Categories
Këshilla

Ja çfarë i ndodh organizmit nëse e teproni me frutat e thatë

Frutat e thata janë një element përgjithësisht i shëndetshëm për çdo regjim ushqimor.Por nëse nuk mbani nën kontroll racionet e frutave të thata, efektet e tyre në shëndet bëhen negative, sidomos kur vjen puna tek pesha.

Nëse frutat i hani direkt nga qesja, tendenca për ta tepruar është e madhe. Në këtë mënyrë rekomandohet ngrënia e tyre me sasi.Një racion i përshtatshëm është maksimumi dy lugë gjelle me fruta të thata në ditë. Në këtë artikull do të mësoni për 4 problemet që shkaktojnë frutat e thata për njeriun.

Problemet me sistemin tretës – Frutat e thata përmbajnë shumë fibër, e cila përmirëson shëndetin dhe lëvizjen e zorrëve. Megjithatë, niveli i lartë i fibrës e shqetëson stomakun, veçanërisht nëse jeni njerëz që nuk para konsumoni ushqime të pasura me fibër.

Frutat e thata mund të shkaktojnë shtrëngime në stomak, fryrje, konstipacion ose diare. Këto efekte anësore mund t’i shmangni nëse konsumoni vetëm sasi të vogla ditore të frutave të thata. Ju mund të konsumoni frutat e thata ose ushqimet me fibër gradualisht që stomaku të mësohet me të.

Më shumë kalori – Frutat e thata nuk të ngopin dhe mundësia për ta tepruar me të është e madhe. Kur njeriu konsumon fruta të thata, numri i kalorive të marra është ndjeshëm më i lartë.

Për shembull, një racion me rrush ofron 150 kalori, ndërsa një racion me rrush të thatë (një filxhan) përmban 520 kalori. Prandaj sipas të dhëna është e këshillueshme që racioni standard i rrushit të thatë të jetë një e katërta e një filxhani.

Prishja e dhëmbëve – Frutat e thata përmbajnë sheqerna natyralë në formën e fruktozës. Disa lloje frutash të thata përmbajnë sheqer shtesë që hidhet për të ruajtur nivelet minimale të lagështisë.

Sheqeri është një nga kontribuesit më të mëdhenj të prishjes së dhëmbëve. Frutat e thata ngjiten në dhëmbë që nënkupton se sheqeri qëndron në dhëmbë për më shumë kohë. Këshillohet që pas ngrënies së frutave të thata, të pihet gjithmonë ujë.

Niveli i sheqerit në gjak – Disa lloje frutash të thata kanë një nivel të lartë glicemie. Ushqimet me nivel të lartë glicemie e rrisin ndjeshëm sheqerin në gjak duke dhënë një energji afatshkurtër por të fortë.

Por kur niveli i sheqerit në gjak nis të bjerë, njeriu përjeton një plogështi dhe drobitje të fortë. Nga të gjitha frutat e thata, kumbullat e thata janë ato me nivelin më të ulët të indeksit të glicemisë.

Categories
Këshilla

Rrushi i thatë është shumë i mirë, por ja për cilën kategori nuk rekomandohet

Rrush i thatë përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese, dhe studime të shumta kanë treguar se konsumimi i një sasie më të vogël të rrushit të thatë sjell përfitime të shumta në trup. Sidoqoftë, nuk rekomandohet për të gjithë. Mirëpo, ka disa arsye pse duhet të konsumoni rrush të thatë.

Ndoshta gjëja më e shëndetshme në lidhje me rrushin e thatë është se ai ndihmon për largimin e problemit të kapsllëkut. Kjo ka të bëjë me faktin se vetëm 1/4 filxhan rrush i thatë mund të mburret me rreth dy gramë fibra, që është rreth shtatë për qind e vlerës ditore për shumicën e njerëzve. Sidoqoftë, kërkesat tuaja individuale për fibra gjithashtu varen nga mosha dhe gjinia juaj.

Reduktimi i rrezikut të anemisë – Anemia, e cila është shkaktuar nga mungesa e hekurit, është një nga mangësitë më të zakonshme të mineraleve në trup në të gjithë botën. Më shumë se një e katërta e popullsisë së botës preket nga kjo mungesë. Anemia shfaqet kur zvogëlohet numri i qelizave të kuqe të gjakut dhe aftësia e gjakut tuaj për të mbajtur oksigjen, gjë që mund të lërë të ndiheni të lodhur dhe të dobët.

Në disa raste, ai madje mund të dëmtojë funksionin e trurit. Përveç marrjes së suplementeve të hekurit, ju mund të rrisni nivelin e hekurit përmes dietës. Megjithëse rrush i thatë nuk është burimi më i pasur i hekurit, gjysma e një filxhani me fruta të thata përmban rreth 7 për qind të sasisë së rekomanduar ditore për gratë e moshës 19-50 vjeç, rreth 18 miligramë, të cilat kryesisht rrezikohen nga mungesa e hekurit për shkak të menstruacioneve, mund të ndihmojnë rregullojnë hekurin.

Rritja e niveleve të energjisë – Meqenëse rrush i thatë përmban një sasi të konsiderueshme sheqeri, një grusht rrush të thatë mund të jetë një burim i mirë energjie. Është më mirë t’i hani në mëngjes me stomak bosh ose para një stërvitje për të cilën keni nevojë për energji shtesë.

Reduktimi i rrezikut të sëmundjeve të zemrës – Rrushi i thatë është plot me antioksidues, përkatësisht fitonutrientë të njohur si fenole dhe polifenole. Këta antioksidues mund të ndihmojnë në heqjen e radikaleve të lira nga gjaku, gjë që është e rëndësishme sepse ato mund të dëmtojnë qelizat dhe ADN-në tuaj. Kjo mund të çojë në komplikime të mëdha shëndetësore, përfshirë sëmundjet e zemrës.

Nivelet e rritura të sheqerit në gjak = Fatkeqësisht, rrushi i thatë gjithashtu ka një të metë. Siç është përmendur tashmë, ai është i pasura me sheqer dhe ndërsa kjo mund të jetë e dobishme në disa situata, nuk është zgjidhje e mirë për njerëzit me diabet. Në 1/4 filxhan rrush ka 26 gramë sheqer.

Për njerëzit me diabet, veçanërisht diabetin e tipit 2, mund të rrisë rrezikun e hiperglicemisë ose sheqerit shumë të lartë në gjak, andaj diabetikët duhet të kufizojnë sasinë e rrushit të thatë.