Categories
Lajme

Ky ushqim që sheh në foto ka më shumë kalcium se një gotë qumësht, besoje!

Prindërit tanë padyshim dinin diçka, kur na inkurajuan të pimë shumë qumësht për kocka më të forta si fëmijë.

Sidoqoftë, tani që jemi më të vjetër ne duhet të gjejmë mënyra të tjera për të futur më shumë kalcium dhe vitaminë D në dietën tonë për të shmangur humbjen e masës ose densitetit të kockave, të cilat mund të çojnë në thyerje.

Epo, do të habiteni kur të dini se ka një ushqim që është më i lartë në kalcium se qumështi dhe mund të jetë në kuzhinën tuaj tani: sardelet!

Kuzhinierja e famshme dhe dietologia e certifikuar Serena Poon, tregon më shumë se si sardelet janë një burim i shkëlqyer i këtij minerali që mbron kockat e plakura. Së pari, ajo përmend se gratë mbi 50 vjeç duhet të konsumojnë 1,200 miligram kalcium në ditë për të mbajtur kockat e tyre të forta dhe për të ndihmuar në parandalimin e osteoporozës.

Një kanaçe sardele përmban rreth 350 miligram kalcium (rreth 29 për qind e marrjes së rekomanduar për një grua mbi 50 vjeç). Ndërsa, ajo vëren se një filxhan me qumësht përmban rreth 276 miligram kalcium (rreth 23 për qind e marrjes së rekomanduar për një grua mbi 50 vjeç).

Një studim i botuar në Journal of Osteoporosis e lidhi konsumimin e tyre shpesh me një rrezik më të ulët të frakturave me kalimin e kohës, sepse acidet yndyrore të kalciumit dhe omega-3 punojnë për të rivendosur metabolizmin e kockave. Ky është çelësi për ruajtjen e strukturës së shëndetshme të kockave ndërsa plakemi.

Categories
Këshilla Shëndeti

9 arsye pse duhet të konsumoni shpesh sardele të freskëta!

Sardelet janë nga shijet më të veçanta e të freskëta të detit. Janë ndër peshqit më të vegjël që mund të konsumojmë dhe gatuajmë në shumë mënyra. Përtej shijes së mirë ato përmbajnë shumë vitaminë D dhe omega 3 duke u kthyer kështu në një paketë shëndeti për organizmin. Çdo gjë që ju duhet të dini mbi vlerat e sardeleve do të j’ua paraqesim më tej në këtë artikull.

Kanë veti antinflamatore dhe omega 3
Sardelet janë një nga burimet më të mira natyrore të acideve yndyrore omega-3 ato sigurojnë edhe dy lloje të acideve yndyrore që trupi përdor për të zvogëluar inflamacionin. Kjo sjell shumë shëndet dhe mban sëmundjet kronike larg. Ushqimet e pasura me omega 3 rregullojnë humorin dhe mbajnë larg depresioni sipas mjekëve.

Të pasura me lëndë ushqyese
Sardelet janë të pasura me shumë lëndë ushqyese thelbësore, përfshirë këtu vitaminën B12, vitaminën D, kalciumin dhe selenin. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i fosfatidilserinës dhe shumë vitaminave të tjera të grupit B, fosforit, hekurit, bakrit dhe kaliumit. Këto lëndë ushqyese luajnë një rol kryesor në shëndetin e organizmit që nga shëndeti i zemrës tek metabolizmi dhe funksionii qelizave.

Përmbajnë vitaminë B12
Vitamina B12 është një vitaminë e rëndësishme e tretshme në ujë që ndihmon në ruajtjen e funksionit nervor, shëndetin e trurit, formimin e qelizave të gjakut, nivelet e energjisë. Për fat të keq, dietat e shumë njerëzve nuk kanë këtë vitaminë kryesore, duke rezultuar në një mungesë të vitaminës B12 në popullatëm e gjerë. Edhe një mungesë e lehtë e vitaminës B12 mund të shkaktojë simptoma të rrezikshme që përfshijnë dëmtimin e sistemit nervor, vështirësi në furnizimin e qelizave me oksigjen dhe lodhje kronike. Për fat të mirë vetëm 100 gr sardele i tejkalojnë nevojat tuaja ditore për vitaminë B12, duke siguruar 137 përqind të sasisë që ju nevojitet.

