Categories
Lajme

Vuani nga migrena? Ka 5 mënyra për ta menaxhuar problemin

Një migrenë është më shumë se vetëm një dhimbje koke pulsuese. Kjo gjendje neurologjike shkakton dhimbje torturuese që mund t’ju ​​mbajë në shtrat për ditë të tëra! Dhimbje, lodhje, nauze, probleme me shikimin, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash, acarim, vështirësi në të folur, humbje të përkohshme të shikimit dhe simptoma të tjera mund të shkaktohen nga lëvizja, drita, zëri, etj.

Punë nga shtëpia, e njohur ndonjëherë si “e re normale, “ka pasur një ndikim të rëndësishëm në jetën e të sëmurëve nga migrena, duke filluar nga vështirësia për t’u përqendruar në punë deri në ditët e humbura të punës. Më poshtë janë listuar disa mënyra që ju ndihmojnë të menaxhoni migrenën në shtëpi.

Identifikoni shkaktarët

Migrena mund të prekë këdo në çdo kohë. Puna nga shtëpia për periudha të gjata kohore, si dhe qëndrimi i gjatë para ekranit, prishja e rutinës së gjumit dhe zakonet e parregullta të ushqimit, të gjitha mund të kontribuojnë në rritjen e niveleve të stresit. Të sëmurët nga migrena mund të kenë shkaktarë të migrenës për shkak të këtyre ndryshimeve, duke rënduar sëmundjen e tyre. Individët mund të kontrollojnë më mirë migrenën e tyre duke identifikuar shkaqet personale.

Kini një mënyrë jetese të shëndetshme

Puna nga shtëpia mund të jetë sfiduese, por respektimi i një orari të rregullt që i jep përparësi mirëqenies tuaj fizike dhe mendore mund t’ju ndihmojë të shmangni migrenën. Dhimbjet e kokës nga migrena lidhen me ngrënien e vakteve të shëndetshme në kohën e duhur ose ngrënien e vakteve të vogla të shpeshta gjatë gjithë ditës. Pushimet e rregullta nga puna do t’ju ndihmojnë të hani më mirë dhe të parandaloni lodhjen e syve të shkaktuar nga koha e tepërt e ekranit. Ndryshimi i stillit të jetesës, të tilla si lënia e duhanit dhe pirja më pak e alkoolit, si dhe mbajtja e modeleve të mira të gjumit dhe stërvitja e rregullt, mund t’ju ​​ndihmojë të menaxhoni migrenën.

Kërkoni një mjedis të qetë

Mjedisi juaj ndikon në qetësimin e nervavve dhe mund të përmirësojnë ndjeshëm dhimbjet e kokës. Studimet sugjerojnë se rreth 90 përqind e njerëzve me migrenë përjetojnë ndjeshmëri ndaj dritës, dhe një nga mënyrat për ta menaxhuar atë është të bëni një pushim, të fikni dritat dhe të provoni terapi të temperaturës. Migrena mund t’ju ​​bëjë më të ndjeshëm ndaj dritës dhe zërit. Në një dhomë të errët dhe të qetë, relaksohuni.

Jini vigjilent kur fillon migrena dhe çfarë jeni duke bërë

Mbani mend se kur filloj migrena juaja, çfarë po bënit në atë kohë, sa kohë vazhdon dhe çfarë ju ndihmon të ndiheni më mirë. Një strategji më e mirë mund të jetë ekspozimi në mënyrë progresive ndaj shkaqeve të dhimbjes së kokës dhe mësimi i përballimit të tyre duke përdorur qasjet e menaxhimit të sjelljes. Identifikimi dhe trajtimi i besimeve negative, trajnimi për relaksim dhe zvogëlimi i stresit janë disa shembuj.

Kërkoni ndihmë

Kur keni dhimbje koke të forta që ndërhyjnë në aktivitetet tuaja të përditshme, duhet të kërkoni këshilla mjekësore. Shumë të sëmurë nga migrena hezitojnë të kërkojnë kujdes mjekësor. Kjo mund t’i atribuohet një sërë faktorësh, duke përfshirë mungesën e vetëdijes për intensitetin e migrenës, mungesën e kohës për shkak të orareve të kërkuara të punës nga shtëpia, ose, kohët e fundit, një rënie të takimeve klinike personale për shkak të Covid.

