Categories
Shëndeti

4 arsye për ta shtuar në dietën tuaj salmonin, duhet 1 herë në javë

Përveç shijes së tij të pasur dhe shkathtësisë në gatim, salmoni është në thelb një superushqim i detit dhe është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të hani. Salmoni dihet se është një burim i pasur me proteina të acideve yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, uljen e presionit të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve. Dhe kjo proteinë ju ndihmon të qëndroni të kënaqur dhe ndihmon trupin tuaj të shërohet pas një dëmtimi dhe të riparojë dhe rindërtojë muskujt.

Profili mbresëlënës ushqyes i salmonit – Besoni apo jo, kjo është vetëm maja e ajsbergut kur bëhet fjalë për profilin mbresëlënës ushqyes të salmonit, pasi ai është gjithashtu një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese thelbësore si kaliumi dhe riboflavina, jo aq i mbushur me merkur sa shumë të tjerë. lehtë për tu ruajtur, gatuar dhe ngrirë.

Përveç proteinave dhe acideve yndyrore omega-3, salmoni është një burim i shkëlqyer i shumë lëndëve të tjera ushqyese të rëndësishme që janë të dobishme për shëndetin e përgjithshëm të një personi. Përveç kësaj, peshku popullor dhe ushqyes, i cili njihet për nuancën e tij rozë dhe shijen me gjalpë, është relativisht i ulët në kalori – një porcion prej 85 gramësh ka rreth 175 kalori.

Salmoni është plot me vitamina të kompleksit B – Salmoni është gjithashtu një nga burimet më të mira të vitaminës B12 dhe një burim i mirë i vitaminave të tjera B, të cilat ndihmojnë në shndërrimin e ushqimit që hani në energji.

Në veçanti, një porcion 100 gram salmon përmban më shumë se sasia e rekomanduar ditore e vitaminës B12, më shumë se 60% e dozës së rekomanduar ditore të niacinës dhe më shumë se gjysmën e dozës së rekomanduar ditore të vitaminës B6, e cila është kritike për . zhvillimin e trurit dhe mban të shëndetshëm sistemin nervor dhe sistemin imunitar.

Vitamina dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore – Salmoni përmban kalium, i cili ndihmon në luftimin e fryrjes dhe rregullon presionin e gjakut, selen, i cili ndihmon në shëndetin e kockave dhe mbron nga kanceri, vitaminë D për kocka të forta, hekur për rritje dhe një antioksidant të quajtur astaksantinë . i cili mund të ndihmojë në ruajtjen e trurit dhe promovimin e zemër, lëkurë dhe sistem nervor të shëndetshëm.

Salmoni mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru – Nëse jeni të shqetësuar për sëmundjet e zemrës ose goditjet në tru, merrni salmon pasi është vërtetuar shkencërisht se është një ushqim i shëndetshëm për zemrën, që do të thotë se konsumimi i tij i shpeshtë mund të zvogëlojë mundësinë e të dyja ngjarjeve mjekësore.

Salmoni mund të ulë kolesterolin dhe presionin e gjakut, të zvogëlojë inflamacionin në arteriet tuaja dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ai gjithashtu zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Categories
Lajme

Dhimbje kockash në dimër? Ushqimet që duhet të hani nëse vuani nga osteoporoza

Stina e dimrit është më e vështira për ata që vuajnë nga dhimbjet e kockave. Dhimbja mund të prekë pjesë të ndryshme të sistemit skeletor, nga krahët te këmbët apo nga gjoksi tek shputat duke bërë që shumë pacientë të preken nga sëmundje të ndryshme siç është për shembull osteoporoza.

Osteoporoza e njohur ndryshe si “epidemia e heshtur e kockave” është një sëmundje që lidhet me humbjen e masës kockore. Mjekët shprehen se një mjekim i përshtatshëm i kombinuar me ndryshime të stilit të jetës mund të ndihmojë personat e prekur ta mbajnë nën kontroll. Ndryshoni stilin e jetesës dhe shtoni ushqimet e mëposhtme në regjimin tuaj ushqimor:

Qumështi – Ekziston një arsye pse qumështi është burimi numër një i kalciumit për fëmijët. Qumështi pa yndyrë do t’ju kushtojë 90 kalori, por do t’ju japë 30% të dozës suaj ditore të kalciumit.

