pjepër ka gjithsej 33 kalori. Ka një sasi të madhe fibrash, çka jep ndjesinë e ngopjes te konsumatori. Nxit aktivitetin e stomakut dhe zorrëve Fibrat që gjenden te pjepri përmirësojnë dukshëm tranzitin intestinal, duke luftuar fryrjen e barkut.

Vlerat ushqyese Çdo 100 gramë pjepër përmban 7,4 gramë karbohidrate, 0,2 gramë yndyrna, 0,8 gramë proteina, 0,7 gramë fibra. 90 % e pjeprit është ujë dhe kjo bën të mundur hidratimin e organizmit.

Është ushqim antistres – Sipas një studimi kryer në Itali ai atribuon vetitë kundër stresit antioksidantit të njohur si superoksid dismutasi. Ai është një enzimë që transformon substancat e rrezikshme për organizmin.

Është antioksidant Pjepri përmban vitaminë A dhe C. E para gjendet në formën e karotenoideve, pigmentët natyralë që i japin pjeprit ngjyrën karakteristike. Karotenoidet luftojnë radikalet e lira, duke vonuar plakjen qelizore.

Ndihmon sistemin nervor – Pjepri përmban sasi të mëdha të vitaminës B6, e cila është e domosdoshme për të mbajtur nën kontroll nervozizmin dhe irritimin.

Gjithashtu, ajo shmang problemet e gjumit dhe vështirësitë e të nxënit. Shëron plagët Vitamina C, e cila gjendet te pjepri, kryen një funksion të rëndësishëm në formimin e kolagjenit, duke ndikuar në shërimin e plagëve në lëkurë.

Konsumimi i tij është i dobishëm për kockat – Fosfori dhe kalciumi, të cilët gjenden me shumicë te pjepri, garantojnë mbrojtjen e kockave, duke kontribuuar në mënyrë të dukshme në forcimin e tyre.

Nxit qarkullimin e gjakut Pjepri ka në përbërje të tij potasium, i cili favorizon qarkullimin e gjakut, duke bërë të mundur edhe mbajtjen nën kontroll të presionit arterial. Ndihmon në nxirjen e lëkurës Për shkak të betakarotenit që gjendet në përbërje të tij, pjepri stimulon prodhimin e melaninës, e cila është përgjegjësja kryesore për ngjyrën e çokollatës që merr lëkura gjatë verës.

Hidraton dhe forcon trupin– Pjepri është i përbërë në masën 90% nga uji, element themelor për trupin e njeriut, sidomos gjatë verës. Është i pasur me kalcium, hekur, fosfor dhe vitamina A dhe C.

Është frut dietik– Pjepri është fruti perfekt për ata që janë në dietë, pasi një fetë prej 100 gramësh përmban vetëm 30 Kcal, dhe ka 90.1 gramë ujë, 7.4 gramë karbohidrate, 0.2 gramë yndyrë dhe 0.8 gramë proteina.

Ndihmon veshkat dhe aparatin tretës– Në sajë të përmbajtjes së madhe të ujit, ndihmon në funksionimin e veshkave. Gjithashtu është frut laksativ dhe përmirëson sistemin tretës.

I bën mirë trurit dhe luf ton osteoporozën– Ai përmban vitaminë B2, e cila ndihmon për mbajtjen e trurit të ri, si dhe ka efekt lehtësues në tru, pasi mban nën kontroll mërzinë, stresin si dhe përmirëson gjumin. Përmban dhe vitaminë B6, e cila përmirëson shikimin, dhe forcon dhëmbët dhe kockat.

Parandalon infarktin– Mban të shëndetshëm sistemin kardiovaskular, në sajë të adenosinës, një substancë e cila e mban gjakun të lëngshëm, duke parandaluar mpiksjen. Gjithashtu pjepri lufton kolesterolin, si dhe mban trigliceridet e ulëta, duke parandaluar infarktin.

Favorizon nxirjen– Nëse doni që të nxiheni sa më shpejtë dhe mirë në plazh, konsumoni sa më shumë pjepër. Në sajë të betakarotenës që përmban, roli nxirës është i garantuar.
Ka pak kalori-Pjepri futet te frutat hipokalorike. 100 gram pjepër ka gjithsej 33 kalori. Ka një sasi të madhe fibrash.

