Categories
Këshilla

Pse duhet ta vendosni pulën në frigorifer para se ta gatuani

Ekspertët rekomandojnë vendosjen e mishit të pulës në frigorifer para gatimit për të shmangur helmimet që mund të jenë fatale. Kjo taktikë mund të zvogëlojë ndjeshëm bakteret në shpendët e papërpunuar.

Ata mund të transmetohen lehtësisht tek njerëzit duke larë pulën e freskët nën çezmë ose duke e ngrënë gjysmë të gatuar. Ky mikrob është campylobacter, i cili mund të jetë kërcënues për jetën tek fëmijët e vegjël dhe të moshuarit.

Infeksioni Campylobacter zakonisht ndodh dy deri në pesë ditë pas infektimit dhe shkakton diarre, dhimbje barku, ngërçe si dhe ethe, sipas Institutit të Shëndetit Publik në Angli.

Categories
Këshilla

Pulë apo peshk? Ja kush është më i miri për ju!

Kur është fjala për të ngrënë ushqim të shëndetshëm, ju sigurisht e dini cilat janë ato. Gjeni një mënyrë për të frenuar dëshirën tuaj për ëmbëlsira, për të shmangur yndyrnat e panevojshme, dhe absolutisht kufizoni zakonin për të ngrënë proshutë derri.

Por nuancat e të ushqyerit shëndetshëm mund të jenë paksa më të komplikuara. Cilat perime përmbajnë më shumë ushqyes, dhe cilat vitamina dhe minerale ju nevojiten me shume? Kur është mirë të shpenzosh në mish të kuq? Dhe cila është më e mira për ju – pulë apo peshk?

Shumica e këshillave të shëndetshme që ju lexoni thonë se pula dhe peshku janë opsione të shëndetshme në një dietë të ekuilibruar. Pula vs. peshku: Si janë të dyja të mira – Shoqata Amerikane e Zemrës dëshmon se pula dhe peshqit janë alternativat më të shëndetshme ndaj mishit të kuq kur është fjala për shëndetin e zemrës.

Në përgjithësi, të dy format e mishit përmbajnë në mënyrë të konsiderueshme më pak kolesterol dhe yndyrë të ngopur, të cilat mund të çojnë në probleme me zemrën nëse hahen më tepërt. Edhe kolesteroli dhe yndyra e ngopur mund të rrisin presionin e gjakut, duke kontribuar në simptomat paraprake të sëmundjeve të zemrës. Mishrat me pak yndyrë, sikur pula dhe peshku, nuk permbajne aq shumë nga këto komponime cënuese.

Klinika Mayo e mbështet këtë argument, me disa përjashtime. Si përgatitet mishi gjithashtu është një faktor. Pula pa lëkurë është gjithmonë e preferuar kur flitet për shëndetin e zemrës, siç është mishi i pjekur ose i zier në krahasim me një shportë peshku të skuqur dhe patate të skuqura.

Është e qartë se një dietë e shëndetshme përbëhet nga shumëllojshmëria. Nëse jeni duke bërë më të mirën tuaj për të pasur një dietë të shëndetshme, natyrisht se keni një rotacion të shpendëve dhe ushqimeve deti në vaktet tuaja. Megjithatë, njëri ia kalon pak tjetrit- të paktën në aspektin e kushtimit të vemendjes sa shume po e hani atë. Këtu është analiza se cila është më e shëndetshme për ju.

Pula – Shpendët kanë qenë prej kohësh mishi i bardhë i zgjedhur për njerëzit që hanë shëndetshëm , shpesh për shkak të përmbajtjes së lartë të proteinave dhe profilit të ulët të yndyrës. Çmimi mund të jetë gjithashtu një faktor i madh në këtë zgjedhje pasi pula është një nga llojet më të përballueshme të mishit që mund të gjeni në supermarket. Si rezultat, ju do të shkoni drejt përfshirjes së më shumë pule në dietën tuaj nëse jeni duke kërkuar të dobësoheni, të ndërtoni muskujt ose thjesht të shmangni një histori familjare të çështjeve të zemrës.

Nëse jeni të fokusuar në ndërtimin e muskujve, ndërsa mbani gjithashtu numrin e kalorive të ulët, pula ka të ngjarë të jetë shoku juaj më i mirë në departamentin e proteinave. Përsëri, anashkaloni lëkurën – merrni yndyrën nga burime të shëndetshme si arra ose avokadot. Në një sasi prej 85 gr. (shuma e mishit të sugjeruar për çdo vakt), pule ka rreth 27 gram proteina, duke mposhtur pothuajse çdo lloj peshku që ekziston.