Djathi – Vetëm sepse djathi është i mbushur me kalcium nuk do të thotë që ju duhet të hani atë në mënyrë të tepruar. Vetëm disa kubikë të vegjël djathi përmbajnë më shumë se 30% të vlerës së tuaj të përditshme e kalciumit, kështu që duhet ta përdorim në mënyrë të moderuar. Shumica e djathrave përmbajnë një sasi të vogël të vitaminës D.

Vezët – Edhe pse vezët përmbajnë vetëm 6% vitaminë D të dietës suaj të përditshme, ata janë një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të marrë këtë lëndë. Vitamina D ndodhet me shumicë kryesisht tek vezët me lëvozhgë ngjyrë kafe.

Salmoni – Eshtë i njohur përmbajtjen e acidit yndyror omega-3 që është i shëndetshëm për zemrën, por një pjesë e këtij acidi yndyror që ndodhet tek salmoni përmban më shumë se 100% të vitaminës suaj D. Pra konsumoni sa më shumë salmon për zemrën dhe kockat tuaja.

Spinaqi – Ddo të jetë mënyra juaj e re e preferuar për të marrë sasitë e duhura të kalciumit. Një filxhan spinaq i gatuar përmban pothuajse 25% të kalciumit të dietës suaj të përditshme, plus fibra, hekur dhe vitaminë A.

Categories
Lajme

Lista e Anila Kalleshit: 10 ushqimet më energjike që mund të konsumoni

Ushqimi që hamë luan një rol të rëndësishëm në nivelet e përditshme të energjisë fizike. A e dini se produktet me shumë kalori dhe yndyrë ju lodhin më shumë kërkojnë më shumë energji për t’u tretur? Pra që gjithë dita juaj të jetë e mbushur me energji trupi duhet të ushqehet me këto produkte ushqimore:

1.Kuinoa – Ky ushqim me bazë bimore është plot me proteina, e pasur me magnez që lehtëson enët e gjakut dhe muskujt, duke siguruar energji të qëndrueshme që do t’ju ushqejë gjatë gjithë ditës.

2.Boronica – Boronicat nuk janë vetëm një shijshme, janë gjithashtu të mbushura me fibra, që sigurojnë energji për orë të tëra pas konsumimit të tyre.

3.Oriz kaf – Meqë kjo kokërr është e pasur me mangan, minerali që ndihmon në prodhimin e energjisë nga proteina dhe karbohidrat, do t’ju ndihmojë të jeni plot energji gjatë gjithë ditës.

4.Patatja e ëmbël – E mbushur me karbohidrate dhe e ngarkuar me beta-karoten (vitaminë A) dhe vitaminë C, ky produkt do t’ju ndihmojë të luftoni lodhjen e ditës.

5.Mjalti – Një lugë mjaltë është ekuivalenti i natyrës me një pije energjike. Ky sheqer natyral vepron si një karburant i muskujve gjatë stërvitjes dhe ndihmon në aktivizimin e muskujve pas stërvitjes.

6.Molla – Jo vetëm që një mollë në ditë do ta mbajë mjekun larg, por do t’ju japë një sasi fuqishme energjie.

7.Banane – Për shkak se ato janë të përbëra kryesisht nga sheqerna (glukoza, fruktoza dhe saharoza) dhe fibra, bananet janë një ushqim energjie i papërshkueshëm nga uji.

8.Spinaq – Kjo bimë e gjelbër është një burim i shkëlqyer hekuri, i cili është një komponent kyç i prodhimit të energjisë në trup.

9.Salmon – Ky peshk i kuq përmban proteina, vitaminë B6, niacinë dhe riboflavin të cilat ndihmojnë në kthimin e ushqimit që hani në energji.