Categories
Shëndeti

Efikasitet 100%: kura me fara pjepri për rigjenerimin e veshkave

Me farat e pjeprit mund të bëhet një kurë e thjeshtë por shumë e mirë që promovon shëndetin e mirë të veshkave dhe lufton problemet shëndetësore. Duhen 1 kg fara pjepri dhe 5 litra ujë.

Farat e pjeprit hidhen në një tenxhere të madhe, shtohet uji dhe lihen që të zjejnë derisa lëngu të arrijë në 3 litra, ose pak më shumë se gjysma e sasisë së ujit të hedhur në fillim. Pasi lëngu është gati hiqet nga zjarri dhe lihet e mbuluar derisa të vaket, më pas kullohet dhe hidhet në shishe qelqi. Lëngu pihet nga një filxhan tre herë në ditë për 1 deri në 3 muaj rresht.

Farat e pjeprit janë të pasura me acide yndyrore, fibër, minerale, vitaminë E dhe proteina. Këto fara konsiderohen të pasura me antioksidantë që pastrojnë organizmin nga radikalet e lira. Përmbajtja e lartë e proteinës tek farat i bën ato të rekomandueshme për flokë dhe thonj të shëndetshëm.

Burim vitaminash dhe mineralesh – Farat e pjeprit përmbajnë sasi të konsiderueshme të vitaminës A dhe E. Këto vitamina që treten në yndyrë shërbejnë si antioksidantë dhe mbrojnë sytë e parandalojnë kancerin.

Shëndeti i sistemit tretës – Farat e pjeprit ndihmojnë në largimin e parazitëve nga zorrët. Me përmbajtjen e lartë të fibrës, këto fara besohet të përmirësojnë tretjen e ushqimeve.

Farat e pjeprit për zemrën – Farat e pjeprit përmbajnë sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore omega-3 të cilat janë të dobishme për shëndetin e zemrës. Studimet kanë konfirmuar se antioksidantët dhe acidet yndyrore tek farat e pjeprit e mbrojnë zemrën nga stresi oksidues dhe çrregullime të tjera. Mineralet ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut.

Categories
Këshilla

Pjepri ndikon te sistemi nervor, parandalon infraktin; Efektet e shumta të tij

Pjepri futet te frutat hipokalorike. 100 gram pjepër ka gjithsej 33 kalori. Ka një sasi të madhe fibrash, çka jep ndjesinë e ngopjes te konsumatori. Nxit aktivitetin e stomakut dhe zorrëve Fibrat që gjenden te pjepri përmirësojnë dukshëm tranzitin intestinal, duke luftuar fryrjen e barkut.

Vlerat ushqyese Çdo 100 gramë pjepër përmban 7,4 gramë karbohidrate, 0,2 gramë yndyrna, 0,8 gramë proteina, 0,7 gramë fibra. 90 % e pjeprit është ujë dhe kjo bën të mundur hidratimin e organizmit.

Është ushqim antistres – Sipas një studimi kryer në Itali ai atribuon vetitë kundër stresit antioksidantit të njohur si superoksid dismutasi. Ai është një enzimë që transformon substancat e rrezikshme për organizmin.

Është antioksidant Pjepri përmban vitaminë A dhe C. E para gjendet në formën e karotenoideve, pigmentët natyralë që i japin pjeprit ngjyrën karakteristike. Karotenoidet luftojnë radikalet e lira, duke vonuar plakjen qelizore.

Ndihmon sistemin nervor – Pjepri përmban sasi të mëdha të vitaminës B6, e cila është e domosdoshme për të mbajtur nën kontroll nervozizmin dhe irritimin. Gjithashtu, ajo shmang problemet e gjumit dhe vështirësitë e të nxënit. Shëron plagët Vitamina C, e cila gjendet te pjepri, kryen një funksion të rëndësishëm në formimin e kolagjenit, duke ndikuar në shërimin e plagëve në lëkurë.

Konsumimi i tij êshtë i dobishëm për kockat – Fosfori dhe kalciumi, të cilët gjenden me shumicë te pjepri, garantojnë mbrojtjen e kockave, duke kontribuuar në mënyrë të dukshme në forcimin e tyre. Nxit qarkullimin e gjakut Pjepri ka në përbërje të tij potasium, i cili favorizon qarkullimin e gjakut, duke bërë të mundur edhe mbajtjen nën kontroll të presionit arterial.

Ndihmon në nxirjen e lëkurës Për shkak të betakarotenit që gjendet në përbërje të tij, pjepri stimulon prodhimin e melaninës, e cila është përgjegjësja kryesore për ngjyrën e çokollatës që merr lëkura gjatë verës.