Një nga dobësitë e pulave është se shumë zogj të rritur në mënyrë komerciale ushqehen me antibiotikë dhe hormonet e rritjes. Shkencëtarët ende debatojnë për implikimet shëndetësore për njerëzit, por thonë se ju nuk po hani 100% mish natyral. Kur është fjala për etiketat si “ushqimi i grurit” ose “100% natyral”, duhet të besoni prodhuesit, pasi ato kërkesa të veçanta nuk rregullohen nga USDA.

Peshku – Është e rekomanduar që të gjithë amerikanët hanë minimum 220gr. ushqim të detit çdo javë. Megjithatë, 80% deri në 90% e njerëzve nuk i afrohen afër kësaj sasie për të ngrënë atë shumë rregullisht.

Avantazhi më i madh që peshku dhe prodhimet e detit kanë burimet të tjera të proteinave është niveli i lartë i acideve yndyrore omega-3, që trupi ka nevojë por nuk e prodhonë natyrshëm. Ndër përfitimet e tjera, omega-3 është menduar për të përmirësuar kujtesën dhe funksionin e përgjithshëm të trurit, uljen e inflamacionit dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Megjithëse përmbajtja e proteinave nuk është aq e lartë sa e pulës, shumë varietete popullore do t’ju ndihmojnë me lehtësi të merrni sa më shumë proteinat tuaja të rekomanduara për ditë.

Njerëzit që hanë peshk gjithashtu do të vazhdojnë të ndjehen më të mbushur në krahasim me ata që hanë forma të tjera të proteinave. Nëse jeni duke kërkuar për të humbur peshë ose thjesht të mos hani natën vonë, atëherë peshqit mund të ndihmojnë.

Nëse jeni duke shkuar me një dietë të ulët karboni, burimet e proteinave me një përmbajtje më të lartë të yndyrës mund të ndihmojnë në balancimin e nevojave tuaja për ndërtimin e muskujve dhe ruajtjen e energjisë. Megjithëse peshku konsiderohet ende i dobët, disa varietete do të kenë përmbajtje pak më të lartë të yndyrës se pula, dhe konsiderohet si lloji i “mirë”.

Shqetësimi më i madh që njerëzit kanë me të ngrënë sasi të shumta të prodhimeve të detit është merkuri që nganjëherë gjendet në peshq. Shumica e produkteve ushqimore deti do të përmbajnë të paktën gjurmë të merkurit, edhe pse mendimet e zyrtarëve të shëndetësisë rreth asaj se çfarë do të thotë janë duke ndryshuar.

FDA, së bashku me EPA dhe organe të tjera federale, tani sugjerojnë që të gjithë njerëzit të marrin të paktën 220gr. të peshkut në javë – duke përfshirë gratë shtatzëna dhe fëmijët e vegjël. “Peshku përmban ushqyes të rëndësishëm për zhvillimin e fetuseve, foshnjeve që ushqehen me gji dhe fëmijëve të vegjël. Peshku siguron përfitime shëndetësore për publikun e gjerë, “thotë agjencia.

Gratë shtatzëna dhe fëmijët e vegjël nuk duhet të hanë peshk të papërpunuar, as nuk duhet të konsumojnë lloje të caktuara të peshkut si skumbri mbretëror, peshkaqen, tilefish dhe peshku i shpatës. Këto specie përmbajnë nivele shumë më të larta të merkurit dhe nuk duhet të jenë pjesë e një diete normale për të gjithë ata që merren me konsumimin e merkurit. Format më të zakonshme të prodhimeve të detit si salmoni, tilapia dhe tonja bien brenda kufijve të pranueshëm të mërkurit.

Në fund të fundit – Megjithëse si pula dhe peshku mund (dhe duhet) të jenë pjesë e një diete të shëndetshme, peshqit i’a kalojnë pulës për vetëm një fije. Arsyeja kryesore është përmbajtja e omega-3 – diçka që pula thjesht nuk mund të sigurojë. Plus, ju tashmë përfshini pulën në dietën tuaj të paktën një herë në javë. Nëse po kërkoni të shtoni përfitimet tuaja shëndetësore, shtojeni edhe një peshk.

Categories
Këshilla

Receta e thjeshtë: Makarona me pulë dhe domate të thara!

Receta më e shijshme dhe kremoze e makaronave! Makarona me pule dhe domate te thare do behen te preferuarat e familjes. Koha për përgatitje është 25 minuta.