10.Portokall – Plot me vitaminë C, kalium dhe folatë, kjo agrume jep energji në mënyrë të vazhdueshme me kalimin e kohës.

Categories
Lajme

Më lejoni t’ju bind me argumente: Pse duhet të konsumoni më shumë salmon

Ka shumë arsye se përse duhet të konsumoni salmon e një prej më të rëndësishmeve është shija e tij e mirë. Megjithatë kjo nuk është arsyeja e vetme, pasi salmoni është një nga burimet më të mëdha të omega-3, vitaminës B6, D dhe yndyrnave të shëndetshme.

Pra një ushqim perfekt për të gjithë ata që duan të mbajnë dietë dhe ata që dinë të shijojnë. E gjithë këto cilësi të mira të salmonit i konfirmon edhe studimi më i fundit. Salmoni është një nga ushqimet kyç që luftojnë arteriosklerozën.

Çfarë duhet të dini më shumë? – Në studimin e publikuar nga Revista Clinical Investigation, rezulton se yndyrnat e gjendura tek Omega-3 formojnë disa molekula të cilat ndalojnë inflamacionin. Në këtë mënyrë lufta me sëmundjen është më e thjeshtë.

Acidet omega-3 mund të ndihmojnë në kurimin e ateriosklerozës duke ulur procesin e inflamacionit që prek trupin tuaj. Megjithëse ka ende vend për studime të tjera, çfarë është e sigurtë në këtë pikë është se omega-3 ju ndalon dhimbjet.

Salmoni është një nga ushqimet më të pasura me omega-3. Në 100 gr salmon i freskët përmban 4 gr omega-3 që është mëse e mjaftueshme për dozën tuaj ditore.

Për të pasuruar dietën tuaj mund të zgjidhni edhe alternativa të tjera të ushqimeve të pasura me të. Mund të zgjidhni çdo lloj peshku, arrorët apo vajrat si ai i lulediellit apo sojës për më shumë omega-3.

Categories
Lajme

RECETA: Fileto salmoni me sallatë jeshile dhe djathë pecorino

4 fileto salmoni, 3 lugë lëng limoni të freskët, 3 lugë vaj ulliri, 1/4 filxhan djathë pecorino i grirë imët, 1 tufë sallatë jeshile, 3 lugë bajame të thekur, 1 mollë, kripë, piper i zi.

Së pari lini salmonin në temperaturën e dhomës 10 minuta para gatimit. Ndërkohë, rrihni së bashku lëngun e limonit, 2 lugë vaj ulliri dhe 1/4 lugë çaji kripë në një tas të madh.

Shtoni sallatën dhe lëreni të qëndrojë 10 minuta. Ndërkohë prisni mollën në feta dhe shtojeni tek sallata bashkë me djathin dhe bajamet. Marinojeni me piper dhe kripë dhe lërini mënjanë.

Spërkatni salmonin me 1/2 lugë çaji kripë dhe pak piper. Vendosni në zjarr tiganin me pak vaj ulliri dhe hidhni salmonin të gatuhet deri sa të marrë ngjyrë të artë në të dyja anët.

Hiqeni nga zjarri dhe hidheni në pjatën ku doni ta servirni bashkë me sallatën. Ju bëftë mirë!

Categories
Lajme

LISTA: Këto janë 10 ushqimet më të rekomanduara për shëndet të mirë

Kemi dëgjuar shumë filozofi dhe teori mbi ushqyerjen e shëndetshme, por ajo që nuk ju kanë thënë akoma janë ushqimet e vërteta që nutricionistët këshillojnë që të jeni sa më të shëndetshëm. Këto 10 ushqime janë ato që një pjesë e madhe e nutricionistëve kanë rënë dakort se duhet t’i konsideroni më të shëndetshme.