Hidraton dhe forcon trupin– Pjepri është i përbërë në masën 90% nga uji, element themelor për trupin e njeriut, sidomos gjatë verës. Është i pasur me kalcium, hekur, fosfor dhe vitamina A dhe C.

Është frut dietik- Pjepri është fruti perfekt për ata që janë në dietë, pasi një fetë prej 100 gramësh përmban vetëm 30 Kcal, dhe ka 90.1 gramë ujë, 7.4 gramë karbohidrate, 0.2 gramë yndyrë dhe 0.8 gramë proteina.

Ndihmon veshkat dhe aparatin tretës– Në sajë të përmbajtjes së madhe të ujit, ndihmon në funksionimin e veshkave. Gjithashtu është frut laksativ dhe përmirëson sistemin tretës.

I bën mirë trurit dhe lufton osteoporozën– Ai përmban vitaminë B2, e cila ndihmon për mbajtjen e trurit të ri, si dhe ka efekt lehtësues në tru, pasi mban nën kontroll mërzinë, stresin si dhe përmirëson gjumin. Përmban dhe vitaminë B6, e cila përmirëson shikimin, dhe forcon dhëmbët dhe kockat.

Parandalon infarktin– Mban të shëndetshëm sistemin kardiovaskular, në sajë të adenosinës, një substancë e cila e mban gjakun të lëngshëm, duke parandaluar mpiksjen. Gjithashtu pjepri lufton kolesterolin, si dhe mban trigliceridet e ulëta, duke parandaluar infarktin.

Favorizon nxirjen– Nëse doni që të nxiheni sa më shpejtë dhe mirë në plazh, konsumoni sa më shumë pjepër. Në sajë të betakarotenës që përmban, roli nxirës është i garantuar.

Ka pak kalori – Pjepri futet te frutat hipokalorike. 100 gram pjepër ka gjithsej 33 kalori. Ka një sasi të madhe fibrash.

Categories
Këshilla

Pjepri, 11 përfitimet shëndetësore të këtij fruti fantastik të verës

Pjepri është fruti ideal për të “luftuar” këto ditë. Falë sasisë së madhe të ujit, vitaminave dhe mineraleve, ndihmon organizmin tonë të fitojë energji, të sigurojë hidratimin e nevojshëm, po kështu të mbrojë shëndetin e zemrës, veshkave, syve, si dhe kundër plakjes

Falë përbërjes së lartë në vitamina dhe minerale, mund të konsiderohet “minierë ari”. Për të përfituar më së miri nga vlerat e larta ushqyese të këtij fruti preferohet të konsumohet brenda muajve prill-gusht, që njihet edhe si sezoni i këtij fruti. Ndaj dhe në këtë shkrim po përmendim 11 përfitimet shëndetësore që merren prej tij me konsumimin e pjeprit.

Anti kàncèr – Përmbajtja e lartë e karrotenoideve në pjepër mund të parandalojë kàncèrin dhe të ulë rrezikun e kàncèrit të mushkërive. Konsumimi i rregullt i këtij fruti është efektiv në parandalimin dhe goditjen që në bërthamë të kàncèrit që pushton trupin tuaj. Prandaj përfshini pjeprin në dietën tuaj për të parandaluar këtë sëmundje vdèkjèprurèsè.

Mbron zemrën – Një antikoagulant i quajtur adenozinë i pranishëm te pjepri mund të ndalojë mpiksjen e qelizave të gjakut që shkakton goditje ose sëmundje të zemrës. Pjepri ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke holluar gjakun në trup. Përveç kësaj, përmbajtja e lartë e ujit në pjepër ofron një efekt qetësues i cili ndihmon në lehtësimin e aciditetit në stomak.

Mbron veshkat – Vetitë e shkëlqyera diuretike të pjeprit janë të dobishme në shërimin e sëmundjes së veshkave. Kështu, konsumi i rregullt i pjeprave çdo ditë në mëngjes ndihmon në ruajtjen e shëndetit të veshkave.

Ndihmon tretjen – Nëse keni probleme me tretjen, mund të provoni të hani pjepër për të lehtësuar lëvizjen e ushqimeve nga aparati tretës, zorrë, drejt jashtëqitjes. Përmbajtja e lartë e ujit te pjepri është veti e shkëlqyer për sa i takon tretjes pasi ndihmon jashtëqitjen, ndërsa përmbajtja minerale eliminon aciditetin që shpesh shkakton vështirësi në tretje, veçanërisht në stomak.