Përbërësit: 3 gjokse pule, vaj gatimi, kripë dhe piper i zi, 1 kg makarona pene
ose sipas deshires tuaj, për salcën e domates së tharë nga dielli:, 2 luge gjelle gjalpë
10 kërpudha të vogla, 1 qepë të madhe, 5 thelpinj hudhre, ½ filxhan domate të copëtuara të thara në diell, në vaj.

1 lugë gjelle miell, 1 luge caji kripe, 1 luge caji spec i kuq, ½ luge caji rigon
½ luge caji borzilok i thare, ½ luge caji piper, ½ filxhan verë e bardhë, 2 gota qumësht
1 filxhan lëng pule, ½ filxhan artichokes marinuar të copëtuar, 2 luge gjelle majdanoz të freskët të copëtuar, 2 djathë parmixhano.

Ne një tenxhere të madhe me ujë të kripur gatuajini makaronat. Kullojeni makaronat dhe lëreni mënjanë, duke u mbajtur të ngrohtë. Ndërkohë përgatisni salcën kremoze të pulës.Ne një tigan të madh, të thellë, në zjarr mesatar shtoni vaj gatimi. Sapo tigan të jetë i nxehtë, shtoni në të gjoksin e pulës dhe sezonin me kripë dhe piper.

Hiqni pulën nga tigani dhe mbajeni të ngrohtë anash. Në të njëjtIn tigan, shtoni gjalpë. Pasi të jetë shkrirë, shtoni kërpudha dhe qepë. Trazoni për 7 deri në 8 minuta, ose derisa kërpudhat të skuqen dhe qepa të zbutet.

Shtoni në të hudhrën e grirë dhe domatet e thara dhe gatuajini për një minutë shtesë. Sezoni përzierjen me kripë, piper, spec të tymosur, rigon të thatë dhe borzilok.

Shtoni verën e bardhë dhe lëreni të ziejë për disa minuta derisa të zvogëlohen shumica e lëngjeve. Hidhni nje sasi te vogël me miell dhe përzierje atë mirë, pastaj gatuaj për 1 minutë.

Filloni të shtoni qumësht dhe trazoni mirë pas çdo shtese. Për një salcë më të pasur, të shtoni 1 filxhan pana në vend të 1 filxhan qumësht (por kjo mbetet ne deshiren tuaj) . Shtoni në të lëngun e pulës dhe kthejeni pulën e skuqur në tigan.

Tek salca shtoni makaronat dhe perziejini derisa makaronat te lidhen me salcen kremoze. Shtoni te makaronat angjinare të marinuar, majdanoz dhe djathë dhe përziejini mirë derisa gjithçka të bashkohet mirë.

Categories
Këshilla

Gabimet kryesore që të gjithë bëjmë kur gatuajmë pulën

Pula është një ndër ushqimet më të konsumuara në tryezat e secilit prej nesh. Në të gjithë botën llogaritet që të konsumohen rreth 8 bilion pula në vit. Ajo konsumohet gjerësit për vet vlerat ushqyese që përmban, si proteina, vitamina, numri i ulët i kalorive dhe yndyrave etj.

Filetot e pulës janë edhe ndër ushqimet bazë në shumë prej dietave që përdoren jo vetëm për t’u dobësuar, por edhe për efekte shëndetësore. Mirëpo mënyra se si ne e gatuajmë pulën ndikon shumë jo vetëm në shijen e saj, por edhe në ruajtjen e vlerave ushqimore. 3 gabimet më të zakonshme që të gjithë ne bëjmë kur gatuajmë pulën janë:

Shkrirja: Shumë amvisa pasi e nxjerrin pulën nga ngrirja e lënë të shkrihet në temperaturë ambienti. Kjo lloj shkrirjeje mund të jetë shumë e rrezikshme pasi nxit shfaqjen e baktereve përfshirë E. coli dhe salmonelën. Në vend të saj, mbushni një enë me ujë të ftohtë dhe vendosni pulën në të për ta shkrirë për 30 minuta. Pasi të ketë shkrirë ziejeni ose futeni në furrë sipas dëshirës.

Marinimi me erëza, kripë dhe vaj: Marinimi i pulës duhet bërë gjithmonë në fillim të procesit të gatimit dhe jo pas tij. Erëzat, kripa dhe vaji duhen vendosur nën lëkurën e pulës. Lëkura nga ana tjetër nuk duhet hequr kurrë para pjekjes pasi e bën pulën më të thatë dhe rrezikoni që ta digjni.

