Categories
Lajme

Maska e fytyrës me sallatë jeshile, ide e veçantë dhe e mirë për ju

Nëse jeni duke kërkuar për një mundësi të thjeshtë dhe të përballueshme për një maskë fytyre që nuk është e mbushur me aromë sintetike ose kimikate aktive, ka shumë mundësi që tashmë të keni gjithçka që ju nevojitet në kuzhinën tuaj.

Produktet natyrore të ushqimit janë përbërësit më të mirë për kujdesin e lëkurës dhe kushtojnë shumë më pak se maskat komerciale. Çfarë do t’ju duhet: Vaj ulliri, 1 tas i vogël, 1 limon.

Udhëzimet: Vendosni dy lugë vaj ulliri në një tas të vogël. Ndryshe nga përbërësit e zakonshëm të kujdesit të lëkurës, të tilla si locionet, vazelina dhe vajrat sintetikë, vaji i ullirit ushqejnë lëkurën, duke e lënë atë të butë, elastik dhe rrezatues.

Shtrydhni lëngun nga një limon i freskët në tas me vaj ulliri dhe përzieni. Limoni është një astrigjent natyral dhe i butë që do të ndihmojë në zvogëlimin e shkëlqimit, ndërsa gjithashtu zvogëlon poret.

Prisni gjethet e maruleve në shirita të vegjël dhe zhytini në përzierjen me vajin dhe limonin. Vendoseni në fytyrën tuaj. Marule është një trajtim perfekt për lëkurën normale pasi heq butësisht përbërjen dhe yndyrën, dhe rikthen nivelet natyrore të pH, duke ekuilibruar lëkurën tuaj.

Zhytni një peshqir letre në ujë mineral dhe vendoseni sipër gjetheve të maruleve. Shtrihuni dhe relaksohuni për 15 deri në 20 minuta, pastaj hiqni gjethet e maruleve. Kënaquni me maskën tuaj të fytyrës së marule sa herë që dëshironi për një lëkurë të bukur me shkëlqim.

Zhyt një pambuk në qumësht të ngrohtë dhe fshij butësisht vajin nga lëkura juaj. Qumështi është i pasur me acid laktik, i cili do të ndihmojë në shpëlarjen e vajit të ullirit dhe lagështimin e lëkurës. Në fund, pije me ujë të ftohtë dhe të thatë.