Jep energji – Shumica e pjeprave përmbajnë vitaminë B të cilat përbëjnë pjesën më të madhe të prodhimit të energjisë në trupin tuaj. Vitaminat B kërkohen nga trupi juaj për të përpunuar sheqernat dhe karbohidratet. Ndaj dhe konsumimi i pjeprit mund t’ju japë energji të konsiderueshme.

Humbje peshe – Ashtu si shumica e frutave të tjera, pjeprat janë ideale për rënie nga pesha. Këta fruta janë në vlera të ulëta natriumi dhe kalorish, po kështu pa yndyrë dhe kolesterol. Përmbajtja e lartë e ujit mund t’ju mbajë të plotë për më gjatë, ndërsa ëmbëlsia natyrale ul fërkimet tuaja për ushqime me sheqer dhe ëmbëlsira me kalori të larta.

Lëkurë e shëndetshme – Një nga vlerat kryesore të pjeprit është përmbajta e lartë e kolagjenit, i cili ruan integritetin e strukturës së qelizës në të gjitha indet lidhëse duke përfshirë lëkurën. Gjithashtu, përshpejton shërimin e plagëve dhe ruan qëndrueshmërinë e lëkurës. Konsumi i rregullt i pjeprit është i dobishëm për ata që kanë lëkurë të thatë.

Kundër plakjes – Me konsumimin e pjeprit ne gjithashtu tonifikojmë lëkurën dhe sigurojnë përfitime kundër plakjes për shkak të pranisë së vitaminave A, B dhe C. Ju mund të përgatisni një maskë fytyre kundër plakjes duke prerë feta të hollë të pjeprit të freskët dhe t’i vendosini këto feta në fytyrën dhe qafën tuaj. Më pas shtrihuni dhe relaksohuni për 15 deri në 20 minuta. Shpëlaj me ujë të freskët. Ky veprim do të freskojë lëkurën tuaj dhe do të sigurojë shkëlqim rinor.

Hidratues i mirë – Pjeprat kanë vetitë shumë të mira hidratuese dhe energjike. Ju mund të përgatisni një maskë fytyrash hidratuese duke përzier kastravec me pjepër dhe mjaltë.

Rrit flokët – Pjepri është burim i mirë i betakarrotenit që konvertohet në vitaminë A brenda trupit. Kjo vitaminë A është jetike për flokët e shëndetshëm dhe rritjen normale të flokëve. Ndaj me konsumimin e pjeprit, kemi rritje të shëndetshme të flokëve. Ashtu si pjesa tjetër e trupit, shëndeti i flokëve varet edhe nga ushqyesit që iu japim folikulave të flokëve për rritjen e tyre.

Konsumi i frutave të pasura me vitamina dhe minerale mund të nxisë rritjen e flokëve dhe parandalimin e problemeve të flokëve. Pjepri mund të jetë i dobishëm për flokët tuaj, sidomos për rritjen dhe mbajtjen e tyre sa më të shëndetshëm.

Parandalon rënien e flokëve – Mangësitë në vitaminat B janë gjithashtu përgjegjës për shkaktimin e humbjes së flokëve. Pasi pjepri është i pasur me vitaminë B, si dhe acidi folik dhe inositol (substancë), të cilat ndihmojnë në parandalimin e rënies së flokëve dhe nxisin rritjen e tyre.

Vlerat ushqyese. Ky frutë është i mbushur me lëndë ushqyese të shëndetshme, që nga vitaminat, mineralet dhe antioksidantët. Kalori. Ky frutë është shumë i varfër në kalori rreth 100 gramë frutë i freskët përmban vetëm 34 kalori.

fresh melon on wooden table

Vitamina A. Pjepri është një frutë shembullor për sasinë e madhe të vitaminës A. 100 gramë pjepër i freskët përmban më shumë se 112% të sasisë ditore të rekomanduar me vitaminë A, (ky frutë mban rekord për sasinë e madhe të kësaj vitamine)

Antioksidantë. Po kështu është i pasur me antioksidantë dhe flavonoidë, sikurse është betakarroteni, lutein, që luftojnë radikalet e lira dhe përbërës të tjerë, të cilat sigurojnë mbrojtje kundër disa llojeve të kancerit.