Gatimi në zgarë: Një ndër mënyrat më të shpejta për të gatuar pulën është në zgarë. Në qoftë se nuk doni që pula të digjet gjatë zgarës, lyejeni më parë me vaj dhe pak uthull molle. Shija e uthullës nuk do të ndihet fare gjatë shijes dhe gjoksi i pulës apo kofshat e saj do të jenë të buta.

Categories
Lajme

Gripi i shpendëve: Shqipëria ndalon importin e vezëve me 15 vende europiane!

Qeveria shqiptare ka ndaluar importin e shpendëve të gjallë dhe të therur apo nënproduktet e tyre nga 15 shtete të Europës dhe nga Izraeli. Shkak është bërë rreziku i importimit me këto produkte të gripit të shpendevë, që është përhapur në disa vende të Europës, të tilla si: Gjermani, Francë, Itali, Kroaci, Poloni, Hungari, Rumani, Çeki, Sllovaki, Holandë, Belgjikë, Danimarkë, Lituani, Ukraine, si dhe Izraeli.

Urdhri i ndalimit të Importit deri në një vendim të dytë është lëshuar nga ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi. Vendimi është botuar në fletoren zyrtare më datë 29 Prill, ku konkretisht thuhet: “Për disa masa mbrojtëse ndaj sëmundjes së influencës avariare me patogjenitet të lartë të shpendëve”.

Vendimi i Ministrisë sanksionon ndalimin e importit dhe tranzitimit për në territorin e Republikës së Shqipërisë, të shpendëve të gjallë shtëpiakë dhe të egër; zogjtë; shpendë dekorativë; materialit biologjik të shpendëve; importimin e vezëve, mishit si dhe nënprodukteve të shpendëve nga 15 shtetet europiane dhe Izraeli.

Autoritetit Europian i Sigurisë Ushqimore EFSA ka treguar se në periudhën dhjetor 2020 – shkurt 2021 janë zbuluar mbi 1000 raste të infektimeve nga një virus ngjitës i quajtur HPAI A(H5), i përhapur në shpendë të egër dhe të butë. Megjithatë, ekspertët europianë të sigurisë ushqimore thonë se virusi i ri i shpendëve mbart rrezik të ulët për popullatën, si dhe për udhëtarët.

Categories
Këshilla

111-vjeçari tregon sekretin e tij e jetëgjatësisë: Kam një ushqim të preferuar

111-vjeçari australian, Dexter Kruger, i cili jeton në shtëpinë të moshuarve në Queensland ka folur në një intervistë për sekretin e jetëgjatësisë së tij.

“Truri i pulës. Me ato ushqehem. Ato janë gjëra të vogla, por kaq të shijshme.”

I moshuari, ka punuar si fermer dhe veteriner. Po ashtu, ai shkruan libra dhe poezi. Djali i Kruger, Greg, tha se jetëgjatësia e të atit lidhet me mënyrën e thjeshtë të jetesës që ai ka bërë.

Kujdestari i shtëpisë së të moshuarve, Melanie Calvert tha se: “Kujtesa e Kruger është e mahnitshme për moshën që ka”.

Categories
Lajme

A e dini ç’ndodh nëse shtoni një lugë çaji kanellë në vazot e luleve?

Kanella është një ndër erëzat që u jep një shije karakteristike pjatave dhe pijeve të ndryshme. Aroma e saj e veçantë është lehtësisht e dallueshme dhe e pangatërrueshme me asgjë tjetër. Kanella zë një vend të rëndësishëm edhe në ritualin e bukurisë duke qenë pjesë e recetave dhe trajtimeve të ndryshme qoftë për flokët, fytyrën apo trupin. Por sot do t’ju sjellim një përdorim të panjohur të kanellës, u këshillojmë ta hidhni në vazot e luleve në ballkon, por edhe në bimët e pemët e ndryshme në oborr.

Ja çfarë ndodh nqs shtoni një lugë çaji kanellë në vazot e luleve:

1. Mban larg insektet
2. Eleminon bakteret kërpudhore nga kërcejtë e luleve
3. Pengon kalbjen e tyre

Categories
Këshilla

Nëse shihni këto vija të bardha te filetot e pulës, mos i gatuani!

Mishi i pulës është jashtëzakonisht i konsumueshëm dhe i lehtë për t’u përgatitur. Për këtë arsye shumë nga ne e zgjedhin për ta gatuar edhe për faktin se përgatitet shpejt.

Shpesh, mishi i pulës rekomandohet si një zgjedhje e shëndetshme por ka diçka që ju duhet ta kontrolloni tek ky produkt. Organizata Botërore ka publikuar një video në lidhje me vijat e bardha që ndodhen tek mishi i pulës.