1.Boronica – Ka të paktën 15 lloje të ndryshme përbërësish të gjetur në boronica dhe të gjithë janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë pothuajse çdo sistem në trup. Antioksidantë ruajnë dëmtimin e qelizave, indeve dhe muskujve dhe janë të rëndësishme për shëndetin kardiovaskular, dhe shëndetin e trurit. Boronicat gjithashtu kanë karbohidrate të shëndetshme dhe fibra të pasura të cilat ndihmojnë me tretjen dhe menaxhimin e peshës.

Ata janë gjithashtu të ngarkuar me vitamina dhe minerale, duke përfshirë hekurin, magnezin, zinkun, kalciumin, kaliumin dhe vitaminat A, C dhe K. Boronicat kanë vlera të shumta shëndetësore duke përfshirë mbajtjen e eshtrave të forta dhe ndihmën për të luftuar sëmundjet e zemrës dhe kancerin.

2.Zarzavatet me gjethe jeshile – Zarzavate me gjethe jeshile si spinaqi dhe lakra janë një kategori tjetër e ushqimeve që asnjë nutricionist nuk mund të gabojë. Zarzavatet me gjethe janë me kalori të ulëta dhe lëndë ushqyese të dendura. Disa prej ushqyesve të fuqishëm që përmbajnë zarzavatet me gjethe jeshile përfshijnë “vitamina A, C dhe K, folate, kalium, magnez, kalcium, hekur, lutein dhe fibra.

Lakra, në veçanti, është e dashur nga dietologët sepse përmban nivele të larta antioksidantësh, të cilat ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve, si kanceri dhe sëmundjet e zemrës.Ajo ul kolesterolin, ndihmon mëlçinë, tretjen dhe është një ushqim detoksifik.

3.Avokadot – Eshtë tepër e shëndetshme për zemrën dhe gjysma e tyre e listojnë si një nga tri ushqimet më të shëndetshme në botë. Avokado është e pasur me vitamina K, C, B5 dhe B6, si dhe minerale kyçe, që përmbajnë kalium, fibra dhe ndihmojnë në tretje. Yndyrat e avokados veprojnë si “mbrojtës membranë qelizore. Kjo do të thotë lëkurë më e bukur, truri më i shpejtë dhe më shumë energji!

4.Fasulet – Janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave me bazë bimore, me fibër të lartë dhe ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit, menaxhimin e sheqerit në gjak, si dhe menaxhimin e peshës. Ato janë të pasura me hekur, magnez, kalium dhe zink.

5.Hudhra – Eshtë një tjetër ushqim që të gjithë ekspertët e të ushqyerit bien dakord se është një superushqim. Ajo përmban Allicin, një fitokimik që ka shumë vlera medicinale, hudhra lufton viruset, bakteret e t këqija dhe kërpudhat. Hudhra gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit dhe presionit të gjakut. Plus, ajo përmban nivele të larta të vitaminave dhe mineraleve pa shtuar kalori. Disa nga këto lëndë ushqyese përfshijnë mangan, vitaminë B6 dhe vitaminë C.

6.Limon – Përmban një listë të gjatë vitaminash super të rëndësishme dhe minerale, shumë prej të cilave kontribuojnë për shëndetin e ndihmojnë në tretjen e ushqimit dhe sistemin imunitar. Gjithashtu ndikon në përmirësimin e shendetit të flokëve ë dhe të lëkurës. Vitamina C në limon ndihmon prodhimin e kolagjenit dhe mbron lëkurën nga radikalet e lira, të cilat mund të çojnë në kancer. Ushqyesit që mban limoni gjithashtu ndihmojnë në rritjen e nivel it të mirë të kolesterolit dhe zvogëlimin e inflamacionit.

7.Farat Chia – Kjo farë e vogël e ngrënshme është shtuar në listën e superushqimeve. Farat chia janë të ngarkuara me omega-3 dhe antioksidantë, të cilat ndihmojnë në nxitjen e shëndetit optimal. Ato janë një nga burimet më të mira të fibrave dhe ndihmojnë shëndetin e kockave, pasi kanë vlera të larta si në kalcium ashtu edhe në magnez.

