Categories
Lajme

Ju duhen 15 ditë përdorim: uji i hudhrës zgjidh disa nga shqetësimet më të mëdha

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveçse u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera të panumërta për shëndetin. Përdorimi i hudhrës me ujë është trajtimi më i lehtë që mund ta përgatisni në shumë pak kohë. Përbërësit: një thelbi hudhër, një gotë me ujë (jo të mbushur plotë)

Përgatitja: Mjafton që hudhrën ta shtypni ose ta prisni në pjesë shumë të imta me ndihmën e thikës. Hudhrën e grirë imët ta përzieni në një gotë me ujë e më pas ta pini. Këtë kurë mund ta përdorni përreth 15 ditë duke e pirë esëll në mëngjes. Për personat që vuajnë nga tension i ulët, nuk këshillohet që të përdoret.

Përfitime të tjera – Përfitimet kryesore të hudhrës qëndrojnë tek aftësia për të parandaluar rënien e flokëve, përmirësuar shëndetin e lëkurës, forcuar sistemin imunitar, ulur tensionin e gjakut, rritur qarkullimin e gjakut, pastruar trupin, qetësuar frymëmarrjen dhe ndihmuar në rënien në peshë. Konsumi i ujit të hudhrës e ushqen lëkurën me shumë antioksidantë dhe si rrjedhojë zbut efektet e plakjes, infeksionet dhe pezmatimin e saj.

Shumë njerëz përdorin ujin e hudhrës për të forcuar flokët, parandaluar rënien e tyre dhe ushqyer ato. Kjo kurë natyrale mund të konsumohet e vetme ose të përzihet me produkte të tjera për flokët për të dhënë një rezultat të shkëlqyer.

Vlerat e forta të hudhrës kundër baktereve dhe mykut, por edhe prania e antioksidantëve ndihmojnë për mbrojtjen e imunitetit. Sipas të dhënave hudhra është e shkëlqyer për shëndetin e rrugëve të frymëmarrjes. Ajo është efikase në parandalimin dhe kurimin e tuberkulozit, azmës, bronshitit dhe kollës. Efikasiteti i hudhrës është më i lartë nëse hahet e gjallë ose e pjekur në furrë.

Atë mund ta përdorni edhe në përgatitjen e pomadave të cilat përdoren në raste të të ftohurës. Hudhrën mund ta përdorni edhe në rastet e dhimbjes së dhëmbit duke vendosur gjysmën e një thelbi hudhër mbi dhëmballë. Kur ju dhemb veshi, mund të shtrydhni pak hudhër dhe të hidhni një ose dy pika në veshin që dhemb. Nëse hezitoni të konsumoni hudhra për shkak të aromës së saj klikoni këtu për të mësuar metodat natyrale për evitimin e erës së keqe të saj.

Categories
Lajme

INSTAT: Shqiptarët po lindin më pak fëmijë, popullsia po shkon drejt plakjes

Popullsia shqiptare po shkon drejt plakjes. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, numri i lindjeve për tremujorin e dytë të 2021 është 5,993 duke shënuar një rënie me 10,6% krahasuar me tremujorin e dytë të 2020. Sipas qytetarëve, çiftet e reja kanë frikë të sjellin në jetë një bebe, pasi kushtet ekonomike janë kundra dëshirës së tyre.

Bonusi i bebes prej 40 mijë Lekësh, nuk i ka nxitur çiftet e reja të krijojnë familje të mëdha. Sipas Numbeo-s, kostos e jetës në Tiranë për një familje prej 4 anëtarësh afërsisht janë 178,033 mijë Lekë, ndërkohë që paga mesatare e një individi në Shqipëri është 56,7 mijë Lekë.

Pra, të dy prindërit në total arrijnë të sigurojnë 113,4 mijë Lekë, familjet shqiptare marin 60 mijë lekë më pak se sa të ardhurat që i duhen për të mbuluar shpenzimet mujore. Sipas sociologut Zyhdi Dërvishi, shteti duhet të rihartojë politikat mbështetëse për çiftet e reja.

“Pa rini nuk ka jetë. Shifra janë alarmante shteti duhet të mendojë për nënat e reja. Duhet t’i mbështesë ato gjatë periudhës së shtatzënisë dhe pas. Duhet të dimë diçka se për femrën shqiptare shkolla e lartë është bërë 5-vjeçare, që do të thotë ajo hyn e madhe në tregun e punës dhe si fillim keqpaguhet ç’ka e bën atë të ketë frikë të krijoj familje. Femra shqiptare duhet mbështetur, ekonomi i bën çiftet e reja te kenë frikë të krijojnë familje”, thotë sociologu.

Categories
Këshilla

Katër mënyra të thjeshta dhe natyrale për “të parandaluar” plakjen

Nga afërsisht 100,000 gjene në trupin tuaj, ekzistojnë 500 që mund të ngadalësojnë plakjen e grupeve të qelizave në trupin tuaj. Lajmi i mirë? Është e lehtë të ndizni këto grupe gjenesh në mënyrë që të qëndroni të mprehtë, të shkathët dhe rinor.

Për të shmangur sëmundjet, lëvizni gishtat e këmbëve – Kur muskujt tuaj janë në lëvizje, ato aktivizojnë gjenet anti-plakje që mbajnë energjinë e qelizave imune në mënyrë që të mund të hidhen në viruse ose baktere pushtuese.

Dhe lëvizja për 30 minuta në ditë zvogëlon rrezikun e sëmundjes deri në 57 për qind, thonë shkencëtarët australianë. Edhe lëvizjet e vogla, si tundja e gishtërinjve të këmbëve, llogariten në atë total!

Për të qëndruar të zhdërvjellët, ëmbëlsoni vaktet – Qershitë dhe manaferrat e freskëta po shfaqen në markete, dhe shijimi i një filxhani me të preferuarat tuaja në çdo vakt zvogëlon rrezikun e ndjenjës së ngurtësisë me 50 për qind. Për më tepër, ajo shuan dhimbjet e muskujve dhe nyjave në dhjetë ditë nëse jeni lënduar tani.

Për të qëndruar i mprehtë, konsumoni pak nga ky çaj – Ju mund të qëndroni të përqendruar dhe të mbani kujtesën tuaj të mprehtë – duke ulur shanset e harresës deri në 70 për qind – duke shtuar një të katërtën e lugës së çajit Shafran të Indisë dhe një majë speci në dietën tuaj ditore, thonë shkencëtarët e Universitetit të Pensilvanisë. Kurkumina e Shafran të Indisë ndez gjenet që bllokojnë inflamacionin e plakjes së trurit, shpjegon Robin Miller, ndërsa speci rrit thithjen.

Për të djegur dhjamin, shtoni vajin e peshkut – Ju mund të parandaloni shtimin e peshës = që mundon shumë persona pas moshës 45 vjeç, plus pak më shumë se tre herë më shpejt në çdo dietë, duke marrë 3,000 miligramë vaj peshku çdo ditë, thonë shkencëtarët britanikë. Mark Hyman, MD, thotë se omega-3 të vajit stimulojnë gjenet që djegin yndyrat e depozituara.