Të pasura me selen
Sardelet gjithashtu sigurojnë nivele të larta të selenit, që përmbajnë gati 70 përqind të nevojave tuaja ditore në vetëm 100gr. Seleni është një mineral thelbësor që gjithashtu vepron si një antioksidant i rëndësishëm dhe ndihmon që trupi juaj të krijojë mbrojtje dhe rini për organizmin. Seleni lufton radikalet e lira që shkaktojnë sëmundje, ndihmon në rregullimin e metabolizmit dhe përmirëson funksionin qelizor. Gjithashtu është një mineral që ka aftësinëtë ulë stresin e organeve si mëlcia apo tiroidja. Mungesa e selenit shpesh lidhet me dëmtimin e tiroides, uljen e sistemit imunitar, çekuilibrin hormonal, problemet e riprodhimit, çrregullimet e humorit dhe sëmundjet e zemrës.

Mbrojnë shëndetin e kockave
Delikatesat e vogla të detit janë një burim i shkëlqyer i shumë vitaminave dhe mineraleve që janë thelbësore për të ruajtur një strukturë të shëndetshme kockore. Në këto vitamina përfshijmë kalciumin, vitaminën D dhe fosforin. Konsumimi i ushqimeve të pasura me kalcium dhe vitaminë D mund të parandalojë humbjen e mineraleve të kockave dhe të ndihmojë në shërimin e kockave të thyera pas lëndimeve.

Rregullojnë humorin
Falë përmbajtjes së tyre të lartë të acideve yndyrore omega-3, ushqime si sardelet mund të jenë të dobishme në parandalimin e çrregullimeve të humorit, të tilla si ankthi dhe depresioni. Shumë studime të fundit janë përqendruar në ndikimin e omega-3 në shëndetin mendor, veçanërisht acidet EPA. Ekspertët kanë zbuluar se këto yndyrna thelbësore mund të luajnë një rol jetësor në rritjen e humorit dhe ruajtjen e funksionit të shëndetshëm të trurit duke ju ndihmuar të mposhtni depresionin. Truri përbëhet nga afërsisht 60 përqind yndyrë, kështu që marrja e sasisë së duhur të acideve yndyrore është diçka thelbësore për funksionimin e sistemit nervor qendror dhe gjendjen tuaj shpirtërore.

Mbajnë nën kontroll sheqerin në gjak
Sardelet janë të mbushura me yndyrna të shëndetshme dhe proteina, të cilat punojnë për të ngadalësuar thithjen e sheqerit në gjak. Konsumimi i ushqimeve me shumë proteina dhe yndyrna të larta siç janë sardelet, mund të ngadalësojë çlirimin e glukozës në gjak. Duke ndihmuar kështu në parandalimin e rritjeve në nivelet e sheqerit në gjak. Konsumimi i ushqimeve me yndyrna dhe proteina thelbësore është veçanërisht i rëndësishëm për njerëzit që kanë diabet, ose gjendje të tjera që lidhen me mos prodhimin e insulinës.

Ulin peshën e tepërt
Sardelet janë të larta si në proteina ashtu edhe në yndyrna të shëndetshme, duke i bërë kështu një nga peshqit më të shëndetshëm për t’u përfshirë në dietën tuaj të përditëshme. Duke marrë parasysh të gjitha përfitimet e tyre shëndetësore, sardelet kanë pak kalori, por janë të pasura me lëndë ushqyese që shumë njerëzve shpesh ju mungojnë, duke përfshirë acidet yndyrore omega-3 dhe vitaminën D. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave me pak kalori për njerëzit që kërkojnë të ulin kaloritë dhe të humbasin peshë.

Janë të pa ndotur
Një nga arsyet më të mira përse duhet të konsumoni rregullisht sardele në vend të peshqve të tjerë është për shkak të niveleve të ulëta të ndotjes në trupin e tyre. Sardelet konsiderohen si një peshk që qëndron në fund të zinxhirit ushqimor ujor sepse hanë plankton, që do të thotë se nuk mbajnë të njëjtat toksina dhe metale të rënda si shumë peshq të tjerë të cilët konsumojnë çdo papastërti që mund të hidhet në oqeane apo dete.

Categories
Këshilla

Peshk i vogël me vlera të mëdha, ja pse duhet të konsumoni sardele

Ky peshk në dukje i vogël, përmban disa përfitime të mëdha shëndetësore, duke rivalizuar edhe peshqit e tjerë si për shembull salmoni. Janë një burim i shkëlqyeshëm i Omega-3 – Sardelet janë një tjetër burim i shkëlqyeshëm dhe i nënvlerësuar i omega-3, thonë dietologët.