8.Lakrat Bruksel – E papritur por e vërtetë: Të gjithë nutricionistët e miratojnë lakrën si një nga zarzavatet më të mira. Lakrat janë të ngarkuar me sulforaphane, një lëndë ushqyese biokimike që rrit enzimat kundër kancerit në trup.

9.Kuinoa – Kuinoa rekomandohet si proteinë me bazë bimore mahnitëse. Çfarë e bën kuinoa-n të veçantë është se ajo është një proteinë e plotë. Kjo do të thotë se kuinoa përmban proporcionin e përsosur të të gjitha nëntë aminoacideve esenciale të nevojshme për ushqim optimal.Është një burim i lartë i proteinave natyrale pa gluten, ka shije të kënaqshme dhe cilësi. Përveç kësaj, ajo përmban ushqyes të rëndësishëm si magnez, fibra, mangan, riboflavin dhe vitamina B, të cilat ndihmojnë trupin të konvertojë ushqimin në energji.

10.Salmon i egër – Salmoni i egër është i pasur me acide yndyrore omega-3 dhe përmban më pak toksina si PCB sesa salmoni i kultivuar. Omega-3 janë të rëndësishme, pasi zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe ndihmojnë në rritjen e kolesterolit të mirë. Omega-3 kanë qenë gjithashtu të lidhura me ndihmën për të zvogëluar rreziqet për depresion, kancer dhe për të ndihmuar funksionimin e përgjithshëm njohës. Salmoni i egër është i ngarkuar me aminoacide dhe vitamina B, që ndihmon në gjallërimin e lëkurës dhe tonifikimin e muskujve.

Categories
Receta

Peshk salmon në skarë me salcë mango e avokado – Receta e ditës

Përbërësit: 4 fileto peshku salmon, 50 ml vaj misri, 2 lugë salcë soje, 1 lugë të vogël salcë pikante, 1/2 lugë xhenxhefil pluhur, 1 thelpi hudhër të grirë

Për salcën me mango dhe avokado: 1 mango, 1 avokado, 1 domate, qepë e njomë, qepë kuqe, 2 lugë vaj misri, lëng limoni, mente, kripë, piper

Marrim salmonin dhe e marinojmë per 2-4 orë duke hedhur të gjithë përbërësit, filetot e peshkut, vajin e misrit, salcën e sojes, salcën pikante, xhenxhefilin dhe hudhrën e grirë hollë në një tas të madh dhe e përziejmë shpesh. Pas kësaj heqim lëngun e tepërt nga filetot dhe i pjekim në zgarë të lyer me pak vaj misri për rreth 5 minuta ose derisa peshku të shkëputet lehtë nga sk
ara.

Përgatisim salcen me fruta duke vendosur të gjithë përbërësit në një enë dhe duke i lënë në një vend të freskët për 1 orë. I shoqërojmë filetot e salmonit me salcën e frutave dhe në vend të bukës përdorim sipas dëshirës pilaf ose kus kus.

Categories
Lajme

5 ushqime të pasura me kolagjen: heqin rrudhat njëlloj si kremrat!

Kur bëhet fjalë për kujdesin ndaj lëkurës, ne e dimë se një kombinim i kremrave të diellit, kremrave anti-plakje dhe kujdesi i vazhdueshëm do të na ndihmojnë të lehtësojmë procesin e plakjes. Por siç theksohet tek “Reader’s Digest”, ju mund të keni një lëkurë të butë dhe pa rrudha duke kontrolluar dietën tuaj ushqimore.

“Ndërsa jeni duke tretur ushqime të pasura me proteina, trupi juaj i përpunon proteinat dhe i kthen në aminoacide të cilat ndihmojnë në krijimin e qelizave të reja të lëkurës. Duke pasur sa më shumë të tilla në dispozicion bëhet më i lehtë riparimi dhe rindërtimi i lëkurës dhe kolagjenit, i cili i jep strukturën lëkurë suaj.”, shkruhet në të.