Categories
Këshilla

Ju njoh me sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur ftohjen dhe viruset.

Masazhet – Shumica e studimeve tregojnë se masazhet mund të zvogëlojnë ankthin, presionin e gjakut dhe të ngadalësojnë rrahjet e zemrës, kështu që kryesisht ato ndihmojnë në lehtësimin e stresit, i cili është një nga gjërat kryesore për ndërtimin e imunitetit.

Dush i ftohtë – Ata që bëjnë dush me ujë të ftohtë pohojnë se kjo i ndihmon kur kanë mungesë energjie, migrene, qarkullim të dobët dhe madje edhe dhimbje. Përfitimet shëndetësore të dusheve të ftohtë nuk janë provuar, por autorja e “Gjashtë hapa të thjeshtë për të maksimizuar energjinë tuaj”, Mary Ann Bauman thotë se nuk mund të bëjë dëm.

Edhe pse një dush i ftohtë 10-minutësh mund të jetë i tolerueshëm gjatë verës, provoni një dush me ujë të ftohtë një minutë në dimër. Nëse keni probleme kardiovaskulare, këshillohuni me mjekun, pasi ndryshimet e papritura të temperaturës mund të shkaktojnë ngritje të presionit të gjakut.

Larja e duarve – Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmu ndjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur ftohjet e shumta që hasim në vit (për të mos përmendur bakteret, si E. coli dhe salmonela, që shkaktojnë sëmundje që vijnë nga ushqimi).

Lani duart me sapun dhe ujë të ngrohtë për të paktën 20 sekonda. Pastroni të gjitha pjesët e duarve tuaja, jo vetëm pëllëmbët, dhe sigurohuni që të mos keni papastërti në thonj. Thani duart tuaja me letër ose vendosni nga një peshqir për secilin anëtar të familjes.

Vitamina C dhe zinku – Megjithëse ka polemikë nëse vitamina C dhe zinku ndihmojnë në mbrojtjen ndaj të ftohtit të zakonshëm, disa studime tregojnë se vitamina C është e dobishme – veçanërisht për njerëzit që janë nën stres të lartë – dhe se zinku mund të parandalojë përhapjen e virusit.

Ekspertët thonë se nuk do t’ju dëmtojë nëse e provoni. Dr. Neil Schachter nga Mt. Sinai ”në Nju Jork sugjeron që pas shenjës së parë të ftohjes, ju duhet të merrni 500 mg vitaminë C gjatë gjithë dimrit. Instituti i Mjekësisë këshillon që të mos kaloni mbi dy mijë miligram në ditë për të shmangur problemet me stomakun ose veshkat. Sa i përket zinkut, Dr. Schachter sugjeron të merrni tableta të zinkut disa herë në ditë kur fillon ftohja.

Qepë – Qepët janë të pasura me antioksidues që forcojnë imunitetin dhe luft ojnë inflamacionin, thotë Dr. Karmia Borek, MD, PhD dhe profesor në Departamentin e Shëndetit Publik dhe Mjekësisë Familjare në Boston- SHBA. Kjo do të thotë që përveç forcimit të mbrojtjes kundër sëmundjeve të përditshme, me siguri ndihmon edhe në forcimin e shëndetit të zemrës.

Nëse ju shqetëson aroma e qepës, doktor Borek thotë se ekstrakti i qepës është një alternativë e shkëlqyeshme, pa erë dhe madje ka një përqendrim më të lartë të komponimeve të fuqishme që bëjnë qepën si një super ushqim.

Categories
Lajme

4 “sekrete” të menaxhueshme për të parandaluar rrudhat e fytyrës

Shëndeti i lëkurës është po aq i rëndësishëm sa dhe i organeve të tjera të trupit. Me kalimin e viteve dhe lëkura fillon të tregojë shenjat e plakjes. Rrudhat janë një shqetësim që nëse lihen pa trajtuar sigurisht që do të përkeqësohet. Ja disa sekrete që duhet të dini duke nisur nga ushqimet e deri tek mënyra e fjetjes.

Flini si një bebe në kurriz – Gjumi është shumë i rëndësishëm që të rikuperoni energjitë e harxhuara gjatë ditës. Por edhe kur flini ju duhet ta bëni në mënyrën e duhur. Dermatologët sugjerojnë që të flini në kurriz kështu nuk do ta shtypni fytyrën e të krijoni rrudha.

