Categories
Receta

Sallata e verës me shalqin dhe boronica

Përbërës: 3 kile shalqini të prera në kube, 500 gr boronica, 2 kastravecë të prerë, 8 copa djathë feta të prerë në kube, 10 gjethe nenexhiku të prera në feta, kripë për shije, 5 gjethe borziloku të prera, 2 lime

Në një tas të madh, kombinoni shalqirin, boronicat, kastravecat dhe djathin feta. Shtoni nenexhikun, borzilokun dhe lëngun nga të dy limet. Nëse dëshironi spërkateni me kripë.

Përzijini të gjithë përbërësit deri sa të jenë veshur në lëngun e lime. Futeni në frigorifer dhe pastaj shërbejeni.