Përveç shmangies së kafeinës dhe sheqerit të tepërt, botimi rekomandon që të hahen pesë ushqimet e mëposhtme çdo ditë për të ndihmuar trupin tuaj të luftojë rrudhat.

Hudhra: Ajo është e mbushur me antioksidantë për mbrojtjen e lëkurës të quajtur polyphenols, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga radikalët e lirë dhe molekulat e paqëndrueshme të cilat shkatërrojnë kolagjenin.

Manaferrat: Ato kanë më shumë antioksidantë se çdo frut apo perim tjetër. Këto antioksidantë janë shpëtimtari i lëkurës sonë duke e mbrojtur nga dëmtimi që shkaktojnë rrudhat.

Vaji i ullirit: Ky vaj i shëndetshëm është i ngarkuar me acid oleik, një acid yndyror që e bën lëkurën të butë duke mbrojtur lëngun e membranave qelizore. Ai përmban vitaminë E dhe polifenolë të cilët gjithashtu e bëjnë lëkurën të duket më e re.

Salmoni: Acidet yndyrore omega-3 që përmban salmoni nuk janë të mira vetëm për zemrën tuaj, por gjithashtu i mbajnë membranat e qelizave të lëngshme për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës suaj të butë. Duhet të hani të paktën dy copa salmon të paktën 4 herë në javë.

Fasule: Njerëzit që hanë fasulet, peshqit, perimet dhe vajin e ullirit kanë më pak rrudha, thotë një studim australian i bërë së fundmi ku kanë marrë pjesë qytetarë nga Australia, Suedia dhe Greqia.

Categories
Këshilla

Tre llojet e ushqimeve që ju ndihmojnë të humbisni kilogramë

Kufizimet e dëmshme të ushqimit janë një sakrificë që nuk duhet ta bëjë askush, veçanërisht ata që duan të humbasin kilogramët e tepërt. Për këta të fundit, fokusi duhet të jetë tek rënia nga pesha por jo domosdoshmërisht ajo arrihet duke ngrënë më pak.

Theksi duhet vënë tek ushqimet e duhura, pra më pak duhen konsumuar ato të përpunuara dhe më shumë ato të shëndetshmet dhe krejt natyralet. Në këtë artikull do të mësoni për 3 ushqimet më të rëndësishme të cilat mund t’i konsumoni në sasi të shëndetshme për të mbështetur misionin e rënies nga pesha.

Ushqimet e plota – Ushqyerja në ditët e sotme është bërë shumë e komplikuar. Marketet janë plot e për plot me ushqime të larmishme, pjesa madhore e tyre të paketuara bukur e joshëse për të tërhequr vëmendjen e konsumatorit.

E vërteta e hidhur është se 70 përqind e ushqimeve dhe pijeve që gjenden sot në tregjet e botës konsiderohet si ultra e përpunuar. Ushqimet e plota janë frutat, perimet, kosi, farat, erëzat, vaji i ullirit e gjithçka tjetër natyrale dhe e papërpunuar.

Ushqimet e pasura me fibër – Fibra është në listën e ushqimeve që nevojiten për të humbur kilogramët e tepërt sepse janë pak kalorikë dhe të pasur me ushqyes. Fibra ngadalëson tretjen dhe shkakton një enjtje në stomak që përcjell atë ndjesinë e plotësisë.

Ndër ushqimet më të mira në këtë kategori mund të përmendim: drithërat e plota, orizi, kaf, tërshëra, buka e drithit të plotë, makaronat me miellin e drithit të plotë, frutat dhe perimet.

Burimet pa dhjamë të proteinës – Proteina është e një rëndësie të veçantë për humbjen e kilogramëve të tepërt për shumë arsye. Së pari ajo konsiderohet si ushqyesi që të ngop më shumë dhe falë saj, njeriu merr më pak kalori gjatë ditës.