Hidratimi, arma kundër rrudhave – Sigurisht që një lëkurë e hidratuar dhe butë i tregon rrudhat edhe më ngadalë. Gjithashtu mënyra e duhur e hidratimit është e rëndësishme, pasi siç janë llojet e lëkurës ashtu janë edhe mënyrat e hidratimit.

Kini kujdes nga dielli – Dëmi i shkaktuar nga dielli është një nga shqetësimet më të mëdha të dermatologëve. Nëse ju nuk përdorni krem mbrojtës ndaj diellit, lëkura juaj është në kontakt të menjëhershëm me rrezet e diellit.

Dermatologët sugjerojnë që të përdorni kremin mbrojtës ndaj diellit edhe kur jashtë nuk është kohë me diell. Pra pavarësisht stinës, kremi i diellit është një nga shokët tuaj më të mirë për lëkurën.

Shmangni ushqimet e dëmshme – Siç e dini sheqeri i proçesuar është i keq për shëndetin e organizmit. Nëse ju konsumoni shpesh ushqime të tilla të proçesuara atëherë lëkura juaj do të duket më e plakur. Duhet të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime të cilat ju japin vitamina dhe antioksidantë të cilët e ndihmojnë lëkurën të duket më e re. Vitamina C është një nga rigjenerueset më të mira të lëkurës, ndaj dhe mundohuni që të konsumoni sa më shumë produkte me këtë vitaminë.

Categories
Këshilla

5 sekretet e femrave franceze për veshjen, ushqimin dhe sjelljen

Kurdoherë që dëgjojmë fjalën “vajzë franceze”, imagjinata shkon menjëherë tek një zonjë me një beretë të kuqe dhe një fustan të zi elegant. Por kohët po ndryshojnë dhe njerëzit gjithashtu po ndryshojnë. Kjo është arsyeja pse gratë franceze të sotme nuk duken ashtu siç janë mësuar shumë prej nesh t’i shohin ato përmes prizmit të stereotipave.

Ka disa sekrete të vogla që në heshtje çdo vajzë franceze i ka dhe dallon nga pjesa tjetër.

1- Nuk ndjekin dieta: Pavarësisht thashethemeve, jo të gjitha gratë franceze janë të dobëta dhe elegante. Por pothuajse asnjëra prej tyre nuk beson se disa kile të tepërta janë një problem i madhe dhe se ata duhet t’i heqin duke u torturuar.

2-Zgjedhin gjithnjë bizhuteritë e vjetra dhe jo ato moderne: Vajzat franceze kanë më shumë gjasa t’i japin përparësi bizhuterive që lidhen me historinë e familjes së tyre sesa diamanteve të reja. Si rregull, bizhuteritë kalojnë nga nënat tek vajzat, gjë që i jep atyrenjë kuptim të veçantë emocional.

3-Ato nuk përdorin tharëse ose produkte për flokët: Kur bëhet fjalë për flokët, gratë franceze zgjedhin natyralitetin maksimal dhe nuk kalojnë gjysmë ore çdo mëngjes në stilimin e tyre dhe mbulimin e tyre me një llak flokësh.

4- Ato nuk rregullojnë vetullat me lapsa apo produkte të tjera:Vetullat përbëjnë një pjesë të rëndësishme të fytyrës, dhe forma e tyre sigurisht që duhet të jetë e hijshme. Sidoqoftë, grave franceze nuk u pëlqen të prishin formën e tyre natyrale dhe i lënë ato si janë.

5- Gratë moderne franceze nuk përdorin më bereta: Kur bëhet fjalë për beretat, ato vishen me shumë nga turistët që duan të bëjnë foto me një baguette ose një briosh. Ju do të shihni rrallë zonja vendase që mbajnë bereta. /Living

Categories
Këshilla

3 sekretet e femrave aziatike për të mos u shëndoshur kurrë

Edhe pse është e vështirë të dalloni një kineze nga një vietnameze, japoneze ose koreane, të gjithë bashkoheni në një pikë: femrat aziatike janë gjithmonë në formë të shkëlqyer, aq sa ndonjëherë mund t’ju ketë bërë përshtypje si ia dalin të ruajnë linjat edhe në një moshë më të rritur.