Këto fije të yndyrës shfaqen për shkak të kushteve që zogjtë mbahen dhe vijnë si rezultat i fryerjes së tepërt të pulave me pesticide, për t’i bërë ato të duken më të mbushura.

Në një studim të vitit të kaluar në ShBA, u gjet se 96% e mishit të pulave kishin vija të tilla.Sidoqoftë, konsumimi i mishit të një pule të shëndetshme sjellë përfitime të mëdha shëndetësore, pasi përmban hekur, vitamina B12 dhe B.

Categories
Receta

Receta e ditës: Pulë fshati në tavë me qepë e oriz

Për të bërë tavën me oriz, si fillim pula ndahet në copa dhe vendoset të ziejë me ujë me kripë, aq sa i duhet për të qenë gati. Kur pula është gati, bëjmë gati qepën: 2 kokrra qepë të mëdha i grijmë në fijë të holla dhe i kaurdisim në vaj ulliri duke shtuar pak kripë.

Qepa i jep gjithë shijen kësaj tave ndaj duhet kaurdisur me kujdes, në zjarr të ulët, rreth 15 minuta, sa bëhet transparente. I shtohet në lugë gjalpë, lihet edhe pak minuta. Shtohen 2 garuzhde nga lëngu i pulës dhe lihen në zjarr sa lëngu thahet pothuajse plotësisht.

Kalohet qepa në një tavë. 2.5 gota oriz lahen dhe kullohen mirë dhe kalohen në tavë bashkë me qepën. Shtohen edhe 5 gota nga lëngu ( raporti 1 oriz: 2 gota ujë), trazohen mirë dhe vendosen mbi to copat e mishit të pulës.

Kalohet në furrë të ngrohur mirë më parë në 230°C. Hërë pas here trazohet që orizi në sipërfaqe mos mbetet i ftohtë. Nëse ju pëlqen mund të shtoni dhe pak gjalpë ndërkohë që piqet.

Kur thahet lëngu i gjithi e keni gati. Mbulojeni që orizi të zbutet më mrië dhe është gati. Kur thahet lëngu i gjithi e keni gati. Mbulojeni që orizi të zbutet më mirë dhe është gati.

P.S: Nëse thithet i gjithë lëngu dhe ju duket që orizi do ende shumë kohë të bëhet, shtoni dhe pak lend, por mos e teproni. Mund edhe ta mbuloni pak kohë me letër furrë të lagur më ujë.

Categories
Receta

3 gabimet më të zakonshme që bëni kur gatuani pulën

Pula është një ndër ushqimet më të përdorura në të gjithë botën. Këtë e tregojnë edhe shifrat e publikuara nga institute të ndryshme, rreth 8 bilion pula konsumohen çdo vit.

Sigurisht zgjidhni ta konsumoni për vlerat ushqyese si proteinat, vitaminat, numri i ulët i kalorive dhe yndyrnave etj. Duhet thënë që gjoksi i pulës është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të ekzistojnë dhe është pjesë e shumë dietave. Por mënyra si e gatuajmë ndikon shumë në shijen e saj. Këto janë gabimet më të zakonshme që bëni kur gatuani pulën :

Shkrirja: Shumë amvisa pasi e nxjerrin pulën nga ngrirja e lënë të shkrihet në temperaturë ambienti. Kjo lloj shkrirjeje mund të jetë shumë e rrezikshme pasi nxit shfaqjen e baktereve përfshirë E. coli dhe salmonelën.

Në vend të saj, mbushni një enë me ujë të ftohtë dhe vendosni pulën në të për ta shkrirë për 30 minuta. Pasi të ketë shkrirë ziejeni ose futeni në furrë sipas dëshirës.

Marinimi me erëza, kripë dhe vaj: Kijeni parasysh këtë këshillë, marinimi i pulës duhet bërë gjithmonë në fillim të procesit të gatimit. Erëzat, kripa dhe vaji duhen vendosur nën lëkurën e pulës. Lëkura nga ana tjetër nuk duhet hequr kurrë para pjekjes pasi e bën pulën më të thatë dhe rrezikoni që ta digjni.

Gatimi në zgarë: Një ndër mënyrat më të shpejta për të gatuar pulën është në zgarë.

Në qoftë se nuk doni që pula të digjet gjatë zgarës, lyejeni më parë me vaj dhe pak uthull molle. Shija e uthullës nuk do të ndihet fare gjatë shijes dhe kofshat apo gjoksi i pulës do të jetë i butë.