Për më tepër, organizmi kërkon shumë energji për tu tretur, pra metabolizmi shpenzon 20-30 përqind të energjisë për tretje të proteinës ndërkohë që për karbohidratet 5-10 përqind e për yndyrnat 3 përqind.

Nëse dëshironi të humbisni në peshë duhet të merrni 1.3 gramë proteinë për çdo kilogramë të peshës trupore në ditë. Ndër burimet më të mira të proteinës janë: vezët, salmoni, peshku, gjoksi i pulës, fasulet etj.

Categories
Këshilla

11 përfitime të mahnitshme shëndetësore të salmonit

Salmoni është një nga ushqimet më vlera më ushqyese në planet. Ky peshk yndyror popullor është i mbushur me lëndë ushqyese dhe mund të zvogëlojë faktorët e rrezikut për disa sëmundje. Ai është gjithashtu i shijshme dhe e gjithanshme.

I pasur me acide yndyrore Omega-3 –  Salmoni është i pasur me acide yndyrore omega-3 me zinxhir të gjatë, të cilat kanë treguar se zvogëlojnë inflamacionin, ulin presionin e gjakut dhe ulin faktorët e rrezikut për sëmundje.

Burimi i madh proteinash  – Salmoni është i pasur me proteina me cilësi të lartë.  Trupi juaj kërkon proteina për të shëruar, mbrojtur shëndetin e kockave dhe parandaluar humbjen e muskujve, ndër të tjera. Salmoni siguron 22-25 gram proteina për 3,5 ons.

Ka shumë Vitamina B – Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B. Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i disa vitaminave B, të cilat janë të nevojshme për prodhimin e energjisë, kontrollimin e inflamacionit dhe mbrojtjen e shëndetit të zemrës dhe trurit.

Burim i mirë i kaliumit – 100 gramë salmon sigurojnë 11–18% të RDI të kaliumit, i cili ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut dhe në parandalimin e mbajtjes së tepërt të lëngjeve.

I pasur me selen – Seleni është një mineral që gjendet në tokë dhe ushqime të caktuara. Një racion me 100 gramë salmon siguron 59-67% të RDI të selenit, një mineral i përfshirë në mbrojtjen e shëndetit të kockave, përmirësimin e funksionit të tiroides dhe zvogëlimin e rrezikut të kancerit.

I pasur me antioksidantë  – Astaxanthin është një antioksidant që gjendet në salmon që mund të përfitojë shëndetin e zemrës, trurit, sistemit nervor dhe lëkurës.

Ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës – Ngrënia e salmonit në mënyrë të rregullt mund të ndihmojë në mbrojtjen nga sëmundjet e zemrës. Konsumimi i salmonit mund të ndihmojë në mbrojtjen nga sëmundjet e zemrës duke rritur nivelet e yndyrnave omega-3, duke ulur nivelet e yndyrnave omega-6 dhe duke ulur trigliceridet.

Mund të humbisni peshë –  Konsumimi i salmonit shpesh mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë dhe ta mbani atë larg. Konsumimi i salmonit mund t’ju ​​ndihmojë të kontrolloni peshën tuaj duke ulur oreksin, duke rritur normën metabolike, duke rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe duke ulur dhjamin e barkut.

Ul inflamacionin – Salmoni dhe peshq të tjerë të yndyrshëm mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit, i cili mund të zvogëlojë faktorët e rrezikut për disa sëmundje dhe të përmirësojë simptomat tek njerëzit me gjendje inflamatore.

Mund të mbrojë trurin– Konsumimi i shpeshtë i salmonit mund të ndihmojë në zvogëlimin e simptomave të ankthit dhe depresionit, të mbrojë shëndetin e trurit të fetusit në shtatzëni dhe të ulë rrezikun e problemeve të kujtesës që lidhen me moshën.

E shijshme dhe e gjithanshme – Salmoni është padiskutueshëm i shijshëm. Ka një aromë unike, delikate me një shije më pak “peshku” sesa shumë peshq të tjerë të yndyrshëm, siç janë sardelet dhe skumbri.