Tre sekretet e bukurisë që duhet t’i mësoni t’i zbatoni:

1. Hanë në porcione të vogla

Me siguri nuk do t’ju vijë mirë të shihni pjatën tuaj të mbushur plot e përplot, ndërkohë që mund të kishit zgjedhur porcione më të vogla. Sipas një studimi të Universitetit Cornell, reduktimi i porcioneve ju ndihmon jo vetëm të ruani peshën aktuale, por edhe të humbisni më shpejt kilogramët e padëshiruar.

2. Pinë çaj në vend të ujit të ftohtë

Edhe pse 75% e trupit të njeriut është e përbërë nga uji, i cili ndihmon të mbani organizmin të hidratuar dhe ndihmon eliminimin e toksinave, femrat aziatike zgjedhin të pinë çaj. Sipas tyre, uji i ftohtë pasi keni ngrënë ushqime me përmbajte yndyrore pengon tretjen. I preferuari i tyre është çaji jeshil.

3. Hanë shumë jeshillëqe

Jeshilja nuk është vetëm ngjyra e preferuar e çajit, por edhe e perimeve me këtë ngjyrë. Ndonëse në Azinë e largët mund të kultivohen produkte që nuk i gjeni në tregun vendas, ju mund të hani perime si sallata jeshile, spinaqi, lakra, brokoli, qepët e njoma, hudhra e njomë, lakrat e egra etj.

Sasia e lartë e klorofilës që gjendet në këto perime përthithet dhe tretet shumë shpejt nga trupi, janë të ushqyeshme dhe të japin efektin e ngopjes. Si rrjedhojë ato jetojnë më shëndetshëm dhe gjatë.

Categories
Këshilla

6 sekrete për burrat që shumica e grave nuk i dinë

Ka një kohë burri dhe gruaje. Për burrat, koha kalon më shpejt se gratë. Ajnshtajni u përpoq ta shpjegonte këtë përmes teorisë së tij të relativitetit dhe mendoi se gjithçka kishte të bënte me përpjekjen për tu marrë vesh me gruan e tij. Pra, koha kur një djalë nuk ju telefonon dhe nuk ju dërgon me mesazh, nuk do të thotë që ai nuk interesohet për ju, kjo thjesht do të thotë se koha kalon ndryshe për të.

Burri është më i fortë nga sa mendoni
Vajza duhet ta dijë se burri është më i fortë nga sa mendoni, dhe është në gjendje të gjejë një zgjidhje për të gjitha krizat e tij, si dhe problemet e partneres së tij, kështu që gjithmonë tregojini atij të gjitha problemet që jeni ballafaqohet.

Atij i pëlqen të blejë me ju ndonjëherë
Ndonjëherë, një burrë pëlqen të blejë me partnerin e tij, për shembull kur ajo merr mendimin e tij për zgjedhjen e rrobave të saj, dhe anasjelltas gjithashtu, dhe ai ndan gjithçka me të.

Ju ndihmon në shtëpi me kushte
Sa i përket gatimit, për shembull, burrat mund të bëjnë më shumë se një detyrë për të ndihmuar gratë e tyre, nëse ai është në humor të mirë, për shembull pasi të shikoni një ndeshje.

Argëtim, gjithçka që duhet të bëni është të pyesni nëse partneri juaj është i gatshëm të ndihmojë, pasi shumica e burrave u pëlqen të përgatisin sallata.

Ai nuk ka sekrete
Siç thuhet shpesh, gratë dinë gjithçka, por ju nuk duhet ta shikoni burrin tuaj në të gjithë sjelljen e tij. Dije që nëse ai të beson, ai do të tregojë vetë gjithçka që ka kaluar dhe nuk do të të fshehë asgjë.

E bukur pa asgjë
Partneri juaj gjithmonë ju sheh të bukur gjatë gjithë kohës, pa pasur nevojë të kaloni orë të tëra duke veshur rrobat tuaja, pamja e jashtme mund të tërheqë vëmendjen tonë, por personaliteti juaj natyror është më i rëndësishmi, gjë që e bën burrin tuaj t’ju shohë gjithmonë të bukur pa kosto.