Yndyrnat omega-3 janë përgjegjëse për uljen e niveleve të triglicerideve në gjak, një veprim që kontribuon në parandalimin e arteriosklerozës dhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve që prekin zemrën dhe arteriet.

Sardelet kanë sasi të larta të vitaminës B12-Sardelet janë gjithashtu jashtëzakonisht të larta në vitaminë B12. Vitamina B12 luan një rol të madh në ruajtjen e funksionit nervor të trupit tuaj dhe formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ju mund të siguroni rreth 555% të vlerës tuaj ditore me një racion sardelesh.

Kockat e tyre përmbajnë kalcium – Kockat e sardeleve janë plotësisht të ngrënshme, prandaj ky peshk është një burim i mirë kalciumit. Një kuti sardelesh përmban rreth 44% të vlerës ditore të rekomanduar të kalciumit.

Ato përmbajnë sasi të ulta Mërkuri – Mërkuri është një përbërje helmuese e ngulitur në zinxhirin ushqimor të peshkut. Krahasuar me të gjitha prodhimet e detit, sardelet përmbajnë nivelet më të ulëta të mërkurit.

Sardelet janë ekonomike dhe mund të qëndrojnë gjatë në raft
Një nga gjërat më të mira në lidhje me sardelet është se ato janë shumë të lira.Plus, sardelet e konservuara mund të ruhen për një kohë më të gjatë dhe mund t’i konsumoni kur të dëshironi.

Sidoqoftë, kur blini sardele, lexoni me kujdes etiketën e ushqimit për të kontrolluar përmbajtjen e natriumit. Sasitë e larta të natriumit janë të dëmshme për organizmin.

Përmbajnë shumë proteina – Peshku është i mbushur me proteina dhe sardelet nuk bëjnë përjashtim. Një kanaçe ka gati 23 gram, kështu që ju mund të mbështeteni te ky peshk i vogël për të plotësouar nevojën ditore për proteina.

Categories
Këshilla

Shtatë ushqimet që do të ju “dyndin” me vlera ushqimore!

Ekziston vetëm një sasi e kufizuar ushqimi që mund të hani në një ditë të vetme. Për të maksimizuar sasinë e lëndëve ushqyese që merrni, ka kuptim të shpenzoni me mençuri buxhetin tuaj të kalorive.

Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të hani thjesht ushqime që mbajnë sasinë dhe larminë më të madhe të lëndëve ushqyese. Këtu janë 11 ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese në planet.

Salmon – Peshku yndyror si salmoni është i ngarkuar me acide të dobishme yndyrore, proteina, vitamina dhe minerale. Është një ide e mirë të hani peshk të yndyrshëm çdo javë.

Lakër – Lakra është një nga perimet me lëndë ushqyese më të dendura që mund të hani, që përmban sasi të mëdha të vitaminave, mineraleve dhe përbërësve që ndikojnë kàncèrin.

Frutat e detit – Frutat e detit janë shumë ushqyese, por konsumohen rrallë në perëndim. Ato janë veçanërisht të larta në jod, i cili është thelbësor për funksionin optimal të tiroides.

Hudhra – Hudhra me të vërtetë është një përbërës mahnitës. Jo vetëm që mund t’i kthejë shijshme të gjitha llojet e pjatave të buta, por është gjithashtu shumë ushqyese. Hudhra është e shijshme dhe e shëndetshme. Hudhra është shumë ushqyese dhe ka vetitë për të ndikuar të sëmundjet.

Patatet – Një patate e vetme e madhe është e pasur me kalium, magnez, hekur, bakër dhe mangan. Ai gjithashtu përmban vitaminë C dhe shumicën e vitaminave B. Patatet përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që ju nevojitet. Ato janë tepër mbushëse dhe mund të sigurojnë sasi të mëdha niseshteje rezistente.

Mëlçia – Mëlçia është një mish organi shumë ushqyes që përmban sasi të mëdha të vitaminave B si dhe substanca të tjera të shëndetshme.
Sardelet – Sardelet janë peshq të vegjël, me vaj që mund të hahen të plota. Peshqit e vegjël dhe me vaj si sardelet zakonisht hahen të tëra, duke ju dhënë organet, kockat, trurin dhe pjesë të tjera ushqyese. Ato përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që ju nevojitet.