Dështimi i zgjedhjes së dhuratave
Shumica e burrave nuk e përvetësojnë artin e zgjedhjes së dhuratave për partneren e tyre, gratë duhet ta kuptojnë atë shumë mirë dhe të lënë të kuptohet për diçka që ajo dëshiron në mënyrë që partneri i saj të kuptojë se çfarë do dhe t’ia sjellë asaj.

Categories
Këshilla

Peshku i freskët ka sy të ndritshëm, peshku i ndenjur sy të fryrë. 12 sekrete që industria e ushqimit nuk do që njerëzit t’i dinë

Në raftet e dyqaneve, zakonisht ne marrim atë që na tërheq më shumë vëmendjen. Por a na garanton shije të mirë dhe përfitime shëndetësore, një produkt me pamje të bukur? Rrallë ndodh.

Për këtë arsye, më poshtë do ju tregojmë disa mënyra si të zgjidhni ushqim të shëndetshëm.

1. Djathi i fortë

Kur blini djathë të fortë, kushtojini vëmendje ngjyrës, vrimave dhe strukturës së tij. Djathi duhet të jetë me ngjyrë uniform, pa kore të mardhë; vrimat duhet të jenë shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë copën; nëse djathi nuk rikthehet në formën e mëparshme pasi e keni shtypur, më mirë mos e blini.

2. Mishi

Mishi i freskët është rozë, jo i kuq i ndezur apo kafe. Vini re vijat e dhjamit; ato duhet të jenë me shkëlqim dhe shumë të lehta. Mishi i mirë gjithashtu do të kthehet në formën e tij origjinale dhe nuk do të ngjitet pas duarve tuaja.

3. Kafja e bluar

Zgjidhni kafen me një çmim mesatar. E lira nuk do të jetë e mirë, ndërsa e shtrenjta do të jetë e njëjtë me të lirën. Kafja e mirë e bluar kurrë nuk ruhet në kavanoza plastikë. Ajo ruhet në kavanoza qelqi ose metali.

4. Mjalti

Mjalti natyral është transparent dhe me një ngjyrë të njëtrajtshme. Mjalti cilësor është shumë i ëmbël dhe nuk ka aromë specifike. Fërkojeni një pikë me gishtat tuaj, nëse përthithet lehtë nga lëkura është mjaltë i mirë.

5. Akullore

Gjithmonë lexojeni përmbajtjen e akullores. Ato me aromë manaferre, rrallë janë natyrale. Prandaj është më mirë të zgjidhni ato me përmbajtje arrës, haribo ose fruta të sheqerosura.

6. Çokollata

Ajo që duhet të dini fillimisht është se, sa më e shkurtër të jetë lista e përmbajtjes, aq më e mirë është çokollata. Çokollata cilësore duhet të përmbajë kakao. Çdo derivat i saj është shenjë e një produkti artificial.

7. Peshku

Një peshk i freskët ka sy të ndritshëm. Sytë e turbullt ose të fryrë janë tregues i një peshku të ndenjur. Gusha duhet të jetë e kuqe pse rozë e çelët. Kur e merrni peshkun në duar, bishti i tij duhet të varet lirisht.

8. Buka

Buka e freskët nuk duhet të jetë e fortë, prandaj prekeni gjithmonë atë në dyqan. Qeset plastike e lënë bukën të butë dhe të freskët për shumë gjatë, por ajo e humbet shijen disa orë pas paketimit.

9. Karota

Të zgjedhësh karotën e duhur është shumë e thjeshtë; mjafton të marrësh atë që është më pak e ndritshme, nuk ka njolla dhe është e vogël.

10. Specat zile

Dy ose tre seksione në një spec zile tregojnë se është pak e hidhur dhe ka më pak fara. Nëse ka 4 seksione ka më shumë fara dhe është e ëmbël.

11. Preshi

Shikoni kufirin midis pjesëve të bardha dhe jeshile të preshit: nëse është i dallueshëm, produkti është i mirë; nëse është gradual, preshi do të jetë shumë i fortë, informon abcneës.al.

12. Xhelatina

Nuk është sekret se xhelatina bëhet duke zier lëkurën, tendinat, ligamentet ose kockat e derrave dhe lopëve me ujë.

Si një alternativë e mirë në gatimin tuaj, duhet të përdorni agar-agar – është produkt vegan dhe e mban ushqimin tuaj të ngurtë në temperaturën e dhomës. /abcnews.al